Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy niektóre zapisy przedwojennego „Kosyniera”. Dzisiaj kilka notatek z początków 1938 roku.
Z niedalekiej przeszłości. W latach 1903/4 grasowała w mieście i okolicy szajka podpalaczy zwana popularnie towarzystwem upiększania miasta. Na trop szajki wpadły władze dopiero kiedy podpadło, że po premię pierwszeństwa przy pożarze zgłaszały się te same osoby. Kilku podpalaczy osadzono za kratami, zaś herszt ich Slósarski zdążył zbiec do Ameryki, gdzie podobno doszedł do godności i dolarów. Jednak dzięki tym pożarom ustąpiły różne rudery bardziej nowoczesnym budynkom. Złośliwi twierdzili, że podpalacze pracowali na zamówienie.
Mieszkańcy ulicy Bóżnicowej polecają się łaskawej pamięci Pana Burmistrza z nadchodzącą wiosną. Stan chodnika od strony północnej jest tam naprawdę opłakany i remont konieczny.
Istnieją rozporządzenia przedwojenne, że pp. kominiarzom i młynarzom nie wolno iść w roboczym ubraniu po chodniku, a wyłącznie jezdnią. Dzisiejsza młodzież spod tych znaków zdaje się o tym nie wiedzieć. Ostatnio zauważono, że jeden z takich jegomości obcierał się widać świadomie, o przechodzące kobiety różnych stanów.Widzieliśmy też nieraz, że mamusie z dziećmi same, z przezorności, namykały się z chodnika na ruchliwą jezdnię, aby uchronić się przed potrąceniem przez pana kominiarczyka. Tępienie tych wybryków jest konieczne.
Małżonkowie Józef i Helena Śmiataczowie z Bieślina ofiarowali na rzecz biednych dzieci przy szkole żeńskiej 7 dużych bochenków chleba. Przykład godny naśladowania.
Prosimy o więcej!!!
Fajnie się czyta.Jak widać problemy te same tylko język inny.Czekam na dalsze teksty.
Czy przedwojenne numery „Kosyniera” zostaną udostępnione w pdf-ie?
Najlepsze jest to, że na przełomie XIX i XX w. w Trzemesznie naprawdę istniało Towarzystwo Upiększania Miasta 🙂
to żadna nowość. takie towarzystwa istnieją zawsze i wszędzie
Mamy XXI wiek a inicjatywę i powrót do przeszłości ( T.U.M ) przejął Ratusz . Trzemesznianie poszli dalej obsadzając stanowisko burmistrza osobie skazanej wyrokiem sądowym . Wspaniałe to miasto jego władza i niezbyt rozgarnięta część lokalnych patriotów .
A może cotygodniowy cykl tekstów z Kosyniera sprzed lat?
To i tak by nic nie dało.
Może ktoś ma informacje o Zieleniu w latach 1900 -1915, kto mieszkał w Zieleniu
Informację o Zieleniu szukam, nasi historycy też nie mają dużej wiedzy.
W archiwach kościelnych też dużo nie informacji, spaliły się w Bazylice.
Może ktoś posiada takie informacje ?