Strona główna Różne O czym donosił „Kosynier” cz. 4

O czym donosił „Kosynier” cz. 4

3174
3

Dzisiaj kolejne fragmenty przedwojennego „Kosyniera”. Tym razem ze stycznia 1938 roku.

Dożywianie dziatwy. We wtorek dnia 11.01. rozpoczęło się dożywianie biednej dziatwy. Staraniem Opiek Rodzicielskich tak szkoły męskiej jak i żeńskiej, po 150 dzieci w każdej szkole otrzymuje codziennie porcje ciepłej kawy jak i porcje chleba (dwa kawałki z omastą). Poza tym dostarcza jeszcze Polski Czerwony Krzyż przy szkole żeńskiej 55 porcji chleba dziennie. Z uznaniem podkreślić trzeba staranną i poświęcenia pełna pracę członków Zarządu O.R. którzy całą prawie noc z poniedziałku na wtorek (do 4-tej rano) poświęcili na przygotowanie wyrobów mięsnych dla dożywiania biednej dziatwy.
Z niedalekiej przeszłości. Według niemieckiej książki adresowej wydanej w r 1889/1890 liczyły wtenczas mieszkańców : Trzemeszno 4.766, Mogilno 2708, Gniewkowo 2661, Pakość 1913, Gębice ca. 800. W Trzemesznie było : duchownych katol 2, ewangel. 2, sędziów 3 w tym 2 Polaków, lekarzy 3 w tym 2 Polaków, nauczycieli gimnazjalnych 6. Spośród 196 ogłaszających się w książce adresowej osób różnych zawodów i zajęć znajduje się nazwisk żydowskich 43.
Wydartowo. Gospodarstwo o obszarze 32 ha własności p. Zofii Herbstowej i skarbu państwa nabyła p. Stanisława Benedykcińska z Mogilna za cenę 17.790 złotych. Gospodarstwo to doczekało się wreszcie gospodarza i pola leżące od kilku lat odłogiem zostaną już z wiosną uprawione. Nowonabywczyni oraz jej mężowi por. rez. Benedykcińskiemu, kawalerowi orderu „Virtuti Militari” na nowej placówce „Szczęść Boże”.

3 KOMENTARZE

  1. Dziękuję za kolejne ciekawostki historyczne.Moją uwagę zwróciła liczba mieszkańców w Trzemesznie i Mogilnie prawie 130 lat temu.Kiedyś Trzemeszno dwa razy większe,a dziś na odwrót.
    Zastanawia mnie informacja na temat narodowości osób pracujących w tzw.ważnych społecznie zawodach.Dlaczego nie podano jej w przypadku nauczycieli gimnazjalnych…Ku pokrzepieniu serc?:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj