Strona główna Polityka Podatek rolny w górę, transportowy minimalny

Podatek rolny w górę, transportowy minimalny

7638
22

W czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej dyskutowano między innymi nad ustaleniem podatku rolnego. Do jego obliczania przyjmuje się stawkę ceny skupu żyta – od niej bowiem zależy wysokość podatku, jaki musi zapłacić każdy rolnik. Stawka ta nie może być jednak większa niż ustalona przez Główny Urząd Statystyczny (w roku 2019 – 54,36 zł).

Burmistrz zaproponował stawkę 53 zł czyli nieco mniejszą od maksymalnej, ale o 8 złotych wyższą od tegorocznej (45 zł).

W trakcie dyskusji padła propozycja Magdaleny Laskowskiej, aby wysokość podatku od gruntów rolnych pozostawić na niezmienionym poziomie. Radna nie ukrywała, że jej elektorat to głównie rolnicy. Jak stwierdziła, utrzymanie dotychczasowego poziomu to takie minimum, jakie można zrobić dla rolników dotkniętych suszą.

Innego zdania była Agnieszka Bartz. Zauważyła, iż podatek jest zróżnicowany w zależności od klasy gleby, a użytkujący grunty klasy V i VI podatku w ogóle nie płacą. W przypadku obniżki zyskają ci, którzy mają dobre gleby, na przykład firma „Sano” – tłumaczyła radna.

Przeciwny – jak to określił – rozwalaniu budżetu był Tadeusz Pawlak. Przypomniał, że niedawno odrzucono propozycję podwyższenia opłat za wywóz odpadów. Pytał z czego utrzymywać szkoły i przedszkola skoro gmina żyje z podatków.

Kacper Lipiński zaznaczył, iż nie zna się na rolnictwie, dlatego pyta, czy od takich zdarzeń jak susza można się ubezpieczyć. A. Bartz potwierdziła, że jest to możliwe zaznaczając, iż sama jest rolnikiem. „Jeśli mamy pochylić się nad tym budżetem to musimy być obiektywni w każdą stronę” – mówiła radna.

Przeciw obniżaniu podatku był także Benedykt Nitka, który przypomniał, że samorząd zamierza robić dużo dla sołectw i musi mieć na to odpowiednie środki, natomiast w sytuacjach losowych burmistrz ma możliwość umorzenia podatku.

Wniosek M. Laskowskiej o obniżenie kwoty obliczeniowej do 45 zł poparli Piotr Kołodziejczak, Daniel Bisikiewicz i Piotr Lewandowski. Przeciw byli Marcin Jakubiak, Tadeusz Pawlak, Dominik Woźniak, Renata Buzała, Agnieszka Bartz, Benedykt Nitka, Kacper Lipiński i Renata Wiśniewska. Od głosu wstrzymali się Grzegorz Koperski i Rafał Nawrocki.

Po głosowaniu kolejną propozycję – obniżenia stawki do 50 złotych – złożył Piotr Kołodziejczak. Poparli go M. Laskowska, Daniel Bisikiewicz, Piotr Lewandowski, R. Buzała, i R. Nawrocki, pozostali radni byli przeciwni. W tej sytuacji od przyszłego roku obowiązywać będzie stawka 53 zł, zaproponowana przez burmistrza.

Radni byli jednak bardziej łaskawi dla transportowców. Utrzymane zostały minimalne stawki, jakie w ubiegłym roku zaproponował Kacper Lipiński. Miały one spowodować powstanie u nas „raju podatkowego” dla firm transportowych. W bieżącym roku nie przyniosło to efektu.

Krzysztof Dereziński i skarbnik Adrian Nowak bronili jednak tego pomysłu. Jak tłumaczyli, w ubiegłym roku zmiany te zostały wprowadzone zbyt późno, przez co przedsiębiorcy mieli zbyt mało czasu na przerejestrowanie swoich firm.

Sądząc po telefonach do urzędu można wnioskować, że jest zainteresowanie właścicieli firm, dlatego warto kontynuować to rozwiązanie. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, iż jest to eksperyment długofalowy” – zaznaczył burmistrz.

W przyszły roku wzrosną nieznacznie stawki podatku od nieruchomości – średnio o około 1,6%.

22 KOMENTARZE

 1. pewnie transportowi można pomóc, ale rolnikowi po co niech sobie sam radzi…
  ale brawo dla naszych radnych Pani Laskowskiej i Pana Kołodziejczaka, że chociaż oni próbują wspomóc rolników po tak trudnym roku jaki mieliśmy,
  a Koperski?? żenada

  • Co ty pier…z. nikt rolnikom nie pomaga???????? za dużo dotacji i zwrotów i się przyzwyczaiłeś. Oczywiście pomoc jest potrzebna bo to i nam się przyda ale mówienie, że nikt nie pomaga to szczyt obłudy.

 2. Do rolnika nie narzekajcie rekompensaty dostajecie jak za duzo deszcu jak za malo jak slonce troszke juz sie opamietajcie z tym narzekaniem i biadoleniem kazdy ma ciezko

 3. Podnieście wszelkie opłaty do maxymalnego poziomu. Może w koncu radnemu Pawlakowi i radnej Bartz r..e się zamkną. Będziecie mieli na szkoły i na przedszkola i na zimowe utrzymanie dróg i na naprawę lamp i oczywiście starczy wam na podwyżki diet!

 4. Czy pan Lipiński został radnym po raz pierwszy? Nie musi pan się znać na łowieniu ryb by wiedzieć czy zjedzony przez pana karp jest smaczny czy nie. Ani nie musi pan znać się na elektryczności by wiedzieć, że przdrożne lampy nie świecą.

 5. Panie Pawlak w większości wybrali Pana na Radnego rolnicy a Pan tak im dziękuję?Myślę ze wielu rolników teraz będzie żałować ze głosowali na Pana ,jest Pan ze wsi nie z miasta.Taktyczna rozgrywka w Gołabkach jest słaba Ziemia więc rolnicy nie płacą podatku😀.

 6. Pan radny Lipiński to okaz cudu z ekonomi wraz zswoim wujkiem co bardzo agitowali za obligacjami co mamy ?Pan Daniel bardzo dobrze przypomnial glosowanie. Mogę panistwu radnym powiedzieć że te chodniki nigdy nie zostaną skonczone 2019 kasa pow taka pusta jak wasza i Dabek wie co mówi a radni gminy wizję przeczucie maja zerową z wyj dwóch geniuszy Trzemeszn Trzemżal .młodzież ma rozum stary lis Beniu .skonczono kamienic przysługuje podziękować za ……….ludzie ale macie brak pojęć o ukladach rodzIN takie jak CHO……::NO…..KU ….DE…….?
  UKŁAD NERWOWY SERCE TO OKOŁO 2.5 TYS OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH TO ZAGADEKA PANIE PRZEW TA GRUPA BĘDZIE PANA OSMIESZAC.KONCZAC KAŻDY RADNY NIECH OBEJRZY SWOJE ŻYCIE RADNEGO ?

  • Wturny alfabetyzm nazywasz .ale traesc wlazla ci w glowe to znaczy ze trafna i zarzuty zasadne tak potwierdza się nieudolnosc .Błędy nie przyniosly szkody mieszkańcom gminy Trzemeszno Fturny alfabetyzm to działania człowieka który był w kanale – wyszedl iw sposób sobie znany wraca spowrotem to jest Fturny alfabetyzm to znaczy powturne działania-wykorzystujac drugie osoby do wybielania siebie poz

 7. Pan radny Pawlak bardzo dba o budrzet a mieszkancy nie placa podatku rolnego ale pomoc rzadowa otrzymali największą w gminie a gdzie miał budrzet jak sprzedano działki na Wojciecha za bezcen tacy radni MATELSKI LIPIŃSKI PENO I RESZTA WIŚNIEWSKĄ PAWLAK KOPERSKI MACIOŁ DZIEL .OBLIGACJAMI SIĘ NIE ZROBI CUDU KOLEJNE WABIKI OBIECAŁ MADRY GLUPIEMU ZE OSIOŁ MA WSTECZNY BIEG.

 8. Dominiku Wożniak już zapomniałeś jak rolnicy ciebie utrzymywali przez lata,a pani Bartz sra we własne gniazdo,oj bardzo nieładnie a co Pani mówiła przed wyborami jak wszyscy tylko gadanie aby się dostać do rady.

 9. Panie Macieju W.czekamy na Pana.jest Pan mądrym człowiekiem.A to,że Pana nie wybrano do naszej Rady to ma Pan szczęście i prosimy się na nas nie obrażać.I pisac swoje obserwacje.

 10. NAROBIŁ DŁUGOW BYL NIEGOSPODARNY TO PODATKI W GORE HAHAH A DOBRZE TAK TYM LUDZISKOM BIC ICH PO KIESZENI JAK NIE MYSLA PODCZAS GLOSOWANIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here