Strona główna Kultura Procesja Bożego Ciała w Trzemesznie

Procesja Bożego Ciała w Trzemesznie

2296
32

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną częściej Bożym Ciałem, ulicami Trzemeszna przeszła tradycyjna procesja. Poprzedziła ją msza święta w naszej bazylice. Zakończenie nastąpiło na ulicy Piastowskiej.

Po drodze wierni zatrzymywali się przy czterech ołtarzach, które ustawione były na pl. Kilińskiego, ulicach Kościuszki, 22 stycznia i Piastowskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z dzisiejszej uroczystości.

32 KOMENTARZE

 1. Po staremu na placu Kilińskiego było o wiele lepiej. Tak to jeden wielki harmider wychodzi. Za nim końcówka procesji dotarła to ksiądz już kończył odprawiać. Nie wspomnę że w połowie procesji nic nie był słychać, źle rozmieszczone nagłośnienie lub jego brak.

 2. Trasa procesji jest zdecydowanie za długa.Moja 69-letnia mama po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nie uczestniczyła w procesji,bo jej chore nogi tak daleko by nie zaszły.Plac Kilińskiego powinien wrócić,tak ,jak kiedyś.Trochę zgadzam się ze Sławkiem-mało w tej procesji uroczystego nastroju.

  • Anonim jest jeszcze takie coś jak wózek inwalidzki. Zamiast narzekać to mogłeś zrobić babci niespodziankę i ją zabrać na wózku, a jak babka nie posiada to pożyczyć, a w ostateczności na barana:D:P

 3. Już nie bądźcie bezczelni z tymi tekstami bo faktycznie niektórym trudno dotrzeć taki kawał drogi i jeszcze wrócić bo o tym nikt nie wspomina. Ponadto procesja przez swoją długość i odległość zrobiła się swego rodzaju paradą. Rozmowy, pogaduchy, rewia mody ani trochę skupienia i modlitwy. Ta nowoczesność nie w tym kierunku powinna iść, jestem za powrotem starej trasy albo co roku inny kierunek, a nie spełnianie zachcianek jednej grupy.

 4. Zgadzam się ze procesja powinna iść starom trasom . Mieszkam w Trzemesznie juz od urodzenia a juz kilkadziesiąt lat mam,wtedy było super a teraz to proboszcz nie wie co robi i ciągnie nas przez osiedle pytam się po co po to żeby sobie zrobić spacer..

 5. Stara czy nowa trasa,
  to są szczegóły, Boże Ciało w Trzemesznie jest zawsze uroczyste,tyle ludzi zaangażowanych,młodzież i dziewczynki sypiące kwiatki, tylko chwalić.

 6. Ale procesja nie jest obowiązkiem, tak samo jak chodzenie do Kościoła o północy w Boże Narodzenie, czy na pielgrzymkę do Częstochowy. Najlepiej to ustawcie wszystkie ołtarze w narożnikach placu przed Kościołem i stójcie w miejscu obracając jedynie głowy. Od tego jest procesja żeby uroczyście przejść ulicami całego miasta, a jak komuś zdrowie nie pozwala to niech stanie przy ołtarzu najbliżej miejsca zamieszkania i też będzie brał udział, raczej do piekła za to nie pójdzie.

  • To jęczenie to brzydkie uproszczenie. Tym ,którzy pragną powrotu do starej trasy chodzi o to, by nie zaprzepaszczać tradycji hołubionej z dziada pradziada. Przez wieki tak było ustanowione, to nasza historia i tradycja. Procesja jest publicznym wyznaniem wiary, dlatego powinna też nawiązywać do wyznania wiary naszych przodków i ich procesji. Nie ma rozwoju bez poszanowania tradycji.

 7. Szanuję naszego proboszcza, i jego zarządzanie parafią adekwatne, do czasów, w których żyjemy. Trzeba iść z duchem czasu, jak to robi nasz proboszcz i jego „fajną drużyna”. Wszyscy księża zasługują na uznanie. Ale tą nową trasę procesji życzliwie daję razem z bratkiem pod spokojną rozwagę i sugeruję powrót do tego, co było w naszej Parafii sprawdzone i dobre.
  Pozdrawiam wszystkich Trzemesznian.

 8. Fakt nowa trasa jest dłuższa, ale raz w roku można się poświęcić, w pracy stoimy po 8 godzin albo i dłużej, dajemy radę.Pozdrowienia dla wytrwałych.

 9. A może ksiądz prałat by zrobił parafialne referendum z zapytaniem o preferowaną trasę procesji Bożego Ciała? Wtedy będzie jasna sprawa i demokracja na całego.

 10. Jestem za referendum i przestaną ludzie się dzielić na tych „za” i „przeciw” i skończy się denerwowanie niepotrzebne Księży. Ten spór można załatwić spokojnie i szybko dla dobra ogółu parafian.

 11. ten koscioł to kpina jest zamiast koscioła zrobilo sie z niego biuro podrozy do grecji za 3800 i do innych miejscowosci i zapraszanie wyjcow na msze wywalic tego proboszcza to moze wszystko wroci do normalnosci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj