Strona główna Polityka Nowy szpital dla mieszkańców powiatu jeszcze w tym roku?

Nowy szpital dla mieszkańców powiatu jeszcze w tym roku?

7285
14

Jest szansa, że jeszcze w tym roku mieszkańcy Trzemeszna będą mogli leczyć się w nowym Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Taką informację przekazał dziś Starosta Piotr Gruszczyński.

Nasza redakcja, na zaproszenie przedstawicieli Powiatu Gnieźnieńskiego, wzięła udział w oprowadzaniu po terenie budowy placówki.

Jak stwierdził P. Gruszczyński, organizacja spotkania dla mediów była podyktowana nieprawdziwymi informacjami, rozpowszechnianymi przez posła Zbigniewa Dolatę.

Pan poseł Dolata wpadł w opary absurdu. Od pewnego czasu opowiada, że ten szpital w środku jest już dokończony i tak naprawdę specjalnie wstrzymujemy jego oddanie, aby to nie zostało przypisane jako sukces Prawa i Sprawiedliwości. Pan poseł zapomniał, że trzykrotnie – publicznie – składałem mu deklaracje i propozycje, żeby przestał atakować ten zarząd, ludzi którzy ciężko pracują na rzecz rozbudowy szpitala, a w zamian – jeśli da nam święty spokój – to razem ze mną przetnie wstęgę, kiedy będziemy ten szpital oddawali. Niestety, pan poseł wychodzi z założenia, że politycznie lepsza jest konfrontacja niż budowanie pokoju” – mówił starosta.

Po budynku lecznicy oprowadzał Paweł Kozubski, kierownik projektu. Zwracał uwagę, iż pomimo część pomieszczeń jest już teoretycznie gotowa (sale operacyjne, sale porodowe, sala wybudzeń) to nikt nie podpisze się pod ich odbiorem.

Czy wyobrażają sobie państwo, aby blok operacyjny – zlokalizowany na drugim piętrze – mógł zapewnić pacjentom bezpieczny pobyt w momencie, kiedy piętro niżej trwa budowa? Kiedy nie można zjechać windą, gdyż nie ma posadzek i nie można odpowiednio zaprogramować urządzeń? I najważniejsza rzecz – system wentylacji nie jest podzielony na strefy, a obsługuje cały obiekt, budynek D (nie ma możliwości uruchomienia go wyłącznie w danych sekcjach – red.). W związku z tym, koszt dodatkowych zabiegów, aby otworzyć blok operacyjny, tj, przeprogramować cały system wentylacji i zastosować klapy przeciwpożarowe, wyniósłby nawet 1,5 mln. zł. To dodatkowa kwota, żeby rok wcześniej otworzyć tylko sale operacyjne” – komentował P. Kozubski.

Przedstawiciele starostwa i szpitala zwracali też uwagę na zakupiony tomograf i rentgen, jednak wciąż niewykończone pomieszczenia do pracy radiologów, jak również w/w. problemy z wentylacją. Wskazywali również na brak centralnej sterylizatorni, w wyniku czego całą dezynfekcją sprzętu medycznego musiałaby zajmować się firma zewnętrzna. Najbliższe takie przedsiębiorstwo znajduje się we Wrześni.

Dodatkowym problemem jest fakt, iż wciąż w bezpośrednim sąsiedztwie teoretycznie wykończonych sal operacyjnych znajdują się pomieszczenia z „gołymi”, nieotynkowanymi ścianami, zapełnione materiałami budowlanymi.

Wykończone jest już lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zlokalizowane na dachu szpitala. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i zapowiedziami starosty, pierwsze maszyny będą mogły lądować już za około 7 miesięcy.

Postępy prac można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

14 KOMENTARZE

    • Przecież lekarze leczą.A jak będzie nowy szpital to i warunki do leczenia jeszcze lepszeJa i moja rodzina do personelu nic nie mamy.Chwalimy ich pracę a zwłaszcza. CHIRURGIĘ.

  1. To szacunek trzeba oddać poprzedniemu zarządowi powiatu z p.tarczyńską na czele bo w tym czasie byla dynamika,obecnie to chwalenie itp.,co się dzieje w starostwie obecnie,ludzie,dyrektorzy odchodzą nagminnie to chyba o czymś świadczy, prawda??

  2. No i oszczędzają na wszystkim w starostwie ,żeby go skończyć remontować!!Chcą wydrzeć każdą złotówkę.!!Od szkół gnieźnieńskich po domy dziecka w powiecie!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj