Strona główna Polityka Powstanie droga i sygnalizacja?

Powstanie droga i sygnalizacja?

1457
45

Ostatnia sesja Rady Miejskiej (rozpoczęta 30 września) została przerwana, a jej dalsza część rozpoczęła się wczoraj o godzinie 16:00. Powodem przerwy był projekt uchwały zmiany budżetowej. Wśród wielu zmian w budżecie, burmistrz zaproponował zwiększenie o 57000 złotych wydatków na wywóz odpadów komunalnych.

Zmiana miała związek z przetargiem na wywóz tych odpadów, który nie został rozstrzygnięty. Do przetargu przystąpiła bowiem tylko spółka Remondis, która zaoferowała kwotę o 57000 zł wyższą niż gmina zabezpieczyła w budżecie. Radni nie wyrazili zgody na takie rozwiązanie i zaproponowali powtórzenie przetargu.

Z uwagi na to to, że zmiany w budżecie głosowane są łącznie, postanowiono wyłączyć część dotyczącą środków na wywóz odpadów z projektu uchwały. Miało to dać skarbnikowi Alinie Kociembie czas na przygotowanie stosownych zmian w projekcie.

Na wczorajszej sesji przystąpiono do omawiania projektu zmian, już bez części dotyczącej wywozu odpadów. Burzliwą dyskusję wywołał punkt, zawierający kwotę 60000 zł na projekt przebudowy drogi Lubiń – Wydartowo – Duszno. Jak argumentowała skarbnik, pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania takiej inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Aby jednak złożyć wniosek o dofinansowanie, niezbędne jest posiadanie dokumentacji technicznej.

Z taka propozycją nie zgodził się radny Zbigniew Matelski. Zaproponował, żeby pieniądze te przeznaczyć na wykonanie sygnalizacji świetlnej w pobliżu cmentarza, na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Sportowej. Przypomniał, że jest deklaracja ze strony Zarządu Dróg Powiatowych w Gnieźnie, aby wykonać tę inwestycję wspólnie z gminą. Ma ona kosztować około 100000 złotych. Gmina miałaby pokryć 50% kosztów. Radny argumentował swój wniosek między innymi faktem, że tereny wiejskie otrzymują o wiele większe środki finansowe niż miasto. Wg radnego, wioski otrzymały w ramach funduszu sołeckiego oraz dofinansowania świetlic około 360000 złotych, a dwa osiedla w mieście po 40000 złotych.

Wniosek ten poparli radni Renata Wiśniewska i Sławomir Peno. Przeciwnego zdania był radny Grzegorz Koperski. Stwierdził, że jak najbardziej jest za tym, aby poprawić bezpieczeństwo w rejonie cmentarza, ale nie należy robić tego kosztem innej inwestycji. Zauważył, że droga ta ma prowadzić do samego punktu widokowego, który jest przecież wizytówka naszej gminy.

W trakcie dyskusji radny Daniel Bisikiewicz zapytał burmistrza, jakie są szanse na realizacje programu „Senior Wigor”, który miał być realizowany w budynku alumnatu. Na ten cel w budżecie gminy zapisano 70000 złotych. W odpowiedzi burmistrz stwierdził, że nie widzi szans na realizacje tego programu w tym roku. Jak stwierdził, w trakcie załatwiania sprawy „zostały zmienione niektóre zasady gry”. Po naradzie z pracownikami odpowiedzialnymi za to przedsięwzięcie stwierdził, że należy odstąpić od tego zadania w tym roku. Nie chce jednak rezygnować całkowicie z tego pomysłu i zamierza spróbować przystąpić do tego zadania w przyszłym roku.

Kontynuując swoją wypowiedź radny Bisikiewicz zaproponował, aby kwotę zaplanowaną na ten cel przeznaczyć właśnie na sygnalizację świetlną. Burmistrz pozytywnie odniósł się do tego pomysłu. Żeby jednak nie powodować konieczności kolejnej zmiany projektu uchwały zaproponował, aby przyjąć przedstawione przez niego zmiany budżetowe.

K. Dereziński obiecał, że przy najbliższych zmianach, jakie prawdopodobnie pojawią się na październikowej sesji, zapisze budowę sygnalizacji świetlnej. W głosowaniu radni wyrazili swoja aprobatę przyjmując zaproponowane zmiany budżetowe.

45 KOMENTARZE

 1. Światła na sportowej i wyszyńskiego…już widzę jak zimą będą kolejki ciężarówek,które nie mogą podjechać pod górę, bo droga jest oblodzona,a musiały się zatrzymać na czerwonym świetle

  • A może mówimy o światłach tylko na przejściu dla pieszych i z czujnikiem prędkości dla pojazdów poruszających się ul. Wyszyńskiego. Czerwone światło zapalałoby się w momencie kiedy pojazd zbliżający się do przejścia dla pieszych poruszałby się z prędkością wyższą niż dopuszczalna na danym odcinku itd…. Wszyscy przeciwnicy takiej sygnalizacji troszkę pomyślcie zanim zaczniecie się „wymądrzać” chyba, że macie w tym jakiś osobisty interes!!!???

 2. Sygnalizacja świetlna na tym skrzyżowaniu to idiotyczny pomysł,a pieniądze na jego realizację to czyste marnotrawstwo. Gmina to już faktycznie nie ma poważniejszych spraw na swojej głowie….

 3. 360 tyś na 21 sołectw to daje lekko ponad 17 tyś na ,,łepka”. W mieście po 40tyś na jedno osiedle, (sołecteo 🙂 ). Kto tu jest więc dostaje o wiele większe środki panie radny Matelski?

  • wieś i miasto w naszej gminie maja podobną ilość mieszkańców. Miasto ma nieco więcej. Dwa osiedla po 40 000 daje 80 000 na całe miasto. Wieś 360 000. No ale cóż, poziom matematyki w naszej gminie nigdy nie był za wysoki.

   • Poziom czytania ze zrozumieniem jest jeszcze niższy. Radny nie przedstawił ile kasy jest na mieszkańca miasta, a ile na mieszkańca wsi więc nie ma się czego czepiać. Wytykanie, że wieś dostała jest nie na miejscu, bo ,,wieś” to jest 21 sołectw jednak z których mieszkańcy nie mają wszystkiego pod nosem jak Ci z miasta. Widocznie radny zauważył jak podpadł mieszkańcom miasta głosując za sprzedażą gruntów pod pasażem, a teraz próbuje ratować resztki swej godności.

   • Ale dlaczego tak liczysz, przecież każde sołectwo dostaje osobno pieniądze i wioska decyduje na co te środki przeznaczyć czyli tak jak wcześniej ktoś napisał to ok 17 tys a osiedle ( sołectwo ) ok 40 tys. Wiec nie wiem kto tutaj nie rozumie

    • Może jednak przeliczysz to na liczbę mieszkanców? A poza tym, kto więcej korzysta z czego? Mieszkańcy wsi z miasta czy odwrotnie? Po chodniku w miescie chodza zarówno mieszkancy miasta jak i wiosek, na wsi raczej tylko miejscowi. Takich przykładów jest wiecej.

   • kup sobie raczej komputer sprawdź na stronie bip trzemeszno dane statystyczne miasto i gmina ma około 14.500 mieszkańców z tego ponad 8.000 mieszka w mieście z tego rachunku wynika , że na wioskach razem mieszka około 6.500 mieszkańców czyli i jeżeli byś umiał posługiwać się danymi demogarficznymi to wyliczyłbyś,że 360 tys. podzielone przez 8 tys. to ponad 55,00 zł na osobę a 80 tys. podzielone przez 8 tys.mieszkańców miasta to tylko 10,00 zł. Z tego wynika ,że miasto powinno dostać na 8 tys.mieszkańców razy 55,00 zł conajmniej 440 tys.zł. Szkoda ,że nie wiesz,że fundusz sołecki liczy się na mieszkańca a nie na sołectwa, czytałem ustawę gdzie są podane szczegóły i radzę abyś ją przeczytał i nie robił zamentu. Zainteresuj się szczegółami co kupuje się z funduszy sołeckich to tobie mózg stanie, talerze. garniki i inne zbytki za pieniądze naszych podatników.

  • ale piszesz bzdury chyba jesteś pracownikiem gminy przeczytaj sobie ostatni wpis.do kup liczydło to zobaczysz jaki jesteś
   „mądry” podobno za te pieniądze sołeckie robi się „imprezy integracyjne” o których często w internecie a WłADZE i radni wszystko akceptują bo się pięknie bawią na tych imprezach.
   A ty chyba nie czytasz tego portalu i udajesz ,że nie widziałeś zdjęć z tych zabaw gdzie stoły były obficie zastawione …..

 4. RADNI i p.Bisikiwicz czy jesteście tak nieudolni że nie potraficie uzyskać konkretnej odpowiedzi dlaczego gmina nie skorzysta z dotacji na klub seniora,to jest kolejna nieudolność burmistrza i jego nierubstwo,co zrobił przez ostatnie trzy miesiące ? nic !!!!

   • trudno sobie wyobrazić możliwość realizacji pomysłu na Dom Senior Vigor w 4 m-ce bo decyzje podobno na Radzie zapadały
    pod koniec sierpnia a realizacja projektu z rozliczeniem zadania miała zakończyć się w grudniu tego roku.Jak zwykle pomysł typu z motyką na słońce zabrakło nie tylko wyobraźni
    ale i wiedzy ,że pomysły z odbudową zabytków wymagają powagi i wielu uzgodnień, pozwoleń od konserwatora zabytków itd.Szkoda pomysł dobry sposób wdrożenia beznadziejny jak wiele innych pomysłów w tej gminie.

    • Już ktoś w temacie alumnatu wypowiedział się . Nie jest to własność gminy . Wydzierżawienie moim zdaniem nie wchodzi w grę . Raczej warto zastanowić się nad założeniem fundacji . Miejsce idealne na muzeum i w tym kierunku proponuje podjąć działania . Gmina posiada idealne miejsce na budowę dziennego domu dla seniorów przy kościółku na Mickiewicza .
     Sygnalizacja na skrzyżowaniu Wyszyńskiego ze Sportową zastąpić rondem i po sprawie . Mamy przedstawicieli w Radzie Powiatu mogą wpłynąć z tą propozycją . Jest to bądź co bądź droga powiatowa.

 5. No cóż rzeczywiście skręcenie w ul.Sportową jadąc z miasta jest ryzykowne.Lecz to wina muru cmentarza czy on musi być taki wysoki.A światła przydałyby się w tym czasie gdy zbliża się 1.11. A może warto by miasto zakupiło mobilne światła…

 6. Gratuluję burmistrzowi. Znów okręcił Pan tych swoich radnych wokół paluszka i może się Pan z nich po cichu chichotać, z ich gapowatości. Takie chłopy, takie Panie a tak sobie dają wodę z mózgu robić.
  Ja z planem burmistrza ABSOLUTNIE się nie zgadzam i uważam popiskiwanie radnych za słuszne.
  I jednocześnie jestem pełen wzgardy dla radnych.
  Peno, Matelski, Bisikiewicz nie udawajcie mocnych i lepiej usiądźcie cicho w kąciku bo i tak nie umiecie walczyć.
  Burmistrz ogra was zawsze . Ukłony dla Burmistrza. Politowanie dla bezradnych.

 7. Na skrzyżowaniu Wyszyńskiego-Sportowa ihmo spokojnie lustro wystarczy. Natomiast światła to by się przydały na Mickiewicza-Orchowska-Wyszyńskiego. Zresztą cała ta krzyżówka powinna być zmodernizowana.

 8. Gmina nie może przystapic do projektu senior-wigor gdyż żeby przystąpić trzeba mieć kosztorys inwestycji ze wskazówkami konserwatora zabytków lecz konserwator nie oszacuje tych zmian w tak krótkim czasie i w tym roku po prostu technicznie jest to niemożliwe. A nie można przystąpić do remontu i do projektu zwłaszcza że całą inwestycje trzeba udostępnić już pierwszego grudnia taki był warunek projektu.

 9. chyba chciałeś odpowiedzieć mieszkańcowi wpis dzisiaj o 22.07 , który nic nie rozumie dzieli fundusz sołecki na 21 sołectw i się ośmiesza brakiem wiedzy i gł…..ą. Takich mamy tęgich myślicieli zapewne „mieszkaniec”jest z partii rządzącej miastem.

 10. Światla… Proponuje przesunac pasy kawalek dalej a za te pieniazki wyremontować skrzyzowanie na Orchowo kolo szkoly zawodowej… Panowie Radni zostaliscie wybrani zeby dzialac w naszym imieniu wiec MYŚLCIE i nie rozp#$!@jcie pieniedzy na lewo i prawo bo wpadl smieszny pomysl do glowy…

 11. Alumnat przepadł . Powracając do tematu ,,browar,, . Obawiam się , że następny niewypał . Pozostaje kwestia dróg dojazdowych . Od strony Kościuszki ? A może jakiś mędrzec wpadnie na pomysł likwidacji Alejki-następnego pomnika przyrody ? Może pozostanie nadzieja w byłym radnym , który do tego nie dopuści .
  Ktoś wspomniał , że Rosja ma w …… najazd na kraj . Wyliczył kto jest potencjalnym zagrożeniem . Nie dodał jeszcze jednego ,,trzemeszenskie władze,, .
  To co dzieje się za kulisami prowadzonej polityki na arenie lokalnej i kraju przechodzi ludzkie wyobrażenie .
  PS.
  Remondis opanował Warsztaty Szkoły Zawodowej -bazy dydaktyczno technicznej . Brawo dla Burmistrza i Rady !!! OBY TAK DALEJ !!!

 12. Panie RADNY JEST PAN WYBRANY 1 CGLOSEM IPANISKIE POMYSŁY SĄ TAKIE SAME JAK GDY BYŁ PAN PRZEDSIĘBIORCA. PIEKARZ REZULTAT BANKRUCTWO UCZNIOWIE PAMIĘTAJĄ JAK BYŁO W ZAKŁADZIE KTO ZAROBKI PRZYGOTOWYWAŁ KTO WYRABIAJĄ CHLEB TEORIA BYŁA _-WSPANIAŁA PRZEMÓWIENIA DO UCZNIÓW wspaniałe co się stało Bankructwo piec na złom ratunek -KOMUNA I NIE MA WJIEDZY OPRYWATNYM BIZNESIE ALE CUDZE BY SIĘ MARNOWAĆ UCZEŃ KTÓRY NIE W TRZYMAŁ BO KCIALEM BYĆ PIEKARZEM

 13. PANOWIE PENO I SPÓŁKA PODZIWIAM BURMISTRZA JEGO ORGANIZACJA JEST RO-LANA PRZES WASZE OCZEKIWANIA I WYMAGANIA CO DO NIEGO ANIC OD SIEBIE ZOSTALIŚCIE SAMI

 14. Radny gminy prawda jest przykra I zawsze będzie zwycięstwo ty to zrozumieć nie potrafię się nie chce mi się wydaje ze względu na wiek czy brak hosta no host wymiana linków itp itd w sumie nie wiem czy się nadaje do tego komentarza zgłoś do usunięcia komunikacji miejskiej w tym roku

 15. .Burmistrzem trzeba się urodzić dziecko bo ja jestem wybrany i mogę proponować jazdę na rowerze po wodzie. .ale radny musi to zatwierdzić w uchwale gdby on zaproponował pieczenie chleba ze słomy to by Pan się na to zgodził ZORO JA CI TEGO NIE DARUJE JA ZOSTAŁEM PRZES CIĘ OŚMIESZA NY GŁOSUJĄC NA WAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj