Strona główna Kultura Powstanie dom opieki dla seniorów

Powstanie dom opieki dla seniorów

2202
54

Jeszcze w grudniu, w budynku trzemeszeńskiego alumnatu, powstanie dzienny dom opieki dla osób starszych. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach rządowego programu „Senior – Wigor”. Na ten cel Gmina Trzemeszno otrzymała 231 tys. zł dofinansowania z budżetu państwa.

Jak mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzemesznie Lucyna Buzała, dzienny dom opieki dla osób starszych musi zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Inwestycja wiązała się będzie z remontem części alumnatu, w którym powstanie szereg pomieszczeń – m.in. łazienka, kuchnia, pomieszczenie do odpoczynku oraz rehabilitacji. Nie zabraknie także placu z ogrodem.

Wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej napisali pracownicy OPS. W ramach programu „Senior – Wigor” seniorzy skorzystają z bezpłatnych usług ruchowych, kulturalnych i rekreacyjnych. Każdego dnia otrzymają obiady. Uczestnicy programu będą mogli przebywać w domu opieki codziennie w godzinach od 8 do 16. Ośrodek Pomocy Społecznej zakłada wstępnie 20 miejsc dla seniorów.

OPS zatrudni jedną osobę do stałej opieki nad uczestnikami programu. Osoby świadczące pozostałe usługi (np. rehabilitację, zajęcia muzyczne) zostaną zatrudnione na umowę zlecenia.

Wartość całej inwestycji wynosi około 300 tysięcy złotych. Brakujące 70 tys. musi zostać sfinansowane z budżetu gminy. Żeby tak się stało, potrzebna będzie pozytywna decyzja radnych. Nad uchwałą zagłosują oni w najbliższą środę, tj. 19 sierpnia.

Nie wiadomo, czy parafia zgodzi się na bezpłatne użyczenie budynku alumnatu. Proboszcz Piotr Kotowski stwierdził bowiem, że nie będzie udzielał żadnych informacji portalowi Trzemeszno24.info.

54 KOMENTARZE

 1. Dlaczego Pan Redaktor nie napisał o kradzieży dwóch samochodów przy lakierni w Bystrzycy? Może ktoś widziałby któreś z tych aut, to nie, bo trzemesznianie nie zostali poinformowani!

 2. A wracając do „artykułu” o wynikach sekcji zwłok, które są prywatną sprawą rodziny, zostały opublikowane w błyskawicznym tempie…

  • gmina nie musi dawac na dzwon parafianie i darczyncy sobie poradzili razem z proboszczem jak chcial dofinansowania na dzwon nie bylo to alumnatu powinien tez nie oddawac zrobic lekcje religi jak kiedys

 3. Proboszcz z klasą , a tak niefachowo się zachował. Mnie jako czytelnika Portalu 24 i lokalnego patriotę interesuje forma użyczenia Alumnatu. A tu, mój ceniony proboszcz zrobił z tego tajemnicę dając możliwości różnym spekulacjom na ten temat.
  To niedobrze proszę Księdza Prałata.
  Przecież Ksiądz nieraz dał dowód roztropności, a tu wyraźnie zrobił Ksiądz błąd w sztuce proboszczowania. Parafianom należy się informacja , bo Kościół to Bóg i L U D Z I E . Czytelnicy Portalu 24 to też LUDZIE- członkowie naszej wspólnoty parafialnej.
  Wypowiadam się w swoim imieniu-mam żal, że jako wierny parafianin nie jestem godny wiedzieć o losie Alumnatu, z którym jestem związany emocjonalnie i społecznie.
  Szczęść Boże w każdym dniu!

    • Uważam, że ksiądz proboszcz nie musi się wypowiadać. Sam Pan redaktor wie, że niniejszy portal ma formę dość plotkarską. Krótkie, lakoniczne artykuły i pole do popisu dla komentatorów. Owszem jest to interesujące w czytaniu i daje możliwość poznania różnych poglądów ale cokolwiek zostanie zrobione i powiedziane zawsze spotyka się z ogromem niewybrednych, niepochlebnych komentarzy. Co do domu dziennej opieki to chyba jak najbardziej trafiona inicjatywa.

 4. Jeśli Ksiądz Prałat będzie chciał wynająć swój prywatny dom to nic mi do tego. Tu jednak wchodzą w grę pieniądze publiczne. Dlatego nie proszę, a żądam od burmistrza, rzetelnego poinformowania mieszkańców na jakich zasadach nastąpi ten wynajem. Ile zapłacimy za czynsz, ile za remont, kto będzie ogrzewał i za ile, kto będzie dokonywał drobnych napraw. Znając umiejętności negocjacyjne naszego Burmistrza( np. Vat ) może się okazać, że owszem czynszu gmina nie zapłaci ale poniesie różne inne koszty w takiej wysokości, że wyjdziemy jak pan Zabłocki. W końcu nie takie biznesy nasz władza już robiła.

 5. Nasz proboszcz to co jakiś czas strzela focha ja mu coś nie pasuje ,chciałby że byśmy się podporządkowali pod jego rządy ale figa z makiem…

 6. komentarz Kazika jest rzeczowy . Burmistrz na pewno wyjaśni bo po prostu musi. to jest jego obowiązek wobec mieszkańców. A więc czekamy na konkretne wiadomości o zasadach użytkowania alumnatu. i tylko tyle

 7. Oto przykład jak można zepsuć coś fajnego. Uzyskanie dofinansowania z pewnością nie było łatwe. To oczywiście sukces gminy, na który zapracowali pracownicy OPS. Nic tylko przyklasnąć. Ale jedna niefortunna wypowiedź Narcyza popsuła wszystko….

 8. no co też księdzowi przyszło do głowy żeby nic nam nie powiedzieć o naszym alumnacie, od wczesnego dziecka patrzyłam na alumnat, a ksiądz patrzy na alumnat od paru lat i powinien nam starym i młodym powiedzieć co i jak, i byś my tu sobie przeczytali za darmo a tak to nic nie wiemy i przez księdza nie jest dobrze z tym alumnatem

  • Niefajne to miejsce na dom seniora ten alumnat,zimne i brzydkie ,lepiej zrobiliby to ka,tem w dawnej zsz,co senoirom to tylko w piwnicach sie, nalezy…

 9. No własnie. Pomyślano w końcu o seniorach. Za to duży plus. Tylko dlaczego gmina, która odziedziczyła po powiecie budynek po ZSZ przy Mickiewicza i nie bardzo wie co z nim zrobić, pcha seniorów w zagrzybiałe pomieszczenia alumnatu? Chyba, że cały ten SeniorWigor to taka przykrywka, żeby za pieniądze gminy wyremontować kościelny obiekt.

 10. Alumnat nie jest prywatnym budynkiem proboszcza jak i bazylika . Zgoda musi zapaść w Kurii . Szczytne zadanie do wykonania . Życzę udanych negocjacji . Szkoda jedynie , że przeznaczenie jest moim zdaniem dyskusyjne . Osobiście nie dziwię się , że proboszcz nie wdaje się w polemikę na tym portalu . O przyczynach rozsądni chyba dobrze wiedzą . Pozdrawiam .

  • Twoje prawo się nie dziwić. Księdza obowiązek odpowiedzieć na pytanie interesujące parafian.
   A jeśli wykształcony na miarę 21 wieku człowiek boi się pisnąć jedno zdanie na portalu internetowym, to przynosi sobie ujmę ,gdyż boi się ewentualnych uszczypliwych komentarzy. Wierzyć trudno, że światły i( chyba??) nowoczesny człowiek stchórzył przed czymś tak zwyczajnym jak internet. Swoją drogą to czytałem tu wiele dobrego o księdzu. Dlatego się dziwię takiej postawie.

 11. To nie jest dobre miejsce – chyba, że kościołowi zależy na naborze potencjalnych Gujmonów. Eugeniusz dębski pisze o powołaniu dziesięciu w przypadku zniszczenia jednego – a tu aż ddwudziestu? Jest tylko czterech mocher-fakerów! Cel świetny – ale gmina posiada własne środki lokalowe na takie zadania. Tylko parafianie wierzą w to, że kościół wchodzi w interes bezinteresownie. Może, któryś z rajców tego miasta zdradzi nam cosik więcej skoro Proboszcz nieraczy? Bardzo proszę – bo „Pałuk” nieczytam.

  • A gdzie niby gmina ma te pomieszczenia, źeby otworzyć taki dom? Z treści artykułu wynika, źe pomieszczeń tam ma być sporo i do tego plac z ogrodem. Gmina chyba czegoś takiego nie ma.

 12. Osobiście uważam , że sprawa jest czysto polityczna . Z jednej strony pomysł utworzenia domu opieki dla seniorów jest na czasie z drugiej zaś , Alumnat to niezbyt chciano dziecko dla Kurii . Może wydawać się , że pomysł świetny jednak kontrowersyjny . Ktoś wspomina o stanie technicznym budynku , panujących tam warunkach . Budynek nadaje się raczej na kompleks muzealny niż na miejsce pobytu zasłużonych więcej lub mniej seniorów naszej gminy . Pomieszczenia swoją atmosferą przytwłączają . Lokalizacja samego budynku w centralnej niemal części miasta z przeznaczeniem na dom opieki trąci trochę pomysłem z,,siłownią,, . Proponowana oferta wydaje się chybiona . Seniorzy zasługują na coś więcej . Dom z prawdziwego zdarzenia . Nowy , przestronny , naturalnie oświetlony ze wszystkimi udogodnieniami architektonicznymi . Dostosowanym do potrzeb osób częściowo zdolnych do samodzielnej egzystencji . Jeśli gminy nie stać na pomysł domu na miarę XXI wieku niech dalej tkwi w swoim samozadowoleniu i (przepraszam seniorow) wali starego do starego.

  • Nie dość, że kontrowersyjny to jeszcze przemądrzały i bez jakichkolwiek trafnych pomysłów. Najlepiej to Wam wychodzi krytykantctwo. Gmina szkoły nie wybuduje a dom seniora wybuduje? Zastanów się człowieku. Po to chyba ma tam być remont za ok.300 tys. źeby było miło i przyjemnie. Widząc jak działa dom w Kościółku Łazarza, mam nadzieję, że ten będzie podobny. Sam skorzystam z oferty jak tak będzie.

   • Drogi seniorze czy kiedykolwiek byłeś w ,,kościółku ,, ? . Życzę Tobie miłego spędzania czasu w starych murach . Wiem , że są różne sposoby jego spędzania nawet w WC . Ja Ciebie nie obrażałem i nie życzę sobie bezczelnych uwag na mój punkt widzenia .

 13. Księdzu Kotowskiemu serdecznie gratuluję przebiegłości i sprytu. Dobra zagrywka. Ale nie dla gminy i jej mieszkańców. Taki głupi to ten motłoch w Trzemesznie nie jest.

 14. Nie mam nic przeciwko porozumieniu władz kościelnych i gminnych dla dobra mieszkańców. Jeśli jednak zaczyna się robić wokół tego tajemnicę, zaczyna to brzydko pachnieć i szuka się drugiego dna. Być może to faktycznie tylko przykrywka. Nie udało się wyciągnąć kasy z gminy na dzwon, może się uda na remont.

 15. I tu zainteresowany trafiłeś w dziesiątkę . Resztę pozostawiam do przemyślenia i przeanalizowania . Jaki jest stosunek tej Pani do seniorów to doskonałe wiadomo .

 16. Jak się klecha nie zgodzi za darmo użyczyć, to niech mu gmina nałoży podatek ziemny za kościół i resztę budynków watykańskiego żołnierza.

 17. Jak tak czytam – pijąc popołudniową kawę – ten artykuł, którego zakończenie ma za zadanie jedynie wprowadzić ferment, a później szereg komentarzy, to wybaczcie Państwo, ale nie dobrze się robi. Oto nagle objawił nam się cały zastęp osób przywiązanych do alumnatu, żywo zainteresowany losem budynku. Jednak jak się budynek walił przez lata, jak na łeb leciały dachówki, tudzież inne elementy, to jakoś nie było „pana”. Pewnie większość z szanownych Państwa podzielała zdanie: „A to kościelne, niech się proboszcz martwi”. A jak się zamartwił i znalazł rozwiązanie.. to źle. I nagła troska o budżet gminy. Kochani, od troski o budżet to są przepisy i radni, których nie tak dawno wybraliście w wyborach. A skoro ich wybraliście, to chyba macie do nich zaufanie.. tak więc, zamiast wylewać jad na tym szanownym forum to na proboszcza, to na burmistrza, to wzajemnie na siebie.. może weźcie się, zbierzcie razem, i zadbajcie o to, co Wasze jest – o całe to, wszak piękne, Trzemeszno.

  • Myślę, że jednak nieuważnie czytasz. W komentarzach nie wyczytałam przywiązania do alumnatu a raczej troskę o wydawanie pieniędzy publicznych. Nie pisz, że nie było pana gdy leciały dachówki, bo pan cały czas jest. I czy chce czy nie to za ten obiekt odpowiada. Gdybyś uważnie czytał, to byś doczytał,że zdecydowana większość komentarzy jest przychylna samej idei domu dla seniorów. Nie krytykuje się też pomysłu porozumienia między burmistrzem a proboszczem. Jednak takie sprawy powinny być załatwiane przy otwartej kurtynie a jak mi wiadomo, temat ten nie był nawet dyskutowany przez radnych. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć jak są wydawane ich pieniądze.
   A co do zakończenia , które to ma wg Ciebie wprowadzić ferment. Ktoś jednak to zdanie wypowiedział, ktoś je zacytował. I do kogo pretensje?

 18. Zlikwidomać dom opieki społecznej, precz z socjalizmem. Człowiek jest stwożony nie tylko do tego aby żreć konsumować, ale do tego aby żyć twożyć pracować.

 19. p.Dyrektor nie dostał kasy za ” nadgodziny ” to Miasto wyremontuje teściom domek … i pewnie apłaci pozostałe koszty funkcjonowania Alumnatu…
  A ciekawe co się stało z majątkiem Szkółki dla małych dzieci prowadzonej przez siostry która zajmowała pomieszczenia w tylnej lewej części budynku- bo od strony dawnej Kaplicy jest wybudowany MUR..
  Wydaje mi się że dla 2 osób nie potrzeba aż tak wielkiego mieszkania – wszyscy za to płacimy..
  Może już pora poszukać jakiegoś mniejszego i tańszego lokum…

 20. Widać, że Pani kierownik OPS nie ma pojęcia o starości. Najważniejszy jest dla niej program nic więcej. Chce jedną osobę zatrudnić do grupy 20 osób. Jeśli będą w dziennym domu opieki seniorzy całkowicie sprawni to ok , ale czy Pani kierownik bierze pod uwagę osoby np. z chorobą Alzheimera, nie sprawne fizycznie . Jeśli Pani kierownik OPS jest wstanie opiekować się sama taką grupą to wyrazy szacunku.

  • Pani dyrektor zasiada w Radzie Parafialnej . Nie wierzę ani w jej dobre intencje ani w metamorfozę jej przemian duchowych .
   Złapała się możliwości zablyśnięcia w pewnym kręgu i nic ponadto . Opieka nad seniorami to nie tylko opieka nad sprawnymi osobami . Co z pozostałymi ? To spłycanie tematu do minimum . Ten problem kobietę tą przerasta . Jeśli jest okazja na wykonanie dwóch zadań jako trzemesznianin jestem za . Jednak problem seniorów tych najbardziej potrzebujących pozostanie na jej sumieniu i na nas trzemesznian.

   • Pani Dyrektor nie musi zabłysnąć bo Ona błyszczy przez cały czas. Patrząc przez kilka lat co robi i jak zarządza to dobrze jej wychodzi. Jestem przekonany, źe z tym zadaniem sobie tęź poradzi. Nic jej nie przerośnie.Spokojnie. To bystra baba i ma charakter. Wie czego chce.
    Chciała Dom w Kościólku i udało się. Funkcjonuje już kilka lat.

    • pomysł bardzo dobry dla gminy ale lokalizacja fatalna dlaczego, za jakie grzechy starsi ludzie maja trafic do alumnatu chyba , ze chodzi o kasę dla parafii.W Trzemesznie widac wyraznie , ze nie ma rozdziału kościoła od interesu gminy, zapłacą podatnicy a przecież sa inne obiekty po szkole zawodowej gdzie może byc taki obiekt.Ciekawe co na to radni.

    • Od razu widac ,ze to jakis przydupas tej dyrektorki ,pewnie zatrudniony w ops,a kiedy bedzie oficjalny konkurs na stanowiska do domu seniora ,czy znowu wszystko po znajomosci…czekamy

 21. elizabeth wyjaśniła Gościowi błąd . Bardzo Gość dostał po pazurkach , które wystawił niby w obronie sprzymierzeńców sprawy alumnatowej, a własciwie to obnażył mechanizm ogrania gapowatej władzy świeckiej przez niegapowatą wcale drugą stronę . Ktoś chce nam zagrać na nosie.

 22. I jak w końcu wygląda sytuacja tego domu spokojnej starości? Sprawa z Proboszczem została dogadana? Rozumiem, że w tym domu opieki będzie jedynie możliwość wykupienia pobytu czasowego, a stałe raczej nie bardzo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj