Program Mój Prąd funkcjonuje już od wielu lat i jest wsparciem dla osób, które decydują się na zakup systemu fotowoltaicznego. We wrześniu 2024 roku rusza już szósta edycja tego programu, a budżet na edycję wynosi do 400 milionów złotych. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące tej edycji programu!
Kiedy i jak możesz złożyć wniosek?
Wnioski o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd będą przyjmowane od 2 września do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania funduszy. Co istotne, dofinansowanie mogą zyskać tylko ci prosumenci, którzy rozliczają się w systemie net-billing. Nie ma tutaj znaczenia, czy interesuje Cię fotowoltaika dla firm, czy dla osoby prywatnej.
Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy, takiej jak https://www.esoleo.pl/. Oto lista dokumentów, które będą Ci potrzebne:
- faktura lub kopia faktury za dostawę oraz montaż systemu fotowoltaicznego, może to być jedna faktura lub dwie,
- oświadczenie potwierdzające dokonaną wpłatę za fotowoltaikę lub potwierdzenie z banku,
- potwierdzenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej, a także zaświadczenie OSD, które potwierdza wykonanie przyłączenia, zawiera datę i numer Punktu Poboru Mocy,
- oświadczenie, które potwierdza rozliczanie się z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej na zasadach systemu net-billing.
Jeśli to firma fotowoltaiczna będzie składać w Twoim imieniu wniosek o dofinansowanie, dodatkowym, potrzebnym dokumentem będzie udzielenie pełnomocnictwa. Z kolei inwestując w magazyn energii elektrycznej, dodatkowo będziesz potrzebować potwierdzenia zgłoszenia do OSD magazynu energii oraz protokół odbioru prac.
Korzystając z usług specjalistów z www.esoleo.pl, nie musisz martwić się formalnościami. Fachowcy posiadają doświadczenie i wiedzę dotyczącą tego, jak prawidłowo wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty.
Jak długo trwa rozpatrzenie wniosku z programu Mój Prąd?
Nie ma żadnej konkretnej informacji na temat tego, ile będzie trwać rozpatrywanie każdego wniosku. W rzeczywistości czas ten jest uzależniony od liczby złożonych wniosków i może wynosić:
- do 30 dni od daty złożenia wniosku w przypadku maksymalnie 500 wniosków o dofinansowanie,
- do 45 dni od daty złożenia wniosku w przypadku od 500 do 1 000 wniosków o dofinansowanie,
- do 60 dni od daty złożenia wniosku w przypadku od 1 000 do 1 500 wniosków o dofinansowanie,
- do 75 dni od daty złożenia wniosku w przypadku ponad 1 500 wniosków o dofinansowanie.
Ile dofinansowania można uzyskać?
W ramach programu Mój Prąd 6.0 możesz zyskać do 6 000 złotych, jeśli zainwestujesz w mikroinstalację fotowoltaiczną i zgłosiłeś ją do przyłączenia do sieci przed 1 sierpnia 2024 roku. Jeśli zainwestowałeś w magazyn energii, na to urządzenie możesz uzyskać dodatkowo do 16 000 złotych, a w przypadku magazynu energii cieplnej – do 5 000 złotych.
Co jednak istotne magazyn energii cieplnej ma mieć pojemność minimum 20 dm3. W przypadku magazynu energii elektrycznej pojemność ma wynosić minimum 2 kWh.
W szóstej edycji programu zrezygnowano z dofinansowania na pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Najważniejsza zmiana w programie, czyli obowiązkowy net-billing
Największa zmiana wprowadzona w programie Mój Prąd dotyczy sposobu rozliczania. Od wrześniowej edycji możliwe będzie uzyskanie dofinansowania wyłącznie w przypadku rozliczania się w systemie net-billing. Jeśli dotychczas rozliczałeś się w systemie net-metering, dla uzyskania dofinansowania musisz przejść na nowy system rozliczeń i udokumentowań zmianę.
Net-billing pozwala właścicielom instalacji fotowoltaicznych sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Prąd, który został wyprodukowany przez panele i nie został zużyty, zostaje automatycznie przekazany. Okres, w którym właściciel fotowoltaiki może odkupić energię w atrakcyjnej cenie, wynosi 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii.
System ten jest korzystny dla właścicieli systemów fotowoltaicznych i pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o kilka tysięcy w skali roku.
artykuł partnera