Strona główna Wyróżnione Pamiętano o Sybirakach

Pamiętano o Sybirakach

2846
1

Dzisiaj przypada 80. rocznica pierwszej wywózki na Sybir ludności z terenów Polski zajętych wówczas przez Armię Czerwoną.

O rocznicy nie zapomniano w Trzemesznie. Wczoraj po mszy świętej odprawionej w intencji zesłańców złożono kwiaty pod obeliskiem „Poległym męczennikom więzień, łagrów i zesłania”. Pamięć Sybiraków uczciły władze samorządowe, członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, członkowie rodziny jednego z ostatnich żyjących uczestników zesłania Edwarda Drozda oraz harcerze.

Wcześniej odśpiewano „Hymn Sybiraków”. Kwiaty złożono także na grobie Rozalii Szczur, babci E. Drozda, która wraz z rodziną również doświadczyła gehenny zesłania.

Wczorajsze uroczystości to nie jedyny punkt upamiętnienia tej tragicznej rocznicy w naszej gminie. Główne obchody zaplanowano na 21 lutego. Planuje się między innymi wręczenie odznaczeń, a także wyświetlenie filmu „Zapomniana odyseja”.

O szczegółach będziemy informować.

fot. Paulina Kwiatkowska ZHP

1 KOMENTARZ

  1. Piszecie o Sybirakach – trzeba o nich też pamiętać bo to było niezmierzone nieszczęście ale Trzemeszno leży w zachodniej części Polski i zostało w tym samym mniej więcej czasie włączone do „Kraju Warty”, i w związku z tym z Trzemeszna i okolic były zsyłki do Generalnej Guberni i na roboty przymusowe do Niemiec. O ofiarach tych okoliczności powinni przede wszystkim pamiętać Trzemesznianie. „Wschodni naród” narzuca Wielkopolanom swoje obchody. Więcej asertywności w tych kwestiach – nie bądźcie cieloki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj