Strona główna Polityka Powiat chce sprzedać budynki szkół. Radni podzieleni.

Powiat chce sprzedać budynki szkół. Radni podzieleni.

1435
64

800 tysięcy złotych chce Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego za sprzedaż Gminie Trzemeszno budynku po byłym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Mickiewicza oraz trzech budynków przy pl. Kosmowskiego (obecnie mieszczących gimnazjum oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych). Powiat obiekty te wycenił na kwotę 8 milionów złotych, jednak umożliwia ich zbycie z 90% bonifikatą.

Przedmiotowa propozycja padła na zebraniu Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego z burmistrzem Krzysztofem Derezińskim, kierownictwem Urzędu Miejskiego Trzemeszna oraz radnymi Rady Miejskiej Trzemeszna.

Zdaniem K. Derezińskiego żadne rozwiązanie nie będzie idealne. Jak mówi, po przejęciu budynków na własność Powiat Gnieźnieński nie będzie dopłacał do subwencji oraz nie wypłaci z własnych środków odpraw dla nauczycieli. Burmistrz obawia się, że w takiej sytuacji Gmina Trzemeszno będzie do szkół dopłacała każdego roku ponad milion złotych. Dodatkowo poniesie koszty remontów wszystkich obiektów. Plusem w tej sytuacji jest to, że Powiat przekaże budynki wraz z całym wyposażeniem.

Burmistrz zwraca uwagę, że z kolei nieprzyjęcie oferty Powiatu Gnieźnieńskiego wiązało się będzie z koniecznością budowy całkiem nowego budynku gimnazjum wraz z halą sportową. Użyczenie obecnego obiektu wygasa jeszcze w tym roku. K. Dereziński sygnalizuje, że jego zdaniem idealnym miejscem na tą inwestycje byłby teren obok Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie.

K. Dereziński mówi też, że radni są w tej sprawie mocno podzieleni – jedni popierają pierwszą z opcji, kolejni drugą. Burmistrz twierdzi, iż nie chce na nich wywierać żadnych nacisków. Przejęcie budynków zdecydowanie popiera przewodniczący Komisji Społecznej radny Sławomir Peno: „To jest moim zdaniem ostatnia okazja, żeby te szkoły wróciły do prawowitego właściciela, jakim jest Gmina Trzemeszno. Wysokość dopłaty zależeć będzie głównie od struktury organizacyjnej, którą na pewno będzie trzeba zmienić, a nabór od nas. Jeśli uczniowie nadal będą odpływać do szkół w Gnieźnie, Bielicach i Mogilnie to głównym zadaniem będzie ich przyciągnięcie z powrotem do naszych placówek. W tym celu powinniśmy rozpocząć akcję promocyjną, powinny też zostać utworzone środki finansowe na stypendia i dopłaty do biletów” – twierdzi S. Peno.

Mimo tego, że ostatecznie w tej sprawie radni wypowiedzą się na sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się we wtorek 24 marca, to ofertę Powiatu Gnieźnieńskiego opiniowali już na wczorajszych obradach połączonych komisji Rady Miejskiej. W Komisji Społecznej 3 radnych było za przejęciem budynków na własność, 3 było przeciw i 3 wstrzymało się od głosu. W Komisji Finansowej 4 radnych było za, 3 było przeciw i 3 się wstrzymało.

64 KOMENTARZE

 1. GLUPI TYLKO KUPUJA RUINE Z ZEWNATRZ ODPICOWANE A ZE SRODKA ROZGRABIONE JAK W ZAWODOWCEZA TE PIENIADZE TO NOWE BUDOWAC I TYLE

  • Ruine to ty masz w głowie. W innych gminach i miastach to takie „Ruiny” są perełeczkami, tylko trzeba mieć serce i remontować. Twoje wnętrze świeci pustką. Z takimi ludźmi nie zbudujesz kultury.

 2. Powiat chce sprzedać wszystko – czyli, zadania organu prowadzącego spadną na burmistrza. Jest to:
  1. w 100% zgodne z uchwałą intencyjną w sprawie szkół podjętą PRZEZ AKLAMACJĘ rok przed przeforsowaniem przez Starostwo swoich reform;
  2. w interesie szkolnictwa ponadgimnazjalnego – bo to na poziomie gminy zapadałyby decyzje co do oferowanych kierunków kształcenia, a także co do zaangażowania szkoły np. w programy unijne;
  3. w interesie wszystkich mieszkańców – baza szkolna mogłaby tętnić życiem również popołudniami i wieczorami, a ewentualny dochód z wynajmu sal wpływałby na konto gminy (teraz są to konta Starostwa).

  Ja widzę w tym ogromną szansę. Szkoda, że pan Burmistrz zaczyna od kwestii odpraw dla nauczycieli – bo w ten sposób sugeruje, że niezbędne będą zwolnienia.

  A co do lokalizacji gimnazjum – umowa ze Starostwem opiewała na dwa lata, i w tym czasie nie zapadły żadne decyzje dotyczące gimnazjum. Co więcej, pan Burmistrz zapewniał rodziców na zebraniach wiosną 2014, że ma ustną zgodę Starostwa na kontynuację umowy przez kolejnych kilka lat. Szkoda – w ciągu dwóch lat można było zrobić naprawdę wiele.

 3. Burmistrz głośno mówi , że jak przejmie szkołę to bez administracji!!! Pomyślał choć trochę o nich? Wyrzuca sie ich jak śmieci!!! Trochę szacunku dla nich. Dlaczego nie mogą mieć swojej administracji i księgowości. Przecież to duża szkoła.

  • Nikt o nich nie pomyślał. Szkola to tez administracja i obsługa. Nikt nie chce stracić pracy. A widać, ze niektórym ludziom lekka ręką przychodzi wyrzucać ludzi na bruk.

 4. Starostwo przejmując za darmo po reformie samorządowej LO i budynki powinno teraz za darmo te budynki oddać. To trzemeszeńska społeczność odbudowywała te budynki po wojnie, to trzemeszeński samorząd i władze szkoły oraz Stowarzyszenie Wychowanków starało się o środki na modernizację i wymianę okien oraz ogrzewania. Ale w Starostwie rządzi PiS więc nie należy się spodziewać dobrych intencji po tym ugrupowaniu. Tak jak wcześniej po PO

 5. Liceum to tylko do Gniezna.
  Tam jest stabilna sytuacja i nauczyciele wolni są od strachu o utratę etatu, mogą więc spokojnie po prostu uczyć.
  Nie ma stałych dyskusji o przyszłość szkoły. Jest nauka i tak ma być.

  • Moje dziecko chodzi do trzemeszenskiego liceum i nie uważam ze poziom tam jest inny niż w Gnieźnie. Jesli ktos chce sie uczyć to wszędzie będzie sie uczył.

   • Zgadzam się. Sama skończyłam to liceum, zdałam maturę bardzo dobrze i dostałam się na wymarzone studia na dobrej uczelni. Nie żałuję ani trochę wyboru liceum w Trzemesznie.

    • A moje nie poszło na wymarzone studia bo jeden ważny dla syna przedmiot…szkoda słów.
     Kończy teraz studia na dobrej uczelni , ale nie wymarzony kierunek przez ten „przedmiot”

 6. KRZYSZTOF -buduj nowa szkołę,ze super pracowniami chemicznymi,WIESZ,Twoi Rodzice uczyli mnie chemii.Jesli mogę cos Ci podpowiedzieć to buduj szkołę z pomocą ludzi,którzy mają zadłużenia czynszowe,nie pracują,alimenciarzy itd.Mozna to zorganizować,ale szukaj LUDZI,a nie PSEUDO_PRZYJACIÓŁ .

 7. Problemy tych szkół nie rozwiąże sam fakt ich przejęcia, niestety nikt nie mówi co zrobić aby trzemeszeńska młodzież chciała do nich chodzić w tym kierunku nie zrobiono nic

 8. Starosrwo zrobi wszystko by zniszczyć trzemeszeńskie LO. Po to tylko aby uczniowe z Trzemeszna uzupełniali braki w ich nowo odpicowanych szkołach.

 9. marian ma rację-nic nie zrobiono ,aby młodzież chodziła do naszego lo.Za czasów komuny młodzież dojeżdżała do naszego liceum z Mogilna i Gniezna-klas było dużo,Dlaczego dojeżdżali? Nasze LO miało dobrą renomę,a teraz się popsuło. Młodzieży nie zależy tylko na zdaniu matury – chcą osiągać wysokie wyniki z przedmiotów rozszerzonych
  aby dostać się na wymarzony kierunek. Jak nie będzie dobrych wykładowców m.in.matematyka, to nasze lo opustoszeje tak,jak w Witkowie. Nie pomoże dokładanie do biletów miesięcznych czy stypendia.

 10. Mieszkańcy gminy ! to jest ostatni ratunek dla naszego szkolnictwa,koalicja rządząca w Starostwie dotrzymała słowa-co lepszego można oczekiwać jak się dostaje bonifikatę 90 %,problem jest oczywiście z naszym burmistrzem i jego brakiem decyzyjności,tylko zamydlanie oczu,patrząc na niektórych radnych to tylko rozpacz i tragedia

 11. W szkole nr 1 uczeń chcąc kupić zdjęcie klasowe musiał kupić zdjęcie z ramką w cenie 24 zł lub w ogóle. Samo zdjęcie klasowe kosztowałoby najwyżej 10 zł. Rozbój w biały dzień !!!Uczeń chce zdjęcie a nie ramkę !!! Co za dyrekcja.która dopuszcza do takich anomaliów !!!
  A co tu mówić o liceum i nauce,jak nie potrafią takich spraw uporządkować !!!

  • to prawda…w gimnazjum dwa zdjęcia razem kosztowały dziesięć złotych a jedno sześć a w podstawówce jedno osiemnaście…absurdy

 12. według mnie znowu zrobi się zamieszanie, wszystkie gminy zajmują się podstawówkami i gimnazjum na to mają pieniądze, uprawnienia i tak powinno zostać a wszystkie szkoły średnie w Polsce są prowadzone przez powiat. Już nie raz był problem, że gminy nie stać na koniec roku na wypłaty czy podstawowe płatności a teraz jeszcze bierze sobie lo i zawodówkę na głowę? ciekawe czego to będzie kosztem? nic dziwnego że pracownicy i nauczyciele szkół średnich opowiedzieli się za pozostaniem ze Starostwem bo nie wiadomo, czy jak ich przejmie gmina to nie pogorszy się sytuacja szkół. Dla mnie powinni wybudować osobne piękne gimnazjum z aulą, halą, boiskiem dla naszych dzieci bo tego brakuje od lat. A jak już przejmować szkoły średnie to po głębokim przemyśleniu, obliczeniach i powinny być osobną szkołą.

  • ABC pyta jakim kosztem, ano kosztem nas wszystkich. Gdy powiat prowadził Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum to Gmina dopłacała do utrzymania tej szkoły bo czuła się w obowiązku dopłacać do Gimnazjum. Teraz powiat z wielkiej łaskawości „oddaje nam szkoły” i nie chce dopłacać ani złotówki. Nie uważam tego za godną postawę. Rozumiem że powiat nie chce więcej dopłacać do szkół w Trzemesznie niż do pozostałych szkół ponadgimnazjalnych, ale uważam że uczciwe było by gdyby powiat dopłacał do naszych szkół właśnie tyle samo co do pozostałych, a wtedy różnicę pokryłaby gmina.

 13. W momencie, w którym szkoła zaczęła przyjmować do liceum i technikum wszystkich kandydatów, jacy się pojawiali, beż żadnych kryteriów dotyczących średniej ocen czy też wyników gimnazjalnych, sama skazywała się na odpływ kandydatów, bo kto chciałby się uczyć w szkole o tak mizernym poziomie nauczania?

  Sprawa własności budynków i zorganizowanie kształcenia w Gminie jest sprawą ogromnie ważną, ale z perspektywy edukacji – posiadanie owych nieruchomości w sposób automatyczny nie zwiększy poziomu nauczania. Do tego potrzeba zdolnych nauczycieli, a takich w trzemeszeńskim gimnazjum, liceum, technikum i szkole zawodowej jest co najwyżej trzech, max. czterech/pięciu. Żenada.

  Ile tam było (jest)przypadków nauczycieli, którzy powinni przejść na emeryturę, a mimo to wciąż uczą??? Świat się zmienia, rzeczywistość się zmienia, a wielu spośród tych belfrów wciąż uważa, że metody nauczania sprzed 20-40 lat są najlepszymi i najodpowiedniejszymi, zupełnie ignorując zmiany, które zaszły w społeczeństwach. To z kolei ma odzwierciedlenie w wynikach nauczania i decyduje o odpływie osób, którzy mogli by się uczyć w Trzemesznie, a wybierają inne placówki. I wcale im się nie dziwię.

 14. Dlaczego nie można się dogadać w sprawie szkół a dogadano się w sprawie dzwonu gdzie wszyscy radni byli za. Tylko pani radna Dziel przeciw .a pozostali radni dali na zakup dzwonu a urządzenie do dzwonienia i to będzie 100000 tysiącom a za pogrzeby trzeba płacić akurja ma hektary i jeździ Mercedes ami .500.sl to powinna parfi dorzucić a o kościoły dbają wierni i duszpasterze a Urzędy bo kościół jest od łączony od polityki bo dzwon nigdy nie będzie kościoła tylko gminy tak na komisji mówiła pani skarbnik to poco dzwon gminie. ALA CZEGO nie można się zwrócić do wiernych i poszukać sponsorów niech proboszcz ruszy w teren i szuka kasy tak jak jest w innych par.anie leci na łatwiznę pan Jezus Chrystus to lenistwo widzi oj nie jest to po chrześcijańska prawda BOŻE DAJ LEPSZY ROZUM ALBO NICH ODA ALUMNAT NA MUZEUM ZA 100000TYS I KUPI DZWON TO BĘDZIE PO BOŻEMU BO BĘDZIE OFJARA DLA SPOŁECZEŃSTWA TK ROBILI PRZODKOWIE PROBOSZCZA I TAK NALEŻY TRADYCJĘ USZANOWAĆ IKONTYNUOWAC BO TO LUDZI ŁĄCZY A NIE DZIELI I NAPEWNO LUDZISKA SIĘ ZRZUCA NA TEN DZWON BO BĘDZIE TO SIWIATCZYLO OJEGO PRZYNALEŻNOŚCI DO KOŚCIOŁA BOŻE DOPOMUZ ALELUJA I DO PRZODU

 15. Dlaczego wciąż znieważacie to liceum. Z tego co mi wiadomo osiągnęło rok temu najwyższe wyniki z Rozszerzonej histori i Wosu w województwie Wielkopolskim. Na stronie Oke wynik średniej szkoły 90 % z rozszerzonej histori robi wrażenie w porównaniu z 50 % Dąbrówki. Z tego co mi wiadomo wielu zeszłorocznych absolwentów studiuje kierunki prawnicze ścisłe czy medyczne na uczelniach z najwyższej półki. Tak więc do poziomu szkoły nie ma się co czepiać wyniki matur i absolwenci mówią same za siebie.

  • chyba nie tylko z historii ale ogólnie wyniki były wyższe niż chociażby w Dąbrówce, ogólnie w Trzemesznie narzeka się na wszystkich i na wszystko, to co w Gnieźnie jest super a tu beznadziejne. Co myślicie, że w gnieźnieńskich szkołach nie ma bezdusznych czy kiepskich nauczycieli?

 16. Dlaczego nie zrobicie Referendum,albo lepiej będzie jak wezniecie łopaty i zaczniecie BUDOWAĆ.Mądrym rozwiązaniem jest budowa jednego budynku,w którym będą wszystkie szkoły razem.Utrzymanie tylu budynków jest nieopłacalne.Krzysztof zrób kosztorys i nie słuchaj DORADCÓW.TY decydujesz.

 17. Zafundować dojazdy do Gniezna młodzieży uczącej się. Będzie najtaniej. I tak szkolnictwo w Trzemesznie umiera. Już ktoś tu pisał że niepokój o etat przeszkadza nauczycielom w pracy z uczniem. Większości, bo są chlubne wyjątki.

 18. CHOCIAZI IWIAMADRZE MYSLI WYBUDOWAC JEDNA A PORZADNA SZKOLE NA MIANO OBECNEGO WIEKU A NIE PRZEJMOWAC STARE BUDYNKI KTORE NAPRAWDE POTRZEBUJA KONKRETNYCH REMONTOW A NIE TYLKO POWIERZCHOWNYCH

 19. Istotnie, przychylam się do komentarzy wyżej nasze wyniki zawsze były wysokie mimo dyskryminacji naszej szkoły przez PO do którego należą Senator Gruszczyński, starosta Pilak, burmistrz Dereziński. Dziwię się że platforma ma takie poparcie mimo szkód które wyrządziła, na szczęście uczniów to nie rusza robią swoje dzięki czemu potrafimy pokonać każdą gnieźnieńską szkołę. Panie Burmistrzu trochę wiecej własnego sumienia, a nie tego co pana partia czyli platforma mówi.

 20. Bo jest” dobry” dla biednych. Dlatego go wybrała patologia. To prowadzi do patologii w mieście i w gminie. I nadal u nas będzie biednie. Goło i wesoło .

 21. Dobry wątek. Jak nie można było nic zrobić ze szkołami to był nasz Burmistrz za kupnem za dużo większe pieniądze, a jak możemy to mieć, to już nie chce. Po co było tamto staranie?? dla publiczki ?

 22. Anonim jesteś rogacz tej społeczności bój. 23.ma rację i popełnił błąd nie dodając ze wszyscy tylko oczekują na mane z gminy a skąd ten Burmistrz ma brać. Burmistrz powinien powiedzieć dość i nie dać się wciągać w takie sprawy on
  Ma mietkie serce a wy to wykorzystuje cie nie mówię ze nie ma błędów ale to jest zasługą doradców którzy grają przeciw niemu a radni niech weznom przykład z Peno i przekaż swoją dietę na dzwon odkupia grzechy za komunalne i15×800=12000+kasa przewodniczącego mamy 15000 na początek niech ci z Lubina odinternetu norek no sklepikach no i polski rolnik a na koniec cała oświata i reszta to i wrzuci pan Maciej i Światowid i mamy to co należy zrobić a nie męczyć Burmistrza bo on ma problem z szkołami i inne rzeczy na raz na głowie pozdrawiam a radni kca kasą gminy odpuścić swoje grzeszników winy nie tą drogą panowie do nieba pokuta na ziemi powina być dokonana

 23. jeżeli władze nie kupią tych szkół to będzie największy błąd w dziejach TRZEMESZNA !!!!!!taka okazja już nigdy się nie powtórzy !!a miasto tylko może zyskać ! to będzie własność TRZEMESZNA !!!!to bedzie nasze !! niech radni wykażą się znajomością histori !!!nasze rodziny ginęły za te budynki !!a wy to chcecie oddać ? ludzie dzwon może poczekać !!!!

 24. Zostalo malo czasu …nie zdaza wybudowac nowego obiektu gimbazy… zrobia tak ,lo i zsz do gniezna ,gimbaza w trzemesznie,bo co nastepne 3 gole budynki beda staly puste ,a zona derezinskiego i jej kolezanki mialyby zostac bez pracy ,o nie

 25. hahahahahahahahahahahahah buuuuhahah ale TRZEMESZNO Dalo sie wydy..ć ale macie władze 🙂 to wasza wina jest zobaczcie jaką mieliscie statystyke w wyborch siedzicie w domu a za plecami wam wszystko zamykają sami nic nie chcecie zmienic a na forach sie rozpisujecie

  polikwidująwam wszystko to wartosc domów, działek spadnei bo kto tam przyjdzie mieszkac ? 😛

 26. Popieram w 100% podejście pana Sławomira Peno i niech pan dalej tak trzyma jeśli nie zaczniemy promować naszej szkoły ( Jestem Absolwentem ) to uczniowie uciekną do zamkniętego Mogilna lub Gniezna chociaż te szkoły wcale więcej sobą nie reprezentują!!! Mieszkańcy obudźmy się i zacznijmy ratować a nie tylko krytykować i machać ręką że nas to nie dotyczy!!!! Ilu z nas wyszło z murów tej szkoły ilu z nas miło wspomina tę szkołę bywały gorsze i lepsze chwile ale ja zawsze miło będę wspominał edukację w tej szkole i zawsze będę za jej ratowaniem!!! A poza tym, rodzice chcecie aby wasze dzieci miały do szkoły 15 km czy wolelibyście żeby były na miejscu ? Ale to już wszystko będzie zależało od naszej mentalności i sumienia.

 27. Dlaczego nie znajdziemy sponsorów mało to wielkich firm w Trzemesznie dlaczego nie spróbujemy ratować LUDZIE obudźcie się wreszcie możliwości są trzeba tylko próbować !!!! nagłośnić sprawę na forum polski poszukać sponsorów i zacząć działać 🙂

 28. Zmienić nauczycieli w gimnazjum, stworzyć nowe kierunki i niech wreszcie osoby uczące w szkołach zaczną liczyć się z opinią uczniów bo to oni są reklamą szkoły i ich opinia ma znaczenie

   • Co to za obrona-„nam się podobają”?. Mi się podoba Gdańsk, moja żona, moje nowe jeansy itd. Nie poślę dziecka do gimnazjum, gdzie ktoś jako główny atut szkoły podaje podobanie się. Poślę tam gdzie nauczyciele nie muszą się podobać ,tylko są cenieni za dobrą pracę w klasie.

 29. Miasto bezwzględnie powinno kupić te budynki dla dobra całej społeczności. Miasto bez takich obiektów umiera- brak rozwoju, kultury i tożsamosci, patriotyzmu lokalnego.

 30. a co na to WIELKA RADA RODZICÓW ?? Pan J. i Pan Genek ? jak znam zycie to poza rozwinieciem plakatu w miejscu publicznym wiele wiecej nei zrobia.

  • człowieku co ty bredzisz ? gdyby nie oni to było by wielkie g.wno spotkaj sie z nimi i spytaj co zrobili !!nie masz pojęcia o sprawie nawet w jednym procencie !!błagam zastanów się zanim coś napiszesz ci ludzie dali z siebie wszystko !!!ale się opłaciło !!!!

 31. Trzemeszno może zostać właścicielem wszystkich budynków i samo zorganizować oświatę w Trzemesznie. Za glosowało 9 przeciw 5 wstrzymała się jedna osoba.

 32. Radna co się wstrzymuje od głosu, powinna się zastanowić po co jest w radzie. Zawiodła na całej linii. Jest kiepska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj