Strona główna Kultura Poezja Teresy Fejfer z Chagallem w tle

Poezja Teresy Fejfer z Chagallem w tle

2683
3

Miłośnicy poezji, ale też malarstwa, mieli wczoraj okazję do przeżycia wzruszających chwil. W Domu Kultury odbyło się spotkanie z trzemeszeńską poetką Teresą Fejfer.

Autorka znana jest wielu trzemesznianom bardziej jako była instruktorka, a później dyrektorka Domu Kultury. Okazuje się jednak, że w jej dorobku znalazła się już spora liczba utworów.

Wczorajszy wieczór poświęcony był wierszom inspirowanym twórczością Marca Chagalla, malarza i grafika pochodzenia żydowskiego. Zawiera je jeden z trzech tomików T. Fejfer – „Niebo ChagalLOVE”.

Bohaterka spotkania opowiedziała o życiu i twórczości tego wybitnego malarza oraz o powodach swojej fascynacji jego obrazami. Wiersze jej autorstwa czytały Renata Buzała, Małgorzata van Brenk oraz Hanna Śnieżyńska, przyjaciółka poetki, również była dyrektorka Domu Kultury.

Jak nam powiedziała T. Fejfer, twórczością poetycką zajęła się dopiero po zakończeniu pracy zawodowej. Wcześniej zdarzało się jej pisać proste teksty do piosenek, m.in. dla działających w DK zespołów wokalnych.

Jak mówiła, fascynacja Chagallem zaczęła się od obejrzenia jego obrazu „Samotność”, który zinterpretowała jako radosny.

„Wgłębiłam się w obrazowanie Chagalla, poczytałam o nim i okazało się, że niemal zakochałam się w jego osobowości, w jego wspaniałym człowieczeństwie. Drążyłam i stopniowo zaczęły dochodzić wiersze” – powiedziała nam autorka.

Spotkanie prowadziła Katarzyna Sudaj. W imieniu władz samorządowych podziękowania i gratulacje złożył zastępca burmistrza Dariusz Jankowski. Niespodziankę muzyczną przygotował Marcin Buzała, wykonując kilka nastrojowych utworów na akordeonie.

Spotkanie było pierwszym z wydarzeń związanych z historią i kulturą żydowską w naszym mieście. Więcej o projekcie oraz program całego cyklu można znaleźć |TUTAJ|.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj