Strona główna Różne Posypią się kary?

Posypią się kary?

5597
18

Na terenie gminy Trzemeszno trwają kontrole przestrzegania prawa w zakresie opróżniania szamb. Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości – niepodłączeni do sieci kanalizacyjnej – mają obowiązek wyposażenia jej w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Usuwanie nieczystości musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tym celu należy:

 • korzystać z usług firm posiadających zezwolenie burmistrza w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości
 • udokumentować korzystanie z tych usług przez okazanie umowy i dowodów uiszczenia opłaty za te usługi
 • opróżniać zbiorniki z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do ich przepełnienia, nie rzadziej niż raz na kwartał

Od ubiegłego roku urzędnicy sprawdzają jak powyższe przepisy przestrzegane są przez mieszkańców. Wysyłane są wezwania, na które właściciele nieruchomości muszą stawić się w urzędzie i okazać dokumenty poświadczające prawidłowe postępowanie ze ściekami. Są to przede wszystkim – umowa z uprawnioną firmą na opróżnianie zbiornika oraz trzy ostatnie dowody odbioru ścieków.

Do tej pory urzędnicy ograniczali się do wezwań, pouczeń, a także działań informacyjnych. Okazuje się, że są one jednak mało skuteczne. Nadal bardzo wielu właścicieli posesji nie wywiązuję się ze swych obowiązków.

Z tego powodu w ostatnim czasie skierowano pierwsze pisma do policji. Niestosowanie się bowiem do przepisów w tym zakresie jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.

18 KOMENTARZE

  • Skontrolowac wszystkich mieszkancow czy maja podpisane umowy na wywoz smieci i czy placa i czy maja odpowiednie pojemniki i tych co nie placa karac ile wlezie a nie podrzucaja gdzie popadnie.

  • Dofinansowanie ?
   Kiedyś próbowałem ale nie było osoby kompetentnej aby się tym zająć .
   W innych gminach naszego powiatu było i jest dofinansowanie bez zadnych problemów
   Urzędnicy są pomocni i zyczliwi nie to co u nas w t-nie
   Tylko po znajomości coś zalatwisz

 1. Kiedy Gmina sprowadzi wszystkie ścieki w instalację kanalizacyjną i nakaze likwidację zbiorników przydomowych z nieczystosciami co rozwiazalo problem

 2. Czy urzednicy sprawdza tez oczyszczalnie sciekow ? czy szambiarki gdzie wylewaja scieki ?
  czy sprawdza czy remondis nie leje do rowow i jeziora ??

 3. Mogli sprawdzac jak Trzaskowski przywozil i ….na naszetereny sciekigdzie byly i sa kary smiechu warte.Remondis szuka pieniedzy niech sie wezmie za solidne sprzatanie ulic syf i jeszcze raz syf.A to tylko Sp.zoo.Niech sie wezma za oszczedzanie wody ktoto tyle wody leje o tym czasie na placyki rozrzutnosc w bialy dzien.

 4. czytam to wszystko też jestem za tym żeby podłączyć wszystkich do kanalizy. jak pamiętacie w ostatnich czasach ścieki trafiały do rowu i stamtąd do jeziora. CIEKAWE to wszystko.

 5. Nareszcie może wreszcie ktoś zacznie kontrolować pompy które sąsiedzi mają w szambach i wieczorem wypompowują smród na cały powiat i nikt tym się nie zajmie ale jeśli sołtys sam pompuje na lewo to co dziwić się reszcie ludzi.Psy też nie mogą biegać samopas a biegają i kar nie ma takie są rządy w naszej gminie

 6. A jeśli kogoś nie stać na montaż oczyszczalni? Może niech gmina wybuduje kolektor to się chętnie podłączymy. A co się dzieje z wodą z tych tak zwanych przydomowych oczyszczalni ścieków? Ona trafia do gruntu i z deszczówką do jezior i rzek. Myślicie że jest krystalicznie czysta? To zapraszam chętnych i naleję im szklaneczkę niech wypiją przy mnie:) To wszystko jest ściema i wyciąganie kasy od ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj