Strona główna Kultura Obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

Obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

6672
17

Dzisiaj odbyły się w naszym mieście główne obchody związane z 100. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego. Rozpoczęła je zbiórka przy budynku Urzędu Miejskiego, w którym przed stu laty zorganizowano komendę miasta.

Zebrani przeszli następnie pod budynek urzędu przy ul. Dąbrowskiego, gdzie burmistrz Krzysztof Dereziński złożył kwiaty pod tablicą Hieronima Nowakowskiego – pierwszego burmistrza Trzemeszna w odrodzonej Polsce.

Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu. Złożono kwiaty w miejscach pamięci związanych z powstaniem wielkopolskim.

Po tej części obchodów zebrani udali się do auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych na uroczystą sesję Rady Miasta, poświęconą dzisiejszej rocznicy. Poprzedził ją występ dzieci z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w patriotycznym programie artystycznym.

W trakcie sesji referat na temat trzemeszeńskich wydarzeń i bohaterów powstania wygłosił dr Andrzej Leśniewski. Rada Miejska przyjęła przez aklamację okolicznościową uchwałę.

Napisano w niej między innymi:

„Doceniając ofiarę życia, patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców wielkopolskich, przywołujemy pamięć trzemeszeńskiej kompanii […]”.

W dalszej części uchwała wymienia osoby i organizacje związane z naszym miastem i gminą, szczególnie zasłużone w czasie powstania: „Świadomi powagi dziejowego momentu wydajemy dzisiejsze oświadczenie na chwałę naszych zasłużonych antenatów oraz ku pamięci współczesnych”.

Po zakończeniu sesji burmistrz z przewodniczącym RM Benedyktem Nitką i wiceprzewodniczącą Agnieszką Bartz wręczyli wszystkim obecnym na sali okolicznościowe medale z wizerunkiem Jędrzeja Moraczewskiego – urodzonego w Trzemesznie pierwszego premiera Rzeczypospolitej po odzyskaniu niepodległości.

Niestety uroczystości nie zgromadziły znacznej liczby uczestników. W auli, oprócz radnych, przebywało około 30 osób.

Po zakończeniu obchodów, 25 osobowa delegacja władz samorządowych (w tym radni) udała się do Gniezna, aby uczestniczyć w odbywającym się tam Sejmiku Ziemi Gnieźnieńskiej, również związanym z dzisiejszą rocznicą.

17 KOMENTARZE

 1. Inicjatywa jak najbardziej szlachetna, aczkolwiek jej wymiar słaby. Szkoda, że nie zaprasza sie obecnych żołnierzy ziemi Trzemeszena do wziecia udzialu w uroczystosci. A wystarszy krutka notka do ich przełożonych.

 2. Mam pytanie : jak czuje się burmistrz i jego zastępca na tzw.uroczystości z okazji 100 leci Powstania Wielkopolskiego. Żenada to miały być obchody ? Wstyd,hańba, poruta.Straciłam wiarę że doczekam się w Trzemesznie uroczystości godnych pamięci bohaterów.

 3. To naprawdę były obchody 100 rocznicy? Ważniejszy był sejmik w Gnieźnie? Tak najprościej, wsadzić d.. W samochód i jechać na gotowe do powiatu.

 4. Brak pomysłu, brak zaangażowania, brak kompetencji żeby tak spi……..ć 100 lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gratulacje. Garstka wciąż tych samych ludzi. Cmentarz to nie wszystko. A gdzie radość ze zwycięskiego powstania. Mamy halę sportową i inne obiekty tam powinniśmy się cieszyć i bawić. Tak świętuje cały świat. Nie długo oprócz emerytów zostaniecie sami Panowie Burmistrzowie i będziecie sobie wręczać medale.

  • Przyglądając się z boku ,jako trzemesznianin nie mieszkający już w tym mieście to rzeczywiście mizernie to wyglądało, tym bardziej że to okrągła rocznica /jedynie ten medal to jakiś trwały pozytywny akcent/, cóż święto odfajkowane i z głowy.

 5. Medal bez błędu chociaż coś , a ciekawe czy tablica z datą urodzin premiera Moraczewskiego poprawiona czy nie ? I kto za to zapłaci ?

 6. Występ przedszkolaków z pewnością sympatyczny, ale czy odpowiedni do tej rangi uroczystości? Gdzie Kantata, strzecha? Gdzie Dom Kultury?

  • Panie kolego. Występ był fenomenalny! Spewnością byłby dłuższy i znacznie ciekawszy, gdyby choroby pociech nie zmogły. Pięknie kochane dzieci! Podziękowania i dla Pań przygotowujących inscenizację!

 7. ANONIM gdybyś miał okazje obejrzeć występ przedszkolaków to uwierz mi ze nie potrzebował byś już strzechy ani Kantaty… widziałem ten występ trzy razy i za każdym razem gęsi skórka niesamowite emocje i łzy w oczach … jeżeli będzie jeszcze okazja aby zobaczyć ten występ to gorąco polecam !!!

 8. Przedszkolaki występują pięknie ale jak na taką rocznicę to dumny ojciec musi przyznać że to dużo za mało.Pan Jankowski siedząc w auli w pierwszym rzędzie na tle pustych krzeseł pewnie myślał że nie musi się wysilać bo sam jest wyjątkowo atrakcyjny. Boże co myśmy żrobili że rządzą nami same burze intelektu.

 9. Czy to nie jest wstyd dla naszej społeczności, garsteczka ludzi na auli i przed urzędem,tak samo na cmentarzu.Taką władzę wybralismy.Proboszcz i osoby na palcach rąk do policzenia.Miasto z takimi tradycjami i osiagnieciami w powstaniach zasługuje na taki wymiar uroczystości.Panie Wiesławie Hernacki może Ty coś zmienisz bo my się za taką władzę wstydzimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here