Strona główna Różne Powstanie dom seniora i żłobek?

Powstanie dom seniora i żłobek?

1695
22

Gmina Trzemeszno ma otrzymać wsparcie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na utworzenie domu pobytu dziennego dla seniorów. Dofinansowanie w kwocie 250000 złotych przyznano w ramach programu Senior – Wigor. Placówka ma powstać w budynku po byłej szkole w Zieleniu.

W związku z tym, dzisiaj na nadzwyczajnej sesji radni mieli zdecydować o zmianach budżetowych. Niezbędne bowiem było uchwalenie środków finansowych na wkład własny gminy w to przedsięwzięcie. W trakcie dyskusji radni zadawali wiele pytań, jednak w większości wyrażali pozytywne opinie.

Najbardziej sceptycznym w tej sprawie okazał się Zbigniew Matelski. Pytał co w takim razie z planowanym domem dla seniorów, który miał powstać przy przedszkolu w Wymysłowie. Przypomniał także o ubiegłorocznych planach utworzenia takiej placówki w alumnacie. Zwracał uwagę, że byłaby to znacznie lepsza lokalizacja pozwalająca na utworzenie większej liczby miejsc.

W głosowaniu radni prawie jednogłośnie poparli wniosek, przeciwny był Z. Matelski.

Przy okazji dyskusji o domu dla seniorów wypłynął temat możliwości utworzenia żłobka. Wniosek taki złożyła na sesji 28 września radna Magdalena Krzyżaniak – Świątek. Apelowała wówczas o podjecie działań, aby w naszej gminie utworzyć miejsce opieki dla najmłodszych.

Okazuje się, że być może jej pomysł doczeka się realizacji. W związku ze wspomnianymi wcześniej planami utworzenia domu dla seniorów w Zieleniu, odstąpiono od podobnych planów utworzenia go w Wymysłowie. Pomysł radnej przypadł do gustu prezes Światowida Katarzynie Jórdze. Popiera go także burmistrz Krzysztof Dereziński, który odbył już w tej sprawie pierwsze rozmowy z przedstawicielami Światowida.

Z K. Jórgą rozmawiał też na ten temat przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno. Wszystko wskazuje na to, że wniosek radnej ma szansę na poparcie zarówno burmistrza, jak i większości radnych, co daje dużą nadzieję na jego realizację.

22 KOMENTARZE

 1. a dlaaczego na wsi dom seniora? wydaje mi sie ze w miescie wiecej takich osob kto by dowozil na wies tych schorowanych ludzi i czym ??

  Panie piekarz na sw Wojciecha pan zrob kolejna inwestycje !

 2. Władza w Trzemesznie nie może się nauczyć ze są mieszkańcy i należy się konsultacja n bo jest demokracja panie Burmistrzu nie robić na kolanie dla widzi mi się bo jestem wielki małego wzrostu i mi tak dobrze i wychodzą jaja jak berety

 3. Jakoś dziwnie od dawna mówi się o domu seniora. A to w alumnacie, a to w Wymysłowie,teraz w Zieleniu. Dopiero pani Magda pomyślała o żłobku. Wiem, że to dla niej teraz temat szczególnie bliski ale jestem wdzięczna za pomysł. Nareszcie jakiś konstruktywny głos z rady, nie tylko wojenki.

 4. Przestrzegam przed wyrzuceniem takiej kasy w błoto!Oczywiście włodarze naszego miasteczka,potrafią i chcą tak robić.Przykład targowisko ziejące pustkami!Konsultacje z zainteresowanymi są konieczne!Sprzedaż działek na pl.Wojciecha,to przykład braku odpowiedzialności i choćby trzeźwego myślenia.Podejrzewam,że inwestycja będzie wykorzystywana przez miasto na np;imprezy,sesje itp.Uzasadnienie…stoi puste i niszczeje.Zapytajcie seniorów,czy taka lokalizacja im odpowiada.

 5. Bardzo świetny pomysł ze żłobkiem. Nie każdy ma komu dzieci zostawić pod opieką. Nie ma żadnej takiej placówki a pracujący rodzic nie zawsze ma jak zawozić dzieci do żłobka np. w Gnieźnie. Czekamy na kolejne dobre wiadomości w sprawie powstania żłobka.

 6. Budynek po byłej szkole w Zieleniu nie jest pięciopiętrowy, bez przesady. Nie znacie siedemdziesięciolatków mieszkających na trzecim piętrze? Jakoś sobie radzą, zdecydowana większość. Dom Seniora – jak sądzę – nie ma być alternatywą dla oddziału geriatrii, a raczej miejscem spotkań dla osób chcących pozostać aktywnymi towarzysko. Wcale się nie zdziwię, jak w planie zajęć, oprócz zajęć statycznych, znajdą się np kursy tańca, aerobik dla seniora czy wycieczki rowerowe.

  Transport może wziąć na siebie gmina – tak to jest, zdaje się, rozwiązane w placówce zorganizowanej w kompleksie św. Łazarza (nie pamiętam dokładnej nazwy, a nie chcę przekręcić).

  I jeszcze opiekun osoby starszej jako kierunek kształcenia w / przy LO. I będzie dobrze. Byleby nam się chciało chcieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj