Strona główna Kultura Poznali tajniki makramy

Poznali tajniki makramy

4098
5

Tajniki makramy, czyli starożytnej sztuki wiązania sznurków bez użycia narzędzi, mogli nauczyć się uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Fundację „Nasza Wieś”.

Zajęcia odbywały się w pomieszczeniach Dziennego Domu „Senior +”, a podstawy tej techniki przedstawiła instruktorka Sylwia Skowrońska. W ramach projektu odbył się też wyjazd do Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie. W warsztatach uczestniczyło 20 osób z terenu gminy, wśród zdecydowanej większości pań znalazł się również jeden mężczyzna.

Zajęcia sfinansowane były z wpłat uczestników, a także z dofinansowania gminy w ramach konkursu „Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym”. Koordynatorem projektu była Eleonora Mądra.

5 KOMENTARZE

    • Być może ktoś wyszedł z założenia, że nie będzie chętnych… takei rzeczy robiło się kiedyś w szkole na technice, nadal to jest czy już zliwkidowali na rzecz „bardziej potrzebnych” zajęć?

      • na technice to teraz tego nie wolno tamtego nie bo ostre przedmioty itd. wiec kolorujemy sobie kredkami i to tez uwaga bo ostre najlepiej swiecowe albo plastelinka itd.

  1. Dzieki tej technice mozna ze zwyklego sznurka tworzyc niezwykle, eleganckie dziela – dekoracje i przedmioty uzytkowe (makaty, torebki, abazury, bizuterie, firanki itp.). Samo tworzenie makramy daje ogromna przyjemnosc. To zajecie dla osob poczatkujacych – nie potrzeba miec doswiadczenia ani wyjatkowych umiejetnosci. Na warsztatach uczestnicy poznali dwa podstawowe sploty: plaski i zebrowy. Wykonali bransoletke i minimakrame na sciane. Podczas warsztatow z kolorowej bibuly, slomy wykonane byly ludowe ozdoby zwane pajakami, ktore ksztaltem nawiazuja do krysztalowych zyrandoli widywanych w palacach, czy kosciolach. Dawniej wykonywano je w okresie Wielkanocy, Bozego Narodzenia. Wykonany pajak swietnie sprawdzi sie jako ozdoba wnetrza, zawieszona pod sufitem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj