Strona główna Polityka O ile zdrożeją śmieci?

O ile zdrożeją śmieci?

1344
17

Od 1 lipca odpady z terenu naszej gminy zamiast na składowisko w Świętem zaczną trafiać do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie. Zakład ten powstał na mocy porozumienia 14 gmin, w tym gminy Trzemeszno. Jego budowę wymusiły wysokie standardy z dziedziny ochrony środowiska, które nie pozwalają na dalsze funkcjonowanie tradycyjnych wysypisk śmieci.

Obecne przepisy nakazują taką gospodarkę odpadami, aby jak największa ich ilość została w różny sposób  zagospodarowana. Te zadania wykonuje już od ubiegłego roku zakład w Lulkowie.

Trzemeszno jest jedyną gminą z objętych porozumieniem, która do tej pory nie rozpoczęła przekazywania odpadów do ZZO. Burmistrz Krzysztof Dereziński zwlekał z tą decyzją głównie z uwagi na dużo wyższą cenę za ich jedną  tonę, która na gminnym składowisku wynosi 195 złotych, a w przypadku instalacji w Lulkowie 245 złotych. Sytuacja taka nie może trwać już dłużej, i dlatego zgodnie z zapisami umowy gmina zacznie wożenie śmieci do Lulkowa.

Jak nas poinformował K. Dereziński, zmiana ta z pewnością będzie miała wpływ na podwyżkę ceny za odbiór odpadów. Ile dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Burmistrz rozważa wprowadzenie ulgi dla rodzin wielodzietnych. Z drugiej strony UM zabiega o możliwość dalszego składowania na wysypisku w Świętem, które nie jest jeszcze zupełnie zapełnione niektórych rodzajów odpadów, np ziemi czy gruzu. Przyniosłoby to wymierne dochody dla gminy.

Możliwości takiej nie wyklucza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Konieczne jest tu jednak porozumieniem ze spółką Urbis, której podlega zakład w Lulkowie. Każda bowiem tona składowana w Świętem to zysk dla gminy, a strata dla spółki.

17 KOMENTARZE

  • Czy nie widzisz ,,Igor,, , że ten człowiek w dalszym ciągu kpi sobie ? Wiedział o sytuacji finansowej REMONDIS-u o konieczności podwyżki za wodę i ścieki . Wiedział o podwyżce za wywóz śmieci i innych niespodziankach . Nie spotkałem się w żadnym ze spotkań PRZEDWYBORCZYCH o przekazaniu tak istotnych informacji .
   O czym tu dalej dyskutować .
   Znów część społeczeństwa dała się omamić również przez jego kandydatów do Rady Miasta .

 1. komunalka nie potrafila zarobic przyszedl niemiec i kapuche kreci 🙂 caly polaczek w czystej postaci 🙂 polak mial straty kupil niemiec i zarabia

 2. Nielegalnie to śmieci wożone są na Święte już od czerwca 2015 , ale jaki Burmistrz takie prawa respektowanie !!! Z resztą Rada Miejska tez do niczego, udają że nie wiedzą co jest grane bo tak wygodnie , za dwa lata czyny zostaną rozliczone hahah

 3. A czemu burmistrz nie rozważa ulgi dla emerytów i rencistów? To ludzie ,którzy znaczną część skromnych emerytur wydają na leki i stałe opłaty. A może pani prezes emerytów i zarząd wzięli by się za tą sprawę? Emerytom należy pomagać ,a nie tylko jeździć w kółko na wycieczki , organizować jakieś wygibasy. To też jest potrzebne, ale najpierw trzeba zatroszczyć się o przysłowiowy chleb. Teraz tylko wielodzietni są na uwadze burmistrza , bo taka jest obecnie moda. A starzy są w pogardzie!
  Zarządzie emerytów iść do burmistrza i przypomnieć o sobie, nie siedzieć na tych swoich dyżurach i gadać o wszystkim i o niczym.

  • Niejeden emeryt ma lepszą pensje jak osoba w wieku produktywnym wypłatę więc z tymi ulgami dla emerytów to bym się tak nie rozrzucał.

   • ile to juz razy sie słyszało w TV ze ktos emeryta biednego zrobil metodą na wnuczka na 10 tys albo 20 tys 🙂 pytanie skad Ci biedni emeryci tyle uciułali ? z tej nędznej renciny

 4. zdumiony -masz 100 % racji burmistrz wspólnie z najlepszym skarbnikiem i asystencikiem, byłem na spotkaniu wyborczym w Jastrżebowie wtedy wszystko można było kupić dla sołectwa odrazu była kasa,to prawdziwa manipulacja wyborcami ,dzisiaj wszystko wypływa

 5. Drożeje woda, śmieci i co jeszcze ? Przetarg na odbiór odpadów to skandal byl , i wtedy nikt sie nie zastanowił dlaczego budżet musiał zostać zwiększony, pomimo ustalania ceny oferty bo prezes jednak zrobil nie tak jak ustalono? Przecież ta opłata za odbiór zależy od nas, dlaczego godzimy sie na podwyzszenie wynagrodzenia Remondisu? To wpłynie na zwiekszenie stawki i to zależy od nas, a stawka w lulkowie juZ została ustalona bo Pan Burmistrz wczesniej ja zaakceptował – czyżby o tym zapomniał ?a teraz sie dziwi…

  • Pana Burmistrza zawodzi nie tylko pamięć . Mam nadzieję , że czytelnicy skrupulatnie śledzą ten portal . Mają wyrobione zdanie i w odróżnieniu od Burmistrza mają super pamięć .
   Chociaż tak na marginesie nie przywiązywałbym aż tak wielkiej wagi do stwierdzenia o braku pamięci . W wielu przypadkach pamięć a raczej jej brak wykorzystuje się do zamaskowania prawdy .
   Opisywana sprawa była i jest na tyle istotna , że trudno aby umknęła pamięci . W sprawę tą było zaangażowanych zbyt wiele osób . Chyba , że wszyscy oni cierpią na zapominanie .

 6. Dobre pytanie i odpowiedż.”O ile podrożeje? Niewiadomo!Wystarczy porównać ceny i wychodzi 25%.Dojdą jeszcze koszty wywozu(większa odległość do Lulkowa)oraz inne dodatki i wyjdzie 40%.

  • zapomniałes kolego doliczyc podwyzki dla zarządu 🙂 i masz 100% a do tego komunikat zeby oszczedzac wode za ktora placisz 🙂 dobreee

 7. Pankracy może byś napisał kto w Remondisie dostał podwyżkę.Bo z tego co się orientuję to nie którzy nie wiedzą jak wygląda podwyżka.

 8. Niestety dla mieszkańców Trzemeszna to co się dzieje to wielka klęska… Kto dba o zwykłego iksińskiego? Dzisiaj już nikt, przecież już po wyborach. A gdzie obietnice wyborcze o nie podnoszeniu opłat ??? Pan Burmistrz nie ma wpływu na firmę i urzędnika , który zarządza spółką z większościowym kapitałem naszego miasta ??? A może jest przyzwolenie naszych władz na traktowanie Trzemesznian jak dojnej krowy… Przykro być tak traktowanym, czyżby kolesiostwo i towarzystwo wzajemnej adoracji miało spijać kokosy i piankę a Trzemesznianie niech żyją w biedzie dojeni z kasy przez grupkę ludzi ????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj