Strona główna Różne Podwyżki podatków i opłat za odpady

Podwyżki podatków i opłat za odpady

5273
30

Spore podwyżki podatków i opłat za wywóz odpadów czekają nas w przyszłym roku. O projektach nowych stawek będą obradować radni na jutrzejszym posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej. Ostateczna decyzja zapadnie na sesji 26 października.

Według propozycji burmistrza, wszystkie stawki podatku od nieruchomości mają wzrosnąć o 12,5%. Mimo znacznego wzrostu, będą one nadal niższe od maksymalnych, określonych na przyszły rok w obwieszczeniu Ministra Finansów.

Przykładowo, dotychczasowa stawka podatku od budynków mieszkalnych ma wzrosnąć z 0,60 zł do 0,67 zł za m2, przy maksymalnej 1,00 zł. W uzasadnieniu do projektu uchwały podkreślono, że wpływy z podatku od nieruchomości stanowią 1/3 dochodów własnych gminy.

Większą procentowo podwyżkę zaplanowano za wywóz odpadów. Ma ona wzrosnąć z 26 zł do 33 zł, czyli o 27%. Uzasadniając tę propozycję burmistrz podkreśla, iż mimo znaczącej podwyżki, system unieszkodliwiania odpadów nadal nie będzie się bilansować. Opłaty mieszkańców nie pokrywają bowiem wszystkich kosztów z nim związanych.

W obu przypadkach głównym argumentem za podniesieniem stawek jest oczywiście panująca inflacja.

30 KOMENTARZE

 1. Jeszcze trochę w taczkach będą wozić śmieci do Lulkowa paliwo drogie i takim trochę jeżdżą ile razy dziennie gdzie oszczędność to muszą być podwyżki kto nad tym panuje i kontroluje

 2. Gdyby podwyżki były od 10 lat co roku po kilkadziesiąt groszy to teraz nie trzeba by pidnosić o 6 zł ale tak to jest jak ma się takich „łebskich” radnych. Od kilku kadencji sami geniusze. Wystarczy spojrzeć na sprawy Remonidessu, umowy najmu min. Przychodnii, Inwestycji na terenie gminny, opłat lokalnych, stanu dróg czy chodników. Ale ważne że są pieniądze na wspólne dożynki, bezsensowne etaty czy podwyżki diet dla radnych.

  • Ja bym połowę mózgów z urzędu wyrzuciła i od razu znajdą się pieniądze. Do tego podwyżki he he laduja w niemieckie łapy, niemiecki kapitał. Ladnie polacy sie sprzedajecie, k….. je a…ne

  • moim zdaniem to

   Nie bilnansuje nam sie utrzymywac 2 burmistrzow wystarvzy jeden ale za to sprawny i dzialajacy aktywnie – zeby nie „chorowal” na dosc popularna chorobę

   Nie bilansuje nam sie rada miasta ktora to debatuje o tym czy rondo zrobic czy lepiej chodnik – k..a jakie rondo jakie chodniki ? wezcie moze dodatacje z unii i zabierzcie udzialy z Lulkowa na dzialce gminnej wybudujcie spalarnie smieci i segregacje i miejmy swoje wszystko – ciekawostka jest ze Gniezno dla swoich mieszkancow ma tansze ceny jak to mozliwe ? zarabiaja na nas ??

   Brawo u mnie wyplata czy renta babci o 27% czy nawet o owe 12% ludzie coscie z ta Polska zrobili !

 3. Zatem ludzie zaczną palić śmierci. Wcale im się dziwić nie będę. Dochodzi to tego ze człowiek ma pracowac na rachunki. Imprezy zabawy tylko jak widać na stronie trzemeszna, dla wybranych. Awanse nauczycieli, jakieś muzeum Żydów itp. Szkoda ze gmina ma na tego typu imprezy pieniądze a społeczność ktora placi podatki dostaje w zamian juz kolosalne podwyżki, zero imprez typu dożynki, zabawy w parku itd.
  Mieszkańcy pora wyjść na ulice i powiedzieć stop, zamiast tylko narzekać. Zorganizujmy wydarzenie z podana data i godzina i powiedzmy wprost stop temu dziadostwu. Inaczej będziemy jak niewolnicy płacić coraz więcej i patrzeć jak nasz urząd bawi się świetnie.

  • Biorąc pod uwagę, że był taki trzemesznianin, co to nawet lud stolicy wyprowadził na ulicę, to można Ci wróżyć powodzenie. Pomysł może niegłupi, tym bardziej, że mamy taki wzorzec do naśladowania. Jednak dam Ci kilka rad. Kiliński zanim zorganizował insurekcję był bardzo aktywnym i światłym warszawianinem. Miał więc pojęcie o tym co w trawie piszczy. Ty jak widzę masz podstawowe braki. Spróbuję Cię uświadomić. W każdej grupie zawodowej zdarzają sie awanse i premie. Tak jest na kolei, w Cembricie, Parocu i innych firmach. U nauczycieli również. Jak mi sie wydaje, wszystkie imprezy jakie sie w Trzemesznie dzieją są otwarte dla mieszkańców. Może lepiej przyjść w końcu na jedna z nich i wtedy dopiero komentować. Wystawa dotycząca historii Żydów była zorganizowana i sfinansowana przez muzeum Polin, a nie z pieniędzy gminnych. Wszystkie wydarzenia były otwarte i bezpłatne. Opłata za wywóz śmieci jest obligatoryjna i nie zależy od ich ilości. Tak więc nawet jeśli spalisz wszystkie swoje śmieci w piecu to i tak opłatę ponieść musisz. Ale jak widzę, Twoim priorytetem są imprezy w parku. No cóż, każdy ma swoje oczekiwania.

   • Jan Kilinski miało być mądrze a wyszło znowu głupio. Powymądrzać niestety zostało się tobie tylko w domu. Przed żoną.
    Awanse są oczywiste. Awansuje się jesli czymś sobie ktoś zapracował. Proszę powiedz mi, czym pracownicy urzędu sobie zapracowali na podwyżki, awanse, czy w ogóle na liczebne wakaty w urzędzie? Tu juz niestety drogi panie, idźmy na spacer po trzemesznie i fakty same zaprzecza ewentualnym kłamstwom, lub pokręconej logice, ktora się pan broni.

   • Co Ty pier…sz? Opłata za śmieci nie zależy od ilości jakie muszą być odebrane od Ciebie i przekazane na składowisko? Właśnie, że zależy! Każda dodatkowa śmieciara to koszty, które muszą ponieść wszyscy.

    Zapytaj tych, którzy robią kalkulacje. Czy jeśli mają odebrać 1 kubeł odpadów to czy będą mieli większe koszty, jeśli będą musieli nagle odebrać od Ciebie 2 kubły? Albo inaczej. Idź do swojej roboty i zrób dwa razy więcej i nie oczekuj większej wypłaty.

    Oczywiście wszyscy, którzy płacą (dla tych, którzy nie płacą jest to wszystko jedno). I tu można zadać pytanie czy Ty aby płacisz za śmieci? Tylko ci, którzy nie płacą mogą pier….ć takie bzdury, że opłata nie zależy od ilości odpadów.

    Tu burmistrz miał wystarczająco dużo czasy, aby wypracować mechanizmy do skutecznego ściągania opłaty za śmieci. Co zrobił przez tyle lat? Pewnie poza tym, że usłyszy się, po raz kolejny, że to wina wszystkich naokoło nic więcej nie usłyszymy.

    Przestań więc pajacować Janie nie Kiliński lecz co najwyżej koloński.

 4. Władze Trzemeszna całkiem niedawno podjęły jakże trafną decyzję w sprawie zamknięcia swojego czynnego składowiska odpadów w Świętem. Jak nic mogą sobie kupić kolejną statuetkę typu przedsiębiorcza gmina. Kupili sobie inwestora na medal więc doświadczenie w tego typu „niezależnych i obiektywnych konkursach” już mają. Tak wybraliście więc płacić i nie narzekać, że jest drogo.

 5. Przecież to wspaniałe TRZEMESZNO…co wybory to to samo…a po wyborach też takie same zasrane komentarze…wciąż to samo…jeżeli nie zostaną zmienione okręgi wyborcze w starym kozim TRZEMESZNIE na korzyść mieszkańców nowych osiedli to starzy AUTOCHTONI zasrają to miasteczko do końca…bez zmian nie warto pisać komentarzy…po co ???

 6. Wystarczy wyjść ze strefy komfortu teraz mężczyzn niema tylko ciepłe kluchy co za czasy politycy są pod skrzydłami korporacji to wstyd żeby Biedronka nie była Polskim sklepem tylko zagranicznym kupujemy węgiel z innych krajów a mamy największe złoża w Europie i nasze produkty w zagranicznej Biedronce tak żeby inne kraje zarabiały bo korporacje dyktują gdzie pieniądze mają iść czym więcej kupujecie zagraniczne produkty to nie jesteście Patryjotami tylko pasożytami Polskiej ziemi

 7. Radni z przewodniczącym na czele i burmistrzem powinniście wiedzieć że zmieniło się prawo i jeżeli system się nie bilansuje to można zgodnie z prawem uzupełnić ten bilans z budżetu gminy, to skandaliczne aby obciążać nas mieszkańców za ten stan nierozwiązany z remondisem- nic dosłownie nie uczyniono w tym kierunku , bo nic do dzisiaj nie dokonano w renegocjacji tak nie korzystnie zawartej umowy, skoro wydaje się w sposób nieprzemyślany i nielogiczny np. na koncepcje budowlane po byłej zawodówce raz na dom kultury, teraz na urząd i jest to już kwota ponad sto tysięcy złotych , to nie może być tak dalej że za takie decyzje będziemy my mieszkańcy płacić, to skandaliczne !!!!!!!

  • Ale z ciebie mędrzec. Gmina dopłaca do systemu od początku jego istnienia. Rzecz w tym, ile ma dopłacać. Kazda złotówka wydana na ten cel to złotówka mniej na inne ważne potrzeby. A poza tym skąd gmina bierze pieniądze? Czy czasem to nie sa nasze pieniądze ? Co do nieprzemyślanych decyzji, takich jak bezsensowne koncepcje, pełna zgoda.

   • też mieszkaniec ,jedna tylko uwaga do tych dopłat z budżetu ,co robi burmistrz aby wymóc na remondisie obniżenie kosztów, żądać jako większy udziałowiec analizy kosztów odbioru odpadów jako ważny element cenotwórczy całego systemu, czy jest tak że jak to było cały czas bulwersujące w latach poprzednich przetargi ogłaszane na ostatniąchwilę ,jedna oferta remondisu ,narzucenie ceny i albo burmistrz dokłada do ceny ofertowej albo zostajemy z kubłami śmieci, pamiętamy to było już mocno bulwersujace juz w porzedniej kadencji, mam nawet wycinek z tego portalu że słynna i najlepsza skarbnik gminy której już nie ma wypowiadała że prowadziła rozmowy z p Tomczakiem z remondisu … ale wyszło jak wyszło , tak to wszystko pewnie wygląda po dzień dzisiejszy, więc proszę zrewiduj swój pogląd to co wyraziłeś

 8. jak burmistrz oszczędza to gołym okiem widać na oświetleniu, rano gdzie nie ma potrzeby świecą się lampy, na niektórych ulicach gdzie jeszcze nie ma potrzeby już świecą oprawy, zapalaja się za wcześnie i kw lecą, to jest szajstanie pieniędzmi w tych trudnych czasach szkoda słów co się dzieje w zarządzaniu tą gminą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj