O trzemeszeńskich skarbach znajdujących się od wieków w naszym kościele napisano już wiele. Po wojnie nie powróciły do naszego miasta. Znajdują się między innymi w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie i na Wawelu. Niestety, wiele z nich zaginęła bezpowrotnie, część – głównie szat liturgicznych – spłonęła w pożarze w 1945r.
Temat ten postanowił zgłębić Patryk Pietraszak przy współpracy z Fundacją „Kierunek Kultura”. Projekt – dofinansowany z budżetu gminy – ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom nieznane dotąd fakty związane z trzemeszeńskim skarbcem. W tym celu planowane są m.in. kwerendy w bibliotekach, archiwach i muzeach, a ich wyniki mają być opublikowane przez fundację.
Jak można się domyślać, wiele z tych cennych przedmiotów (kielichów, monstrancji, infuł, ornatów) mogło zostać utrwalone na zdjęciach wykonywanych przy okazji różnych uroczystości religijnych. Stąd apel autorów opracowania do osób, które mają w swych zbiorach przedwojenne fotografie związane z naszym miastem, o udostępnienie ich na potrzeby opracowania. Być może okażą się one cennym materiałem historycznym.
Warto dodać, że to nie pierwsza praca P. Pietraszaka. Jest on m.in. współautorem publikacji „Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego 1918 – 1919”.
Z Fundacją „Kierunek kultura” można kontaktować się drogą mailową – biuro@fundacjakierunekkultura.pl lub telefonicznie – 661-387-312.
dlaczego fotografie a nie oryginaly ??? a jesli znane jest polozenie oryginalow to jakas nagroda jest przewidziana ???
Zaginione bezpowrotnie skarby znajdują się niestety w rękach zagranicznych kolekcjonerów. To powszechny proceder w naszym kraju. Pojedyncze osoby wzbogaciły się niszcząc naszą historię, tym samym nie pozwalając jej dotrzeć do współczesnego społeczeństwa.
ja bym nie snuł takich wiesci – dowody prosze u kogo za granica ?
ja mam na strychu palec świętego Wojciecha
zatem zglaszam doniesienie do prokuratory ujawnienie po IP adresu i rezwizje
A u mnie w piwnicy znalazłem twój rozum !!!
zgłoszenie juz poszlo mailowo