Strona główna Kultura Obwody szkół zostaną zmienione?

Obwody szkół zostaną zmienione?

1512
38

W ostatnim czasie rodzice dzieci, które niebawem rozpoczną naukę szkolną, mają sporo powodów do zmartwień. Niedawno pisaliśmy o zamieszaniu, jakie wywołało cofnięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Od kilku dni wśród rodziców żywy jest temat zmian obwodów poszczególnych szkół podstawowych w naszej gminie.

Okazuje się, że w Urzędzie Miejskim Trzemeszna powstał projekt uchwały, która ma ustalić nowy plan sieci szkół  Najwięcej zmian dotyczy szkół podstawowych.

W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, że zmiany są podyktowane zmieniającą się sytuacją demograficzną w gminie i mają one zrównoważyć liczbę uczniów w klasach i dostosować liczebność uczniów w szkołach do możliwości lokalowych. Nowa organizacja ma także skrócić czas dowozu i sprzyjać zwiększeniu liczebności uczniów w klasach w szkołach wiejskich.

Według projektu do obwodu SP nr 2 mają być włączone niektóre ulice, przynależne do tej pory do SP nr 1. Są to ulice: Czarnieckiego, Kosmowskiego, Orchowska, Osiedlowa, XX lecia PRL, Słoneczna, Sportowa, Wyszyńskiego, Źródełko oraz miejscowości Brzozówiec, Miaty i Święte.

Do szkoły w Kruchowie mają uczęszczać dzieci z Huty Trzemeszeńskiej, Kierzkowa i Pasieki, a do Trzemżala z Popielewa i Bieślina oraz części Zielenia. Powyższe miejscowości do tej pory były również w obwodzie SP nr 1.

Z tych propozycji jasno wynika, że w SP nr 2 oraz w szkołach w Kruchowie i Trzemżalu ma zwiększyć się liczba uczniów kosztem SP nr 1. Zmiany te mają dotyczyć dzieci przyjmowanych do szkoły od 1 września 2016 r.

O opinię zapytaliśmy dyrektorów szkól trzemeszeńskich. Jarosław Kaniasty – dyrektor SP nr 2 stwierdził, że nie uczestniczył w żaden sposób w pracach nad projektem, dlatego trudno mu mówić o szczegółach. Krystyna Kwaśniewska – dyrektor SP nr 1 powiedziała , że również z nią nikt projektu nie konsultował. Nie ukrywała jednak zaniepokojenia perspektywą zmniejszenia liczby dzieci. Przypomniała, że kilka lat temu przejęła uczniów z likwidowanych szkół wiejskich wraz z nauczycielami. Teraz z kolei ma oddać uczniów do innych szkół, a problem z zatrudnieniem nauczycieli, dla których zabraknie godzin pozostanie w jej placówce.

Nie do końca trafny wydaje się też argument o skróceniu czasu dojazdu do szkół. Okazuje się, że odległość z Bieślina czy Popielewa do Trzemżala jest porównywalna, a nawet nieco większa niż do Trzemeszna.

Okazuje się również, iż projekt uchwały nie był dyskutowany nie tylko z dyrektorami. Nie zapoznano z nim ani rodziców, ani też radnych, którzy to mają podjąć ostateczną decyzję. Projekt nie wpłynął jeszcze do Rady Miejskiej Trzemeszna. Został jednak już wysłany do zaopiniowania do Kuratorium Oświaty.

Próbowaliśmy zapytać o zdanie władze naszej gminy. Burmistrz Krzysztof Dereziński przebywa na zwolnieniu lekarskim, a jego zastępca Dariusz Jankowski nie chciał się wypowiadać na ten temat tłumacząc, że nie uczestniczył w opracowaniu tego dokumentu i nie jest zorientowany w jego szczegółach.

38 KOMENTARZE

 1. Sprawa ta dotyczy nie tylko szkół podstawowych ale również gimnazjów w Trzemesznie,Kruchowie i Trzemżalu.Nikt nic nie wie gdyż jest to samowolka pana Ś.Takie oto bezprawie panuje w Trzemesznie.Brak słów.

 2. Nikt nie uczestniczyl w projekcie 🙂 nikt sie wypowiadac nei chce ale kazdy jest ZANIEPOKOJONY 🙂 to ja sie Pytam obu Panow Burmistrzów ? co Wy tam kurde robicie / ???

  ten znowu chory ??? – Zwracam sie z pytaniem do wszystkich sponsorow co dali mandat w wyborach co to kurde ma znaczyc ????

  Zastanowcie sie jak ta gmina by wygladala gdyby ktos Lepiej nia zarzadzal a moze was to bawi i dobrze wam w tej dziurze gdzie zapanowal marazm totalny mozna i tak.

  Pan Dariusz taki mówca wybitny i za wiele do powiedzenia nie mial ???? Paaaanie Darku no wstyd chociaz na szybko by Pan sobie jakas przemowe przygotowal nawet nie na temat 🙂 by tam Pan wplotł cos miedzy zdania i juz by bylo git //// żal po prostu żal mi tych co tam zostali i maja klapki na oczy byście musieli pomieszkac w wiekszym miescie i zobaczyc jak sie wymaga od wladzy inicjatyw – tutaj krotka pilka jest albo robisz cos dla ludzi albo wyjazd. Inwestycje takie sie toczą za unijne pieniadze i prezydenci miast lataja za sponsorami zeby zdobyc czesc wkładu wlasnego … nie no bez porownania…..

 3. Anonimowego arkusza do Kuratorium chyba nikt nie wysłał. Mam nadzieję, że redakcja szybko i sprawnie ustali, czyj podpis pod tym widnieje. Autor tego dzieła nie powinien zasłaniać się fałszywą skromnością.

  Mam takie wrażenie, że wielu osobom szybko zbrzydnie 500+, skoro rodzicom sześciolatków mówi się z jednej strony: masz pełne prawo do tego, żeby Twoje dziecko zostało w przedszkolu. Ale za chwilę również: przez taką Twoją egoistyczną decyzję do przedszkola nie trafią trzylatki, bo nie będzie dla nich miejsca, a ich matki nie będą mogły się realizować zawodowo. Przez to, że zostawiasz sześciolatka w przedszkolu, nie będzie pracy dla nauczycieli nauczania początkowego. Decyduj, przecież możesz decydować…

 4. Gdyby nie pozamykano szkół w Wymyslowie i w Zieleniu to nie trzeba było by dzieci przerzucać do innych szkół i kombinować!!!

 5. MOże Pan Ś się wypowie bo to chyba on za to odpowiada. A pan burmistrz skoro ciągle jest chory to powinien sam odejść z tej funkcji, b tylko szkodzi miastu i gminie.Kiedyś będzie za to rozliczony. Mam nadzieje ze rodzice się zjednoczą i pozwolą na tę samowolkę. Prasa na pewno tym się zainteresuje chętnie.

 6. Dzieci zaczną odchodzić do szkół w Gnieźnie i subwencji nie będzie Panie burmistrzu. Moje dzieci już podziękują od września za nauke w szkołach trzemeszeńskich. O Kruchowie już nie wspomnę, tam bym nie puściła dziecka nawet jakby mi płacili.

 7. Oświata w naszej gminie traktowana jest jak plansza do gry, a uczniowie, rodzice i nauczyciele to pionki służące graczom do rozgrywania swoich interesów. Gra się toczy od lat: tę i tamtą szkołę wyrzucimy z planszy, pionki przerzucimy tu i tam. W następnym rozdaniu cele graczy się zmieniają, więc trzeba zrobić roszady, zabierzemy stąd pionki i zasilimy nimi inne pola na planszy. W tej grze pionki jak figury w szachach mają różną wartość dla graczy. Obecnie obserwujemy tę partię gry, w której dla ratowania białej wieży na czerwonym polu numer dwa trzeba dokonać przesunięcia części figur na inne pola, a przy okazji pozbycia się z planszy pionków najsłabszych.
  Tak toczy się gra od lat. Pytanie, jak długo będziemy godzić się na bycie pionkami?

 8. Jeszcze trochę to w naszej gminie oświata padnie zupełnie.No może podstwówki zostaną.Wstyd panie burmistrzu wstyd.Myślę,że temu panu już podziękujemy,czas na zmiany…

 9. Panowie Przewodniczący i Wiceprzewodniczący RM,
  złośliwi mówili, że przejęcie władzy przez Was w Radzie to jest tylko walka o stołki. Teraz macie okazję pokazać, że za zmianami personalnymi, idzie zmiana jakościowa. Macie na stole sprawę obwodów, które można zmienić tylko uchwałą. Sprawę, która dotyka bardzo wielu mieszkańców gminy, i której próba załatwienia po cichu, poza zainteresowanymi, do tej pory była typowa dla rządzących w naszym mieście. Pokażcie, że jesteście zainteresowani rozwiązywaniem naszych problemów, a nie dodawaniem nam nowych.

 10. Ś. niech się zabierze, za szukanie środków zewnętrznych dla oświaty, zamiast budzić się co trzy lata i kompletować drugi odział pierwszej klasy w Dwójce.

 11. Rodzice nie patrzcie na rejonizację ,tylko posyłajcie swoje dzieci do tej szkoły ,do której chcecie posłać ! Nikt Was nie zmusi do zmiany swojej decyzji !

  • Nie zawsze można posłać gdzie się chce. Szkoła obwodowa zawsze musi przyjąć dziecko z obwodu, nie ma innego wyjścia. Ale jeśli chcesz posłać swoje dziecko do innej szkoły, przyjąć je mogą, jak będą dysponować wolnymi miejscami. Gdy wolnych miejsc nie będzie, nic nie da się zrobić. O to, by była ograniczona ilość miejsc wolnych zadba władza. Przeliczą dzieci z rejonu i pozwolą ewentualnie dobrać kilka innych osób do pełnej klasy. A reszta – do szkoły obwodowej, nawet jeśli się nie chce.

   • Można posłać do Jankowa , a wtedy subwencji na dziecko nie będzie w naszej gminie. Co lepsze? Przyjąć dziecko spoza obwodu czy pozbyć się subwencji ,jak dziecko pójdzie do innej gminy?

 12. Władze Gminy próbują szukać oszczędności jak zwykle w oświacie, lecz skutek ich działań znów będzie dokładnie odwrotny. Chcą zaoszczędzić na dojezdnych do szkół dzieciach bez żadnego wywiadu wśród rodziców.Każą wypisywać dzieci z przedszkoli a w szkołach nie można dziecka zapisać do zerówki.W tej gminie traktuje się dzieci jak zbędny balast zamiast dbać o ich dobro. Niech władze nie myślą, że zrobią co chcą. Sesja Drodzy Rodzice w tej sprawie jest ponoć 30 marca, a przecież zapisy do szkół odbywają się do końca marca.Rodzice czujmy się zaproszeni.

 13. Oczywiście że to rodzice decydują gdzie chcą posłać dziecko do szkoły. Nasi ,,rządzący ”znowu szukają oszczędności w oświacie. Ciekawe ile zaoszczędzili zamykając 4 szkoły wiejskie. Jak do tej pory nikt na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć. A może tak poszukać oszczędności w urzędzie. Przecież burmistrz deklarował przed wyborami zmniejszenie liczby etatów. W przedszkolach nie ma miejsca dla 3 i 4 latków. Dlaczego nikt nie potrafi podjąć decyzji żeby 5 i 6 latki poszły do oddziałów przedszkolnych przy szkołach. Jak zwykle u nas nikt nic nie wie. A zmiana obwodów na pewno nie przyniesie gminie oszczędności.Jeśli chodzi o dowozy to wystarczy tylko dostosować plany lekcji, a na pewno kursów będzie mniej i będą oszczędności.

 14. do mieszkanki-p.burmistrz wypowiadał się w przemianach i pałukach i na tym portalu że przeprowadzi reorganizację w urzędzie,będzie łączył etaty,to kolejne jego oszustwo,chodziło tylko aby się pozbyć konkurenta,bo śmiał wystartować w wyborach aby zmienić dotychczasowe nieudacznictwo,teraz widzimy tego skutki dla gminy a oświata w gminie osiągnęła dno.Organizacja sieci szkół będzie tak przebiegać jak przetarg na dowóz dzieci do szkół

  • Za wszystko, co dzieje się w urzędzie odpowiada burmistrz. Ma ludzi od poszczególnych działów, ale końcowe decyzje są jego.

 15. No pewnie burmistrz na L4 zastępca nic nie powie na ten temat proponuję porozmawiać że sprzataczkami może coś wiedzą

 16. Jedyna nadzieja w radnych Panie Peno weźcie się za nich i rozgoncie to towarzystwo na ctery wiatry.Za chwilę uroczą nas podwyżkami za wodę.Nikt tego za Was nie zrobi a zegar tyka.

 17. Drodzy rodzice spytajcie burmistrza dlaczego nazywa dzieci -7 latków spadami bo tak powiedział na komisji czy ten człowiek nie powinien przeprosić wasze dzieci albo jest ZNIM coś nie tak gdy tak porównuje dzieci podobno jest pedagogiem bo ja go spytałem to nie ma odpowiedzi bo choruje? A MOŻE POWIEDZIEĆ ZE NIE NADAJE SIĘ NA OSOBĘ PUBLICZNĄ ŻE WZGLĘDU NA BRAK KULTURY I SZACUNKU ZRÓBMY PORZĄDEK IOCZEKUJMY SZACUNKU OD WŁADZY A NIE POTĘPIENIA I OBRAŻANIA NAS I NASZYCH DZIECI WAT

 18. A może Katarzyna Gmina proponuje takie zmiany wkrótce się okaże może asystent siły na to nie ma bo poruta z pprzetargiem nadowoz Norbert sam wszystkiego nie zrobi Darek się wypala bo daniel kładzie go na łopatki krzychu siedzi jak na iglach WALCZAK PENO DAJĄ POPALIĆ PROKURATOR DEPCE PO PIĘTACH JAREK NIE ROZMAWIA BO COŚ LUDZISKA WIDZĄ ĶAMERA WESELE URZĄD SKARBOWY A NIE DEJ BOŻE JAK WALNIE SPRAWA REMONDIS OJ ZAPOMNIAŁEM O BROWAR TO JEST KĄSEK było to tak a jest to tak można się spodziewać że będzie płacz czasy nie pewne a chjeny padliny potrzebują do przeżycia rado pedagogiczna musimy być razem chciałem dobrze ale oni mi przeszkodzili bo oświata to zguba władców po co te szkoły naród głupi wszystko kupi może oni są z kosmos i nie wiem czy nie ukończyli szkoły poza trzemeszno bo nie wiem czego się nauczyli bo nie zazywaja -pierwszego cudu pana Jezusa z kany galizejski ciekawe czym się jaraja a może to są utciwi ludzie to ja zbladzilem przebacz narodzie nie wiem co co czynię

 19. Matko droga do czego doszło ludzie mogą patrzeć burmistrzowi co pije z kim i gdzie kiedyś 1 sekretarz miał czas na wszystko nie było rady -skarg a teraz to już chyba jest demokracja bo każdy mówi co kce ja nie mam pojęcia czy to jest prawda ze nadchodzi czas na mnie a ja taki dobry nie pokazuje się ludzia wodę ścieki sprzątanie powietrze nie należą do moich ulubionych Lubie wręczać puchary emerytów no bo jest
  ???? Dzień chłopca -kobiet leży mi nasercu –zabawa hulanki Zagłoba miał dobre czasy po co władza jest. ?to pytanie zadaje wam co panowie panie z UM Trzemeszno czy wam nie jest wstyd że gazety lokalne piszą o nas się nazywa co

 20. Dokładnie. Niech cała zerówka idzie do szkół, bez wyjątków. W p-olu nie ma religii i j.angielskiego w 5 godzinach. Przecież w programie zerówki to jest podstawa. Wszyscy w każdej placówce robią jak chcą, a potem problemy.Do przykładu w jednej wiosce jest czwórka zerówkowiczów i każdy uczęszcza do innej placówki.Albo wszyscy albo nikt!

 21. Jak w roku szklonym 2017/2018 nie będą pasowały klasy ,
  to znowu dostosują nowe obwody. Będzie zmiana tak ? Idiotyzm !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj