26 lutego dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego w Trzemesznie odwiedziły z opiekunami Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Podopieczni spotkali się z wojewodą wielkopolskim Piotrem Florkiem, odwiedzili Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także poznali zasady funkcjonowania numeru alarmowego 112.
Spotkanie z wojewodą odbyło się dzięki przychylności rzecznika prasowego Wojewody – pana Tomasza Stube Była to doskonała okazja do zapoznania się z kompetencjami jakie posiada administracja rządowa w naszym województwie. Podczas wizyty we wspaniałym gabinecie nasz gospodarz, pan Piotr Florek opowiedział nam o najważniejszych obowiązkach, które spoczywają na jego barkach – m.in. o bezpieczeństwie publicznym, nadzorze prawnym nad uchwałami a także o wydawaniu paszportów. Dzieci dowiedziały się ilu pracowników podlega Wojewodzie w urzędzie wojewódzkim (840) i ile karetek pogotowia stacjonuje w Wielkopolsce. Na koniec pan Wojewoda opowiedział nam o spotkaniu z delegacją samorządu trzemeszeńskiego, podczas którego podjęto decyzję o tzw. „dyslokacji” karetki pogotowia, która najprawdopodobniej niebawem będzie stacjonowała właśnie w Trzemesznie. Dzieci miały również okazję zadawać pytania, wśród których m.in. znalazły się te o wykonywaną pracę oraz o długość kadencji na stanowisku Wojewody.
Nasz gospodarz podczas spotkania przybliżył nam postać marszałka sejmu i senatu – Wojciecha Trąbczyńskiego, którego 60. rocznica śmierci przypadła w ubiegłym roku. Ten mąż stanu, wybitny Wielkopolanin, uczęszczał do trzemeszeńskiego gimnazjum, jednej z najstarszych szkół w Polsce. Po miłym spotkaniu z Wojewodą i pamiątkowym zdjęciu w jego gabinecie podopieczni PWD odwiedzili Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – tam pracownik UW, pan Jerzy Dębny opowiedział wszystkim o pracy Centrum Zarządzania Kryzysowego. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć w jaki sposób tworzone są bazy danych wykorzystywane w zdarzeniach kryzysowych i do czego służy defibrylator. Podczas prezentacji nasz przewodnik pokazał nam dane gromadzone w UW, które dotyczą Trzemeszna, opowiedział nam ile osób w Urzędzie Wojewódzkim zajmuje się bezpieczeństwem i pokazał ilu mieszkańców zamieszkuje teren Trzemeszna.
Na koniec dowiedzieliśmy się jak niebezpieczne są np. fałszywe alarmy bombowe – tutaj p. Jerzy posłużył się przykładem jednego z supermarketów i opowiedział jak wielka akcję kontrolną spowodował ten jeden nieodpowiedzialny telefon.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Wiśniowej. Poznaliśmy tam zasady funkcjonowania numeru alarmowego 112 w województwie oraz pracę operatorów odbierających zgłoszenia. Mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć jak odpowiedzialna praca spoczywa na barkach osób pracujących w CPR Podczas naszej krótkiej wizyty operatorzy odebrali kilkadziesiąt połączeń, wysłali kilka karetek pogotowia do potrzebujących a także udzielili porad i ostrzeżeń osobom, które łączyły się z centralą poprzez numer alarmowy.
Po atrakcjach edukacyjnych pozostał już tylko czas na odpoczynek i radosną zabawę, którą to zafundował naszym podopiecznym jeden z naszych sponsorów – tym razem były to dwie godziny aktywności w wodnym świecie „Term Maltańskich”.
Pragniemy kolejny raz podziękować wszystkim ludziom, którzy nas wspierają i bez których wyjazd ten nie mógłby się odbyć – zarówno sponsorom, których pomoc finansowa jest dla nas nieoceniona jak i urzędnikom Pana Wojewody, którzy poświęcili swój czas, aby cierpliwie wytłumaczyć jak cały ten skomplikowany system funkcjonuje .
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem rzecznika prasowego Wojewody – p. Tomasza Stube – dzięki jego serdeczności udało nam się wszystko zobaczyć i poczuć się podczas wizyty w Urzędzie Wojewódzkim bardzo wyjątkowo.
(A.B)
a sypnał Pan Wojewida wam pieniedzmi ?
Brawo dla pani kierownik Agnieszki Bilewskiej gdyby nie ona to te dzieci nic by nie miały pozdrawiam i życzę więcej udanych wyjazdów <3
http://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/mlodziez-z-trzemeszna-u-wojewody … 🙂
A szatni nie było,czy nie wpuścili?
Anita cóż za OKO a teraz może coś konstruktywnego ?