Strona główna Polityka Odbiór odpadów – 20 złotych od osoby

Odbiór odpadów – 20 złotych od osoby

15714
66

To już prawie pewne, że od marca zapłacimy drożej za odbiór odpadów. Opłata ma wzrosnąć do 20 złotych od osoby (do tej pory 13 złotych).

Z taką propozycją wystąpił do Rady Miejskiej burmistrz Krzysztof Dereziński. Dzisiaj radni dyskutowali na ten temat na obradach komisji.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały, obowiązujące obecnie stawki w znacznej części nie pokrywają kosztów systemu gospodarowania odpadami. Największe koszty związane są z ich odbiorem, transportem, zbieraniem, unieszkodliwianiem i odzyskiem.

O ponad 50% wzrosła opłata za zagospodarowanie śmieci w instalacji w Lulkowie. Wysokie są też koszty odbioru i transportu przez spółkę Remondis Aqua. Jak się okazuje firma ta nie ma na naszym rynku konkurencji. Pomimo kilkakrotnie ogłaszanych przetargów na złożenie ofert nie zdecydowała się żadna inna, konkurencyjna firma.

Jak podkreślono w dołączonej do uzasadnienia analizie, tak znaczna podwyżka nadal nie będzie bilansować ponoszonych kosztów. Gmina z innych źródeł będzie musiała dopłacić około 830.000 złotych. Gdyby pozostać przy starych stawkach, zabrakłoby ponad 1.700.000 złotych.

Jak podkreślał wiceburmistrz Dariusz Jankowski, jedynym sposobem na pokrycie tego deficytu mógłby być kredyt, co w obecnej sytuacji finansowej gminy byłoby drogą do donikąd.

W głosowaniu 8 radnych poparło propozycję burmistrza. Zagłosowali za nią: Maciej Dalewski, Dominik Woźniak, Tadeusz Pawlak, Marcin Jakubiak, Magdalena Laskowska, Benedykt Nitka, Rafał Nawrocki, Renata Wiśniewska. Przeciwni byli: Piotr Lewandowski, Piotr Kołodziejczak, Daniel Bisikiewicz, Renata Buzała, Agnieszka Bartz i Kacper Lipiński. Nieobecny był Grzegorz Koperski.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na sesji RM w najbliższy piątek. Inne rozstrzygnięcie jest możliwe jedynie w przypadku nieobecności lub zmiany decyzji przez niektórych z radnych, którzy dzisiaj opowiedzieli się za podniesieniem cen.
Z dużym prawdopodobieństwem można więc spodziewać się od 1 marca podwyżek za odbiór śmieci.

66 KOMENTARZE

 1. przykrecic kurek tym co glosowali tak a nie inaczej w wyborach- niech placa to zmadrzeja moze.

  Ci co bystrzejsi zaczna jezdzic do lasu z elektro smieciami lub odpadami NIESEGREGOWANYMI bo ludziom nie chce sie segregowac lepiej do jednego wora i do lasu a tu placic za segregowane smieci i git majonez.

 2. ostatnio widziałem jak zbierają śmieci segregowane wszystko wrzucaja do jednej smieciary a zas zdzieraja z ludzi bo niby koszty sa duze jak sami w kulki leca i ludzi glupich robią kpina robia wladze z siebie

  • Może to wynika z tego że śmieci segregowane tak czy tak trzeba przesegregować i mimo wszystko wrzucenie w jedną śmieciarę jest tańsze niż zakup kolejnych pojazdów, zatrudnianie kolejnych osób.

 3. Popieram sama widziałam jak segregowane smieci wala do jed ego kontenera wiec ja pytam po jaki h….to wszystko czy wy myslicie ze biedniejsi ludzie beda w stanie placic taka kwote

 4. Też widziałam jak butelki szklane(białe, kolorowe)do jednego kontenera wrzucają. A potem cena śmieci w górę idzie. Niech mieszkańcy nagrają film i wrzuca w internet.

 5. Panie Nitka,prosimy ,jest Pan finansistą więc liczymy że dokonasz wnikliwej analizy,jezeli remondis jest monopolistą to wy radni możecie a wręcz powinniście domagac sie od burmistrza aby żądac jakie są rzeczywiste koszty odbioru i transportu, bo to przeciez gmina jest wiekszościowym udziałowcem wiec takie analizy nalezy żądac aby spółka nie dyktowała ceny a nie słuchac co przedstawia p. Jankowski bo jego argument to tylko że drogo ale z czego to własnie wynika ,szczegóły i konkrety.To nie bedzie złamania prawa a odbiór i transport to pewnie połowa kosztów.Nasza gmina jest najbliżej położona do Lulkowa w stosunku do innych gmin, wiec jak to się tam ma.Połowa mieszkańców samego miasta z calosci naszej gminy to tez argument bliskości do Lulkowa.Nie mozna obciążać tak drastycznie mieszkańców.Jeszcze do sesji jest czas radni wiec do pracy

 6. Wysokie koszty odbioru ? dużym zestawem śmieciarą rozwozili worki foliowe pod każdą posesje – nie zabierając nić i pan Dereziński pitoli o nieopłacalności teraz powinno być pipipiiiiiip pipip

   • Za często ?
    Tzw popiół i podobne z obszarów wiejskich raz na miesiąc w sezonie grzewczym i segregowane raz na 3 miesiące, tak jest na obszarach wiejskich.
    Dla kogo go za często?
    W innych gminach naszego powiatu zbiórki są odpowiednio co 2 i 4 tygodnie a opłaty zbliżone

 7. Płace minimalne rosną, dotatek 500+ i inne, niema ludzi do pracy – stąd koszty odbioru odpadów rosną. W ekonomii określa się to terminem inflacja. Efekt dobrej zmiany obecnego rządu.

  • Nie obecnego rzadu tylko tych co sprzedali Niemcowi bo sie robic nie chcialo aNiemiec teraz kroi ile wlezie choc maja mniejszy udzial polaczki to tylko szczekac potrafia a Niemiec kapuche robi i gotowy pieniadz wywozi do siebie

 8. Po co segregacja, jak i tak wszystko razem mieszają. Najwyższa pora by burmistrz choć raz wysłuchał obywateli, i był za głosem ich. A nie przed wyborami ładnie mówił, obiecywał. A teraz nabija ludzi w butelkę

 9. Prawda jest taka że rząd zrobi wszystko aby okraść obywatela, bo obywatel nie może mieć za dobrze bo w d.p.e mu sie poprzewraca. Taka już jest mentalność Polaków sami sobie szkodzimy gdy sąsiad ma trochę więcej i też tak jest w polityce. Najpierw sprzedali komunalkę A teraz zazdroszczą że Niemiec zarabia? Wszystkie koszty za podwyżki mieszkań gruntów wody ścieków oraz śmieci powinien ponieść pan burmistrz i cala rada z lat gdy wszystko prywatyzowali.

 10. Śmieci drożeja wszędzie i to bardzo znacznie. Wystarczy rozejrzec sie po okolicznych gminach. Pan Jankowski powiedział wyraźnie, że jedynym sposobem na utrzymanie dotychczasowych cen jest kredyt. Ciekawe czy radni, którzy byli przeciw wskazali jednak jakis inny sposób na zaradzenie tej sytuacji. Z pewnością nie bo przecież łatwiej jest pokazać mieszkańcom, jestem z wami bo nie godzę sie na podwyżkę, niż wskazać jakieś konkretne rozwiązanie. Plus dla pana Nitki, że tym razem nie zasilił populistycznego skrzydła w radzie.

  • Warto właśnie aby p. Nitka i reszta radnych pochyliła sie nad ustaleniem rzeczywistych kosztów ile co kosztuje , niech remondis przedstawi szczgółowa kalkulację bo burmistrz od tej spółki moze to żądać a radni niech to przeanalizuja a nie pewnie suche liczby.TO nie populiści tyko rzetelnośc bo łatwo wydawać cudze pieniadze !!!!!! to nie populizm , nie nie nie !~!

  • To że drożeją nie oznacza że muszą drożeć wszystko przez to że gminy oddają śmieci w prywatne ręce A ci muszą na tym zarabiać i to krocie bo w przeciwnym razie się nie będzie opłacać. Powinni zakazać produkcji śmieci wtedy było by ich mniej. Po co pozwalają na produkowanie czekolady podobnej której nikt nie lubi? Po co produkują tyle różnych maseł podobnych (margaryny) jeden rodzaj wystarczy ten najlepszy. Po co pakują w butelkach plastikowych skoro potem nie ma co z tym zrobić. Kiedyś było wszystkiego mniej ale było to dobre i zdrowe. Kiedyś masło prawdziwe było standardem każdego domu i było tanie dziś drogie i nie każdego na to stać, dlaczego tak się dzieje? Dzis za zdrowa zywnosc trzeba placic krocie a kiedys byla oba stabdardem kazdego domu. Dlaczego mamy płacić więcej za dobra żywność? To jest okradanie bywateli i powinno to się karać. Teraz się dziwimy że tyle chorób jest. Tym powinien się zad zająć zakazać produkowania śmieci. Każde napoje w szklanych butelkach i oczywiście zwrotnych. Zakazać produkowania produktów pochodzenia podobnego. Oraz w foli Zakazać produkowanie foliówek. Wtedy będzie tych śmieci mniej.

  • ale po co kredyt wystarczylo nie podpisywac umowy z Kancelaria, nie sprzedawac komunalki itd itd wiele takich decyzji i smieci by mozna oplacic z gminnej kasy a tak jest jak jest i LYPA panowie obaj burmistrzowie

  • Niestety jak ktoś się interesuje tematem to wie ze ceny rosą w całej Polsce:

   Łódź – od stycznia miesięczna stawka od osoby wzrosła z 7 zł do 24 zł
   Krosno – miesięczna stawka wzrosła z 9 do 18 zł,
   Olkusz – miesięczna stawka wzrosła z 9,50 zł do 22 zł,
   Marki pod Warszawą – miesięczna stawka wzrosła z 8 zł do 32 zł.
   Chełm – z 11 zł do ok. 20 zł miesięcznie za osobę,
   Katowice – z 14 zł do 21,30 zł,
   Kielce – z 9,50 zł do ok. 20 zł,
   Leszno – z 11,50 zł do 24 zł,
   Malbork – z 13,50 zł do 20 zł,
   Radomsko – z 10,50 zł do 16 zł,
   Sosnowiec – z 11 zł do 17 zł,
   Wałbrzych – z 12 zł do 27 zł.

   Niestety ale Ceny rosą wszędzie a gmina zamiast inwestować w instalację do odzysku np. (kompostownia) to wszystko rzuca do Lulkowa i płaci jak zboże…

    • Ze spalarnią mógłby być problem.Kto by chciał mieć takie ”coś” pod nosem? Jak wiadomo na obszarze naszej gminy nie ma miejsc bezludnych.

     • Mam panie piecyk i spalam. W ubr. wyprodukowałem ciepła, coby bloki na 22 stycznia ogrzać. Nikt nic nieczuł – a palenia na razie do października starczy. Temperatura, że szkło się topi.

   • Gmina w czesnjeszych latach zainwestowała w oczyszczalnie i co my mamy teraz z tego, że remondis teraz dyktuje nam warunki. Dlaczego mamy inwestować w coś co zachwile zostanie sprzedane po niższej cenie w obce ręce.

 11. Może ktoś nam napisze ładnie ilu jest mieszkańców w gminie Trzemeszno a ilu płaci za odbiór śmieci. A wtedy można rozmawiać o podwyżkach.

 12. Mnie stac to bede placil sobie za niesegregowane a z checia popatrze na tych co tak biegli na wybory glosowac na tych kandydatow co klepneli im te stawki buuuhahh mi krzwdy nie zrobi nawet 100wka na łebka wiec smialo podnosic ceny a ja bede sie smial

 13. Drodzy radni ktorzy glosowaliscie za podwyzka powinniscie teraz placic za tych co nie placa i nie maja pojemnikow i nie maja umow na wywoz smieci i tyle potem podwyzki walcie nie macie pieniedzy a Owsiakowi walicie iccie do niego niech wam dolozy.

  • pisz za siebie – mi ceny podwyzek roznicy wielkiej w budzecie zla nie czynia rowniez jak juz tu ktos pisal ja tam placc moge ile remondis chce prosze bardzo. Czekam rowniez jak napisal juz ktos wyzej az wykrusza sie ci biedni co to glosowali na tych radnych i moze to ich nauczy po co sie glosuje na radnych – ano no to by pilnowali burmistrzow by tamci nie trwinili gminnej kasy i pilnowali interesu mieszkancow Ci co byli na wyborach i tak glosowali to teraz nie mialczec tylko co miesiac placic ladnie

  • 480 zł za tonę – niesegregowanych. Teoretycznie załatwianie tej sprawy samemu mogłoby być bardzo opłacalne, a na blokach to już pod złoty interes podchodzi.

 14. Każdy z nas powinien wiedzieć że gmina i remondis muszą na tym zarobić tylko dlaczego ceny id a do góry tak drastycznie ? Ostatnie lata pokazały na co stać nasz urząd same podwyżki robią nie o kilkanaście procent tylko o 200 % -300 % a my milczymy dlaczego? To jest jawne obrażanie obywatela. Wszyscy won cały urzad razem z remondisem tak powinno to się skończyć. Bo tam za dużo układów jest.

  • Nie w tym kierunku pijesz głupiutki człowieku. Przecież takie drastyczne podwyżki są w całym kraju. Uważasz że nasza gmina i remondis sterują całym krajem?

   • Porownujesz taka mala wioske jak jest Trzemeszno doduzych miast gdzie od osoby jest tyle samoszkoda slow rozrzucaja na lewo prawostale w Gminie jakies remonty notoszuka sie kasy gdzie w obywatelach niestety ruszyc dupe jak duzo zabieraja smieci do Lulkowa czy sapelne auta przeciez paliwo kosztuje na wode nie jezdza to jest oszczednosc.

    • O czym Ty piszesz? Od kiedy opłata za śmieci przeznaczona jest na remonty? Opłata za śmieci jest za śmieci, a to czy pełne auta są czy jeżdżą w połowie jakie ma znaczenie – płacona jest kwota przy przetargu i wygrywający przetarg się martwi czy może na pół załadowany jeździć – to na jego stratę idzie.

 15. Pytanie do podrzucających śmieci na blokach: teraz jak jest oplata 20 /os to chyba mniej się będzie opłacało przywozić śmieci na osiedle niż jak było 13zl/os, prawda? Czy to poprostu taka wasza buraczana natura?

  • Szanowny Obserwatorze,
   pozwalam sobie zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, „właścicielem” wszystkich śmieci jest gmina i to na niej ciąży obowiązek ich odbioru-bez względu na to czy zostaną wrzucone do pojemnika( i nie ma tu żadnego znaczenia czy mieszkaniec- oczywiście wnoszący opłatę- wrzuci je do „swojego” pojemnika, czy do „dzwonu” na osiedlu) czy wywiezie do lasu- i tak za ich zbiórkę i dostarczenie do Lulkowa płaci budżet gminy (czyli każdy z mieszkańców objętych opłatą).
   Zatem zżymanie się na „podrzucaczy” śmieci( jeszcze raz podkreślam- jeśli są objęci umową i wnoszą opłatę. Co innego, gdy śmieci podrzuca osoba spoza gminy, lub mieszkająca na jej terenie, ale bez umowy/opłaty.
   Jest takich w gminie:
   -liczba mieszkańców (wg meldunków)- 13.899
   -liczba mieszkańców wg deklaracji „śmieciowych”-12.258
   Prosty rachunek: 1.641 osób mieszka, a nie płaci. To prawie 12% mieszkańców gminy.
   1.641 x 20 zł (nowa stawka za wywóz)=393.840 zł w skali roku.
   Dokładnie o tyle można zmniejszyć dziurę budżetową – o ile właściwi urzędnicy przestaną ograniczać swoje działania do najprostszych(bo nie wymagających z ich strony żadnej aktywności) czyli podwyższania stawki opłaty.-
   Po drugie: system działa wyłącznie na papierze! Jeśli dobrze pamiętam wg danych ratusza około 98% tych, którzy mają umowy i płacą, zadeklarowało, że segreguje śmieci.
   A jak wygląda rzeczywistość: wg opracowania zleconego przez UMiG -za rok 2018- 75% odebranych od mieszkańców śmieci stanowiły odpady NIEPOSEGREGOWANE (zmieszane)!
   Nie dziwmy się zatem, że opłaty rosną i rosnąć będą- po prostu cały trzemeszeński system- przede wszystkim za sprawą samych mieszkańców- to jedna wielka ściema.
   Na koniec proste pytanie: czy rzeczywiście nasz domowy budżet „rozwali” podwyżka o skali 7 zł/miesiąc/ osobę ?
   Wystarczy( miesięcznie): wypalić pół paczki papierosów mniej, zmniejszyć spożycie piwa o 3 butelki/puszki, zrezygnować z 1,5 „małpki”, odpuścić 2 torebki chipsów, czy przestać wyrzucać pieniądze (i zaśmiecać świat przy okazji), kupując reklamówki przy każdej wizycie w sklepie.
   Pozdrawiam
   TDi

   • Skoro kolega taki mądry może wytłumaczy dlaczego ludzie zwoża śmieci z, drugiego końca miasta na bloki? Co takiego super jest w tych blokowiskowych pojemnikach czego oni nie mają?

    • Może dlatego tak robią że mieszkańcy domków jednorodzinnych mają za małe pojemniki a wywózka śmieci jest za rzadko? Z tego co słyszałem to Remondis ma podpisaną z gminą umowę (według statusu gminy) że Remondis powinien wynajmować (odpłatnie) pojemniki ale nie wynajmuje tylko sprzedaje.

     • Pomijając częstotliwość odbioru z posesji,podrzucanie jest rzeczą naganną.Przypuszczam że chodzi tu o segregację.Podrzucane są nie tylko śmieci drobne nieposegregowane ale grubsze gabarytowo które to właściciel powinien wywozić do punktu na Święte.

   • Ludzie przyjeżdżający autami napewno nie zasmiecaja świata chociażby sama emisja CO2:) a po drugie rozumiem że działa to w dwie strony? Mogę zabrać śmieci i jeb**c pod byle lakim domem? Nie wiedziałem. Dzieki

   • Z Tomaszem D. (jak niemal zawsze) się zgadzam, z jednym jednak wyjątkiem: opłatę za odpady wnoszą osoby faktycznie zamieszkujące na terenie gminy i tutaj „wytwarzające” śmieci co oznacza, że osoba zameldowana w Trzemesznie, a zamieszkująca w Warszawie czy Londynie, płacić u nas nie musi. Stąd (w większości) te 12%.
    Podwyżkę opłat niestety trzeba przełknąć, a jedynym sposobem na to, by w przyszłości rosły one wolniej, jest uczciwa segregacja i świadomość, że im mniej my wszyscy tych odpadów wytworzymy, tym mniej za nie zapłacimy.

 16. Ludzie przyjeżdżający autami napewno nie zasmiecaja świata chociażby sama emisja CO2:) a po drugie rozumiem że działa to w dwie strony? Mogę zabrać śmieci i jeb**c pod byle lakim domem? Nie wiedziałem. Dzieki

 17. Drodzy Mieszkańcy, jaką władzę wybraliście tak macie. Z tego co dotychczas widać i słychać to nic nie zostało zrobione za czasu nowej Rady Miasta nie wspominając o Burmistrzu, bo to już chyba 4 kadencja i NIC!!!!!! a nowa Rada jak widać z przewodniczącym na czele, to od Sesyjki DO Sesyjki i kasa leci za każde, NIC nie znaczące posiedzenie. Powiem krótko, co takiego my Mieszkańcy mamy z takich rządów obecnej Rady I Burmistrza, noo co TYLKO PODWYŻKI!!!!!!!!!! To poto my Mieszkańcy jesteśmy potrzebni im, żeby IM SIĘ DOBRZE ŻYŁO, oczywiście za nasze publiczne pieniądze. I co z tego wynika ano to- A TY LUDU CIEMNY PŁACZ I PŁAĆ, bo my wielcy rządzący tak Sobie ustalimy, A WT LUDU CIEMNY ZAPŁACICIE, no co PROSTE PROSTE

  • A PO CO W GMINIE VICE BURMISTRZ ? NIE STARCZY TYLKO BURMISTRZ TRZEZWY ?
   PO CO KOSZTY CO MIESIAC 5-6 TYSIA I ZA CO ZA PRZEMOWIENIA ?

 18. Dobra zmiana ….chcieliscie 500+ 13,14 to macie nie ma nic za darmo a w szczególności od Rządu. Co jeszcze wam naobiecuja przed wyborami prezydenckimi a wy to tak łykacie jak indor muchę😃😃😃

  • Weż się za robotę 90 % piszacych to nauczyciele. Nic Wam w du……ach nie pasuje. Nawet dodatkowe emerytury gdzie dzięki posrańcom i sldowcom ludzie maja po 900 pln.

 19. jesteś tak głupi czy tylko nie rozumiesz. płacę za wywoz smieci za całą rodzinę -5 osób. segreguję odpady, plastikoraz szklo myje przed wyrzuceniem. W Niewolnie nie rozdają worków na odpady wiec poza koszem na komunalne musimy wywozic plastik, szkło, makulaturę, metal do dzwonów. Czasami zatrzymujemy auto w Niewolnie– swoją drogą bardzo bezpieczne miejsce, czasami kolo bloków jak przywozimy dzieci do przedszkola, czasami kolo marketu.. jadac do szkoły. Twierdzisz, że podrzucamy Tobie śmieci? możebardziej zastanow się na jak bardzo niegospodarnych włodarzy glosowaleś.

 20. Tak samo bylo z oczyszczalnia wyremontowac i oddac Remondisowi to trzeba byc ale glupim do kwadratu bez mozgu jakby u nas w Trzemesznie nie bylo ludzi do zarzadzania to poco w tej Gminie ci ludzie siedza wstyd taka mala gmina i nie potrafi byc sama w sobie i zarabiac Niemiec madrzejszy.Polak zawsze byl pod batem tylko do roboty nie do rzadzenia.

 21. Dlaczego mamplacic 20zl.od osoby ogrzewaniemam nagaz plstiki i szklo i papier do dzwonow stoluje sie restauracji i za co tyle kasy zwariowali.

 22. bylo nie sprzedawac komunalki teraz smieci to zloty biznes – sam chetnie smitnisko otworze mieszjancy ladnie mi buteleczko przygotuja plastikowe ja sprzedam za tone za dobry piniadz, tak samo puszki, szklo do huty na przetopienie, papier na makulaturke, organiczne n akompost poleci i dla rolnikow za free sie da to po sadach i polach rozrzuca nie bede misial tego skladowac na kupie a niesegregowane to trudno. Tylko gdzie to otworzyc zeby sie nie buldoczyli na miatach ?

  mieszkancom sie podkreci w 20121 z 20 zyla na 30 zl powie sie ze trzeba rada klepnie i po bólu

 23. Czytam te Wasze komentarze i jestem przerażony ich (a przynajmniej znacznej ich większości) merytorycznym poziomem. Ludzie! jeśli nie znacie lub nie rozumiecie prostego mechanizmu, który decyduje o kosztach zagospodarowania odpadów w gminie, to może przeczytajcie na początek tekst, który komentujecie? Nadal nie rozumiecie? To nie pozostaje nic innego, jak powstrzymać się przed wypisywaniem bzdur.
  Gmina kilka razy ogłasza przetarg na zagospodarowanie odpadów, do którego nie przystępuje nikt, poza Remondisem. To w efekcie powoduje, że cena zaproponowana przez Remondis musi zostać zaakceptowana i na tym etapie jest to wartość wykonania całego zadania, a nie wysokość opłaty dla mieszkańca. Teraz dopiero, Rada Miejska na wniosek gminy decyduje, jaką część kosztów pokrywają mieszkańcy, a jaką budżet gminy. Rada decyzję podjęła: mieszkańcy, w tym Burmistrz, urzędnicy gminni, radni i pracownicy Remondisu płacą po 20 zł od osoby/miesiąc, brakujące 830 tys. zł dopłaca budżet gminy. I z czym tu dyskutować? Ma ktoś inny pomysł? Tylko realny, czyli taki, który nie doprowadzi do bankructwa Gminy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj