Strona główna Różne Obserwatorium nietoperzy – pomysł Fundacji „Kultura”

Obserwatorium nietoperzy – pomysł Fundacji „Kultura”

5912
25

Przejęcie od Browaru Fortuna lodowni i urządzenie tam obserwatorium nietoperzy zaproponowała władzom gminy Fundacja „Kierunek Kultura”.

Przypomnijmy, że „Fortuna” zakupiła te zabytkowe obiekty w 2015 r. planując uruchomienie produkcji lokalnego piwa. Po 6 latach zrezygnowano jednak z tych zamierzeń i oba budynki zostały ponownie przeznaczone do sprzedaży.

Jak już pisaliśmy |TUTAJ|, w lodowni zamieszkuje ponad 100 nietoperzy, które są gatunkiem chronionym prawem. Wskazują na to autorzy pisma zauważając, że obecny właściciel podjął szereg działań zabezpieczających siedlisko. Nawiązał w tym zakresie współpracę ze specjalistami z dziedziny chiropterologii – firmą BIOTOPE Usługi Przyrodnicze z Poznania.

Według pomysłodawców obserwacja miałaby się odbywać za pomocą urządzeń audiowizualnych. Oprócz walorów edukacyjnych takie rozwiązanie zapewniłoby utrzymanie w należytym stanie zabytku, a zarazem zwiększyło atrakcyjność naszego miasta. Pismo podpisał prezes fundacji Dariusz Leśniewski.

Sceptyczny w tej sprawie jest burmistrz Krzysztof Dereziński. Jak nas poinformował, sam pomysł ocenia jako ciekawy. Przypomniał jednak swoją deklarację wypowiedzianą na sesji Rady Miejskiej, że nie jest zainteresowany przejmowaniem z powrotem tych budynków, nawet za przysłowiową złotówkę.

Proponowane rozwiązanie wiązałoby się z kolejnymi kosztami dla gminy – wyposażenia, a następnie utrzymania obserwatorium. Jak dodał, samorząd ma już kilka nierozwiązanych problemów z posiadanymi nieruchomościami. Wymienił przy tym budynek po szkole zawodowej oraz budynki po szkołach w Zieleniu i Szydłowie.

Burmistrz wie o tym, iż pomysł ma swoich zwolenników, ale ma też i przeciwników. Spodziewa się w tej sprawie różnych zdań ze strony radnych. Sam jednak stoi na stanowisku, że gminy nie stać w tej chwili na to przedsięwzięcie.

25 KOMENTARZE

  • Najlepiej, że burmistrzuniu dobrze zna obowiązki asystenta osoby niepełnosprawnej -a przecież nie musi. Niewidomych w swej wypowiedzi potraktował jak te „nietoperki”. Wyposażył ich w dwie trzecie asystenta. Bardzo się cieszę panie burmistrzu, że trafił na moją osobę – bo ja obowiązki asystenta znam.Jak się ma skansen małpek bo z wybiegiem dla piesków to już temat zaniechany?MOPS oszukał nas – tych potrzebujących pomocy ale pan panie Dereziński kłamałeś jak z nut i to rpzed radą miasta.

 1. Po raz pierwszy od długiego czasu zgadzam się ze zdaniem burmistrza. Pilniejszą potrzebą jest na przykład remont ulicy, przy której pomysłowa fundacja się mieści.

 2. ale kto to bedzie ogladal ???? raz kazdy wejdzie i koniec a ile osob oglada gniazdo bocianie ?

  pPan Dariusz niech nie idzie sladami ojca – zrobic tam inwestycje na lata a nie jedorazowe obserwatorium a kto bedzie wchodzil tam i sprzatal kamere ?? i ploszyl przy okazji nietoperze ??? za to jest kara to pod ochrona panie Dariuszu lepszych pomyslow nie bylo ?

 3. Ja też mam swoje fanaberie, kaprysy, zachcianki, czy mogę liczyć, że gmina mi je sfinansuje?
  Jeżeli Kierunek Kultura chce obserwować nietoperze to dlaczego gmina ma im to fundować?
  Gdyby gmina była właścicielem budynków to raczej oni powinni płacić gminie. No tak? Czy nie?

 4. Chcą wydawać kase na nic, a kumpla pod dachem gniazdują i jest tego cała masa. Jak by ktoś chciał popatrzeć i przy okazji poimprezować, proponuję żeby wziął flaszeczkę jakiegoś trunku albo coś z browarka i przyjechał do niego na wioske ,zróbi się jakie ognisko albo kiełbachę z grilka i można patrzeć z wieczora na te stworki jak kumorki łapią . Chyba że za wcześnie się zacznie imprezować to za dużo się wtedy nie obejrzy.

 5. W tej gminie za tego włodarza kompletnie nic się nie opłaca i na nic tą gmine nie stać jak za PO. Ta gmina już od dawna upada kiedy wszyscy do okoła się rozwijają. Dno totalne.

 6. Moze zajmijcie sie jeszcze hodowlą jedwabników. K… zburzyc biczy szajs i juz. Nietopery znadą lepsze miejsce. W tym miescie prawie wszystko jest obiektem muzealnym i nie da sie ruszyc. Nie chodzi o nowoczesnosc ale by nie zatracac sie w przeszlosci..

 7. A moim zdaniem pomysł ciekawy i wcale nie jakiś oderwany od . Przede wszystkim, jeśli gmina nie będzie chciała odkupić tych budynków, nawet za przysłowiową złotówkę, to tylko będziemy patrzyli na niszczenie kolejnych bądź co bądź zabytkowych obiektów. A tak przynajmniej posłużyłyby ochronie zagrożonych gatunków, zwłaszcza, że Fortuna dołożyła jednak jakichś starań, żeby je zabezpieczyć. Czasem dzięki udanej rewitalizacji można dać takiemu zabytkowi nowe życie, a tak to tylko stoi i marnieje. Ciekawa jestem, ile faktycznie kosztowałoby przekształcenie lodowni w obserwatorium oraz utrzymanie takiego obiektu i czy rzeczywiście znajduje się to poza zasięgiem możliwości włodarzy gminy. Może udałoby się pozyskać na to jakieś dofinansowanie?

  • Nareszcie jakas wyważona opinia. Zastanawiam sie dlaczego u nas każdy pomysł musi być storpedowany zanim poznamy szczegóły. Też widzę w tym różne zagrożenia, również finansowe dla gminy. Ale czy ktoś zrobił rozpoznanie ile to może kosztować? Jaki jest stan budynku i jakie nakłady potrzebne są na jego remont? Z tego co wiem Fortuna robiła tam jakieś remonty. Czy ktoś zapytał fachowców, zobaczył jak funkcjonują podobne obserwatoria? To wszystko można zrobić bez wchodzenia w ten biznes, zanim podejmie się decyzję o zakupie. Dobrą stroną tego, ze pomysł sie pojawił jest to, że burmistrz przypomniał sobie o nierozwiązanych sprawach innych budynków. Tylko kto je ma rozwiązywać?

  • Były w Urzędzie próby zatrudnienia specjalisty od pozyskiwania środków. Czy Trzemeszno może chronić nietoperze, ocalić lodownie i promować wizerunek za pieniądze pozyskane.
   Bo teraz pokazujemy nieudacznictwo.

   • (…) nie jakiś oderwany od rzeczywistości* miało być 🙂

    Skoro na ten moment już mamy na terenie gminy budynki, z którymi nie wiadomo, co robić, to szkoda, żeby dołączył do nich kolejny…z którym też nie będzie się nic robić, zwłaszcza, że tu akurat pomysł jest. Więc również myślę, że najpierw trzeba by było ocenić, jaki byłby koszt remontu i utrzymania budynku i czy ewentualnie można pozyskać na to jakieś środki, zamiast od razu spisywać na straty całą inicjatywę.

 8. Ja kupię za złotówkę i rozbiore ta lodownie a cegłę sprzedam🤣 Nietoperze znajdą sobie inne gniazda. To jest utopia marnując kolejne publiczne pieniądze. Interes zawsze można zrobić tylko kosztem czegoś. Jak pan Dyzio nie umie zrobić z tego interesu to prywaciarz jakiś zrobi. Dziwi mnie fakt od wielu lat że publicznie nic się nie opłaca a prywaciarz robi z tego majątek i tak jest od 31 lat. Trzeba to najwyższy czas zmienić. Nie mówię tu o powrocie do komuny bo to było złe, ale gmina też może się wzbogacić tylko potrzeba dobrych ludzi którym zależy na Polsce a nie na własnym interesie. Prawda jest taka że większość Polaków to gno*e którzy chcą się szybko dorobić i w czterech literach mają interes Polski i Polaków i to jest największy kłopot. Gdy y było inaczej to burmistrz zwolnił by połowę personelu w gminie którzy szkodzą naszemu miastu. Zresztą o czym ja tu pisze jak sam burmistrz szkodzi więc skąd ma brać przykład.🙈🤗

 9. Otworzyć tam dom publiczny. Wtedy wpływy do gminy będa lepsze niz na tej Fortunie. Dobra miejscówka. Na uboczu. Wszystko w ziemi. Brak hałasu. Dobra droga dojazdowa. Ciemno, ale to akurat pasuje do tego typu miejsca, nie potrzeba byłoby wydawać kasy na oświetlenie.

 10. Co z tym pomysłem zakupu nieruchomości od Powiatu przy ul. Kard Wyszyńskiego? Kandydatka na burmistrza twierdziła, że nie ma możliwości nieodpłatnego przekazania tych nieruchomości gminie Trzemeszno bo mają (powiat) trudną sytuację finansową. Zastanawiam się nad tym dlaczego ten sam powiat i ta sama Pani wicestarosta i kandydatka na burmistrza Trzemeszna nie dostrzega trudnej sytuacji finansowej powiatu w przypadku przekazania Miastu Gniezno nieruchomości w Gnieźnie. Temat będzie poruszany na najbliższej sesji Rady Powiatu. Są równi i równiejsi? Dlaczego Trzemeszno jest zawsze na samym końcu w zawieraniu korzystnych dla gminy transakcji?

 11. Przeciez tam w nocy nie ma ani jednego nietoperza zabezpieczyc i nie beda wlatywac w czym problem reszta budynkow nadaje sie do zburzenia nic wiecej a nie ze zabytki ze to ze tamto jak to sie sypie mogl sie tym zajac konserwator zabytkow co robil do tej pory czy nikt mu nie informowal ze sie sypie

 12. Nietoperze są pożyteczne i są pod ochroną. Już te dwie kwestie o czymś świadczą. Zostawmy je w spokoju. Przyda się taka mała oaza dzikości w naszej gminie:) Bo jak na razie to tylko burzymy i niszczymy. W lodowni chociaż mieszkają nietoperze,a kto mieszka w budynku po szkole zawodowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj