Strona główna Kultura Oznakowano kolejne groby powstańców wielkopolskich

Oznakowano kolejne groby powstańców wielkopolskich

5083
5

30 grudnia na kolejnych grobach pojawiły się tabliczki powstańcze. Wcześniej odbyło się posiedzenie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, na którym przedstawiono sylwetki 6 wyróżnionych w tym roku powstańców wielkopolskich.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie rodzin bohaterów sprzed 101 lat. W tym roku po raz pierwszy uhonorowano kobietę – sanitariuszkę w powstaniu – Stanisławę Dąbrowską. Wspominaliśmy o niej w artykule z 28 grudnia, w którym zamieściliśmy fragmenty przedwojennego „Kosyniera”. W materiale tym występuje ona pod nazwiskiem panieńskim – Czarkowska |LINK|.

Tabliczka pojawiła się też na wspólnej mogile trzemeszeńskich księży. Jest tam pochowany powstaniec ks. Filip Hoffmann. Urodził się w Luchowie koło Łobżenicy, nie wiadomo dlaczego został pochowany na naszym cmentarzu. Wiadomo jednak, że zmarł w 1944 roku po przesłuchaniu przez Gestapo.

Oznakowano również groby Czesława Wełniaka, Władysława Skrzypczaka, Jana Grzegorskiego i Józefa Bauzy.

Złożono kwiaty i znicze w miejscach upamiętniających powstańców, a uroczystość zakończono odśpiewaniem „Roty”.

5 KOMENTARZE

  1. Przy okazji tych wzniosłych uroczystości należy zwrócić uwagę szanownej władzy , że na terenie miasta żyją jeszcze obywatele , czekający między innymi na modernizację nawierzchni ulic !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj