Strona główna Z portalu Gniezno112.pl Pierwsi pacjenci nowego szpitala już w kwietniu?

Pierwsi pacjenci nowego szpitala już w kwietniu?

2054
0

Na przełomie kwietnia i maja w nowym budynku Szpitala Pomnik Chrztu Polski będą mogli pojawić się pierwsi pacjenci – twierdzi wicedyrektor ds. ekonomiczno – eksploatacyjnych Paweł Dopierała.

Słowa te padły w trakcie dzisiejszej wizyty studyjnej, zorganizowanej dla dziennikarzy przez przedstawicieli gnieźnieńskiego starostwa.

Zdaniem zastępcy dyrektora, w pierwszej kolejności do użytku oddany zostanie blok operacyjny oraz lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na budowę którego wykorzystano aż 900 ton betonu. W ciągu dwóch tygodni zamontowane zostaną windy, służące m.in. do transportu z lądowiska na dół obiektu.

Prace wykończeniowe trwają również na oddziale porodowym. Pomimo tego, większość nowego szpitala znajduje się wciąż w stanie surowym.

Na dokończenie inwestycji – tj. etapu drugiego i trzeciego – wraz z wyposażeniem oraz otwarciem centralnej sterylizatorni potrzebujemy jeszcze około 31 mln złotych” – komentuje P. Dopierała.

Równoległe prace trwają na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – to właśnie do tego miejsca trafiają osoby w stanach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia (przywożone przez Zespoły Ratownictwa Medycznego i zgłaszające się osobiście).

SOR znajduje się w starym budynku szpitala i z budowaną częścią zostanie połączony łącznikiem. Działają już jednak pierwsze, nowoczesne pomieszczenia oddziału. Na początek przyszłego roku zaplanowano otwarcie kolejnej części, w tym m.in. sali resuscytacyjnej.

Kiedy jednak zakończą się wszystkie prace – nie wiadomo. Pod znacznym znakiem zapytania jest również dalsze finansowanie inwestycji.

Jak bowiem informuje Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, w projekcie budżetu powiatu na rok 2019 (przygotowanym przez poprzedni Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego) nie została zapisana żadna kwota dofinansowania.

Po zliczeniu wszystkich dotychczas poniesionych wydatków (od początku podjęcia decyzji o realizacji inwestycji) na rozbudowę szpitala oraz zgodnie z zapisami ujętymi w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019 – 2031 i w umowie z wykonawcą, suma wszystkich wydatków przeznaczonych na budowę, rozbudowę, wyposażenie, a także informatyzację szpitala wyniesie z całą pewnością ponad 100 mln zł” – informuje starostwo.

Pozostawiając politykę, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dotychczasowego etapu prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here