Strona główna Polityka Pierwsza taka sesja

Pierwsza taka sesja

6831
21

Dziś odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej Trzemeszna. Porządek obrad nie był zbyt napięty, jednak dzisiejsze obrady były z pewnością inne niż dotychczasowe. Po raz pierwszy w historii trzemeszeńskiego samorządu radni nie spotkali się na sali sesyjnej. Obradowali zdalnie, za pośrednictwem internetu.

Przewodniczący rady, burmistrz i jego zastępca zajęli miejsca przy komputerach w swoich gabinetach. Radni przebywali w swoich domach. „Centrum” znajdowało się w salce urzędu. Obsługiwał je informatyk Adrian Wojtczak. Radni mieli możliwość zadawania pytań, odpowiedzi udzielali burmistrz, zastępca i skarbnik gminy.

Inaczej niż zwykle wyglądało głosowanie. Przewodniczący Benedykt Nitka wywoływał po kolei radnych, którzy mówili czy są za, przeciw, czy też się wstrzymują. Za każdego z nich odpowiedni przycisk naciskał informatyk, który dysponował wszystkimi 15 pulpitami. Obrady były transmitowane jak każda sesja za pośrednictwem kanału YouTube. Można je odtworzyć |TUTAJ|.

Obrady i głosowanie przebiegały bez większych zakłóceń. Za sprawną obsługę obrad A. Wojtczakowi podziękował przewodniczący B. Nitka.

Mimo niewielu punktów porządku sesji obrady trwały ponad 4 godziny. Wiele uwag wzbudziły proponowane zmiany budżetowe. Radni zwracali uwagę, że w czasie trwającej epidemii i związanymi z nią trudnościami gospodarczymi należy ograniczyć wydatki. Podkreślano, iż nie wiadomo co przyniesie najbliższy czas i jakie dodatkowe nakłady będzie musiała ponieść gmina.

Z drugiej strony radni zwracali uwagę, że w obecnej sytuacji powinny nastąpić również oszczędności w budżecie. Jako przykład podawano między innymi rezygnację z imprez, brak dowozów uczniów do szkół, a także oszczędności w energii i ogrzewaniu w nieczynnych placówkach podległych gminie. Ostatecznie większość proponowanych przez burmistrza zmian budżetowych w dziale wydatków nie została przyjęta przez radnych.

Drugim tematem, który wywołał dyskusję był projekt uchwały o wystąpieniu gminy ze Spółdzielni Socjalnej „Razem Być”, która prowadzi przedszkole i żłobek w Wymysłowie. Radnym nie podobał się przede wszystkim sposób załatwienia tej sprawy. Jak pisaliśmy |TUTAJ|, gmina już w marcu przekazała prowadzenie placówki spółce z o.o. „Nibylandia” założonej przez  dotychczasową prezes spółdzielni i jej męża. W tej sytuacji radni poczuli się postawieni przed faktem dokonanym.

Pytano między innymi o zadłużenie spółdzielni i jakie to może mieć skutki dla gminy w przyszłości. Burmistrz i jego zastępca nie potrafili podać stanu aktualnego zadłużenia, choć nie ukrywali, że istnieją zaległości w ZUS. Uznano ostatecznie, że samo podjęcie uchwały w tym momencie jest tylko formalnością. W efekcie wszyscy radni zagłosowali za jej przyjęciem.

Ustalono natomiast, iż na następną sesję burmistrz przygotuje bardziej szczegółową informację na temat spółdzielni, a na obrady ma być zaproszona dotychczasowa prezes.

21 KOMENTARZE

 1. Dyziu nie leć w kulki- wiesz co dzieje się w gminie. Obradujecie o budżecie – szukacie oszczednosci. Nauczyciele pracując” wielce” zdalnie mają płacone nadgodziny- o co tu chodzi. Może radni zrobią cos w tej sprawie.

  • czy faktem jest że próba zmian w budżecie dotyczyła także ośrodka sportu i rekreacji, p. dyr. Kowalczyka, nie ma biegu , imprez a tutaj pewnie próba przetasowania środków może znów na jakieś zakupy,boiska itp, pytanie do burmistrza dlaczego to akceptuje i przedkłada radnym, może się uda w tak trudnym czasie i to co będzie przed nami, a p. skarbnik tez to przyklepuje. Skandaliczne jest to rzekomo że brakuje 200 tys zł w otrzymanej subwencji, ani burmistrz ,ani skarbnik nie potrafili logicznie uzasadnić radnym skąd ten niedobór , czy się ktoś pomylił w obliczeniach do ministerstwa,coś niewyobrażalnego pod katem odpowiedzialności za gminę, owszem można się o 1 tys , 500 zł ale czy aż o tyle. Niech to nam ktoś wyjasni??dobrze że jeszcze niektórzy radni wykazują pewną czujność jak tak można .Tłumaczenia p. Jankowskiego odnośnie wystapienia z tej sławnej spółdzielni to żal i rozpacz,badulenie, bajdurzenie, monologi bez konkretów itp.

 2. zdalnie to mozna i sobie chlapnac nikt nie wyczuje co masz w kubku

  zadluzenie ? niu wie ? to niech idzie sie dowie i wroci ktos za to kase bierze zeby wiedzial ?

  zenada – radnym pasuje bo dietka jest na czas a ze mieszkancy nie wiedza to szczegol

  cyrk na kółkach – kolo co 2 kadencje siedzi na stolu czegos nie wie to powinien wolac pracownika i meldowac stan rzeczywisty – takich radnych zescie wybrali to sie tak bujajcie w kotka i myszke

 3. co to w ogole jest ? jkubiak se dzwoni w trakcie sesji

  koperski w T-shircie drapie sie po czole

  ja sie pytam co to jest ? spotkanie przy wodce ? czy sesja ?

  • nie wiem czy jesteś na tyle bystry żeby zauważyć że nie tylko Koperski jest w T-shircie i nie tylko on drapie się po głowie.

    • pytaj o to wyborcę bo to jemu przeszkadza. Niestosowne byłoby gryby radni (panowie i/lub panie) byli bez koszulek natomiast koszulki, koszule, golfy, garnitury, smokingi, sutanny, sukienki, garsonki, togi, kurtki i korzuchy itp. są stosowne i odpowiednie i do przyjęcia.

     • jeszcze troche i w pozamie wystepowac beda lub w szlafroku – jakis stoj obowiazuje chyba???? Wstyd i hanba

 4. A przewodniczący jak zwykle prowadzi sesję chaotycznie wprowadza zamęt, wchodzi w słowo, przerywa. Kiedy wy radni to w końcu zauważycie? A może nie zauważycie bo jesteście na jeszcze niższym poziomie?

  • Bzdury anonimie,p. Benedykt prowadził sprawnie, bardzo dobrze, tutaj koncentracja nad organizacją i prowadzeniem obrad , a tutaj nagle takie strzały ,pewnie zaskakujące nad zmianami do budżetu,bardzo dobrze że on i kilku radnych jeszcze próbuje ten bałagan okiełznać.P. przewodniczący nie daj się tylko zmanipulować p. burmistrzem, tak jak przed epidemią , wspólne zdjecia, spotkania bardziej lużne z organizacjami, jubilleusze bo to czasami stwarza błędną ocenę. Jak do tej pory na tej sesji wykazałeś szkielet twardy, brawo dla ciebie, bo finanse to odpowiedzialność za dalsze losy gminy.

   • Chyba inną sesję oglądałem. Przewodniczący prowadzi te sesje jakby licytacje prowadził i to od samego początku. Chaos to chyba sposób na przetrwanie tej kadencji.

 5. Burmistrz i jego zastepca nie potrafili podac jakie jest zadłùżenie spółdzielni ,potwierdzajac ze zaleglosci wobec zus-u jednak jakies jest,czy to kilkanascielat temu byloby dopuszczalne aby burmistrz przedkladajac radzie miejskiej dany projekt uchwaly nie potrafil odpowiedziec na podstawowe pytania,czy ci panowie nie maja poczucia choc odrobiny wstydu,ale co tam jak już slynne powiedzenie jak sie nie ma nic to biorę to na klatę,tylko co dalej ,jakie zawsze są skutki tego wszystkiego???? Mozemy to wszystko dostrzec gołym okiem,kto ponosi tego koszty??

 6. Ten znowu przeciaga sie na kanapie gdzie oni byli na sesji czy na jakims balu a nawet nie wspomnieli ze sie zblizaja DNI MAJOWE SWIETO FLAGI gdzie w Trzemesznie masakra ulice szare na kazdym slupie miejsce na flage nawet na Gminie pusto wstyd wlodarze wstyd jedzcie do Witkowa cale miasto az lsni od flag przejscia odnowione na kazdym slupie po dwie flagi tam dopiero jest miasto rzadzone Brawo panie Burmistrzu Witkowa ty dbasz o swoje miast a u nas wstyd na sesji zajmowali sie boiskami jest wiecej spraw na oszczedzanie kaza oszczedzac wode a u nas sie leje calymi nocami po placykach i chodnikach to jest oszczednosc wstyd

 7. Ja piernicze jeszcze takiej sesji nie widzialem na proste pytania pana Lipinskiego nie potrfil Burmistrz odpowiedziec zobacze/sprawdze /nie wiem/nie orientuje sie ale powiedziec ze rzad tak rzadzi to umial powiedziec a on jak rzadzi masakra odwolac to towarzystwo i tyle nie maja o niczym pojecia jutro sie dowiem itd. to po co ta sesje zwolywali zeby na koniec miesiaca tylko dieta wpadla za posiedzenie zadnych konkretow jestem za a nawet przeciw i tyle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj