Strona główna Kultura Obchody rocznicy zwycięskiego powstania

Obchody rocznicy zwycięskiego powstania

3992
18

Wczoraj obchodzono Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. O tym ważnym, historycznym wydarzeniu nie zapomniano w Trzemesznie.

W samo południe na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty i znicze w miejscach związanych z tym zwycięskim zrywem Polaków – tablicy majora Mieczysława Palucha, mauzoleum i zbiorowej mogile Powstańców. Wieczorem w Domu Kultury odbył się wieczór patriotyczny pt. „Trzemeszno, niespokojne miasto Powstańców”.

O przygotowaniach i udziale trzemesznian w powstaniu opowiadał dr Andrzej Leśniewski. Przybliżył też postacie mjr. Mieczysława Palucha i Władysława Wleklińskiego.Maciej Elantkowski – ubrany w strój z tego okresu – zaprezentował umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie powstańcze.

Na koniec zebrani w sali Domu Kultury mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Marii Załanowskiej – sopran, Piotra Należytego – bas, przy akompaniamencie Karola Drynkowskiego – piano.

Przed Domem Kultury zorganizowano okolicznościową wystawę plenerową. Będzie ona dostępna do końca tygodnia.

Dziś natomiast, na skwerze Hipolita Cegielskiego, pojawiła się interaktywna flaga powstańcza. Widnieje nad nią pytanie „Czym jest dla Ciebie wolność?”. Każdy z przechodniów może na białej lub czerwonej kartce napisać, co oznacza dla niego to słowo.

Krótko po zamontowaniu planszy pojawiły się pierwsze odpowiedzi – duma, walka, radość, spokój.

Wczorajsze prelekcje oraz fragment koncertu dostępne są |TUTAJ|.

18 KOMENTARZE

 1. wspaniałe przemówienie Panie DOKTORZE jestem zachwycona – szkoda ze nikt tego nie nagrywal bym chetnie jeszcze raz posluchala jak to dobrze ze pana mamy w tym miescie
  Powiedzialabym nawet ze ladniejsze sa te pana przemowienia niz naszych burmistrzów

 2. Wiązanki, znicze, tzw. „obchody”, a ja się zapytam – kto sprzedał Niemcom lokalne przedsiębiorstwo komunalne, wodociągi, wieżę ciśnień… Można sobie w cieplej sali słuchać opowieści o Powstaniu i ludziach, którzy złożyli swe życie w ofierze, dopóki ktoś z zewnątrz nie wyłączy ogrzewania i odetnie prąd. Gdzie wtedy będziemy? Po co i dla kogo walczyli wtedy Powstańcy? Z kim, czym i jak trzeba walczyć trzeba dziś? Wolność jest dana i zadana. I to nie raz na zawsze. Póki jeszcze czas…. A może już za późno? Gdy się patrzy ba te opuszczone maseczki…

  • to sie niemcom po prostu nalezalo proszę pana ! nie uczyl pana pan Piotr w szkole historii ??? jakie to niemcy poniesli wielkie straty w czasie II wojny ???

   • Zainwestuje swoje miliony w firmę od śmieci i odpadów. Wtedy przegonisz Remondisa! I będzie patriotycznie. Za darmo umarło.

    • A gdzie są miliony upadłej tej gminy? Sami sobie nie potrafimy zorganizować gospodarki? Zatem po co nam niepodległość? Może już czas wrócić do niemieckiej macierzy?

  • Noszenie maseczek jest nakazem bezprawnym.Jest naruszeniem zarówno KONSTYTUCJI jak również WYWALCZONEJ WOLNOŚCI. Maseczka nie chroni przed wirusami. Odsyłam do lektury naukowej!

   • A w Konstytucji jest coś o maseczkach? To co nazywasz naukową lekturą to zwykłe internetowe dezinformację. Widzisz żeby ludzie mogli żyć normalnie obok siebie muszą być ustanowione różne zasady, które czasami dają nam jakieś prawa ale nakładają i obowiązki, które mogą nam się mniej podobać ale musimy ich przestrzegać bo inaczej zapanowałby anarchia. Poczytaj ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych. Pozdrawiam

 3. Ci ludzie co walczyli o Polskę , by zobaczyli co się teraz dzieje,a co zrobił nasz Burmistrz , by się lewą ręką przeżegnali, wszystko sprzedane , sasyfione, bez jednego strzału, dzękujemy CI BURMISTRZU

 4. Kiedyś Polacy potrafili pogonić szwabów ze swojej POLSKIEJ ziemi. Jak to wygląda współcześnie? Są tacy, którzy „wchodząc” w pewną część ciała szwabów mają „czekoladowe” twarze. Dziś, gdyby przyszło walczyć o niepodległość, o swoją ojczyznę Polskę, wielu konformistów bez problemów opowiedziałoby się po stronie szwabów, a nie Polski i Polaków!
  Historia oceni kiedyś wszystkich współczesnych folksdojczów i konformistów.
  Wszystkim życzę, aby nie mieli kontaktu z folksdojczami.
  Trzeba uważać i być czujnym, bo dobrze się kamuflują!
  Prawda jednak zawsze wypłynie na wierzch. Zawsze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj