Strona główna Wyróżnione Pocztówka sprzed wieku i kiosk „u Nelkowej”

Pocztówka sprzed wieku i kiosk „u Nelkowej”

3962
4

Dziś kilka zdjęć, które w swoich zbiorach rodzinnych wyszperała mieszkanka Trzemeszna – Teresa Grzegorek.

Pierwsze z nich ma ponad 100 lat. To pocztówka wysłana z naszego miasta w 1911 roku. Przedstawia ona budynek przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza, w którym mieściła się wówczas oberża. Może on być na pierwszy rzut oka trudny do rozpoznania. Niektórym z pewnością ułatwi to informacja, że mieściły się w nim kiedyś „wysokie stołki”. Dla pewności przedstawiamy jego aktualny widok. Prezentujemy też odwrotną stronę, z treścią korespondencji sprzed 109 lat.

Ciekawostką jest z pewnością widok na budynek stojący w miejscu dzisiejszego Domu Kultury. Mieścił się tam – jak można odczytać – „Podstawowy Ośrodek Zdrowia”. Na tym samym zdjęciu widać kiosk „Ruchu”.

Warto w tym miejscu dodać, że Pani Teresa jest córką Stanisławy Nelke. Młodszym Czytelnikom nazwisko to pewnie nic nie mówi. Wśród starszych z kolei nie ma takich, którzy nie robili zakupów w widocznym na zdjęciu kiosku „u Nelkowej”. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć tę wieloletnią kioskarkę zamieszczając jej fotografię.

Na innym zdjęciu widać nowocześniejszy już kiosk, jaki zastąpił ten na wcześniejszym zdjęciu. Stanął on w innym miejscu, bliżej Domu Kultury.

Na jednej z fotografii widoczne jest wnętrze naszej bazyliki. Jak można się domyślić, zostało ono wykonane w latach powojennych. Nie ma już na nim konfesji św. Wojciecha, ale też nie widać późniejszego ołtarza z figurą świętego. Zdjęcie musiało być więc wykonane w czasach przedsoborowych.

Kolejne zdjęcia to widok grupy osób na ulicy św. Jana oraz bazylika, prawdopodobnie w trakcie odbudowy (brak hełmów wież od strony wschodniej).

4 KOMENTARZE

  1. Kiosk p.Nelkowej to kawał historii miasta.Było tam bardzo dużo towaru ,a Pani świetnie się orientowała co gdzie leży.Pocztówka oberży. bezcenna doskonale pokazuje również sposób ubierania się ludzi.

  2. Z przyjemnością oglädam .Jedno od stu lat się nie zmienia — w każdym oknie ktoś patrzy🤣 ale cóż taki monitoring za darmo zawsze się przydaje🤣🤣🤣

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here