Strona główna Na sygnale Policja i nadzór wodny nad Jeziorem Ostrowickim

Policja i nadzór wodny nad Jeziorem Ostrowickim

9636
48

Policjanci z Komisariatu Policji w Trzemesznie prowadzą kilka spraw karnych dotyczących uszkadzania linii brzegowej Jeziora Ostrowickiego.

W ostatnim czasie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie złożyło kilka zawiadomień o przestępstwie, polegającym na uszkodzeniu linii brzegowej Jeziora Ostrowickiego.

Na miejscu w Bieślinie i Zieleniu zostały wykonane oględziny z udziałem funkcjonariuszy z miejscowego komisariatu i techników kryminalistyki. Wynika z nich, że na terenie przyległym do jeziora, gdzie znajduje się obecnie wiele działek, prowadzone były nielegalne prace.

Polegały one na wycięciu drzew, wyrwaniu trzciny, prowadzeniu robót ziemnych poprzez naruszanie stabilności skarpy, budowanie schodów oraz pomostów bez zgody PGW Wody Polskie. Teren ten jest objęty krajową formą ochrony przyrody Natura 2000. Regulacje w tym zakresie znajdują się w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Opisane działania wyczerpują znamiona przestępstwa określonego w art. 475 i 476 Ustawy prawo wodne. W związku z tym w każdym takim przypadku policjanci wszczynają postępowania karne.

Za niszczenie i uszkadzanie brzegów lub wykonywanie urządzeń wodnych bez zgody wodnoprawnej grozi nawet do roku pozbawienia wolności.

KPP w Gnieźnie

48 KOMENTARZE

 1. Do Redakcji: Czy Redakcja może sprawdzić czy Magnolia w Trzemesznie ma takie zgody? A jeśli ma to kto i na jakiej podstawie takie zgody wydał? Z tego co się orientuje to linia brzegowa owinął być ogólnodostępna min. w taki sposób aby całe jezioro można było obejść. Czy się mylę?

  • Wątpię żeby Magnolia robiła takie inwestycje bez zgód. Poco Tobie obchodzić te chaszcze Przynajmniej coś ładnego zrobiła z tego syfu. No ale My Trzemesznie musimy być zawistni i zadrośni do takich inwestycji.

   • magnolia zasosowala kruczki prawne i byli radni z poprzedniej kadencji ktorejs byli wlacznie z burmistrzem tam – jednym slowem w planach mial row a powstal kanal 🙂

   • Ja nie jestem zazdrosny bo nie mam czego. Chodzi mi o zasadę. Wystarczyło zrobić ogrodzenie 1,5 m od linii brzegowej ale nie, bo po co warcholstwo ma łazić? Wyobraź sobie sytuacje że takich „inwestorów” jak Magnolia jest w Trzemesznie 200 i każdy robi to co Magnolia i nagle… nie masz dostępu do jeziora.

    • przy linii brzegowej na popielewskim również stoją „prywatne” pomosty, na które nie można wchodzić bez zgody właściciela. Nie wiem czy kupili sobie kawałek jeziora, czy o co tutaj do licha chodzi? Magnolia to w ogóle absurd. Dzieciaki kiedys spędzali całe lato nad tych jeziorem. Teraz to prywatny teran kiepsko zagospodrowany. Zero plaż, zero kąpielisk. Cytrybowo ma, Lubin ma. My nie. Za to mamy. .. Magnolie

  • Mieszkancu natura 2000 tysiace placisz masz nie placisz nie masz tak jest u nas ze wszystkim jak i z tym wykupowaniem sobie w centrum miejsc parkingowych placisz masz

  • Po co się czepiać Magnolii Ładnie wszystko opisał Mm Dodam tylko że nawet gdyby był robiony jakiś wałek w sprawie zagospodarowania tych nikomu niepotrzebnych chaszczy no to faktycznie jest się o co czepiać Czasem przepisy odnośnie zagospodarowania jakichś tam trzcin ustalają ludzie którzy łba zza biurka nie wychylają i w tym przypadku rozsądną i rzeczową decyzję z przymrużeniem oka podjął np. Nasz Burmistrz Oczywiście są to Moje domysły , nikogo nie oskarżam wręcz przeciwnie Chwałę takie podejście do tematu Teraz jest przynajmniej gdzie wyjść na sobotnio – niedzielny obiadek A i dzieci mają radochę bo mogą sobie popływać rowerem wodnym z rodzicami Cieszmy się z takich inwestycji

   • Skoro tak piszesz to najwidoczniej nie pamiętasz co było tam kiedyś a szczególnie od strony działek. Nie mam nic przeciwko Magnolii a wręcz przeciwnie, bardzo mi się tam podoba tylko uważam że Magnolia zabrała sobie linię brzegową i to już mi się mniej podoba. A wystarczyło zrobić ogrodzenie z furtką/bramą w odległości 1,5 m od linii brzegowej i też byłoby dobrze.

 2. nieeee no jak nasza policja prowadzi dochodzenie i kryminalni to na pewno sukces murowany
  zeby nie bylo jak z tym skoczkiem z PKP z dachu 😛

  odciski z trznicy pozbierac i na analize
  Psy spuscic niech trop lapia

  mowie wam sukces murowany

 3. Może jeszcze warto sprawdzić kto spuszcza ścieki do jeziora w Bieślinie, bo tym się nikt nie interesuje! Natura 2000, a nielegalnie zrzuca się odpady !!! Skandal !!!

 4. Noo w końcu ktoś się za to wziął. Ja znam wszystkie plaże w Bieslinie. Teraz są zniszczone. Zawsze było fajnie dzikie plaże cisza spokój a teraz jak działki wykupili obok jeziora to wielkie Państwo się tak panoszy że plaża zrobiona ogrodzenia nawet nie ma jak przejść. Wszystko zniszczyli bo im się kur… należy bo wykupili bo ich. Miastuchy pier… 😠.

 5. łowię ryby n wysokości wyspy od miejscowosci Bieślin i niestety nie ma dostępu do starych miejsc nad jeziorem. Bo to własność prywatna:-!! To jest jakaś paranoja, kiedyś jeździliśmy na „kant” bieśliński pod namiot teraz to nie możliwe niestety.

  • tak przy popielewskim jest to samo. Kiedys dzicz, piękne miejsce na spacery. Teraz? wszystko zniszczone, postawione brzydkie chaty wyłania beton, postawiane prywatne pomosty we wnekach gdzie kiedyś były kąpieliska.

 6. Na nowym osiedlu za parkiem zasypano staw.A tyle się teraz mówi o retencji wody.Duże drzewa, które rosły od strony parku tez wyparowały.

 7. A co powiesz na to Urzędniku, że w Bieślinie nie ma dojścia do jeziora bo Agencja Rolna i Gmina sprzedały wszystkie swoje grunty przyległe do jeziora, łącznie z drogą która przez lata prowadziła do tego jeziora. Co zrobić aby każdy mógł swobodnie dojść do jeziora, masz rozwiązanie? Załatw to z urzędu.

  • zgłaszac do organów nadzoru budowlanego DW (do wiadomosci) w mailu pisac do Warszawy wowczas Ci z Warszawy dzwoia do np Trzemeszna poganiaj gmine i Gmina czy miasto w trybie PILNYM dzialaj bo wiedza ze Ci z Warszawy za chwile sprawdza i nie ma ze ktos w łape da czy cos bo wiadomo Ci z Warszawy z nadzoru zapytaja za cgwile o wynik 🙂

   • A co nadzór budowlany ma do wykupionego gruntu. Problem w tym, że wyprzedano ziemię państwową prywatnym właścicielom nie myśląc o mieszkańcach. Kto to zrobił? Dziś mieszkańcy nie mają dostępu do jeziora, które jest państwowe. Nie można ani dojść do jeziora ani z niego swobodnie korzystać. Drugą sprawą równie ważną jest grodzenie tych działek aż do samego jeziora i zawłaszczanie go przez właścicieli działek jak również uprawianie ziemi przez rolników aż do samej skarpy co uniemożliwia przejście przy jeziorze.O tym też pisze Kama. Może ktoś z Radnych lub sołtys się tym zainteresuje?

    • a to ma ze mozesz sie przejsc nad jezioro popielewskie kolo rybakowki i sprawdzic czy domki nadal tam stoja – dostep do linni brzegowej MUSI byc zapewniony i zadne prawo wlasnosci tego nie zmienia

  • to zglaszac pisemnie i mandat dostana cwaniaki + rozbiorka w ciagu 30 dni – ale problemem Trzemeszna i okolic jest to ze sie wszyscy tu znaja i nikt nikogo nie zglasza

   Tak samo schody betonowe o ktorych wyzej pisano nie powstaly w 1h i stawu za parkiem tez nikt w 1h nie zasypywal ktos to widzial i dlaczego nie dzwonil na policje ???

   sami sobie ludzie jestescie winni bo nic nie robicie jak widzicie i potem jest samowolka

   • Masz rację,ludzie nie mają odwagi zgłaszać bo nie wierzą, że to coś da a mogą sobie zaszkodzić. Taka Ochrona Środowiska w Gminie też nic nie widzi i nie słyszy, czeka pewnie na donos na piśmie a wystarczyło by poczytać opinii mieszkańców zamieszczanych na Trzemeszno 24 info. gdzie są sygnały o różnych nieprawidłowościach i działać natychmiast a nie jak już nastąpi degradacja poszczególnych miejsc. Tutaj też nikt nie podpisuje się pod komentarzami ale uwagi są słuszne. Ciekawe czy redaktor portalu wyjaśnia w Gminie poruszane tu problemy bo wychodzi na to, że nie a i nikt z Gminy też się tym nie interesuje. Taki portal to dobre narzędzie komunikacji z mieszkańcami.Wystarczy tylko chcieć słuchać uwag i potrzeb mieszkańców.

 8. Czepiają się. Jak kupiłem działkę nad jeziorem to chce mieć dostęp do wody. W przeciwnym razie jaki byłby sens kupowania działki przy jeziorze. Panikuja o 10 metrów trzciny. Powinni dofinansować że brzeg jeziora ładnie zrobiony. Pokryć koszty wykonania zadbanego brzegu.

  • Kupiłeś działkę przy jeziorze to masz do niego blisko i tyle. Kupiłeś działkę nie jezioro. Mogłeś kupić działkę ze stawem prywatnym i wtedy możesz go zagospodarować jak chcesz. Jezioro jest państwowe i wszyscy mają prawo z niego korzystać.

  • widać ze kupiłeś tez swoje marzenia i je realizujesz. Jezioro te trzciny to cześć jeziora bardziej pożyteczna niż twoje „ładnie zagospodarowane miejsce”. Wycinajac trzciny jesteś szkodnikiem. Kupiłeś dzialke nad jeziorem co oznacza że nie musisz jechać nad nie 20 minut a jedynie dojść parę minut. To nie upoważnia ciebie do niszczenia linii brzegowej i zawladniania jej. Chcesz beton i trawę to przy domku sobie zrób a jeziora nie niszcz

  • Dofinansować? Może jeszcze w ramach rekultywacji linii brzegowej sfinansować w całości zagospodarowanie działki a żeby ładniej wyglądało sfinansować budowę domu i jego umeblowanie? I żeby nie szpeciło przed domem sfinansować zakup nowego samochodu? Państwo to nie dojna krowa chociaż niektórym tak się wydaje.

 9. Tyle mamy jezior wokół Trzemeszna a ani jednej konkretnej,fajnej plaży. Skandal!!! O łowiskach nie wspomnę. Dlaczego nie możnaby zagospodarować takiego jeziora kościelnego? Ma extra położenie 🙂 Zróbmy tam jakiś park, łowisko czy plażę:)

  • Park, łowisko, plażę… Predzej jestem w stanie uwierzyć w to, że sprzedadzą działki na betonowe domki, przy których każdy wylej sobie betonik, żeby nie chodzić po blotku, zasięg trawę mieszanke sportową, zasadzie tuje i tyle. U nas nie istnieje pojęcie ekologi, czy w ogóle zagospodarowania terenu przyjaznego pszczolom, zwierzętom. Człowiek zabierze każdy fragment ziemi, bo go stać, bo może. Coraz bardziej dochodzę do wniosku ze człowiek to istota bezrozumna

   • Pomysły to ma każdy a robić to ni ma komu. Lepszy słabszy pomysł ale zrealizowany niż idealny lecz pozostający marzeniem.

 10. Szlaban w Bieslinie przed wjazdem na plaze..No i tabliczka zakaz wchodzenia i wjazdu..Niech jeszcze kasuja za wejscie…Tak nie moze byc..w Trzemesznie Urzędzie,reka rękę myje..Ale to sie skończy juz nie dlugo..

 11. Burmistrz masakra ..Szkoly byle podstawówki Zasadnicza szkola zawodowa ..Wszystko zamknięte..Najlepiej wysadzić..I ta droga w centrum miasta..szok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj