Strona główna Kultura O historii w Domu Kultury

O historii w Domu Kultury

1677
9

I wojna światowa we wspomnieniach powstańców wielkopolskich to temat wczorajszego spotkania w Domu Kultury. Prelekcję o tym wygłosił Maciej Elantkowski z z Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bellum”.

Jak zauważył, większość uczestników powstania to żołnierze I wojny światowej walczący po stronie Prus. To właśnie tam, w armii zaborcy, zdobywali wiedzę i doświadczenie wojskowe, które następnie wykorzystali w walce przeciw tej armii.

Prelegent przedstawił wiele sylwetek bardziej lub mniej znanych powstańców, można było usłyszeć mało znane fakty z tego okresu.

Spotkanie było też okazją do zapoznania się z filmem „Wielkopolanie w walkach o przynależność Kresów Wschodnich do II Rzeczypospolitej”. Jego autorami są uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – Marcelina Kachniarz, Miłosz Kaniewski, Łukasz Bartz oraz Jacek Kierczyński. Ich film zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie IPN „Kresy – polskie ziemie w XX wieku”.

Sukcesu pogratulował im burmistrz Krzysztof Dereziński.

Organizatorami wydarzenia był Dom Kultury i Stowarzyszenie „Trzemeszeńscy Patrioci”.

9 KOMENTARZE

  • Taka już tradycja spotkań w domu kultury. Wiedza dla wtejemniczonych „przepełnionych kulturą”, a zwykły mieszkaniec niech sobie o wydarzeniu poczyta i mu wystarczy.

 1. Takich spotkań powinno być zdecydowanie więcej. Historia Polski jest bardzo bogata i powinno przekazywać się ją przyszłym pokoleniom, po to aby tworzyły one silną i niezależną Polskę. Niestety społeczeństwo jest ogłupiane przez internet, w którym „brylują tuzy intelektu”. Trzeba powtarzać pewne rzeczy, które są oczywiste ale niestety nie dla nastolatków (dużej części). Na przykład to, że to nie żadni bliżej nieokreśleni naziści tylko NIEMCY wywołali II Wojnę Światową. To oni, Niemcy, wymordowali miliony Polaków. To oni gwałcili, grabili i niszczyli to, co Polskie. A dziś, jakby nigdy nic mają czelność uczyć nas jak mamy we własnej ojczyźnie się zachowywać, jak myśleć i co najważniejsze jak głosować. Nie ma co ukrywać, że szwaby mają swoich folksdojczów zarówno na szczeblu parlamentu, jak samorządu szeroko rozumianego. Ci, którzy stoją nie za Polską i Polakami a interesem szwabów są zwykłymi folksdojczami, którzy są V kolumną.

  • Zgadzam się. Patrząc co przygotowuje Czarnek w swoim Hicie przypominają mi się czasy komuny. Wtedy tez czego innego uczono w szkole, a czego innego w domach. (internetu wtedy nie było, to dla niewtajemniczonych) Myślę, ze będzie potrzeba wiele takich spotkań na których wytłumaczy sie młodzieży, że to nie Jarosław ani tez Lech byli zbawcami narodu. I, ze są inne religie niz rzymskokatolicka, a nawet sa ludzie niewierzący. Potzrebny będzie tzw drugi obieg.

   • No widzisz jaki ty biedny jesteś? Masz problem, że po dekadach wciskania fałszu młodzieży przez postkomunę m.in. o donosicielu i kapusiu jako rzekomym bohaterze ktoś śmiał zmienić w podręcznikach postkomunistyczną narrację. Bolek to kapuś i donosiciel.

     • A ty w swoim domu sam decydujesz co się w nim dzieje czy pytasz i słuchasz się we wszystkim sąsiada?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj