Strona główna Na sygnale Płoną śmieci w Kamieńcu

Płoną śmieci w Kamieńcu

27495
55

W Kamieńcu doszło do pożaru składowiska odpadów. Na miejscu pracują liczne zastępy straży pożarnej z powiatu gnieźnieńskiego i mogileńskiego. Dojeżdżają kolejne auta gaśnicze.

Przypominamy – odpady są tam nielegalnie składowane od 2013 roku. O sprawie pisaliśmy kilkukrotnie na łamach portalu.

Mieszkańcy obawiali się, że kiedyś dojdzie tam do pożaru – |LINK|.

Jak poinformował Jarosław Łagutoczkin z Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, wysypisko ma wymiary 20 x 40 metrów. Z ogniem walczy 9 zastępów straży. Mundurowi sprawdzają, czy mogło wystąpić zagrożenie chemiczne.

Burmistrz Krzysztof Dereziński, który wraz ze swym zastępcą Dariuszem Jankowskim przebywa na miejscu pożaru, przekazał nam, iż w tej chwili trudno przesądzać, na ile szkodliwy jest dym z pożaru. Wskazane jest, aby mieszkańcy pobliskich miejscowości pozamykali na dzisiejszą noc okna. Taką sugestię przekazał burmistrzowi dowodzący akcją.

Nie wiadomo, jak długo potrwają działania gaśnicze.

55 KOMENTARZE

 1. Powinni już dawno to sprzątnąć a nie robią syf i zaś jest co jest kilka mandatów właściciel śmieci tylko dostał… I zaś ma być świeżę powietrze powinni dojebać jak największą grzywnę bo to się w głowie nie mieści obok są budynki mieszkalne jak by był wiatr i by się przeniosło na budynki to ciekawe kto by za to odpowiadał………….

 2. I po problemie – weź się puknij w głowę. Czy człowieku wiesz ile toksyn mogło się dostać do powietrza przy paleniu takich śmieci??? Jakie to może być niebezpieczne dla najbliższych wsi??

 3. Wszyscy wiedzą o tym co tam się dzieje, gmina i całe okolice, udają głupców,
  S C Się śmieją, teraz będzie że przez temperaturę, pogodę i upadły, ludzie przecież nie ma wśród nas Ciemnoty ❗ ❗ ❗
  Niech w końcu ktoś za to odpowie

 4. Państwo z dykty i papieru, od dołu do góry, z góry na dół, a polityczna ciemnia będzie się podniecać wolnością, demokracją i dobrobytem w ciągłej perspektywie ( znaczy tępą konsumpcją ) … Okupacja trwa i kosztuje, ale tylko polskich tubylców. …

   • Postaram się Anonimie,

    znajdź mi drugi kraj na mapie UE ( bo na świecie tak się dzieje ) – do którego masowo zwozi się śmieci trudno degradowalne w różnych miejscach jego terytorium – zakładając tymczasowe składowiska – w większości na tzw. słupów, później sukcesywnie się je podpala
    … ? Znajdź mi drugi kraj w UE w którym daje się prawo udzielenia hipotek w bańce spekulacyjnej jaką był frank szwajcarski, i nie rozwiązuje się tematu prostą ustawą ( ala Węgry/ Chorwacja ) … Znajdź mi inny kraj w UE w którym najpierw doi się system emerytalny na 40 miliardów złotych tzw. OFE zubożając przyszłe pokolenia Polaków, ale po 17 latach wprowadza się system który tak samo prywatyzuje emerytalne środki oszczędnościowe polskich pracujących ciułaczy ? Znajdźcie mi kraj ( po za Rosją i Ukrainą ) w której doktryna szoku przeszła tak łatwo i było można oddać wszystko co cenne za bezcen, a wszystko co można było zreformować – zniszczyć – a po prawie 30 latach tej „Waszej wolności i demokracji ” dyszemy z załamaniem demografii ( bez wojny) spiralą długów ( rozpędzaną od 89 roku ) a teraz z garbem historii antysemitników i historycznych morderców – mimo historycznego bohaterstwa skorelowanego prawdą z hekatombą cierpiania … Plusując sobie palonymi chemikaliami z zagranicy nad Polską – chociaż dzieci będziemy socjalizować, że plastik trzeba wrzucać do plastiku i bla … bla … bla . Tak to nam się ułożyło … Mam na ten stan rzeczy bić brawo nad urną ? Oczywiście podaję tylko kilka „przypadkowych nadużyć” … Co do okupacji tak moim zdaniem Polska jest pod okupacją:
    – prawną.
    – świadomości – mentalną.

    Sama okupacja jest oczywiście dla sporej części nie zrozumiała, bo OKUPANT kojarzy się z bronią, a przyszedł prawem, konsumpcjonizmem i ideologią za pomocą politycznych dyletantów i pospolitych pożytecznych idiotów, płynnie przechodząc do pospolitych zdrajców interesów Polski …

    • Moze zajmiecie sie panie Wozniak wysypiskiem na Swietym jak tam dzialaja smieci niby woza ziemie do rekultywacji z daleka ha ha smieszne glupi by sie usmial zawala nas gownami i tyle Trzemeszno wszystko przyjmuje .

    • Panie Macieju ,czy nie utożsamiał się Pan w wyborach samorządowych z obecną władzą, czy nie był Pan w komitecie tym gdzie poparcie uzyskał wasz kandydat na burmistrza -p. Peno ?

     • Nie utożsamiałem się drogi Panie Pamiętający, poparcie szło z góry na dół – nie odwrotnie … Gdyby miało być odwrotnie nie zobaczył by Pan mojego imienia i nazwiska na tej liście … A teraz czas uderzyć gdzieś na plażę szkoda, że po za miasto które jest otoczone 4 jeziorami …

    • Zadaniem historyka jest dążenie i ustalenie prawdy obiektywnej choćby najbardziej niemiłej i niewygodnej. Tylko uczniowie, studenci i inni dorośli dyletanci mogą bezkrytycznie przyjmować to co piszą w oficjalnych podręcznikach – owszem znaczna część jest zgodna z prawdą lecz jest również wiele rzeczy obciążonych
     a. postawą , poglądami i naleciałościami ich autora
     b. kiedyś cenzora, który nie dopuszczał niewygodnych rzeczy i obecnie również cenzora(choć oficjalnie nie istnieje)
     c. linią polityczną, tym co akurat jest bardziej modne lub wygodne.
     O Magdalence mówi się oszustwo, zdrada. Było to działanie pozorne, pod publiczkę, dla omamienia opinii publicznej tak polskiej jak i światowej. Nie zlikwidowano PZPR tylko zmieniono jej nazwę na SLD, która przejęła cały majątek po poprzedniczce wraz z ich działaczami. Kto komu przekazał władzę? Komuniści komunistom. Rozproszyli się później po innych partiach, które zmieniały nazwy lecz nazwiska działaczy pozostawały te same a społeczeństwo dało się złapać na ten chwyt. Do dziś, jeśli jeszcze żyją są nietykalni i jeśli wtedy mieli się dobrze to dziś mają się bardzo dobrze. I biorą ogromne emerytury i są pod ochroną. Dziś rządzą ich dzieci i potomkowie. Redaktor nie opublikował niedawno podanego przeze mnie linku do „prawdziwych nazwisk polskiej elity” . Proszę samemu poszukać kim są, kim byli ich rodzice: polityków i celebrytów. Oczywiście do przełknięcia i zaakceptowania jest iż mają pochodzenie żydowski, rosyjskie, niemieckie czy nawet chińskie. Tylko dlaczego kłamią? Wśród znanych nazwisk od czasu wojny do dziś znajdzie pan wielu agentów obcego wywiadu – czyli służą przede wszystkim swoim mocodawacom a nie Polsce i Polakom.
     I wiele wielkich afer również nie zostało i nie zostanie wyjaśnionych gdyż siły zdolne je ukryć i zatuszować są większe od logiki i dążenia do poznania prawdy.
     Ot i cała tajemnica.

  • Przyznaje Panu rację jeśli chodzi o początek. Problem trochę jakby apolityczny, bo żadna z opcji sobie z nim nie radzi. Za PO przywieziono to dziadostwo, a PiS jakoś tez nie ma pomysłu jak wyegzekwować porządek. A przecież dokładnie wiadomo u kogo to leży i kto na tym biznes zrobił. Nie radzi sobie tez z tym gmina. Ale Panie Macieju…. proszę nie wykorzystywać tej sytuacji do obśmiewania takich wartości jak wolność i demokracja. Dla mnie są one cenne mimo pożaru w Kamieńcu. A juz ta okupacja…. opuszczę w tym miejscu zasłonę milczenia

   • Śmieci z zagranicy ściąga obecna ekipa rządząca, nie poprzednicy. Obecna je skupuje by uzbierać na 500+
    które później jest konsumowane pod blokami na ławkach do późnych godzin nocnych, nie dając spać pracującym ludziom. Oczywiście policja nic nie ma sobie do zarzucenia. Nic a nic.

  • Polityk to taki człowiek, który gdy nie przytula dzieci to kradnie im cukierki. Brak mi osobistych doświadczeń politycznych lecz widzę jak postępują politycy by pozostać przy korytku – trzeba mówić tak jest pięknie dobrze a sprawimy, że bedzie jeszcze lepiej. I nie ma znaczenia czy jest to prawda czy nie. Najważniejsze, że ludzie słyszą piękne, optymistyczne słowa które chcą usłyszeć. Wolą słodkie kłamstwo niż gorzką prawdę.

 5. Tak czy inaczej SPALENIE wciąż pozostaje najbardziej optymalnym (najszybszym, najprostrzym, najtańszym, najmniej uciążliwym dla środowiska) sposobem pozbycia się śmieci (oczywiście tych które się palą a nie np azbestu, szkła czy metali).
  Być może na świecie istnieją jeszcze lepsze sposoby lecz dopóki nie dotrą one do Trzemeszna pozostaje takie rozwiązanie.
  Do proekologicznych: w historii było kilka wielkich pożarów (zajrzyjcie do wikipedii) i kilka mniejszych i jakoś w ich efekcie nie zużył się cały tlen w powietrzu bo chodzicie i żyjecie. Najmniej szkodliwy to nie znaczy, że pozostaje bez wpływu na środowisko. Lecz z tym przyroda sobie radzi: wiatr rozwiewa dym a pozostaje tylko garstka popiołu. A to jest lepsze niż wyrzucanie śmieci do jezior, rzek czy przykrywanie ich warstwą hummusu jak na Świętym (zamiatanie pod dywan) gdzie będą zalegać i zatruwać przez setki lat.

 6. Pan Sobecki taki prawowity człowiek, ściema kto by pozwolił zwieżć bez interesu, kasa pewnie niezła była za takie ilości odpadów ,pisze wierszyki , zagorzały zwolennik prawicy,a jak to się ma do rzeczywwistości zgotować sobie taki syf w centrum wsi, aco nato nasz sołtys?. A co nasz burmistrz i wieczny zastępca , opowiada bzdury przed mediami.Co zrobili przez lata, dosłownie nic, czy prawo nie pozwala wszczynać działań zastępczych, teraz spocznie to pewnie na gminie i kto zapłaci ,znów my podatnicy.Panie Nitka , a gdzie ty jesteś?, burmistrz działa dobrze – pasujecie już jako duecik,kpiny ze sprawowania w taki sposób władzy.Panie redaktorze przwołać wszystkie ich wypowiedzi od samego początku jak zaczęto zwozić ten syf.Teraz niewiadomo czy nie są to substancje niebezpieczne?

 7. Dzień dobry,
  imposybilizm (ulubione słowo Ważnego Polityka), brak odwagi podejmowania trudnych decyzji, niekompetencja, bezczynność i bezradność- oto krótka charakterystyka działań ( a w zasadzie ich braku) lokalnych decydentów w tym temacie.
  Od 6 lat wszyscy wiedzą, że bomba tyka- a teraz udają zaskoczenie, że wybuchła.
  Przechodząc do konkretów- w artykule sprzed roku pada kwota 110 tys zł, jako szacunkowy koszt wywozu i utylizacji tych śmieci. Na tej kanwie dwie uwagi:
  1) patrząc na wielkość sił zaangażowanych w gaszenie pożaru, mam wrażenie, że koszt tej operacji niewiele odbiegnie od w/w kosztu likwidacji nielegalnego wysypiska. Oczywiście, że to „inna kieszeń”, ale obiektywnie-gaszenie i zabezpieczenie terenu z pewnością pochłonie ładnych kilkadziesiąt (bliżej 100) tys zł. Czy z ekonomicznego punktu widzenia nie było racjonalne wydanie tych 110 tyś na likwidację i raz na zawsze załatwienie problemu?.
  A tak wydaliśmy dziesiątki tysięcy- na gaszenie- a problem pozostał.
  A mam przeczucie, że to nie koniec i pożarów, i kosztów.
  Ekologiczna bomba tyka dalej- zagrażając( trującymi wyziewami produktów spalania) tysiącom mieszkańców…
  2) gminy z 60 milionowym budżetem nie stać na ekstraordynaryjne wydanie 110 tys zł?
  Myślę, że nikt rozsądny- a tym bardziej Państwo Radni- nie sprzeciwiłby się takiemu nadzwyczajnemu wydatkowi, gdyby- rzecz jasna- został on przez Pana Burmistrza zaproponowany i wniesiony pod obrady RM. No, ale do tego trzeba i mądrości, i odwagi, i świadomości wagi problemu, i determinacji- czyli towarów najbardziej, w naszej gminie, deficytowych.
  Łatwiej( no i taniej) kupić medal i tytuł gminy ekologicznej.
  Nie wspominając już o tym, ile to takich, nielegalnych składowisk można by zlikwidować, za pieniądze zapłacone słynnej kancelarii L&Wspólnicy ?
  I na koniec- tym wszystkim, którzy bagatelizują problem szkodliwych substancji wydzielających się podczas spalania śmieci i nieznanych substancji( a szczególnie tym, którzy uznają, że to świetny sposób na „likwidację” wysypiska -” ..wiatr rozwieje dym i pozostanie garstka popiołu…”) polecam (z pełną świadomością różnic w skali i charakterze obu zdarzeń) serial Czarnobyl ( do obejrzenia na Netflixie). Promieniowania, które zabiło dziesiątki tysięcy ludzi i spowodowało na części terytorium Białorusi SIEDEMDZIESIĘCIOKROTNY wzrost zachorowalności na raka – też nie widać, ani nie czuć…
  Pozdrawiam
  TDi
  PS- a może by tak jednak, zaoszczędzone na tegorocznych dożynkach fundusze, przeznaczyć na likwidację tego wysypiska …( występując rzecz jasna do właściciela śmieci ze stosownym roszczeniem)

 8. Czytam i przecieram oczy, iż ten problem jeszcze istnieje. Pamiętam czas gdzie pracownik Gminy proponował racjonalne rozwiązanie problemu pozbycia się tekstyli ( skrawki odzieży) na koszt Urzędu Marszałkowskiego. Dziwię się postawie Pana Burmistrza, że nie skorzystał z tak wspaniałego pomysłu pracownika , co gorsze najprawdopodobniej pozbył go pracy. Po krótkim czasie pojawiła się niemiecka firma Remondis, która nie płaci podatków ,podwyższa opłaty za wywóz śmieci i wodę, wykorzystuje pracowników . Przywozi odpady na nieczynne wysypisko w miejscowości Święte, mówiąc , iż wyżej wymienione odpady stosowane będą do rekultywacji. Sam transport z Łodzi 25 ton odpadów kosztuje 2000zl netto. Z tego co mi wiadomo tekstylia znajdujące się w Kamieńcu mogłyby być zastosowane do wyrównania składowiska przed rekultywacją, co Gminę nic by nie kosztowało. Zadaję sobie pytanie, o co chodzi Panu Burmistrzowi ?

  • Zgadzam się z tym komentarzem,Burmistrz nic nie zrobił w tym kierunku,a możliwość była wielka,on tylko dba o swój tyłek i nie ma własnego zdania,jak mu powiedzą radni to tak jest,nawet ta firma Remondis robi co chce w naszej Gminie,podwyższają sobie ile chcą za śmieci,wodę,a już nie wspomnę o ściekach,ciekawe skąd takie kolosalne stawki biorą za ścieki,jak można naliczać ponad dwa razy tyle stawkę za ścieki,myślą że mieszkańcy to ciemnota,a oni dupy sobie smarują,a ludzie niech płacą,w innych gminach takich stawek za ścieki nie ma jak Trzemeszno,co oni sobie myślą,że my mamy ich utrzymywać,a Burmistrz na to przystaje,co robi w tym kierunku nic,a my co raz wodę puszczamy i idzie do ścieków,to jakim prawem naliczają sobie ponad podwójną stawkę za ścieki to jest sprzeczne z prawem bo nigdzie tak nie jest,to trzeba zgłosić do wyższych władz,niech się w końcu wezmą za Remondis i Burmistrza bo tak nie może być.

  • Głąbie czytaj ze zrozumieniem wypowiedź p.Stach,za nic by gmina nie płaciła to była dobra wola urzędu Marszałkowskiego,tylko nie umieli lub im się nie chciało naszym urzędasą skorzystać,łachę kładą na wszystko i tyle tematu.

   • Chyba rzeczywiście jestem głąb, gdyż czytam kilkakrotnie twój komentarz, próbuję zrozumieć te niestylistycznie złożone zdania, w których brak kilku znaków przestankowych lub użyte są w sposób niewłaściwy (nie mówiąc już o kilku literówkach) i nie do końca rozumie.
    A może to ty jesteś głąb gdyż:
    a) kto innych przezywa, sam się tak nazywa;
    b) nie ogarniasz swoim umysłem dłuższych i bardziej złożonych zdań tak jak pierwsze w niniejszym komentarzu;
    c) nie potrafisz stworzyć spójnego, stylistycznego, zrozumiałego zdania;
    d) to ty nie czytasz ze zrozumieniem gdyż krytykujesz coś co w poprzednim komentarzu nie było napisane.

    • Za to ty jesteś idealny,sam nie piszesz wspaniałe,więcej rozumiem i wiem na ten temat co ty wypisujesz za bzdury,zajmij się sobą,a nie śmieciami to nie leży w twoim interesie i głowa niech cię o to nie boli,łatwo oceniać i krytykować innych jak coś się dzieje,a ciekawe czy jesteś taki cwany u siebie w domu!!!!!!!!!!!!!

  • A co to Cię obchodzi co gdzie jest,to jest teren prywatny i może tam być co się żywnie właścicielowi podoba,nikt Ci do domu nie zagląda i nie komentuje co masz,a czego nie masz,jak nie wiesz w jakich budynkach co jest to nie pisz!!!.A znajduję się w tych budynkach żyła złota jak jesteś ciekawy,nic innego nie ma.

 9. Lidzie te śmieci są tam pare lat i nawet właściciel posesji chciał je zutylizować na własny koszt i nie mogło bo nie było karty przekazania odpadow😝 Szmaciarze co piszecie ma rodzinne S nie macie pojęcia jakie koszty oni ponoszą każdego roku. A firma słup nie zalacica za nic za miesiąc wynajmu itp. Ludzie przestańcie p….. bo aż żal słuchać.

  • A skąd te śmieci się tam wzięły? Same przyszły? Bez zgody i wiedzy właściciela? Czy co bardziej prawdopodobne za jego wiedzą, zgodą i staraniem? A jeżeli sam się na to zgodził i starał to zrobił to po to by mieć wyłącznie problem i ponosić koszty czy dla zysku? Czy koszty o których szmaciarze nie mają pojęcia wpędziły rodzine właścicieli w nędze? Czy jest wręcz przeciwnie? Czy w Łosośnikach ten właściciel miał podobne składowisko? Czy tam również się spaliły? Odpowiedz na każde pytanie oddzielnie i w kolejności ich zadania.

  • Szanowny Anonimie,
   -kilka uwag:
   1) jakie znaczenie ma fakt, że śmieci leżą tam -jak piszesz-kilka lat?
   2) skoro Pan S.- właściciel ternu- wynajął go- czerpiąc z tego tytułu korzyści w postaci czynszu, to rozumiem, że dołożył wszelkiej staranności aby uniknąć, właśnie takiej jak obecna, sytuacji tzn:
   – podpisał stosowną umowę pisemną
   – sprawdził wiarygodność najemcy
   – wprowadził do umowy klauzulę zakazującą składowania substancji niebezpiecznych, kłopotliwych itd
   – zażądał stosownego zabezpieczenia (np 3 miesięczna kaucja lub gwarancja bankowa)
   Tyle-na etapie podpisywania umowy. Czy to zrobił?
   Jeśli nie- to ponosi przynajmniej częściową odpowiedzialność za to co się stało.

   3) Poza tym- każdy wynajmujący( właściciel) winien mieć świadomość, że, zgodnie z prawem, jeśli nie potrafił tego wyegzekwować od najemcy-na nim ciąży obowiązek utylizacji pozostawionych na jego nieruchomości śmieci-w tym substancji niebezpiecznych.
   Znam przypadek, gdzie na teren firmy( przecięto kłódkę i otwarto bramę), w nocy wjechała ciężarówka(na co byli świadkowie) i zostawiła kilkanaście beczek z chemikaliami.
   Ponieważ policji nie udało się ustalić sprawcy- utylizacją- zgodnie z prawem- musiał zająć się, bogu ducha winien, właściciel terenu i ponieść niemałe z tym związane koszty. Tak to działa -niestety. Dura lex, sed lex.( i nie sądzę, aby „podrzucacze” byli tak uczynni i, wraz z beczkami, zostawili jakieś karty przekazania odpadów:-)
   4) I oczywiście jeśli była szansa na zrobienie tego za pieniądze województwa – należało z tej okazji skorzystać. Jeśli już przepadła- należało ustalić, czy składowane tam materiały kwalifikują się do ich wykorzystania w ” rekultywacji” składowiska na Świętym. Jeśli tak, to te 300 ton można było przewieźć tam za ułamek tych 110 tyś. Powiedzmy 15 kursów- niech będzie po 300 zł/kurs-razem 4500 zł +500 zł fadroma do załadunku- razem 5.000 zł
   Na tyle chyba byłoby stać Pana S – szczególnie, że jak piszesz, ponosi on jakieś stałe , coroczne koszty?
   Pozdrawiam
   TDi

 10. Dokładnie
  Może senior s . Kasy nie zrobił na tych odpadach ale młodzież s. To już z pewnością tak , i to nie małe pieniążki przyvarneli .
  Narobił bałaganu niech posprzątają i tyle .
  Każdy dba o pozadek na swojej posesji i za sprzątanie sam płaci .

 11. Jednego i drugiego cwaniaka tak ukarać żeby tylko im pozostały spodenki bez gumki które będą trzymać w garc mieli czasu dużo żeby to uprzążtnac a w gminie pociągnąć do odpowiedzialności osoby które to nadzorowały bez skutku co doprowadziło do tego stanu

  • Syf to jest przy drodze w Kamieńcu jak się jedzie w pierwszym gospodarstwie i to na samym widoku,składowane są,dosyć,że wygląda to bardzo brzydko bo zrobili to na samym widoku,zamiast gdzieś z tyłu to jeszcze śmierdzi i to jest dobrze,cały wizerunek wioski psuje,tego to ludzie nie widzą,a mieszkają blisko i te smrody muszą wdychać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj