Strona główna Różne Oszczędzą kasztanowce

Oszczędzą kasztanowce

4749
52

W najbliższym czasie, gdy tylko pogoda pozwoli, można się spodziewać rozpoczęcia gruntownej modernizacji ulicy Mogileńskiej. Wartość prac ustalona w przetargu to 898.458 zł, z czego 60% dofinansowane będzie ze środków Urzędu Wojewódzkiego.

O przewidzianym zakresie prac pisaliśmy |TUTAJ|. Jak można przeczytać w artykule, przewidziana jest także przebudowa chodnika.

Na ostatniej sesji przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka pytał burmistrza, dlaczego planuje się przebudowę istniejącego chodnika, a nie przewidziano budowy nowego do Bystrzycy. Jak stwierdził, odcinek w kierunku „Magnolii” jest niebezpieczny dla przechodzących tam osób.

Podobnie wypowiadał się Piotr Lewandowski. Radny zauważył, że istniejący chodnik nie jest w złym stanie, wystarczy go posprzątać i delikatnie naprawić, a pieniądze przeznaczyć na inny chodnik.

Odpowiadając radnym Krzysztof Dereziński poinformował, iż główną przeszkodą w budowie odcinka do Bystrzycy są rosnące tam stare drzewa. „Jednym z licznie występujących tam gatunków drzew jest kasztanowiec, jesion, które objęte są ochroną. Budowa chodnika poza pasem drzew wiązałaby się z bardzo wysokimi kosztami związanymi z wzmocnieniem potężnej skarpy na długości ok 100m, budową nasypu, wykonaniem rurociągu celem możliwości zasypania rowu itp.” – poinformował burmistrz.

Odniósł się również do sugestii P. Lewandowskiego. Okazuje się, że w ogłoszonym przez Urząd Wojewódzki programie duży nacisk położono właśnie na przebudowę istniejących chodników, zatok, przejść dla pieszych oraz montaż urządzeń bezpieczeństwa, w tym aktywnych znaków. Spełnienie tych kryteriów dawało szanse na uzyskanie dofinansowania. Według burmistrza przebudowa chodnika zgodnie ze standardami i wymaganiami, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

52 KOMENTARZE

 1. Ktoś jeszcze wierzy w te banialuki? Ile zostało przyznanych środków w ramach dofinansowania a ile faktycznie gmina otrzyma?

 2. Co wynika z tego tekstu? To, że poziom bezpieczeństwa zwiększy bardziej zamiana starej na nową kostkę aniżeli wykonanie nowego chodnika wzdłuż wyremontowanej jezdni. Efekt będzie to taki, że po remoncie nawierzchni jezdni pojazdy będą poruszały się z większą prędkością. A co z bezpieczeństwem mieszkańców Cytrynowa i Bystrzycy? Wykonanie nowego chodnika byłoby mniej punktowane? Kompromitacja.

  • To jest chodnik na miarę naszych możliwości! Faktury są? Będą! A im jest przebudowa droższa? To? Podatnik zapłaci. Zapłaci!

  • Na zdrowy rozsądek, jeżeli o dofinansowanie występuje się o budowę chodnika tam gdzie go nie ma a jest obecnie bardzo niebezpiecznie to logika że mozna to dofinansować i mieści się w kryteriach , natomiast takie tłumaczenie to jakiś absurd, burmistrzu coś tutaj w tym nie pasuje.Przecież poprawa bezpieczeństwa dla mieszkańców jest najważniejsza i na to jest dofinansowanie nawet jezeli te prace są droższe.Czy my mieszkańcy jesteśmy tak nierozumni żeby to łyknąć.

   • Ale wszystko się zgadza! Chodnik, to poprawa bezpieczeństwa. A, że już był? Trzeba było widocznie poprawić poprawę bezpieczeństwa. Priorytetowo! Reszta… jest milczeniem.

 3. Mieszkańcy Bystrzycy nie są widocznie ważni, ze nie warto robić dla nich chodnika. Co innego gdyby zamieszkał tam ktoś z ramienia urzędujących. Od razu powstałby chodnik. Przebudowa chodnika na Mogilenskiej który jest w dobrym stanie jest pomysłem typowym dla naszej gminy. Chyba nikt nie spodziewał się decyzji o tym ze zrobią chodnik w miejscu gdzie niebezpiecznie a chodnik w dobrym stanie zostanie bez zmian.
  Po dwa po ulicy Mogilenskiej już jeżdżą jakby byli na rajdzie a co to dopiero będzie po remoncie????? Może macie na to jakiś pomysł przecież dzieci również z Bystrzycy chodzą ta droga do szkół. Jest coraz więcej aut jest coraz więcej ludzi nieodpowiedzialnych którzy jeżdżą po alkoholu bez prawa jazdy, kary dla takich osób są niskie wiec co im szkodzi……

 4. Dla chcącego nic trudnego. Przy odrobinie pomyslunku można zrobić chodnik i zachować drzewa. „Poteznej skarpy” ja tam nie widzę.. Poza tym to ma być chodnik a nie autostrada. Ale skoro punkty dają za wymianę dobrego chodnika na jeszcze lepszy to po co się wysilać. Szkoda, bo uzyskanie dofinansowania to z pewnością sukces. Szkoda, że przyćmiony niechciejstwem.

  • Po prostu widzimy jasny podział na lepszych o gorszych. Wyjątkowym absurdem jest modernizacja dobrego chodnika a brak chodnika na Bystrzycy.
   To mało popularne miejsce widocznie tamtędy nie chodzą nasi włodarze ze nie starają się zrobić z niego miejsca bezpiecznego.
   Na pewno ogłosicie to jako wielki sukces. Smiechu warte. Naprawdę smiechu warte. Już lepiej nic nie róbcie poczekajmy na kolejnych włodarzy może będą mniej absurdalni.

  • Jaki sukces. Widziałeś, na którym miejscu był ten wniosek? Załapali się fuksem bo rząd dołożył środków. Gdyby nie to, to figę a nie dofinansowanie byłoby. Po drugie poczekajcie z tym ogłaszaniem sukcesu. Różne „trupy” mogą się po drodze znaleźć. A o tym, że mogą świadczy sytuacja obok szkoły.

 5. A chodniki od przepompowni .kolo piaskowego stadionu. I od orchowskiej. Do parkowej do gury i schody..kiedy wycinka drzew.w koło piaskowego stadionu..a parkiem Baba. Tylko obietnice.radnych .pomyscie nad tym.

  • Jaka wycinka drzew? A kiedy wyburzenie domów? Ile tych drzew chcesz wycinać? Drzewa krzewy są potrzebne, a nie równi przystrzyżone tuje. Pełnia ważna role. Ale do tego jeszcze jest potrzebna wiedza osle

  • Chałupę sobie wyburz a za drzewa i krzewy się nie bierz. Dzieciaki wychowuj lepiej! Bo co się rodzi to ręce opadają

 6. Jakoś nie widzę aby przy tych domach na zdjęciach trzeba byłoby wycinać drzewa i chodnik kłaść do dk15 i dalej generalna dyrekcja powinna zrobić chodniki do Lubinia, Wydartowa. Myślenie urzędników to porażka, nie mają inteligencji, pomysłu nadają się do zwolnienia dyscyplinarnego za stratę pieniędzy.

 7. Są równi i równiejsi, gdzie urzędnik marny lekarz tam zrobią drogę i chodniki. W Niewolnie dało się zrobić chodnik, a tu zamiast nowego naprawa dobrego. Pewnie Na Orchowskiej lub Miatach aby dalej budować chodnik to wymienią tylko stary dobry na nowy.

  • Można zrobić chodnik zachowując drzewostan. Przecież tak jest już na odcinku, który teraz na być – nie wiadomo czemu – przebudowywany.

  • Może sam się wytniesz skoro jesteś już stary,co?? Zanim młode drzewa zastąpią stare miną dziesiątki lat.
   Szacunek za zachowanie starych kasztanowców.

  • Pewnie ze tak. Albo tez można na przykład dokonać eutanazji na tobie gdyby tylko była możliwa i gmina byłaby mądrzejsza bo odszedłby stary niezbyt mądry człowiek. Na twoje miejsce przyszłaby jakaś nowa urodzona mądrzejsza osoba.

  • A może ciebie tak na cmentarz posłać skoro jesteś już stary i zastąpić młodymi? Po co nam kolejny stary a do tego głupi?

  • Dzień dobry,
   1) Ręce PRECZ od tych kasztanowców i jesionów!
   Mało Wam -miłośnikom betonu i asfaltu-idiotycznych, bezsensownych decyzji o wycince?
   Na przykład w Niewolnie- argumentacją( i nieracjonalną, i nieprawdziwą) było stworzenie ścieżki rowerowej. Widzisz ją tam? Ani ścieżki, ani drzew! Pomnik głupoty!
   2) Jak skarpa? Jaki rurociąg?
   W oparciu o czyją analizę Pan Burmistrz tak twierdzi?
   3) Choć wszyscy znamy przysłowie o tym, że lepsze jest wrogiem dobrego, akurat w tym wypadku nie ma zastosowania. Po co „przebudowywać” istniejący, dobry chodnik- szczególnie kiedy 100 metrów dalej nie ma go wcale?
   W mieście dziura na dziurze, potrzeby ogromne, a receptą naszych Włodarzy na te braki okazuje się pomysł przebudowy ( wyjątkowo- na tle innych inwestycji gminy- dobrze funkcjonującego) istniejącego trotuaru.
   Czyżby naprawdę nie było pilniejszych inwestycji?
   Ręce opadają!
   Pozdrawiam
   TDi

   • Chodnik jest w bardzo dobrym stanie. Nie ma żadnych zapadniec, dziur. Czy naprawdę przebudowa tego chodnika jest potrzebna? Są miejsca gdzie naprawdę potrzebna jest naprawa chodników, dróg! Od drzew się odp….dolcie jednym słowem. Wszędzie wycinanie drzewa! Nie ma już gdzie spacerować wszędzie sklepy, kostki, betony, już nie wspomnę o tych klitkach blokach nowoczesnych po prostu tandeta za która zapłacimy za kilkanaście lat. Fani betonu!

    • A pamiętacie chodnik na Alei Odzyskania Niepodległości?! Też był w dobrym stanie – z kilkoma miejscami do naprawy, co naturalne po latach użycia. Ale nie! Trzeba było nowy! A jaka dluuuuuuuga ta Aleja! Jak faktura za wymianę chodnika.
     Nad wszystkim czuwa Inwestor Na Medal!

   • W Niewolnie ten chodnik już zaczyna falować. Bez nieodżałowanych drzew. Jak zwykle głupota w decyzji i brakoróbstwo w wykonaniu. Potem „odbiór” robót, faktury, wszystko się zgadza. (A gdzie się podziało pozyskane tam drewno?!) To jest „samorząd”. Polski!
    P.s. Jeśli woda zacznie zbierać się w piwnicach mieszkańców przy tej drodze, którzy domagali się wycinki – ani grosza z gminy!

  • A może za każde wycięte stare drzewo każdy stary baran? Będzie mniej starych drzew i starych baranów?????

  • Tak to wyglada ze strony naszego burmistrza i tłumaczenie, trzeba sprowadzić telewizję na ten absurd , poprosić ze strony urzędu wojewódzkiego czyli wojewody i niech przedstawią fakty z tym dofinansowaniem,czy nie ma punktów jeżeli trzeba zbudować infarstrukturę tram gdzie ona na prawdę jest potrzebna , co więcej konieczna bo tam chodzą ludzie , ośrodek rekreacyjny , firmy, budynki mieszkalne czy bezpieczeństwo nie jest najważniejsze ?

 8. Wyborcy Kidawy Błońskiej co powiedzą mieszkańcom Bystrzycy?
  „Jakby natura chciała aby tam był chodnik to by był. Natura tego nie zrobiła więc chodnika nie powinno być”

 9. Poprawa bezpieczeństwa w Trzemesznie to tylko jak ktoś zginie, tak więc ktoś musiałby się poświęcić. Smutne, ale prawdziwe.

 10. To jak wycięli drzewa w Niewolnie to woła o pomstę do nieba! Dziwię się mieszkańcom,że na to pozwolili. Będą sią smażyć jak przyjdą 40-50stopniowe upały.

 11. Panie Nitka i inicjatywo, wykażcie się teraz i domagajcie się zbudowania chodnika od skrzyżowania ul. Działkowej przynajmniej do końca zabudowań w BYstrzycy, mieszkańcy tego oczekują a wyjaśnienia i powody jego braku przez burmistrza są nieracjonalne,konieczny chodnik,jak mozna dopuscić do realizacja takiego projektu be z tego co jest ważne i bezpieczne,skoro przed laty zbudowano oświetlenie to chyba z myslą pod chodnik

  • Że co? Że teraz mają być wydane jakieś kolejne pieniądze bo ktoś wcześniej tego nie dopilnował? Skoro z dofinansowaniem się nie opłaca to bez dofinansowania można? Są inne potrzeby w mieści a nie topnienie kolejnych pieniędzy w ten sam projekt.
   Niech zapłaci ten, który doprowadził do tego. Chyba ktoś zlecił opracowanie projektu i ktoś to dzieło na miarę projektu portu w Gdynii odebrał i zapłacił za to.

 12. Co za …(niech każdy dopowie sobie sam) tam pracują? Kto to projektował? Kto za to zapłacił? Z czego wynika używanie tak enigmatycznych sformułowań typu „wysokimi kosztami”?
  Jakimi pytam się dokładnie? 10 tys. , 50 tys., 500 tys. czy 5 mln zł? Podejmowanie decyzji odbywa się na zasadzie bo tak komuś się wydaje? Gdzie jest oficjalny dokument, na podstawie którego podjęto tak niedorzeczną i absurdalną decyzję?
  I nie chodzi o to, aby wycinać drzewa i robić pustynie. Czy to, że są tam drzewa to oznacza, że pieszy z tamtej okolicy nie mogą się czuć najzwyczajniej bezpiecznie? Co Pan Burmistrz odpowie mieszkańcom Bystrzycy i Cytrynowa jeśli zapytają o chodnik? Że się nie da bo są drzewa?
  Po kolejne skąd wypowiadający się w taki sposób wie jakimi kosztami zakończy się przetarg?
  Jak teraz okaże się, że pod wpływem nacisku jednak będzie można zrobić ten chodnik to zadajcie sobie kilka pytań.
  Kto odpowie za to, że od wysokości poniesionych tych „wysokich” kosztów (zabezpieczenie skarpy, wykonanie rurociągu) gmina utraciła 60 %dofinansowania? Kto odpowie za to, że każdą dodatkową złotówkę za zrobienie tego odcinka chodnika trzeba będzie wyciągnąć z naszego gminnego budżetu a nie uzyskać zwrot w wysokości 60%?
  Kto będzie projektował ten jakże skomplikowany chodnik?
  Ile to będzie kosztowało?
  Gdzie jest Rada Miejska?
  Gdzie komisja rewizyjna?

  • Mario ,pełna racja, bo jeżeli się kompleksowo projektuje rozwiązania po to aby w sposób optymalny zapewnić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, skonstruować rzetelnie budżet na ten projekt to nie włączając znacznego zakresu robót a chodnik na tym odcinku nie będzie kosztował 5 czy 10 tys zł to już z góry pozbawiamy się na dodację środków zewnętrznych.Czy tak działają służby, to coś niesamowitego, nie ma na to usprawiedliwienia , to pozbawianie się środków zewnętrznych do budżetu gminy.Kto za to odpowiada w gminie ?

   • A ja się zapytam dodatkowo – kto na tych wszystkich ludzi, zaczynajac od Dyzia, głosował? I to po kilka razy?!

 13. Czyli mieszkańcy Bystrzycy to gorszy sort? Trzeba będzie sobie z radnymi i burmistrzem porozmawiać na poziomie wideł i kamienia.

 14. Rondo niewypał.
  Mogileńska niewypał.
  Droga do browaru niewypał.
  Mickiewicza niewypał.
  Park Baba niewypał.
  Lista niewypałów jest dłuższa.
  Kto odpowiada za inwestycje w tej gminie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj