Strona główna Polityka Odrzucili zaproponowane nazwy ulic

Odrzucili zaproponowane nazwy ulic

3269
116

Niespodziewany przebieg miały obrady wczorajszej sesji Rady Miejskiej. Zgodnie z jej porządkiem, radni mieli podjąć uchwały w sprawie nadania nazw 3 ulicom, odchodzącym od ulicy Staszica w Trzemesznie. Zarząd Osiedla numer 2 zaproponował dla nich nazwy Adama Asnyka, Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Przeciwko takiemu rozwiązaniu stanowczo zaprotestował radny Kacper Lipiński.

Nie wiem czy nie wiecie, czy nie chcecie wiedzieć, ale Jan Brzechwa oprócz tego, że był pisarzem – kwestia gustu dobrym czy złym – był oczywiście wielkim fanem komunizmu i Józefa Stalina. Także jeżeli chcemy nazywać ulice fanatykami komunizmu no to wspaniale” – mówił K. Lipiński. Radny zaproponował, aby nad tematem ulic zastanowić się raz jeszcze i nadać im imiona innych Polskich poetów, albo postaci z trzemeszeńskiego życia. Mówił m.in. o Jędrzeju Moraczewskim oraz Mieczysławie Paluchu.

Głos zabrał burmistrz Krzysztof Dereziński. Jak mówił: „Powinniśmy wiedzieć, że niektórzy poeci bajki pisali, ale w swoim postępowaniu nie zawsze są wzorem do naśladowania. Należy spytać się pomysłodawcom, dlaczego takie, a nie inne postacie zaproponowano. Uważam, ze rzeczywiście można by uhonorować wybitnych i zasłużonych trzemesznian„.

Radny Przemysław Woźny powiedział, że podziela zdanie K. Lipińskiego i burmistrza K. Derezińskiego. Stwierdził, iż jest wiele wielkich osób z terenu naszej gminy, którym należy się pamięć. Opowiedział się jednak pozytywnie za imieniem Adama Asnyka, który niewątpliwie był wielkim patriotą.

Innego zdania był natomiast radny Maciej Dalewski. Zaproponował, aby uchwalić wszystkie zaproponowane nazwy ulic. Zwracał uwagę, że niektórzy mieszkańcy już kolejny rok nie mają adresu. „Każdy miał jakieś grzechy, byli kiedyś tacy ludzie – i są nadal – którzy płyną z nurtem rzeki. Jak ktoś był kiedyś czerwony, to teraz ładnie chodzi do kościoła. Niech już będą te ulice, ludzie będą cieszyć się z adresu” – powiedział M. Dalewski.

Po ponad dwudziestominutowej dyskusji pod głosowanie poddano wniosek formalny, aby kwestie uchwalenia nazw wszystkich trzech ulic przełożyć na obrady kolejnej sesji Rady Miejskiej. Większość radnych opowiedziała się za takim rozwiązaniem. Kolejne propozycje zostaną uzgodnione na zebraniu Zarządu Osiedla nr 2 w Trzemesznie, 10 marca.

116 KOMENTARZE

  • Tak! Masz rację „krystian”… Zlikwidować wszelkie ślady komunizmu! Szczególnie w Trzemesznie…zaczął bym od zlikwidowania „blokowiska”, które powstało dzięki komunistycznemu molochowi jakim był „Z W A C”, a później „IZOPOL”, następnie zburzyłbym obwodnicę, która również jest „komunistycznym śladem” w naszym mieście.Następny obiekt to stadion wybudowany dla uczczenia 40-lecia PRL…jak już to rozwalimy to w kolejce będzie jeszcze Hala OSiR , remiza OSP, asfaltowe ulice i pozostaną tylko „kocie łby” jako spadek zacnej przedwojennej Rzeczpospolitej…pozdrawiam…

   • Czy tak trudno zrozumieć grę słów? Mam na myśli wszystko co kojarzy się z wielbionym przez ciebie jak widzę ustroje, ustrojem który zabił więcej Polaków niż Hitlerowskie Niemcy przez 6 lat. ,,Inka”, ,,Nil” jeśli wiesz kim byli i że za niewinność zginęli to opamiętasz się teraz. Co do gospodarki zauważ że II RP była na znacznie wyższym poziomie niż twój PRL gwarantuję że gdyby nie czasy PRL Polska byłaby dziś lepiej rozwinięta gospodarczo. Tak więc czas usuwać ślady najbardziej zbrodniczego systemu.

    • Krystian… Nie chodzi o to czy jakiś ustrój się ” wielbi” czy też nie. Po prostu urodziłem się w PRL-u. W PRL-u się wykształciłem i w PRL-u żyłem. Doskonale pamiętam nastroje panujące w latach 80-tych-strajki demonstracje, stan wojenny, kolejki itp. itd…Jak w każdym ustroju były „plusy dodatnie i ujemne” lecz muszę powiedzieć jedną rzecz wbrew temu co się teraz mówi- zwykły szary człowiek miał się znacznie lepiej jak dziś.Zyski z lokalnych zakładów pracy inwestowane były w infrastrukturę „aby ludziom żyło się lepiej”, ale można powiedzieć że „był to element komunistycznej propagandy”…
     Piszesz o Ince, Nilu i wielu innych zamordowanych opozycjonistach, tak zgodzę się z tobą były to zbrodnie lecz pytam się Ciebie czy morderstw dokonał ustrój czy człowiek mówiący po rosyjsku w polskim mundurze, cholernie „lubiący” Polaków. A co do przedwojennej Polski- kto miał pieniądze na otwieranie fabryk (chyba nie muszę pisać…);
     jak wyglądała praca i płaca na wiejskich majątkach? Po prostu był to najzwyklejszy kapitalizm czyli bieda zwykłego szarego człowieka, szare niewykształcone masy którymi lepiej się rządzi, skłócone społeczeństwo itp. itd…Podsumowując mam pytanie.. ile postulatów strajkowych ze „Stoczni Gdańskiej” jest realizowanych w obecnych czasach?

     • Odpowiedź jest prosta, żyło się panu lepiej w PRL bo były to lata młodości, i nie ma to związku z ustrojem socjalistycznym (ustrojem biedy i zacofania. Co do przedwojennej Polski tu również nie mogę się zgodzić nie zapominajmy że wtedy właśnie kwitł przemysł lotniczy, nasze PZL produkowały nowoczesne maszyny porównywalne do zachodnich, ukoronowanie. Mimo że II RP miała mniej ziem nadmorskich, oraz kresy wschodnie( mniej rozwinięte gospodarczo od ziem odzyskanych) była państwem o wiele lepiej funkcjonującym od PRL dowód? Gdynia, COP wymieniać dalej? Wolę nie natomiast polecam książkę Roszkowskiego. Co do ideologii komunizmu widzę że też pan jej nie rozumie, to nie Rosjanie a Polacy mordowali AK,odpowiedzialny za to jest UB i nic nie rozgrzeszy PRL, znów muszę polecić książkę tym razem prog. Olszewskiego i Mari Zmierczak pt. Historia Doktryn Polityczno-Prawnych wytłumaczy ona panu lepiej czym jest komunizm. Inwestycja w Infrastrukturę? No dobrze pytanie tylko o jakość dróg po PRL, specjalnie budowano je Np. przy drzewach żeby ich słaba zaprawa nie stopniała w upały, do dziś są tego efekty w postaci licznych wypadków. Natomiast drogi po II RP do dziś są w stanie prawie idealnym, Trzemeszno jest tego przykładem świadczy to o wysokim poziomie tamtejszych dróg, nawet w warszawie wydobywa się je z pod betonu PRL. Co do pracy, było w PRL wyższe bezrobocie niż teraz z tym że nie był to rodzaj bezrobocia strukturalnego, ale bezrobocie ukrytego, jest to prosta wiedza makroekonomiczna.
      Podsumowując komunizm to najgorszy z trzech odmian totalitaryzmu a polska musi zacierać ślady tego ustroju który ma o wiele więcej minusów niż plusów.

    • Krystianie. Poczytaj, popatrz do statystyk zamiast powtarzać obiegowe bzdury. Poczytaj literaturę piękną a dowiesz się jak straszliwa bieda panowała na wsiach przed II-gą wojną. Po wojnie Polska była totalnie zrujnowana. Szybko podnosiła się z ruin. Nowe władze elektryfikowały wsie. Likwidowały analfabetyzm.Przykładały olbrzymią wagę do czytelnictwa i kultury, choć równocześnie wprowadziły cenzurę. Część inteligencji zginęła w wyniku wojny, inni w Katyniu jeszcze inni w Powstaniu Warszawskim, brakowałowięc wykształconych ludzi. Wielu doszkalało się na przyśpieszonych kursach. I ci ludzie podejmowali w tzw. terenie decyzje. Nie zawsze mądre.

     Znaczna część obywateli zyskała na nowym ustroju, ale wielu również straciło. Pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami toczyła się regularna wojna. Nic na tym świecie nie jest czarno białe. Dla jednych ci, którzy ukrywali się po lasach to byli bohaterowie a dla innych bandyci, których zwalczali.

     Nie zmienia to faktu, że UB była zbrodniczą instytucja i z rąk ubecji zginęły niewinne i szlachetne osoby.

 1. Kacper poważnie? Przenosisz swoje imaginacje z ideologii wielkiej polityki na te lokalne podwórko? Kilka pokoleń Polaków wychowało się na twórczości Brzechwy i nikogo nie skrzywił on komunizmem, bo był uniwersalny.

  Zajmij się chłopie poważniejszymi rzeczami, kontrolą urzędu na ten przykład, wydatkami, tym gdzie uciekają pieniądze itd itd.

  Od czego jest ta rada i ludzie, którzy rządzą tym miasteczkiem?

  A jeszcze ten tekst najlepszy:

  „Powinniśmy wiedzieć, że niektórzy poeci bajki pisali, ale w swoim postępowaniu nie zawsze są wzorem do naśladowania”… bez komentarza…

  • Powiedz to publicznie 😉 szczególnie w święto żołnierzy wyklętych. Brzechwa był zwolennikiem najbardziej destrukcyjnej ideologii. Same przekonania, że morderca Stalin to dobry człowiek jest zbrodnicze.

  • Brzechwa popierał system, który skrzywdził wielu ludzi i za tą akcję należy się panu Kacprowi wielki szacunek. Serce rośnie kiedy się widzi jak młodzież zna historię Polski.
   Jeszcze jedna rzecz, to że pan Kacper poruszył ten temat nie oznacza, że nie zajmuje się już niczym innym.

  • Bardzo dobrze zrobil, jest jedna ideologia ktora mordowala nasze siostry i braci a druga walczyla o ich dobro. Mysle ze jak najbardziej powinna sie ona rozprzestrzeniac w naszym miescie oraz gmienie. W tym wypadku jest to nazwa ulicy nastepnym razem bedzie kolejny plac czerwony?? a co jeszcze pozniej?? nie mozna odpuszczac nawet w takich sprawach niskiej wagi

 2. Panie Macieju Dalewski i właśnie pan jest przykładem osoby, która chciała popłynąć z nurtem, ale na szczęście znalazł się ktoś kto nie bał się popłynąć w drugą stronę. Jakoś tak się mówiło, że z nurtem to płynie każde.. i tu właśnie wyleciało mi z głowy.. co to było?

  • Właśnie przez takich ludzi jak Pan p.Arturze ten nurt zmienia bieg rzeki.. Nie doceniacie co macie! Nie chce opowiadać się za żadną ze stron, ale zarówno p. Maciej jak i p. Kacper ją troche racji, gdyby tak cały komunizm zlikwidować z Trzemeszna to nic by nie zostało, a ludzie naprawdę cierpią z powodu braku adresów. Pan Maciej jest szanowanym listowym i wie o tym najlepiej.

 3. Chciałbym mieć takie problemy. Od dawna rada wie o propozycjach nazw ulic a teraz sie uczepili!!! A ludzie nadal nie mają ulicy po prosty porażka. Tylko w Trzemesznie takie jaja są. Żenada. Podziękować tylko panu Lipińskiemu. Z choinki się urwał.

  • Najlepiej byc poprostu jak Ty glupim niedouczonym gburem ktoremu wszystko obojetne. Wlasnie na takich baranow pracowala komuna a teraz robi to TVN

 4. Może nadać nazwy ulic polskich noblistów np.Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza,Henryka Sienkiewicza lub nazwy ulic innych znanych pisarzy-Witolda Gombrowicza,Ryszarda Kapuścińskiego,Sławomira Mrożka,Marka Hłaski,Jerzego Kosińskiego czy G.H.-Grudzińskiego

 5. Ale nowa rada urzęduje od 2 miesięcy,a ludzie czekają na ulice 2,5 roku anonimie.Trzeba było przyjść na rade i powiedzieć mu to osobiście.

 6. Pełne poparcie dla radnego Lipińskiego!! Trzeba uczyć społeczeństwo o prawdziwej historii a nie tylko o tej z rządowych i czerwonych POdręczników choćby przez takie właśnie inicjatywy. BRAWO!!

  • Czytajac sama odpowiedz pana Dalewskiego widac ze zbyt rozsadnym czlowiekiem nie jest. Jego odpowiedz jest na poziomie nastolatka zbuntowanego, ktorego podniesione hormony nie potrafia uzasadnic swojej odpowiedzi w racjonalany sposob. „Bylo jak bylo, jest jak jest, wszystko nie wazne co minelo” w skrocie tak wyglada odpowiedz, a z takimi pogladami radnych nam nie potrzeba

   • Ja tam p. Dalewskiego popieram, miał na uwadze zapewne uwolnienie ludzi od 2,5 letniej katorgii bez adresu, a młody radny chyba z choinki się urwał, chciał zabłysnąć nie myśląc co dla ludzi dobre i skazując ich na jeszcze dłuższe oczekiwanie na adres. Poraża! Strach pomyśleć co jeszcze wymyśli młody radny, żeby tylko zabłysnąć, google i wikipedia to nie wszystko.

 7. Sielski Zakątek,Miłych Sąsiadów,Sukcesów,Optymistów,Dobrych
  Wyborów,Szerokich Horyzontów,
  Kosmiczna,Księżycowa,Zasypanych Kraterów,
  Wyjątkowa,Wyobraźni,Pętli Czasu,
  Szeleszcząca,Chrząszczy,Leśna,
  Kossaka,Wyspiańskiego,Witkiewicza,Malczewskiego,Matejki,
  Grechuty,Niemena,
  Klemensa Tomczaka,J.Waldorffa,J.Moraczewskiego,K.Zimemermana
  ulic do wyboru tysiące…

  • Waldorf był homoseksualistą i w ogóle to żydem także kolejna propozycja nie trafiłaby do wyznawców Dmowskiego z Trzemeszna.

  • Zgadzam się ,chociaż już dawno tu nie mieszkam.Ja bym optował za tymi ostatnimi wywodzącymi się z Trzemeszna, a trochę sławnych ludzi wyszło z tego grodu. Były mieszkaniec ul. 1 Maja.

 8. Wszedłem na |BIP iczytam, czytam, czytam. Uzasadnienie do uchwały o nadaniu nazwy ulicy Brzechwy podpisał zastepca burmistrza D. Jankowski a więc człowiek działający w imieniu samego burmistrza. A burmistrz każe zastanowic sie pomysłodawcom nazwy kogo proponują. A może burmistrz zastanowi sie kiedys nad tym co sam mówi. Bo pomysł nazwy był tylko propozycją natomiast projekt uchwaly skierował do rady burmistrz. nie wiem co o tym sądzić, ale może zmienić nazwę ulicy Brzoskwiniowej na Mrożka???

 9. Jeśli wszyscy sa przeciw Brzechwie to dlaczego ta dyskusja rozegrała sie na sesji? Przeciez to można było załatwić juz na komisjach. Odpowiem. Ano dlatego, że na tych komisjach nie ma radnego Lipińskiego, takim jest aktywnym radnym. Może obowiazki zawodowe mu na to nie pozwalają ale o tym powinien myśleć gdy startował do wyborów. Ja jednak radziłbym mu zeby sobie przypomniał z jakimi hasłami startowało jego ugrupowanie do wyborów. Ale oczywiście łatwiej pojeździć po Brzechwie niż zająć się zasyfionym jeziorem, odzyskiwaniem vatu czy będącą w agoni nasza trzemeszeńską oświatą.

 10. Lipiński do szkół! Niech porozwala lekcje języka polskiego .Lipiński do przybytków kultury. Niech porozwala konkursy- różnego rodzaju . Lipiński do kin .Niech rozwala ekrany z filmem o akademii pana Kleksa wg Brzechwy. Lipiński do bibliotek. Niech porozwala półki z książkami ukochanymi przez dzieci. Lipiński do przedszkoli, szkół i rodzin. Niech powie dzieciom, że te książki są niegodne bo ich autor był :fanem komunizmu”.
  Fanem TOTALNEJ głupoty jest za to Lipiński.

  • Zabawne, ale prawdziwe! W zupełności popieram, moje dzieci kochają się w bajkach Brzechwy, nie wolno człowieka karać za występki, Brzechwa to ulubieniec naszych dzieci, większości z nas mieszkańców dobrze się kojarzy.
   P. Lipiński faktycznie obecnością się nie ma co pochwalić na Komisjach, popieram!!! Jak taki mądry w słowach z wikipedii jest to szkoda że nauczycielem nie jest i nie wmawia dzieciom że Brzechwa to zły człowiek, edukuj się młody radny, bo zginiesz w tej całej Trzemeszeńskiej Radzie tyle ci radze!

 11. Bisikiewicz podobno robi podchody, żeby nadawać nazwy ulic zasłużonym Trzemesznianom. Dziwię się że na razie nikt nie domyśla się o jakiego to zasłużonego mu chodzi. A j a przypuszczam o co chodzi.
  A bisikiewicz z lipińskim niech się wezmą za nasze prawdziwe gminne problemy. Zajmują się błahostkami a robota prawdziwa leży. Do roboty zuchy!
  Pier…ić o bzdetach każdy umie. A rzetelnie pracować nie każdy. Przynajmniej nie lipiński i Bisikewicz.
  A lipiński to nam wyskoczył jak Kacperek z konopi.

 12. Moją propozycją na nadanie nazwy to: Hipolita Cegielskiego, zlikwidowano szkołę w Trzemesznie, której był Patronem.. Żaden czerwony plac i półpiersie Hipolita nie zrekompensuje tej straty, może warto go w ten sposób chociażby upamiętnić…

 13. Czy te ulice musza sie wywodzic tylko z poetow nie mozecie isc w innym kierunku np ul bananowa czy cos zwiazane ze srodowiskiem np lesna czekamy na nazwe ulic bo nie wiemy gdzie mieszkamy pod jakim adresem

 14. skoro w Trzemesznie większość ludzi nie widzi nic złego w komunizmie, albo jest im to wszystko obojętne – to po co robić coś wbrew ich woli? jakby chcieli mieszkać na ulicy Stalina, Hitlera, Che Guevary czy Tuska – to niech mieszkają. W końcu demokracja jest, nie?

 15. macie tam radnego HistEryka i Burmistrza co konczyl HistErie no to kto z takimi pomyslami wychodzi ?

  Wiecie co wam powiem ? wezcie sie za problemy bezrobocia lepiej i sluzby zdrowia niz klocic sie o nazwe bo do klotni o nazwe to widze ze pelno chetnych jest radnych ale zeby cos poprawic w bezrobociu czy sluzbie zdrowia to nie ma nikogo.

  Radni i burmistrz na cele powinni pierwsi pisac maila do prokuratora za to co sie stalo !!

  takie moje zdanie a ludzie sobie daja mydlic oczy nazwą.

 16. Ludzie o co wam chodzi? Przecież propozycja nadania ul. Brzechwy nie padła dlatego że Brzechwa popierał komunizm ale dlatego że pisał bajki i tym się głównie wsławił. Czy tym że popierał komunizm zrobił komuś krzywdę? A gdzie wolność słowa, wyboru i sumienia? Teraz się tego domagacie a jak ktoś kiedyś miał własne zdanie, lubił tamten ustrój to już jest be i trzeba go zgnoić. Sami sobie zaprzeczacie. Popierał socjalizm ( w Polsce komunizmu nie było) to jego sprawa ale był pisarzem a którego twórczości wychowały się pokolenia i to właśnie za to padła propozycja nazwania ulicy.

 17. Hitler był doskonałym specjalistą od socjotechniki ,czym tym zrobil komus krzywde?dlatego jestem za nazwaniem ulicy im.Adolfa Hitlera.Zapomnialem…zamordował miliony ludzi,ale przeciez wazna jest wolność słowa.Co za debil

 18. Kacper Lipinski !! Zapamietam to nazwisko – ciekawe ile bedzie mial do powiedzenia przy waznych dla miasta dyskusjach! Czepiac glupot kazdy potrafi!

  W szkolach sa konkursy recytatorski Brzechwy – tez Zlikwidowac?? Moze jeszcze komisje powolac ds. Wlasciwych nazw ulic! Z przyjemnoscia mieszkalabym na ulicy brzechwy!!

  • Nie wiem czy ktokolwiek potrafi zrozumieć, że tutaj jest mowa o nazwie ulicy, a nie o konkursach dla dzieci. Podejrzewam, że nazywanie ulic nazwiskami zwolenników komunizmu nie przeszkadza tylko starym komuchom. Zamiast cieszyć się tym, że ma się mądrą młodzież, która chce zrobić cokolwiek, aby wyplenić ten, bądź co bądź, w ukryciu nadal działający ustrój, wolicie marudzić i najeżdżać na p. Lipińskiego bo „JEST MŁODY”. Trochę świeżości wnosi i trzeźwego spojrzenia. Ogarnijcie ludzie swoje mózgi, bo żyć się odechciewa…

 19. i tym sposobem drodzy wyborcy Radni zajeli sie jaka dac nazwe ulicy a ja jestem prosty człowiek bez wykształcenia i lubię proste rozwiazania – wystawcie urne w urzędzie niech w czasie pracy urzednikow przychodza mieszkancy przez tydzien czasu ktorzy przy tej ulicy mieszkają (tylu mamy urzednikow to mysle ze obciazenie 2 z nich dodatkowymi obowiazkami nie zmeczy ich zbytnio) niech Ci ludzie mieszkajacy przy danej ulicy zaproponuja nazwe ulic i z tych propozycji radni by wybrali.

  Tym samym Radni by sie mogli zajac sprawami kanalizacji, oczyszczalni, bezrobocia (jak sciagnac inwestorow moze inkubator jakis przedsiebiorczosci udostepnic) szkołami i innymi waznymi sprawami

  i tym sposobem prosty człowiek zalatwil te wszystkie uczone glowy jednym posunieciem no i 2 burmistrzów na etacie ktorzy razem biorą ponad 11 kawałkow miesiecznie.

 20. A może Curie-Skłodowska też?!

  Brzechwa miał swoje za uszami, ale bez przesady, nie róbmy polowania na czarownice. W tamtych czasach każdy miał coś na sumieniu. Niech radni zajmą się ważniejszymi sprawami, niż badanie życiorysów polskich poetów.

  ps. Radni powinni uchwalić nazwę A. Asnyka. On jeden z tego grona nie był komunistą…

 21. Po prostu nie wiem czy Wy ludzie udajecie debili czy też nimi jesteście… są Wam obojętne nazwy ulic ? Pewnie fajnie mieszkałoby się, mówiąc, że mieszkam na ulicy 'komunistycznej’… Ci, co nie mają oleju w głowie – jest to obojętne, (czyt. większości osób wypowiadających się tutaj.)

  Pewnie gdyby miasto nie miało herbu i jakiś cep rzuciłby propozycje „sierpa i młota” to też byście się zgodzili… Nieważne jakie gówno, przecież ważne, by cokolwiek było dla świętego spokoju…

  Na szczęście, nareszcie w Radzie znalazły się osoby, których nie zadowoli „byle gówno” i robienie czegoś na 'odpieprz’ i powinniście wiedzieć, że z małych rzeczy rodzą się wielkie.

  EDIT: Nikt nie broni czytania bajek Brzechwy dzieciom, ale jeśli już dorośniemy i jesteśmy w stanie UŻYWAĆ ROZUMU sami, to powinniśmy choć w małym stopniu zacząć interesować się historią Trzemeszna i Polski. Niestety większości osób wypowiadającym się tutaj mogę polecić 'Kaczkę Dziwaczkę’ – tyle jesteście w stanie zrozumieć.

  • Twoja wypowiedz Pachnie mi Urzędem 🙂
   chcialbym powiedziec tu oficjalnie radnym – zajmijcie sie sprawami wazniejszymi a jak uporacie sie z problemami ktore tu na forum opisano to mozemy sobie nawet i tydzien podebatowac kto kumuchem był a kto nie 🙂

  • Lipinski niczym trzemeszenski McCarthy – zalóż komisję i scigaj wszystkich co mogli miec cokolwiek wspolnego z komunizmem. Smiech na sali!!!

   W sumie to najlepiej wykreslic wszystkie roczniki urodzine ponizej 1990 roku !! Ryzyko jest, ze ktos, gdzies kiedys mial wspolnego z komuną. Nawet styropianowcow nie mozna byc pewnym – jeszcze jakims agentem byl np. bolek 🙂

   Panie Lipinski – to co nam zostalo- ulica Eweliny Lisowskiej, Justin Bieber i tak dalej….

  • Dziwne te Twoje argumenty. Załóżmy,że w Warszawie jakiś ateista mieszka na ulicy Jana Pawła II i co powinien protestować bo jest niewierzący i to narusza jego wolność. Co ma nazwa ulicy do przekonań człowieka? Bzdury moim zdaniem i tematy zastępcze. W ten sposób to każdy może protestować bo np. będąc zameldowanym na ul. Wiejskiej można go uznać za „wieśniaka” itd. Czy nazwa ulicy świadczy w jakiś sposób o światopoglądzie, kulturze itp mieszkańca? Głupota i tyle.

   • tak tylko że Jan Paweł II po za tym że był papieżem to także namawiał do tolerancji równouprawnienia pokoju na świecie był szanowany nie tylko przez katolików ale również przez ateistów

  • Gallu Anonimie, „Kaczka Dziwaczka” jest dość pouczająca, wczytaj się dobrze aby zrozumieć ukryte sedno 🙂 bo to nie tylko wędrówka kaczuszki jest w tym prostym wierszyku opisana:-)

 22. Może najpierw zająć by się tą żenująca kupą śmieci na skrzyżowaniu ul Borowskiego ze Staszica.Wielka kłótnia o nazwę a nie ma komu porządku zrobić z tym gościem co te pałace śmieciowe ustawia.Wstyd i hańba gdzie są służby odpowiedzialne za porządek.Nazwijcie je odrazu śmiecio sztuka n.n.n.

  • Śmieci niech sobie będą, ciekawe skąd taka różnorodność w pisowni nazwiska Staszic (Stasic, Staszyc, Stazis)?

 23. Boże coś Polskę ….

  Radni dajcie nazwę ulicy Fiołkowa, poziomkowa i zajmijcie sie kolejnym tematem 🙂

  Proponuje sprawdzić wśród radnych kto był w Partii w Krochmalni i od tego zacząć dochodzenie :))

 24. Jest spór o nazwy ulic,ale nie wypowiadacie się za jaką nazwą optujecie.Znowu będzie miała dylemat rada,co wybrać,aby nie przedłużać zawieszenia bez adresu mieszkańców .Wypowiedźcie się na forum a później na radzie osiedlowej.
  Radę mamy nową,która posiada 10 nowych członków. Docierają się. Pomóżcie!.Jesteście w naszej gminie!Świeże spojrzenie na podjęcie nazw ulic wskazane i NOWOCZESNE NAZWY BEZPORNE POLITYCZNIE! A może chcecie rozpatrywać i rozliczać politycznie każde podane nazwisko przez mieszkańców ?
  Oby nie była to ulica ODLEGŁA. Nie jesteście na pewno za powrotem Jedności Robotniczej czy spornej ulicy Kubusia Puchatka bez majtek-dylematu radnych z Tuszyna. Może mądry SENEKA Wam pomoże.Mieszkańcy bądźcie pomocni!!!

 25. Spróbujcie zamówić cokolwiek w sklepie internetowym – dokąd ma przyjść przesyłka, jeśli nie macie adresu? TRZECI ROK ratujecie tych ludzi przed nieszczęściem niepoprawnej politycznie nazwy ulicy? Bareizm.
  Aż strach w tym kraju wybijać się ponad przeciętność – jedni będą Ci na siłę stawiać pomniki, drudzy – prześwietlać życiorys.

 26. radny wozny jakze by mogl sie nie zgodzic ze slowm burmistrza nie godzi sie, nie wypada byc w oppozycji przeciez 🙂

  najlepiej niech radni wsiada w auto pojada na wizje lokalna kilometrowke wykreca i wszyscy beda zadowoleni no prawie wszyscy jedynie mieszkancy nie bo podatki rosna 🙂

  jak dobrze ze ja juz tam nie mieszkam :))

  roznica jest kolosalna miedzy trzemesznem a innymi miastami tu takich cyrkow nie ma i licza sie ze zdaniem mieszkancow

  • Przerażają mnie hasła o wieszaniu kogokolwiek. Wiem, że to tylko hasła, ale zanim do władzy doszli faszyści w Niemczech czy bolszewicy w Rosji to też były tylko hasła.

   • „nie będę taki jak oni – nie podam wrogom dłoni” zdaje się, że nie są to najlepsze hasła do promowania Dnia Żołnierzy Wyklętych. Jawne zachęcanie do nienawiści…

 27. Naprawdę ludzie ogarnijcie się.. Krytykujcie chłopaka bo chce żeby wszystko było jak najbardziej nasze, trzemeszeńskie. Każdy kto krytykuje ze go nie ma na komisjach, radach niech ruszy tyłek i idzie na ta rade i się wypowie w swoim imieniu a nie przez monitor. A druga kwestia jest taka ze jak są wybory to dupa w troki a nie narzekać jak się nie było. Jak się nie było to się nie dyskutuje! I nie mieszańców programów nauczania do nazw ulic..

  • „Nie mieszać programów nauczania do nazw ulic”?? Czyli, w konkursie recytatorskim wierszy Brzechwy można udział brać – a może nawet, o zgrozo, zaprezentować komisji konkursowej jakiś utwór z podtekstem komunistycznym – ale już patronem ulicy być nie może, bo wstyd? Bo nie był w wystarczającym stopniu patriotą?

   Idąc takim tokiem rozumowania: co z Mickiewiczem, Chopinem, Słowackim? Wszystkie swoje najwznioślejsze dzieła stworzyli na emigracji, z bezpiecznej odległości komentując ówczesną sytuację polityczną. Kwestia ich pochodzenia tez dyskusyjna. Czy w/w trójka spełnia kryteria polskości wg młodych trzemeszeńskich patriotów?

   • Czego Ty wymagasz od ludzi pokroju radnego KL? Ci ludzie myślą prosto. Ten dobry, ten zły. Ten Żyd a ten prawdziwy Polak. Ten gej a ten zdrowy. Wiedzą tyle co im powie ksiądz na zebraniu Gnieźnieńskich Patriotów. Pranie mózgów zawsze opierało się na tych samych zasadach. Tak było w Komsomole , Hitlerjugen. Mechanizmy manipulacji młodymi ludźmi pozostały te same, zmieniają się tylko ideologie.

 28. Polecam tym, którym przeszkadzają ulice o nazwach Tuwima i Brzechwy, wysłuchanie piosenki grupy „Bez Jacka” ( poprawna politycznie ) „Absztyfikanci Grubej Berty” – słowa Tuwima. Myślę, że i Tuwim i Brzechwa gdzieś tam „w chmurach” mają właśnie taki stosunek do tego, czy podobają się naszym radnym, czy nie. Poradzą sobie bez tej o jednej więcej ulicy ich imienia – mają ich wystarczająco dużo ( prawie w każdym większym mieście ).

 29. Dużo już tu napisano, bardziej lub mniej mądrego ale przecież propozycja Brzechwy na patrona ulicy jest nie za jego poglądy czy upodobania polityczne ale za jego twórczość literacką. A gdyby się przyjrzeć patronom innych ulic w naszym mieście to też by się coś ciekawego w ich życiorysie znalazło.

 30. Po pierwsze Kacper nie mówi o bajkach Brzechwy ale samej jego osobie, więc nie wiem skąd są te dyskusje na temat jego Bajek.

  Po drugie, kłopot trwa od 2,5 roku, to ja się pytam gdzie byli ich poprzednicy? Czemu to trwało tak długo?

  Po trzecie, jak jest okazja nadać nazwę ulicy na cześć kogoś komu to się należy, to czemu z tego nie skorzystać ?

  Widzę, że ludzie co piszą komentarze to najwyżej podstawówkę skończyli, jeny co wy macie w głowach! To, że ktoś był na emigracji podczas wojny, to nie świadczy, że był po stronie zaborców. A Brzechwa popierał komunizm, nawet pisał teksty propagandowe. Jest mi wstyd, że wśród takich ludzi mieszkam. Pewnie przy pierwszej lepszej okazji pojechalibyście za granice… Jestem całkowicie za K. Lipińskim, ponieważ widać, że nie zapomina o historii Polski!!! Jakby więcej polityków myślało o Polsce to by nie było takiego „syfu” tutaj.

  • Jak Ci wstyd to się wyprowadź. Dlaczego Pan radny Lipiński nie zaproponuje kogoś innego na na patrona ulicy? Krytykować czyjś pomysł nie podając swojego jest bardzo łatwo. Ciekaw jestem jakie „orła” zaproponuje.

 31. i tacy ludzie pozniej ida na wybory i wybieraja takiego burmistrza i radnych i masz taka polska o jaka Dziad twój walczył ?

 32. Komunista Stalin miał ojca Polaka było ostatnio na wp. więc się nie czepiajcie, nazwa ulicy nic nie zmieni tylko ci ludzie bez adresu mają problem.

 33. Prześmieszny w poczuciu swej ważności radny pożal się Boże Lipiński zapomniał o Kilińskim. Pomnik czas obalić, bo Pan przepocieszny nasz wielki radny sięga do Wikipedii. A jak sięgnie do książek historycznych i do źródeł to jak nic pomnika nie mamy.

 34. Gdyby czytał choć kolorowanki z podpisami, to by miał trochę oleju w głowie. A że książeczek nie czyta …no to mamy pomysłowego Lipińskiego naszego.
  Panie Lipiński! Uczyć się i nie psuć swojej wątpliwej reputacji.
  Powinni mu w tym pomagać radni z Ponad Podziałami, bo taki radny jest stamtąd .

 35. Radny zaproponowal inne nazwy,chciał by przeglosowac je na tamtej radzie,lecz czesc radnych chciała sprawe przemyśleć i dobrze sie zastanowić,wybrac rozważnie nazwy na marcowej radzie

 36. Ulica 22 stycznia do natychmiastowej zmiany.! Jak pan się dowie , co zdarzyło się tego dnia 1945r., to na pewno wystąpi pan na sesji z patriotycznym apelem o zmianę tej nazwy.
  Współczuję mądrym radnym z Ponad Podziałami.

 37. Czytam te wszystkie wypowiedzi i nie wiem czy śmiać się czy złościć? A wszystko przez Pana Jana Brzechwę ,którego jako patrona ulicy zakwestionował młody radny.Tak jak już wyżej ktoś napisał ja także nie miałabym nic przeciw aby nazwisko tego autora nosiła ulica w Trzemesznie.Nie znam pana Lipińskiego i jego przodków lecz myślę że nie jest potomkiem szlacheckiego rodu.Jeśli zaś nie jest to, jeśli by jakimś trafem znalazł się w tych wspaniałych czasach o których wspomina a więc 20-leciu międzywojennym w którym rzeczywiście Polska po ponad stuletniej niewoli gwałtownie nadrabiała zaległości w gospodarce,technice itd,obecnie pan radny w tamtych czasach mógłby zakończyć edukacje na 4 klasach szkoły powszechnej(bo tak się chyba nazywała) i jeśliby jego rodzice dysponowali pieniędzmi może posłaliby go na naukę do jakiegoś rzemieślnika po tej szkole.Kariery więc nie zrobiłby, bo nikogo nie interesowało czy zdobędzie wykształcenie na miarę swoich możliwości.W potępianych zaś przez niego czasach Polski socjalistycznej był obowiązek nauki szkolnej do 16 roku życia,jeśli tylko ktoś chciał się uczyć mógł ze zwykłego wiejskiego chłopaka zostać inżynierem,doktorem,księdzem itd. Tak że nie wszystko co wiąże się z tamtym okresem było be.Ten pan powołuje się na autorów,którzy o tym piszą ja nie muszę tego czytać bo urodziłam się w tamtych czasach na wsi i dostałam szansę na bezpłatna edukację a także kilkoro mojego rodzeństwa czego nie doświadczylibyśmy w okresie XX-lecia międzywojennego.Reasumując przydługi trochę komentarz,niech pan podziękuje Panu Bogu że dane jest panu żyć tu i teraz.Zaufali panu wyborcy niech więc pan działa dla dobra Trzemeszna w słusznych sprawach i rozwiązuje poważne problemy miasta i gminy bo takie są a sprawę nazewnictwa ulicy rozwiązać tak jak ktoś wyżej poradził.Niech sami mieszkańcy zgłoszą swoje propozycje.

 38. Nie chcę wystąpić jako Anonim więc podaje moje imię jako że zbyt szybko „uciekło” mi co napisałam wyżej. Pozdrawiam wszystkich autorów powyższych komentarzy tych co piszą poważnie i z zaangażowaniem a także tych,którzy robią to dla żartu.

 39. Jutro rada osiedla nr 2-zobaczymy jakie ulice przegłosują-czy będzie to nazwisko komunisty czy tez bezsporna bez kontekstów politycznych. Mieszkańcy czekają na werdykt,bo nie chcą mieszkać bez adresu a sesja tuż,tuż…

 40. Nie wszyscy Wielcy Twórcy mieli szczęście debiutować po odwilży 1956r.!!!!!!!!!!!
  i dlatego np. Mira Zimińska Sygietyńska do repertuaru ” Mazowsza” włączała pieśni o planie sześcioletnim, Agnieszka Osiecka była członkiem ZMP, a kompromis z komunistami zawarli Iwaszkiewicz, Dąbrowska itd. Tworzył też „komunistyczne, „(! ? ) uwielbiane przez dzieci wiersze … sponiewierany tu Brzechwa. A Miłosz , a Szymborska?…tak samo.
  Pan Lipiński i jemu podobni nie są w stanie wymazać rzeczywistych osiągnięć polskiej kultury epoki PRL.
  Zgoda, że było to państwo podległe ZSRR ,biedny kraj z pozorami demokracji. Ale takich osiągnięć we wszystkich dziedzinach sztuki , takich nazwisk, jakie były w tamtym ponurym czasie ,trudno później odnotować.
  Liczę na mądrość Rady Osiedla nr 2, niech nie dadzą się pokrzykiwaniom osób zacietrzewionych w nienawiści.
  Nie wiadomo zresztą jak działalność- tych młodych dziś ludzi – ocenią przyszłe pokolenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj