Strona główna Kultura Powstaje pomnik na cmentarzu żydowskim

Powstaje pomnik na cmentarzu żydowskim

4490
34

Na terenie cmentarza żydowskiego rozpoczęły się prace przy budowie pomnika. Ma on upamiętnić osoby tam pochowane oraz tych trzemeszeńskich Żydów, którzy zginęli w czasie Holocaustu.

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli cmentarz, a kamienne macewy wykorzystali m.in. do budowy chodników. Część z nich odzyskano. Zostały one wyczyszczone, zinwentaryzowane i niebawem powrócą na cmentarz.

Pomnik budowany jest z pozostałości macew, które nie nadają się do renowacji. Umieszczona na nim zostanie tablica informacyjna, finansowana i montowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tablice te mają jednakowy wzór dla znakowanych cmentarzy w całej Polsce.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przeprowadzono tam prace porządkowe, szczególnie w zakresie zieleni. W działania te zaangażowany jest trzemeszeński samorząd oraz społecznicy. Wiele prac wykonanych zostało właśnie przez nich.

Warto dodać, że finansowanie odbywa się ze środków zewnętrznych. Największa kwota pochodzi z grantu przyznanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Pozyskano też środki w ramach zbiórki internetowej, a także z poznańskiej gminy żydowskiej. W tym roku planuje się wykonać prace o wartości 11.000 zł, nie wliczając w to pracy wolontariuszy.

Pomnik stanie na miejscu rozebranego przed laty domu przedpogrzebowego. Jeszcze po wojnie był to budynek mieszkalny. Pozostały po nim schody i fragmenty fundamentów.

34 KOMENTARZE

 1. Ciekawe jak długo to będzie naszego papieża pomniki niszczą a co dopiero upamiętnienie żydowskie ja to czarno widzę hieny grasuja wszedzie

  • momencik slowa wyjasnienia – kto zniszczył pomnik papieża ? ano ten kto mial z tego zysk – jako ciekawostka tam dookola sa budynki kurii i wszystko jest pod monitoringiem – panie nie daj pan sobie wody z mózgu robic, prokurator generalny ze spluwa za paskiem lazi po miescie, kradziez dzien i noc a panu w wiadomosciach bajki puszczaja zeby pan sie przejmowal puszka farby a nie rozliczal sprzedaz zboza ukrainskiego polskim młynom i teraz pan Robaki bedziesz jadł a nie za Tuska alescie sie ludzie dali podejsc jak dzieci kto ma rozum niech imie bestie przeliczy – gdzie sa rolnicy sie pytam czemu nie na drogach ?

   • a to lotnisko centralny port lotniczy poki co łaka jest tyle lat a tamci sobie po 50-90 tysia wyplacaja pensje no ale dziadek puszka farby bedzie sie przejmowal bo panei w TeFałPe mowili i pokazywali ! czlowieku zejdz pan na ziemie najpierw zyjacym pan pomoz a potem sie zajmiemy tym kto niszczy pomnik

   • Ty to już nie masz mózgu ani wody co ci tveny z niego zrobiły. Gdzie może być rolnik o tej porze roku gamoniu. Od niszczenia pomników to tylko jest lewactwo podsycane przez twoją telewizję. Pewnie znów napiszesz że nie masz tv, ale jak się nie płaci abonamentu to po co się przyznawać.

    • a kto z mlodych oglada TV coo ? myslisz ze co nie mamy co robic tylko TV ogladac ? chlopie teraz sa tablety, Laptopy i netbooki obudz sie z letargu – młodzi nie damy sie pani Moskwa juz na spotkaniu mowila ze zabierac beda paszporty – planuja wyjsc z UE ! stare dziadki niech sobie siedza w komunizmie ja chce wolnej PL

   • Tak jak rolnicy teraz mają nigdy w histori nie mieli to widać na podwórkach niech nie narzekają a kto kredyt bierze i w luksusach żyć musi liczyć że nikt za niego nie spłaci

    • tak jest „Rolnik” by chciał tylko pieniędzy więcej a potem ceny w sklepach rosną. Rolnikiem się zostaje dla satysfakcji z tej pracy a nie tylko dla zysku. Potem się dziwicie ze chleb 5-6 zł kosztuje i tak samo wędliny 30-40 zl /kg ciągniki sobie pokupowali za Unijne pieniądze i jeszcze mówią że zle to w garnitury ie niech poubieraja i zmienia prace jak im tak zle

    • a to dziwne ze tylko w TVP tak mowia bo 7 lat pis rzadzi i maja nawet prokurature i sądy co juz udowodniono ze nie sa „niezalezne” i nadal tej opozycji nei wsadzili ? jeszcze 15 lat musza rzadzic i krasc zeby opozycje moc wsadzic ? panie takie dobranocki to tylko o 19:30 w TVP bys pan pomyslal to bys nie pisal takich bzdur ktos kto sam mysli i kalkuluje wie dobrze ze najmniejszy haczyk by ba niego mieli to juz by go posadzili

     • Ty byś nie posadził go ??? Ja tak ,po 2 na wszystkich jest haczyk,i żeby go zrealizować muszą uważać na siebie ,i nie oglądaj TVN i TVP

 2. Należę do tej grupy społeczeństwa,która uważa,że upamiętnienie Żydów jest konieczne.Nie da się ich wymazać z historii w tym naszego miasta. Czy pomnik nie będzie zniszczony zależy tylko od naszej kultury.

  • A ja należę do tej grupy społeczeństwa, która uważa, że bardzo się mylisz w swoim twierdzeniu opierając je na fałszywych przesłankach. Niemców i rosjan również nie da się wymazać z historii naszego miasta a jednak im pomników nie stawiamy i przypuszczam, że i ty nie wnioskujesz o stawianie im pomników.
   Pomnik na byłym cmentarzu jest słuszny ze względu na to iż jest to miejsce pochówku. A nie dlatego że to byli żydzi.

     • Telewizorek mi powiedział, że pół Żyd pół Ukrainiec – i tej wersji trzymał się będę.Polakiem był – to mnie cieszy.Dlaczego jednak burmistrz z tak wąskich chodników zrzuca przechodniów wprost pod nadjeżdżające auta – naprawdę chodzi Mu o dotacje unijne na 3 i półtysięczne miasta?Ten fakt mnie mniej cieszy. Może to działanie w ramach programu „dostępność plus”?Jeden podmiot na imprezie zarobi – a drugi – niestraci…

     • ale panie to bardzo ważne w jakiej polowie żyd ? bo wg prawa żydowskiego żydem sie zostaje TYLKO i wylacznie po matce ! po ojcu to juz nie przysluguje ! wiec jak ???

  • Postaw pomnik 🇮🇱, właź im ,,nie powiem gdzie,, a oni mówią że to Polacy ich katrupili i jeszcze odszkodowania im się marzą.

   • Ci, którzy tam leżą tak mówią? Wiesz, że oni zostali tam pochowani przed II wojną? A wiesz, że to byli ludzie? Tak jak ty i ja? A wiesz, że zmarłym należy sie szacunek? To akurat jest wspólne dla większości religii. Na pewno i dla tej, którą i ty wyznajesz.

    • do „postaw pomnik” to jezyk PiSowskiego wyborcy to sie nie ma co przejmowac to dla nich norma 0 argumentów tylko jadem pluć w dawnych Niemczech tez sie to tak zaczynalo a jak sie skonczylo tez wiemy

     • Argument jest między innymi taki, że były premier Izraela Ja’ira Lapid niedawno powiedział, że w Polsce jest fałszowana historia, pokaż gdzie się fałszuje historię na temat Żydów. To też sieroto nazwiesz językiem wyborcy pisu?

  • JÓZEF PIŁSUDSKI POWIEDZIAŁ: „KTO NIE SZANUJE I NIE CENI SWEJ PRZESZŁOŚCI, NIE JEST GODZIEN SZACUNKU TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI”

 3. A ciekawe kiedy po tej wycince w parku baba i na cmentarz żydowski i niemieckim i na stadionie piaskowym. Zrobi gmina porzadek .Lub charytatywne. ? Bo śmieci nie brakuje wszędzie ludzie wyzucaja. Niech ktoś żuci chaslo Akcja porzadek.!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj