Strona główna Polityka Pieniądze lekarstwem na nabór do szkół?

Pieniądze lekarstwem na nabór do szkół?

2269
73

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęto cztery programy stypendialne kierowane do uczniów szkół prowadzonych przez Gminę Trzemeszno. Dwa z nich (jeden dla gimnazjów, drugi dla szkół ponadgimnazjalnych) są kierowane do uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce. Będą je otrzymywać najlepsi uczniowie po pierwszym roku nauki w tych szkołach.

W gimnazjum wyniesie ono 50 zł a w liceum, technikum i szkole zawodowej – 150 złotych. Aby jednak zachęcić młodzież do nauki w naszych placówkach oświatowych , wprowadzono dwa programy, które przewidują wsparcie już w pierwszych klasach.

Pierwszy z nich o nazwie „Start” adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zakłada on, że każdy uczeń tej szkoły otrzyma od 30 do 80 złotych w pierwszym miesiącu nauki. Wysokość tej kwoty jest uzależniona od odległości, jaka dzieli miejsce zamieszkania ucznia do jego szkoły.

Przyjęto, że do 5 km będzie to 30 zł, od 5km do 10 km – 40 zł, od 10km od 15km – 60 zł, powyżej 15 km – 80 zł. Żeby otrzymywać te pieniądze w dalszych miesiącach nauki uczeń będzie musiał spełnić dwa warunki. Musi osiągnąć średnią ocen nie mniejszą niż 3,0 oraz nie może opuścić bez usprawiedliwienia więcej niż trzech godzin lekcyjnych w miesiącu.

Zdecydowanym przeciwnikiem tego rozwiązania był radny Maciej Dalewski. Proponował, aby pomocą tą objąć tylko uczniów z terenów wiejskich. Uznał za „śmiechu warte” płacenie komuś, kto mieszka 50 metrów od szkoły. Radni Sławomir Peno i Zbigniew Matelski przypominali, że intencją wprowadzenia tego programu było przyciągnięcie młodzieży do naszych szkół, i dlatego należy objąć nimi wszystkich uczniów, również tych z miasta. W głosowaniu przyjęto tę wersję, jedynym przeciwnym był M. Dalewski.

Program „Perspektywa” adresowany jest zarówno do uczniów gimnazjów, jak i szkół ponadgimnazjalnych. Aby mógł je otrzymać uczeń rozpoczynający naukę w gimnazjum, będzie musiał mieć średnią na koniec szkoły podstawowej co najmniej 4,75 oraz średni wynik ze sprawdzianu w klasie szóstej nie niższy niż 70%. W szkołach ponadgimnazjalnych wymogiem tym będzie średnia 4,5 na świadectwie ukończenia gimnazjum i 70% wynik egzaminu gimnazjalnego.

Stypendium to ma wynosić 50 złotych w gimnazjum i 100 złotych w szkołach ponadgimnazjalnych i mają je otrzymywać tylko uczniowie klas pierwszych. Aby jednak utrzymać je przez cały rok szkolny, uczeń po pierwszym semestrze musi osiągnąć odpowiednią średnią – 4,5 w gimnazjum i 4,0 w szkole ponadgimnazjalnej. Nie może też opuścić więcej niż 3 godziny w miesiącu bez usprawiedliwienia. Prawo do stypendium straci też w przypadku otrzymania kary przewidzianej w statucie szkoły.

Koszt wprowadzonych programów szacuje się na około 100 000 złotych rocznie. Są to oczywiście dane przybliżone, trudno bowiem przewidzieć jaka dokładnie liczba uczniów spełni warunki przyznawania stypendiów.

73 KOMENTARZE

 1. Zastanowcie sie dlaczego mlodziez ucieka z naszych szkoł . Mlodziez ma dosyc naszych nauczycieli . Jakie maja podejscie do uczniow ? Ktoś nad tym zastanawiał sie ?

 2. Zawsze myślałem, że zachętą do wyboru danej szkoły jest jej poziom nauczania, oferta edukacyjna. Radni postanowili jednak ulżyć dyrekcjom szkół i nauczycielom. Zapłacimy po prostu uczniom. Teraz to już poziom naszej Alma Mater Tremesensis osiągnie Mont Everest.

 3. Pieniądze nie przyciągną uczniów! Moje dziecko po ukończeniu szkoły podstawowej kończy edukację w Trzemesznie.Tak też postanowiło wielu moich znajomych.

 4. Mieszkam w Trzemesznie, ale uczę się w szkole ponadgimnazjalnej poza Trzemesznem. I nie zachęciły mnie żadne stypendia itd. bo dostaje tylko zwrot części kosztów za dojazd ( a wymagania nie są na to stypendium za wysokie). Do pójścia do innej szkoły zachęcił mnie jej poziom… osiągane wyniki… i to nie tylko w sporcie. Co za sens ma pójście do szkoły która nie zapewni przyszłości?

 5. O matuchno – ale żenada. Płacić uczniom aby wybierali szkołę w Trzemesznie. Niedługo to nawet nie będą mieli czym dojechać.

 6. Cóż, przyjmujemy do szkoły uczniów, którzy mają problem z przejściem z klasy do klasy, a później to oni wydają świadectwo o tej szkole. Jakie może mieć zdanie o nauczycielach i szkole osoba, która sobie nie radzi? Odpowiedzcie sobie sami.

 7. Żeby wiedzę przekazywać, samemu trzeba ją mieć i jeszcze umieć przekazać.Oczywiście są zawsze wyjątki od reguły, które ciągną jeszcze ten wózek.

 8. To już chyba dobicie naszych szkół. Stypendium za 3,0. I wszytko to propozycja burmistrza – nauczyciela przyjęta przez rade w której zasiada 4 nauczycieli….

  • Proszę czytac ze zrozumieniem. Pieniadze dostana osoby DOJEZDZAJCE pod warunkiem że maja srednia ocen minimum 3,0 i 3 godz Nieusprawiedliwione w miesiącu (2 spóźnienia = 1 godz Nieusprawiedliwiona). Mysle ze to jest doby 'pomysl’ poniewaz w coagu roku osiba dojezdzajaca wydaje ok 1200 zl na dojazdy. A wiadomo ze sa slabsi i lepsi a kazdy chce sie uczyc. Oby obietnica była spelniona. Pozdrawiam

 9. W rękę pocałuję radnego Dalewskiego. Za mądrość. Jedyny, który wie co to edukacja. Chociaż to nie wysoko kształcony radny,to inni niech się od niego uczą!

 10. Dzieci dostaną pieniądze. Rodzice mają pozamykać dzioby i nie gdakać na szkołę. Nauczyciele jak dotychczas, a pewnie i gorzej. Uciekam z moimi dzieciakami do Gniezna. Autobusy pasują.

 11. Zamiast poziomu nauczania nasze dzieci dostaną złotóweczki. Koniec świata. Stypendia dla najlepszych jak najbardziej, ale kupowanie uczniów i rodziców to już dno.

 12. Ludzie nie dajcie złapać na marne grosze. Kto mądry do Trzemeszna dziecka nie zapisze, chyba, że już mamy podział na takie szkoły publiczne, w których dzieciom się płaci,— i elitarne, w których od dzieci się wymaga, bo są uczone na lekcjach jak Pan Bóg przykazał.

 13. Radni zrobili dobrze ale nie uczniom tylko nauczycielom. Ich być albo nie być zależne jest przecież od naboru do szkół. Czym więcej uczniów w szkole tym większa subwencja, więcej klas a co za tym idzie – więcej godzin ! I o to tak na prawdę biega a nie o jakąś pomoc uczniom. A, że do naszego ” z tradycjami” liceum będzie się teraz przyjmować z łapanki, to kogo to?

 14. Wszyscy opowiadać ie bzdury jeszcze nie dawno chodziłem do tej szkoły. Poziom nauczania barze wysoki, dowód? Są u nas na uczelni osoby ze wszystkich gnieźnieński szkół i oceń wyższych nie mają. Ba wyników matur tez nie. Ja nie wiem czy na tej stronie wynajmuje die hetero tych szkół? Bo normalni mieszkańcy są dumni ze 10 tysięczny gmina ma własne gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne.

  • Z samego faktu, że 10 tysięczna gmina ma własne gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne mam być dumny? A teraz Były Uczniu dochodzi następny powód do dumy. Brzęczą groszem i napędzają do klas uczniów. Czemu do mojej firmy nikt nie nagania klientów?
   Oj,za łatwy koniec chwytają się szkółki nasze.

  • Ależ Drogi Były Uczniu. O to właśnie chodzi, że teraz ten poziom, o którym mówisz spadnie na łeb, na szyję. Bo o to już uczeń nie musi zabiegać o nic, teraz władze zabiegają o to aby tylko był w szkole.

  • Ojj… Pewnie „studiujesz” w bardzo prestiżowej uczelni…z poziomem równym LO Trzemeszno… I została tam przyjęta sama „elita” gnieźnieńskich szkół. Życie zweryfikuje Wasze umiejętności i logiczne myślenie…

   • Dziękuję, za uświadomienie mi, że studiuje na nie prestiżowej. Porozmawiamy o tym twarzą w twarz. A i osoby, takie cwane mówiące o mojej pisowni, niech spojrzał na swoją i pomyśl czym jest pisanie z telefonu ze słownikiem.
    Pozdrawiam

 15. Myślę, że to doskonały pomysł, żeby płacić za przychodzenie do szkoły… To takie przygotowanie do życia!! Przecież (niektórym) dorosłym (np. w UMiG czy nauczycielom) płaci się za przychodzenie do pracy! Zastanawiam się tylko jak długo trzeba myśleć, żeby taką głupotę wymyślić i jak mocno trzeba być zmęczonym, żeby zagłosować za przyjęciem tak „rewelacyjnego pomysłu”??? Coraz bardziej żenujące są pomysły „trzymających władzę” w Trzemesznie… Ehh…

 16. Najlepsi są rodzice ślepo zapatrzeni we własne dzieci. Jestem uczennicą naszego liceum i poziom nauczania nie wydaje mnie się niski. Słuchając opinii znajomych z niektórych szkół ponadgimnazjalnych poza Trzemesznem, często wymaga się od nas więcej właśnie w Alma Mater! Jak można oceniać poziom nauczania, samemu ledwo składając zdania po polsku? Temat jest o stypendiach dla szkół, a nie o nauczycielach, uczniach i poziomie nauczania. Proszę tu oceniać projekt, a nie moją szkołę! Wstyd, że nasze liceum wydało takich „patriotów”. Również uważam, że 3,0 to zdecydowanie zbyt niski próg. Podziękowania dla Rady miasta za działania, które mają uratować liceum.

 17. W Alma Mater wymaga się .To prawda. A przed wymaganiem czegoś brak.
  Na studiach każdy może być. Na prestiżowych studiach mogą być dobrzy uczniowie z dobrych szkół.
  Jak mam posłać dziecko do szkoły wymagającej ratunku? A ten ratunek to pieniądze za łaskawe chodzenie do szkoły. Regulamin Przyznawania nadaje się do programu interwencyjnego w TV. Wstyd nawet to czytać..

 18. Zacznę przewrotnie: Skoro rząd będzie nam teraz płacił za to, żebyśmy w ogóle zechcieli mieć dzieci, to dlaczego szkoły nie mają tym dzieciom płacić za chodzenie do nich?

  A teraz trochę bardziej do treści artykułu się odniosę: Drodzy rodzice posyłający dzieci do szkół poza Trzemesznem – napiszcie proszę, czy Wasze dzieci nie korzystają z podobnych programów w swoich szkołach? Czy rzeczywiście żadna inna szkoła w naszym powiecie lub powiatach ościennych nie partycypuje w kosztach dojazdu ucznia do szkoły? Nie nagradza wyników w nauce?

  Wielu z nas zapewne pamięta czasy, gdy do LO były egzaminy wstępne, a dla kandydatów, którzy wypadli zbyt słabo szkoła nie przygotowywała żadnej oferty, nie tworzyła żadnych dodatkowych klas. Osoby z przeciętnym świadectwem i przeciętnym wynikiem egzaminacyjnym musiały szukać dla siebie innej szkoły. W LO funkcjonowały cztery duże klasy, a w każdej uczniowie z Gniezna, Mogilna, Janikowa itd. Prężnie funkcjonował internat. Zauważcie jednak, proszę, że tamte czasy nijak się mają do obecnych. Mamy niż demograficzny, KAŻDA SZKOŁA tworzy program, który pozwoli jej zminimalizować straty dotyczące tej sytuacji. Mam takie wrażenie, że szkoły trzemeszeńskie chcą wprowadzić systemy sprawdzające się w innych placówkach. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

  • Poprawiam. W innych szkołach są programy „naprawcze”. Ale na Boga Ojca -są zupełnie inne kryteria przyznawania pieniędzy. Odnoszę wrażenie, że u nas nie stawia się odpowiednich wymagań adekwatnych do kasy, która należy się przekraczanie progu szkoły.
   Uważam to za niewychowawcze, by nie powiedzieć demoralizujące. O poziomie szkoły w tej sytuacji szkoda mówić.

 19. Popieram koleżankę wyżej i kolegę, bezpodstawnie atakujecie szkołę. Nasi absolwenci, są na prestiżowych kierunkach jak prawo, medycyna czy informatyka, znam kilka takich osób radzą sobie świetnie, niektórzy nawet lepiej niż ,, elita gnieźnieński chyba szkół” swoją drogą, sam miałem wyższe wyniki matur niż mój znajomy, który poszedł do Dąbrówki .

  PS. Były uczniu, czy im coś płacą to nie wiem.

 20. Weście sie wszyscy do roboty a nie bzdury wypisywac kto wam placił jak wy chodziliscie do szkoły, ja skończyłem liceum i jestem z tej szkoly zadowolony a wy tylko bzdury piszecie wezcie za prace nieuki jedne

 21. …kiedyś nauka była wartością i przywilejem a teraz stała się przykrym obowiązkiem ,to przekonanie wynosi się z domu ,to kwestia wychowania i nie wiem co by teraz robić , jak nie ma potrzeby by coś umieć i wiedzieć i chcieć kimś w życiu być to nic z tego…

 22. Popieram, nawet wśród uczniów nie ma takiej fali nienawiści. Zarówno uczniowie naszych, jak i gnieźnieński chyba szkół odnoszą się do siebie z szacunkiem. Studiuje my razem, nikt nikogo nie traktuje jako gorszego. Jedynie wy ciągle robicie problemy, że nikogo nie uczą. Zweryfikuje to profesorowie wyższych uczelni, a nie wy. I na dodatek nie wiem co to za nad opiekuńczo ,, moje dziecko nie pójdzie” proszę za nikogo się nie wypowiadać, tylko dać każdemu zdecydować samemu gdzie się pójdzie. Mój Boże dziękuję swoim rodzicom ze dali i popierał każdy mój wybór dzięki temu jestem dziś zadowolony.

 23. O ile wiem dobra edukacja (mam na myśli jej poziom) na świecie kosztuje, ale kosztuje ucznia.
  Za możliwość edukacji w dobrych szkołach trzeba po prostu płacić, a liczba miejsc jest ograniczona i nie wszyscy się do niej dostają.
  Funkcjonujemy w XXI w. i moim zdaniem przyciągnąć uczniów do szkoły może np. wykorzystanie nowych technologii (w gimnazjum w Nowym Tomyślu od kilku lat zaopatrują uczniów w tablety i pomoce dydaktyczne na tabletach).

  Pokażcie mi ucznia, któremu nie spodoba się pomysł otrzymania tabletu na start?

  Nauczyciele z RG zachowują się jak górnicy, wizja likwidacji szkół popycha ich do tak absurdalnych rozwiązań. Zagłosują za wszystkim, żeby tylko nie stracić pracy bez znaczenia czy ma to uzasadnienie ekonomiczne, logiczne itd.

  Obawiam się, że postępując w ten sposób poziom trzemeszeńskiego szkolnictwa osiągnie poziom kreta na żuławach.

  Proszę nauczycieli o wyłożenie w szkole uczniom co to jest kret, co to są Żuławy i gdzie się znajdują.

  Kabaret ku przestrodze poniżej.

  https://www.youtube.com/watch?v=1gQGhsspyK0

  Do byłego ucznia.

  Niestety, obecność absolwentów naszych szkół w prestiżowych uczelniach w kraju i nie tylko jest zasługą rodziców ciężko pracujących na korepetycje dla swoich pociech i to są właśnie cisi bohaterowie trzemeszeńskiej edukacji.
  Tylko jak zwykle szkoły przypisują sobie te sukcesy w ogromnej części zupełnie niesłusznie (moim zdaniem).

  • Tablety w szkole to wg mnie kierunek w stronę ogłupienia ucznia. Mądrości to żadnej większej nie daje nawet jak jest wykorzystane tylko w kierunku edukacyjnym.

  • Nie ma obowiązku uczyć się w Trzemesznie. Można iść tam, gdzie od uczniów się wymaga.
   A co z tymi usprawiedliwieniami? Chyba wszystko powinno być usprawiedliwione.
   Studia to korepetycje, „niemiec…” masz rację w każdym zdaniu.

  • Po pierwsze twój nick mówi wszystko. Po drugie, czytaj uważnie Były Uczeń nie poparł programu stypendium, sam go nie popieram tak jak każdego socjal (w tym tablet na start). Kwestia w tym, że niesłusznie pomawiacie szkołę wytykać jej wady które występują w każdej szkole. Przyznaje brałem korepetycje, ale nie w celu nauczenia się tego czego uczą w szkole, ale czegoś ponad program. Branie korepetycji wcale nie równa się słabe mu nauczycielowi. Również w szkołach gnieźnieński chyba korepetycje są powszechne i nie ma wyjątków od pomnika do Dąbrówki. Zresztą właśnie spotykałem na korepetycje osoby z tych szkół. Obrażać ie tym każdego absolwenta, każdy kto skończył ta szkole nawet z lepszymi wynikami i wyższa wiedzą jest z góry gorszy?

   • Drogi Absolwencie,

    Po pierwsze mój nick nie mówi o mnie nic, oprócz tego, że jest nickiem jak miliony innych w internecie, również Twój nick nie mówi mi o Tobie nic i nie szukam w nim drugiego dna. Dlatego nie robię z tego powodu drogi Absolwencie uwag (mój już kiedyś tłumaczyłem na tym forum i niejedna osoba atakowała mnie, napiszę jeszcze raz, mnie te ataki absolutnie nie przeszkadzają).
    Również mógłbym podpisać się absolwent, bo też ukończyłem trzemeszeńskie liceum, ale staram się być konsekwentny.

    Również na tym forum pisałem, że nie jestem za rozdawaniem pieniędzy (program 500zł, szczegóły lepiej ode mnie w tym temacie zna Maciej) czy tabletów dla tabletów, tylko mogłyby służyć jako jedna z wielu pomocy dydaktycznych, bo przecież prawie wszystkie dzieci posiadają dziś prywatne gadżety tego typu. Staram się tylko podpowiedzieć co może przyciągnąć dzieci do szkoły.
    Swoją drogą interesuje mnie czy ktoś zrobił ankietę wśród uczniów i ich rodziców czego oczekują od gimnazjum czy szkoły ponadgimnazjalnej – wyniki mogłyby być interesujące i inspirujące.

    Ja też uczęszczałem na korepetycje, nie po to by zaliczyć przedmiot tylko po to by poszerzyć wiedzę o tą wyniesioną ze szkoły i pójść na studia, nie wstydzę się tego.

    Mam wrażenie, że duże podniecenie gnieźnieńskie szkoły budzą również u Ciebie.

    Też na studiach spotkałem się z uczniami z gnieźnieńskich szkół i nie tylko. Problem polega na tym, że jak powiedziałem, że jestem z Trzemeszna to wykładowcy kojarzyli naszą szkołę jako jedną z najstarszych itd. jak moi koledzy z roku wymieniali swoje szkoły to kojarzono ich z dobrymi liceami, z wynikami i wysokim poziomem nauczania, czego życzę przyszłym absolwentom naszej szkoły.
    Czy te stypendia temu pomogą? Czas pokaże.

    • Nie muszą tobie przeszkadzać, mówię o faktach, a pisanie pod tak wstydliwy mi nickami narodu który wyrządził Polsce. Jest poniżej krytyki. Mi to wystarczy aby twoje poglądy polityczne poznać. Nie tłumacz się nawet z niczego

     Co do programu 500 nie napisałem nigdzie ze go popieram, ma wiele wad aczkolwiek znam osoby które planują kolejne dziecko wiedząc że zapewni im to możliwość do jego wychowania. Ważne Ne jak na razie pójdzie to na Polaków kosztem Niemców. Pisze na razie bo jak się zwala islamistów to zadziała to na naszą niekorzyść.

     Co do studiów, u mnie z kolei było inaczej. Kiedy się przedstawiliśmy., od razu nasze liceum skojarzyło się z wysokimi wynikami które co roku są z jakiegoś przedmiotu oraz z wybitnymi absolwentami. Jeden wykładowca do pytał się nawet co to za szkoła Dąbrówka bo nigdy nie słyszał.

     Co do ankiety jest to dobry pomysł, aczkolwiek burmistrz kompletnie ignoruje uczniów. Na każdej radzie powołuje się tylko na nauczycieli. Stypendia a dobrym pomysłem, mi samemu stypendium rektora za wyniki ułatwia zdecydowanie życie na studiach.

    • A i kolego niemieć nie przekonuje mnie ze socjal jest zły bo ja się z tym zgadzam w 100 % i nie bronie tego programu. Bronie jedynie poziom w naszej szkole bo jest bezpodstawnie pomawiana

     • Z całym szacunkiem, ale muszę to napisać czytając Twoje odpowiedzi – w takim razie chyba musimy kiedyś skonfrontować nasze uczelnie i kierunki.

      Nadal pozostaję przy swoim, nick jest tylko nickiem.

      Wtrącając trochę logiki to właśnie Niemcom zależy, żeby ich sąsiad był słaby bo czerpią z tego jakieś korzyści.
      Ja natomiast konsekwentnie swoimi komentarzami chciałbym zaproponować coś innego i zainspirować włodarzy do przemyśleń i innego działania, żeby naszej gminy nie wykupił Remondis czy też inne podmioty, a my wyborcy żebyśmy wybrali przedstawicieli mądrych, doświadczonych i pracowitych.

      Pozdrawiam

 24. Szanowni państwo żeby za chwile sie nie okazalo, ze będzie ograniczona ilość stypendiów dla uczniow, a co za tym idzie średnich ocen! Pozdrawiam

 25. To nasi absolwenci są gorsi od gnieznienskich? nie widać tego po obecnym pokoleniu pracującym z tego co wiem mamy wielu wybitnych absolwentów.

 26. Przepraszam bardzo nie życzę sobie mówienia o moim dziecku ze jest gorsze tylko ze względu na wybór szkoły w Trzemesznie! Wybrało ja świadomie, miało wysoka średnia w gimnazjum i jestem pewien że nie odstaje poziomem od swoich kolegów z Gniezna. Nie bierze korepetycji i radzi sobie świetnie, jest zadowolony. A wy lepiej weźcie się za siebie. I nie wypowiadaj cie się za innych. Nie wam oceniać nauczycieli czy poziom!!.

  • Po pierwsze – dlaczego odbierasz mi prawo wypowiadania się o szkole i nauczycielach? Podlegają ocenie tak jak wszystkie inne instytucje. Po drugie. Większość broniących szkołę nie rozumie problemu. Bo nawet jeśli przyjąć, że poziom nauczania jest niezły ( nie wiem, chodziłam bardzo dawno do LO więc na ten temat się nie wypowiem) to problem w tym, że właśnie teraz ten poziom spadnie bardzo. A to dlatego, że przyjdą uczniowie kupieni, nie ważne czy zdolni czy nie, czy z ambicjami czy bez. Nauczyciele będą się musieli na nich skupić żeby jakoś ich przepychać. A ci trochę chociaż lepsi na ich tle będą błyszczeć i myśleć, że są geniuszami. Życie to oczywiście zweryfikuje, ale będzie już za późno.

 27. Nie rozumiem dlaczego szkoły gnieźnieńskie u Państwa (głównie rodziców) wywołują takie podniecenie ??? Należy podać kilka znaczących faktów o uczniach, którzy poszli do tych „prestiżowych Dąbrówek i Pomników z Trzemeszna. Z tego co mi wiadomo tylko trzech sprostało oczekiwaniom rodziców oraz środowiska. Maturę napisali bardzo dobrze; co przyczyniło się do dostania się tej grupki na elitarne uczelnie. Należy podkreślić, że byli to bardzo zdolni i ambitni uczniowie, a co z pozostałymi ??? Wielka siła pedagogiczna Gniezna nie sprostała zadaniu…Nie mam pojęcia.
  Liceum w Trzemesznie wymaga zmian, nie ma się co oszukiwać. Należy zastanowić się; który z nauczycieli trzyma kolokwialnie mówiąc poziom. Ciężkie decyzję przed dyrekcją szkoły, która musi odłożyć na bok przyjacielskie więzi i podjąć „męskie decyzje”, które wyjdą Alma Mater w moim mniemaniu na duży plus. Zmiany muszą być przeprowadzone tam gdzie jest aktualnie popyt, mam na myśli przedmioty ścisłe. Tu jest swego rodzaju hamulec. Chcę w tym miejscu pochwalić pracę pani Jagodzińskiej i pana Ślachciaka. Nie zdarzyło się nigdy żeby nauczyciele nie byli przygotowani do zajęć o ogromnej kompetencji w swojej dziedzinie, (bez żadnej szydery). Wymagający, a to rodzicom może się nie podobać. Resztę nauczycieli zostawiam przemyśleniu.
  Mimo niskiego naboru i różnego „pochodzenia” uczniów warto pochwalić pracę nauczycieli, którzy wyciągają słabego ucznia do poziomu zdawalności matur. Natomiast uczeń zdolny tak i tak da radę bo nie bez kozery nazywam Go zdolnym. „Jak się chcesz uczyć to możesz wszędzie.”
  Moim skromnym zdaniem, pomoc finansowa jest tylko i wyłącznie doraźna i nie należy na niej poprzestać. Z pewnością zachęci uczniów i rodziców do pojęcia wyboru szkoły. Nie ukrywajmy trzeba by było być niespełna rozumu żeby odrzucić takowy „dziki szmal” jaki gmina proponuje uczniom.
  Apeluje do uczniów gimnazjum jako starszy kolega. Może to zabrzmi mało poważnie ale jak najbardziej trafnie – życie towarzyskie nie będzie Was oszczędzać w Trzemesznie (18, wypady na miasto, wspólne ogniska itp. ), nie chce prorokować, ale w Gnieźnie może nie być tak wesoło… Oczywiście wyleje się na mnie fala krytyki w tym momencie, ale uwierzcie mi to jest istotna sprawa dla licealisty. Będziecie okres liceum wspominać jako czas zmożonej nauki, jaki i bogatego życia towarzyskiego, a nie jazdy śmierdzącym autobusem oraz czekaniu nieraz w mrozie na autobus…

  Pozdrawiam bardzo serdecznie :D(…Tak, jestem dumny, że skończyłem NASZĄ Alma Mater)

 28. Tak się przyglądam tej rozmowie i widzę że tej szkoły bronią jej absolwenci i uczniowie, macie rację to wy najlepiej wiecie jak jest bo to przeszkodzie, albo przechodzicie. Hejterzy niestety nie wiedzą nic bo albo chodzili dawno albo w ogóle. Gratuluję uczniowie i absolwenci. Nie należę do was, ale rozważnie i spokojnie punktujecie te osoby. Myślę że w przyszłości większość z was będzie kimś.

 29. W Absolwencie czuję po kościach kogoś” o ogromnej kompetencji w swojej dziedzinie”. Bez komentarza. Ta wypowiedź jest obrazem tych „kompetencji”.

 30. Wlasnie sie wydało, ze naszej szkole nie chodzi o poziom, nauczanie itp.. tylko o uczniów. Żenada! Stypendium za średnia 3,0?! To jest jakis żart?? Nie oszukujmy sie, wiadomo jaka tu panuje atmosfera i poziom

 31. Bardzo mi przykro ze nie pamiętasz jak my dostawalismy stypendium to przyszły normalne czasy uczeń ma o co walczyć kto jest lepszy ten ma stypendium tak jest wszędzie ze pieniądze są motywacja to jest ucznia pierwszy zarobiony. Kasa a wy macie jakieś zastrzenia mama nie powinna decydować niech się uczą rządzić brawo młodzieży demokracja

 32. Ja też jestem absolwentką tej szkoły (30 lat temu) i mogłabym pisać jaka to była świetna szkoła, ale czasy się zmieniły i wszystkie szkoły zmieniają się wraz z upływem czasu – inni ludzie, inna rzeczywistość. Tak naprawdę chcę stanąć w obronie uczniów tej szkoły. Muszą się czuć „wspaniale” kiedy słyszą i czytają, jaki to rzekomo niski poziom reprezentują (oczywiście razem z nauczycielami). To są młodzi ludzie na starcie w życie i „takie wsparcie” na pewno ich dowartościuje. Inna sprawa. Tak dla ciekawości weszłam na Trzemeszno24 – różne artykuły i zobaczyłam, że 80% komentarzy są autorstwa tych samych osób znających się na wszystkim i zawsze na nie. Ale tak anonimowo jest fajnie i nie trzeba mieć odwagi, by podpisać się pod hejtem. Natomiast młodzież, która wybiera LO Trzemeszno, musi wykazać się odwagą i odpornością na to wszystko. Musi mieć poczucie swojej wartości, by wbrew opinii przyjść do tej szkoły. Szacun im za to. pozdrawiam tych na nie i tych na tak.

 33. Ada 66 podpisz się. Nie umoralniaj anonimowo!
  A tu chodzi o to, że pieniądze zamiast motywować do nauki, to deprawować będą młodzież. Średnia 3,0?
  Idea jest dobra, ale zepsuta, w dobrym też zarodku.
  Czasy inne -zgoda.
  Tak jest w wielu szkołach – zgoda.
  U nas też niech się zmieni .
  Ale tak niemądrze dawać pieniądze -to w Trzemesznie. Podziwiam pana Dalewskiego, że się nie ugiął.
  Motywować pieniędzmi!!!! Stop dla rozdawnictwa.

 34. moje dziecko chodzi do gimnazjum uczy sie dla siebie ona nie potrzebuje zeby ktos jej placil a nie jedni zacieraja rece bedzie na papieroski i cos jeszcze .

 35. O szkołach należy przeczytać co ludzie myślą o programie stypendialnym. Ludzie są na tak, ale za stypendiami!!!!!! Prawdziwymi stypendiami.

 36. P. Peno jak pan zatrudni w naszym L.O. SUPER MATEMATYKA ,który z pasją wykłada ten przedmiot, to matura z tego przedmiotu na poziomie podstawowym będzie Pikusiem, a wyniki z rozszerzenia będą równały się Dąbrówką czy Pomnikiem . Wtedy uczniowie będą wybierali Trzemeszno.

 37. Jestem przykładem na to, że po Liceum w Trzemesznie można dostać się na dobre studia, można tam osiągnąć wysoką średnią, ba, nawet otrzymać stypendium naukowe! Temat szkoły jest tylko pretekstem do ukrycia coraz większej niechęci młodych ludzi do nauki. Jak juz ktoś tutaj wspomniał „chcesz się uczyć, uczyć się będziesz wszędzie”. Materiał do opanowania w każdej szkole w całej Polsce jest taki sam, i tylko od wewnętrznej motywacji ucznia będzie zależało czy zechce podjąć trud nauki czy nie. Nie oszukujmy się, ale mówimy tutaj o osobach w wieku 16-20 lat, osobach które zbliżają się do dorosłości lub powoli w nią wchodzą. Czy to wina nauczyciela, że dana osoba nie nauczyła się na sprawdzian, tym samym nie opanowała materiału, a w konsekwencji będzie miała zaległości z danego przedmiotu?! Odpowiedz nasuwa się sama:) kto zmusi dorosła osobę do nauki?! Każdy określa własne priorytety w życiu, a szkoła nie powinna cierpieć z powodu takich czy innych motywacji ucznia. Pewne wartości wynosi się z domu i może warto zastanowić się czy faktycznie wiedza osoby ze szkoły z Trzemeszna różni się wiedzą ucznia szkoły gnieźnieńskiej (patrzmy na osoby, które edukację mają na jednym z wyższych priorytetów). Co do stypendium… Dla mnie, od czasów liceum, był to miły dodatek do mojego kieszonkowego. Nie mowie że uczyłam się dla pieniędzy, ale czy dzięki temu że zdobyłam wiedzę, osiagnelam wysoki wynik a dodatkowo dostałam zastrzyk gotówki jestem postrzegana jako gorszy człowiek? Otóż nie. Dobry poziom i chęci nauki można utrzymywać nawet na studiach (tak, tam też mi za to płacą, ale 3 razy więcej);) Jak dla mnie pomysł stypendium naukowego od pierwszych klas jest jak najbardziej na tak! A stypendium za dojazd oparte na pewnym progu zdobytej średniej jest również pozytywne, bo motywuje do jeszcze większego zapału w zdobywaniu wiedzy. I to od ucznia zależy, od nikogo innego, czy będzie chciał się uczyć, czy też nie. Przecież nikt do tego zmusić nie może 😉
  Osobiście nie chciałam dojeżdżać, i nie narzekam na Liceum w Trzemesznie. Przy obecnej kadrze nawet maturę z matematyki można zdać na 90% 😉 wystarczy chcieć! Tak jak ktoś już wspomniał życie w liceum to również bogate w doświadczenia życie towarzyskie m.in różnego rodzaju projekty dot współpracy z zagranicą, obozy, wycieczki, poznawanie świata. W tej szkole jest się jednostka, indywidualnościa, a nie „obiektem”. Myślę że odrobina wysiłku ze strony ucznia, a nie roszczeniowosc przede wszystkim rodziców, będzie miało wpływ na frekwencję naboru. Mnie, jak i moim przyjaciołom udało się zajść daleko, i iść za marzeniami, wystarczy chcieć! 🙂

  • XYZ – dzieki za fajny i mądry wpis , mlodym ludziom potrzebne są takie przyklady,
   a nie nieustanne ……. . Licealiści – wierzcie w siebie, zdobywajcie wiedzę, czyncie dobro,
   szanujcie swoich nauczycieli, realizujcie swoje cele, wasze życie zalezy przede wszystkim od was. Uśmiechu i radości życzę.

 38. Nauczyciele-wierzcie w siebie, zdobywajcie wiedzę, czyńcie dobro, szanujcie swoich uczniów, realizujcie swoje cele, uczniowskie wyniki w nauce zależą przede wszystkim od was.
  Pozdrawiam nauczycieli i uczniów.
  Chciałem pokazać, że słowa w komentarzu x2x dotyczą też nauczycieli.
  Sukces w nauczaniu to Nauczyciel, Uczeń, Rodzice, Środowisko. Na pierwszym miejscu jednak nauczyciel. Pozdrawiam i dziękuję za wpis x2x, który ułatwił mi przedstawienie mojego poglądu na temat szkoły.
  Myślę o normalnej młodzieży. Nieuków skreślać z listy szkoły! A jak się trzyma takich nieuków, to trzeba pogodzić się z taką opinią o szkole, jaka jest.

 39. Chodzę do tej szkoły już drugi rok i szczerze mam dosyć tej całej fali „hejtów” na nią, to nie tylko nauczyciele tworzą szkołę, ale także a nawet przede wszystkim uczniowie! Ludzie, którzy mówią o rzekomym słabym poziomie, obrażają bardzo dobrych uczniów tej szkoły, po za tym o czym mowa?! O poziomie nauczania w liceum, technikum, czy SZ, to nie jest uniwersytet! Uczniowie, którzy idą do Gniezna, tylko po to aby pochwalić się „prestiżem” to zwykli niedowartościowani ludzie, nasza szkoła, może nie jest idealna, ale nie jest dnem, to dobra szkoła, która przeżywa kryzys, przez ludzi, którzy po prostu nic nie wiedzą a udają mądrych, szkoła musi się przez to chwytać „żyletki”, jeśli pomówienia głupich ludzi się nie zakończą, ta szkoła niestety upadnie…

  • Jako były uczeń zapewniam Cie że ta szkoła juz upadła bo żaden rodzic który chce zapewnic dziecku należyty start w życiu odradzi mu tę szkołe.

  • Dziękuję za pozdrowienia. Nie ma idealnych szkół. Jezeli jednak mogę dać Ci pewną radę, jestes takim samym licealista jak licealista w kazdej innej szkole, nie daj sobie wymówić nic innego, ale daj spokój uczniom z Gniezna, pamietaj zawsze warto budować swoją opinię w oparciu o pozytywny przekaz, staraj się unikać inwektyw. To dobrze, że bronisz swoją szkołę. Wiedzę zdobywa się owszem w szkole ale również pielęgnując swoje zainteresowania, dużo czytając , szukając wokół siebie ludzi madrych od których można sie dużo nauczyć. Kryzys szkoły to problem dorosłych , Twoje zadanie to zdobywanie wiedzy.

   Pozdrawiam Cię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj