Strona główna Kultura Promocja publikacji „Karty z dziejów Trzemeszna”

Promocja publikacji „Karty z dziejów Trzemeszna”

1098
16

Wczoraj w Środowiskowym Domu Samopomocy w Trzemesznie odbyła się promocja publikacji pt. „Karty z dziejów Trzemeszna”. Blisko 100-stronicowe praca, będąca wyborem źródeł historycznych zachowanych w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, powstała pod redakcją Macieja Adamskiego i Przemysława Woźnego. W wybór i opracowanie tekstów włączył się ks. dr Michał Sołomieniuk (dyrektor gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego.

Jak czytamy w słowie wstępnym publikacji, książka ma charakter zarówno naukowy, jak i popularnonaukowy. Autorzy zawarli w niej m.in. krótki zarys dziejów naszego miasta, celem lepszego zrozumienia lokalnej historii. Znajdziemy tam również m.in. akta kapituły kanoników regularnych laterańskich w Trzemesznie, kronikę ks. Napoleona Tomaszewskiego oraz biogramy opatów trzemeszeńskich – Michała Kosmowskiego i Edwarda Markowskiego. Publikacja została wydana jako część pierwsza – autorzy nie wykluczają bowiem kolejnych tomów w przyszłości.

W trakcie wczorajszej promocji wyświetlono 20 minutowy film przedstawiający historię trzemeszeńskiej bazyliki, stworzony przez mieszkańca Trzemeszna, Artura Bilewskiego. Następnie krótką lecz treściwą prelekcję wygłosił ks. dr Michał Sołomieniuk. Głos zabrał również ks. proboszcz Piotr Kotowski, który w kilku słowach mówił o planach renowacji naszej bazyliki. Ma on m.in. nadzieję na pozyskanie w 2015 roku środków z Unii Europejskiej na szereg inwestycji, które przybliżę Czytelnikom portalu w najbliższym czasie.

Wydanie przedmiotowej publikacji zostało sfinansowane ze środków Stowarzyszenia „Światowid” oraz środków budżetowych Gminy Trzemeszno. Książkę otrzymali bezpłatnie wszyscy mieszkańcy, którzy wzięli udział we wczorajszej uroczystości. Recenzentem wydania była dr hab. Danuta Konieczka – Śliwińska.

16 KOMENTARZE

  1. Może to zachęci młodych a również i starszych do poszerzenia wiedzy o naszym mieście, które przecież ma niesamowitą historię i korzenie 😉 Brawo Panie Macieju, jeżeli publikacja będzie ciekawa to życzę wydanie kolejnego tomu w przyszłości.

  2. ten Pan na zdjęciu nr 2 to ten znany trzemeszenski filmowiec ktory zmontował czy nakręcił film o trzemesznie ?

    Mozna gdzies ten film obejrzec ??? na YT albo gzies ?

    Chciałbym się zapoznać bliżej ze sztuka prezentowana przez tego Pana.

  3. „Ten Pan „,czyli Pan Bilewski jest twórcą filmu o naszej Bazylice. To film interesujący i potrzebny. Panu Arturowi należą się wyrazy uznania za pomysł i realizację.

  4. muszę przyznać, ze wykład Pana Artura bardzo mi się podobał moznaby sluchac godzinami,(wyśmienity mówca) z mila checia wybralbym sie na spotkanie, gdzie posluchac mozna nt. morskich opowiesci, wraki itp. bo to mnie takze niesamowicie interesuje czy takie spotkanie bedzie organizowane ?? nawet gdyby wstęp był platny to warto pojsc.

      • To się zgadza w 100%. Najpierw zabłyśnie, uprzejmie się podliże, a jak już ktoś połknie te słodkości, to wtedy pan ten widzi tylko czubek swego nosa.

    • halo, halo – tu ziemia, Anonimie, pora zejść na ziemię! 🙂

      zacytuję kilka sformułowań z wpisu Anonima:
      1.” moznaby sluchac godzinami” – SERIO??
      2. „(wyśmienity mówca)” – :-))))
      3. „z mila checia wybralbym sie na spotkanie, gdzie posluchac mozna nt. morskich opowiesci, wraki” – Artur to Ty?
      4. „czy takie spotkanie bedzie organizowane ?? nawet gdyby wstęp był platny to warto pojsc” – bez komentarza:-)))

  5. Racja Pan Artur jest dobrym mówcą, kiedyś byłem na stronach Youtube i oglądałem np: zakończenie sezonu żeglarskiego stowarzyszenia, które działa w Trzemesznie. Osoba prowadząca nie miała takiego daru – bardzo chaotycznie i nieskładnie.
    Panie Arturze oby tak dalej GRATULACJE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj