Strona główna Kultura Pamiętali o pomordowanych w II wojnie światowej

Pamiętali o pomordowanych w II wojnie światowej

2261
11
art360

Wczorajsze uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia września 1939 roku rozpoczęły się przy drodze prowadzącej z Duszna do punktu widokowego. To tam niemieccy żołnierze zastrzelili Czesława Basińskiego – członka trzemeszeńskiej Obrony Narodowej.

Wczoraj w tym miejscu odsłonięto i poświęcono obelisk z pamiątkową tablicą. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny pomordowanego, władze samorządowe, członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, sołtysi, przedstawiciele szkół i mieszkańcy. Swój wiersz – przygotowany specjalnie na tę okazję – odczytała Anna Golińska.

Kwiaty złożono także przy tablicy w Wydartowie, gdzie w 1939 roku rozstrzelano członków Straży Obywatelskiej z Mogilna.

Ostatnia część oficjalnych uroczystości odbyła się pod pomnikiem w Kociniu, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Dziś przypada 80. rocznica tej zbrodni. W trakcie obchodów nie zabrakło harcerzy Hufca Trzemeszno, którzy zaciągnęli warty przy miejscach pamięci.

Zakończenie wczorajszych obchodów miało miejsce w świetlicy Ogrodów Działkowych im. Jana Kilińskiego. Odbył się tam zorganizowany przez harcerzy przegląd piosenek patriotycznych o tematyce związanej z II wojną światową. Śpiewały zuchy, harcerze oraz harcerscy seniorzy. Nie mogło oczywiście zabraknąć poczęstunku, w tym tradycyjnej grochówki.

11 KOMENTARZE

 1. Prawdziwym patriotyzmem byłoby niekupowanie w niemieckich sklepach i innych zagranicznych również, nie pracowanie dla niemców i w Niemczech (tu pradziwy szczyt osiągają opiekunki podcierające d…y niemieckim starcom oraz osoby noszące niemieckie mundury wojskowe i policyjne – tak! są takie; wasi przodkowie walczący za Polskę przewróciliby się w grobie) a nie spiewanie piosenek. I od razu uwaga dla osób, które nie zrozumiały sensu tej wypowiedzi – nie krytukuje śpiewania patriotycznych piosenek, wręcz przeciwnie jestem jak najbardziej za, tylko że śpiewanie może być tylko dodatkiem do prawdziwych działań, samego zaś działania zastąpić nie może. Wszakże od samego śpiewania „budujemy nowy dom” choćby najwytrwalszego, najgłośniejszego, nieprzerwanego żaden dom nie powstanie.

  • Czyli też patriotą nie jesteś. Chyba, że jakimś cudem korzystasz z polskiego smartfona lub komputera, właściciel firmy obsługującej Twoją sieć jest polski, nie chodzisz też mam nadzieję w ciuchach takich firm jak nike, adidas czy puma. Twoje myślenie to nie patriotyzm, a zacofanie i zaściankowość. Nawet ludzie którzy przeżyli wojnę są bardziej postępowi.

 2. Anonim to bardzo nieszczęśliwy człowiek musi być! Pewnie te bzdury głosi , stojąc na krzesełku! Aż się boję pomysleć, na kogo odda głos za dwa tygodnie.
  Wstyd mi za takich ” patriotów”.

 3. Ten ksiądz ktory jest na zdjeciu to z powolania czlowiek, szanuje go bardzo bo nie pieniadze sa najwazniejsze – szkoda ze inni nie biora z niego przykladu w naszej gminie.
  Gdybym mial blizej to bym jezdzil do tej wlasnie parafii, ale pol dnia drogi w 1 strone to zbyt daleko…
  Pozdrawiam ksiedza serdecznie i zdrowia zycze, widzialem dla odmiany jak z bazyliki proboszcz traktowal matki i jak krzyczal na nie za byle glupstwa odnosnie […] z bazyliki przytocze z Pisma:

  „Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego, ale powiedział: Pan niech cię skarci! (Jud 1, 9). Niestety nie posiadamy więcej informacji na temat tego sporu. Co ciekawe święty Michał nie odważa się samodzielnie wydać wyroku przeciw szatanowi, oddaje tę powinność Panu Bogu. Są to jedyne słowa jakie wypowiada on w Piśmie Świętym: Pan niech cię skarci!

 4. Panie Bisikiewicz bardzo pięknie Pan na facebooku opisuje swoich przodków poległych na Kociniu. Może zamiast pisać o pańskiej zacnej rodzinie warto było złożyć choć kwiaty lub zapalić znicz ? Dlaczego Pana tam nie było ? Taki Pan zatroskany o przodków na facebooku a może tylko na facebooku ? A tak a propos nikogo nie było ani radnych ani burmistrzów , ponoć błoto szlachcie przeszkadzało ? Czy to prawda chciałabym wiedzieć ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here