Strona główna Różne Nowe obiekty Domu Dziecka gotowe, przeprowadzka nie prędzej niż w wakacje

Nowe obiekty Domu Dziecka gotowe, przeprowadzka nie prędzej niż w wakacje

4974
33

Ukończono dwa nowe budynki, w których mają zamieszkać dzieci przebywające do tej pory w domach dziecka w Trzemesznie i Gnieźnie. Zlokalizowano je w Gnieźnie przy ulicy Konopnickiej, w sąsiedztwie Domu Opieki Społecznej.

Każdy z nich przeznaczony jest dla 14 podopiecznych. Zgłoszono już gotowość do odbioru technicznego, starostwo oczekuje obecnie na uzyskanie stosownych pozwoleń. O planach powiatu oraz przepisach prawnych wymuszających takie rozwiązania pisaliśmy |TUTAJ|.

„Reforma pieczy zastępczej miała sprzyjać rozwojowi rodzinnej opieki i zmniejszać liczbę placówek, paradoksalnie stało się inaczej, bo praktycznie większość powiatów wybrało dzielenie domów na mniejsze jako sposób na spełnienie standardów ustawodawcy. W części powiatów (w tym również w powiecie gnieźnieńskim) starano się zachęcić mieszkańców do prowadzenia rodzin zastępczych – zawodowych i niezawodowych, ale jest to trudne zadanie uwarunkowane wieloma czynnikami. Stąd decyzja Zarządu dot. budowy mniejszych domów, a w konsekwencji przeniesienia dzieci do nowej lokalizacji w Gnieźnie” – informuje rzecznik prasowy starostwa Robert Bazułka

Jak się dowiedzieliśmy, trudno w tej chwili przewidzieć czy wszystkie dzieci przeprowadzą się do nowych obiektów. W obu placówkach przebywa ich 36, z czego 22 w Trzemesznie. To o 8 więcej niż może znaleźć miejsce w nowych domach. Sytuacja może się zmienić, ponieważ część podopiecznych się usamodzielni, w każdej chwili jednak może zaistnieć potrzeba przyjęcia nowych.

Wiadomo na pewno, że bez względu na termin oddania do użytku nowych domów dzieci z Trzemeszna nie zostaną tam przeniesione prędzej niż w wakacje. Chodzi oczywiście o możliwość zakończenia roku w trzemeszeńskich szkołach, do których uczęszczają.

Dzieci są w tej chwili pod opieką wychowawców, pedagogów i psychologów, nowe budynki w Gnieźnie przechodzą odbiory techniczne, trwają prace w ogrodzie. Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego robi wszystko, aby dzieciom stworzyć jak najlepsze warunki do zamieszkania w nowej lokalizacji” – mówi R. Bazułka.

W trakcie styczniowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Krzysztof Dereziński poinformował radnych o spotkaniu ze starostą i wicestarostą. Rozmawiano o kwestiach związanych z Domem Dziecka, w tym o przyszłości samego budynku. Jak stwierdził, nie ma szans na przejęcie obiektów za darmo lub na preferencyjnych warunkach. Informacje o spotkaniu potwierdził też rzecznik powiatu.

Według R. Bazułki gmina nie przedstawiła do tej pory żadnej konkretnej propozycji w tej sprawie. Obecnie władze powiatu pracują nad koncepcją przeznaczenia budynku po opuszczeniu go przez dzieci.

fot. Powiat Gniezno

33 KOMENTARZE

 1. Kolejny niszczejacy budynek do jakże pięknego pustostanowego krajobrazu. Druga sprawa kilka osób mniej w liceum czy zawodówce. Ehh

 2. Dzieci z Trzemeszna odchodzą w dużo gorsze warunki.Ale cóż czego nie robi się dla oszczędności! Chwalicie się że nowe domki są gotowe to proszę też pochwalić się ilu jeszcze pracowników straci pracę…

   • Taki mądry jesteś… A nie rozumiesz że pracownicy i dzieci tam mieszkające są ze sobą bardzo związani przez lata..To dla nich rodzina!!

    • To jest życie. Rodzice giną w wypadkach, rodzice umierają na raka, dzieci umierają. Nikt nie dał gwarancji dzieciom, ani pracownikom, ze będą razem „dożywotnio”. Takie jest życie. Nie da się żyć pięknie, miło, bogato. Sami sobie zgotowujemy taki los. Nikt nas nie krzywdzi, ani zwierzęta, ani rośliny. Samo zgotowujemy sobie ten los. Dzieci już się nie wychowuje w takiej mierze jak niegdyś. Dziś się je chowa, [… Dziś dzieciom trzeba się kłaniać i mówić „dzień dobry”.
     Czego się dziwisz? Szukanie pracy, nowej pracy, to nie takie nowe zjawisko.

     • Czym innym jest wypadek losowy, czym innym swiadome dzialanie to raz. Dwa to nie tak prosto z tą zmianą pracy, zeby nie się nie zrobiło tak, że w pewnym momencie liczba osob poszukujacych pracy znacznie przekroczy oferty pracy. Trzy – postaw się w sytuacji innych, nikt Tobie nie dał gwarancji „”dozywocia” z Twoimi bliskimi, gdyby się coś stało z nimi to chcesz usłyszeć – i co z tego?
      Cztery – dzieci to sobiie raczej same „losu nie zgotowują”.

     • A kto ma prosta sytuacje ze znalezieniem pracy? Chyba po znajomościach.
      Ludzie od lat borykają się znają sytuacja, wiec to żadna nowość, ze ktoś ma szukać nowej pracy. Nikt nie twierdzi, ze to prosta sprawa. Ale co wy księżniczki wielkie?
      Zdarzenie losowe to jedno, ale są zdarzenia celowe. I to związane z domem dziecka nie jest pierwszym i ostatnim. Wiec przestać pi…lic jął to ciężko maja osoby które będą szukać musiały nowej pracy albo dzieci z domu dziecka. Takie jest życie. Narzekanie o obwinianie innych za decyzje jest zabawne. Od lat rządzi pieniądz i układy. Od lat biedni cierpią kosztem bogatych. A ty się urwałaś z choinki zahukana w tym trzemesznie i dopiero dotarło do ciebie ze ludzi spotykają złe sytuacje? Hello, trochę poszerz swoje horyzonty.

     • Panie Do Anonima, proszę jeszcze raz przeczytać ze zrozumieniem. Poza tym proszę pamiętać, ze do Panskiego tekstu dostęp ma również młodzież i dzieci. „Argumenty” ad personam nie są arumentami i świadczą o braku argumentów, a knajacki język swiadczy o braku kultury. W przypadku niezrozumienia trudnych słów, prosze sprawdzic ww słowniku 🙂

     • To ze użyjesz dwóch slow niepospolitych, nie oznacza jeszcze ze jesteś mądra 🙂 Świadczą chociażby o tym twoje pseudointeligenckie odpowiedzi, jak i wnioski wyciągane na podstawie wiedzy (w tym przypadku dobitnym jej braku). Trudny wyraz możesz zaczerpnąć ze słownika (internetowego oczywiście, o książkę cię nie posądzam), ale inteligencji sobie nie nabędziesz 🙂

 3. brawa dla wszystkich rządzących. pokazaliście ze można mieć niewiele na plus i zarządzać gmina…. udowadniacie ze człowiek cofa się w rozwoju.

 4. Budynek w Trzemesznie na naszej gminnej ziemi nie nasz to chore.
  Ktoś kolekcjonuje pustostany, za moment będzie następny, a ludzie nie mają gdzie mieszkać.
  Drogi powiatowe, ale do przebudowy ma dokładać gmina.
  Przykłady można mnożyć, tu jest lepiej niż u Barei.

 5. Z bólem serca… Obserwuję jak niewiele czasu minęło… A jak wiele zostało zniszczone!!! Dom Dziecka w Trzemesznie, który tętnił życiem, był otwartym i ciepłym DOMEM …. W którym się rozmawiało, sluchalo i czulo…. A teraz… Dom z czasów PRLu… ” Dzieci i Ryby nie mają głosu”…. Dyrekcja- widmo, której nie ma i nie interesuje się dziecmi tylko wydaje polecenia…. dla nich licza się tylko liczby…. zrobią tak aby te 8dzieci gdzieś upchnąć, nie ważne gdzie i w jaki sposob…. najważniejsze że osiągną liczbę na DWA NOWE DOMKI!!! W domu dziecka wcześniej pelnoletnie dzieci zostawały do czasu ukończenia szkoły a teraz zmieniają swoje plany i tylko czekają aby odejść…. to już o czymś swiadczy😱Włodarze, którym jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze… Szczycą się że wybudowali nowe domy…. Dla dzieci- Za chwilę zobaczymy jak ich rodzinka rozkręci w T-nie swój prywatny interes!!! Tutaj napewno nie chodzi o dobro dzieci tylko o piękną działkę i rodzinny interes!!!

  • Oczywiście ze o działkę 🙂 Bida posprzedawal działki o nagle nowobogaccy się zrobili 🙂 Ma ktoś chrapkę na teren, wiec trzeba dzieciaki przenieść 🙂 Kasa, kasa, kasa. Kreatywna księgowość, dotacje unijne … kombinacje alpejskie i te sprawy.

 6. To juz wyglada ze Trzemeszno nie ma nic absolutnie do tego doprowadzili jeszcze tablice zmienic z Trzemeszna na kozia wioche a nie zostala hodowla norek bo tak juz bysmy nic nie mieli tylko pare placykow obsranych i chodnik dzurawe madre Gniezno to po co nam urzad i wlodarze jak wszystkim rzdzi Gniezno masakra jeszcze tak nie bylo jak rzdzicie tak macie zamiast placykow trzeba bylo zalatwiac sprawy z budynkami a nie teraz sie szuka pieniedzy brak slow

 7. Burmistrzu na co czekasz daj budynek po zawodowce ludziom na mieszkania sami sobie wyremontuja chyba ze czekasz na sprzedaz za bezcen sluchaj glosu ludu

  • Tak tak, ludzie sami wyremontują. Składając wniosek do gminy o remont, bo mają trudną sytuację materialną. Co za poroniony pomysł. W efekcie budynek bedzie w jeszcze gorszym stanie niż jest obecnie.
   Z ciekawości, żyjesz na swoim czy na komunalnym?

 8. Nasza gmina nie ma nic do powiedzenia!! Nie uratowaliście tego domu… Nawet nie próbowaliście, nikt Wam tego nie zapomni!! Zrównać z ziemią to miasto.. Tu już nic nie ma! Żeby chociaż ten budynek trafił w dobre ręce, był zagospodarowany ale jak ma zostać kolejną ruiną to będzie straszne!

 9. „Według R. Bazułki gmina nie przedstawiła do tej pory żadnej konkretnej propozycji w tej sprawie.”
  Ważne, że przedstawili propozycję ronda.
  Bo rondo jest najważniejsze ☹️☹️

 10. Dzień dobry,
  „Według R. Bazułki gmina nie przedstawiła do tej pory żadnej konkretnej propozycji w tej sprawie. ”
  Wystarczy za całe podsumowanie nie tylko działań Naszych Włodarzy w sprawie DD, ale i całego okresu Ich rządów…
  Żenada.
  Pozdrawiam
  TDi
  PS- wydaje mi się, że powinniśmy dbać o kompleksowy rozwój dzieci-w tym również o kształtowanie ich zmysłu estetycznego. Architektura ich nowego domu jest – jak dla mnie- rodem z późnego Gomułki: ni to baraczek, ni kotłownia, ni garaż.
  Specjalne pozdrowienia dla projektanta tej „perełki” architektonicznej …

  • Na pewno nie przypomina to domu. Jest to obiekt tak bezuczuciowy, kojarzący się raczej z prosektorium, niż miejscem, w którym chciałoby się mieszkać, żyć.
   A wystarczyło pojeździć po swiecie i zainspirować się czymś, to ma dusze, cieszy oko. Wszyscy by na tym skorzystali. Ale nie. Musiało powstać coś tak pięknego jak ToyToy

 11. Mam nadzieję ,że te białe korytarze będą kolorowe -pozwólcie tym dzieciom puścić wodze fantazji.może coś namalują fajnego na tych białych ścianach🦋🐞🍀🌻.A czy dzieci będą mogły tam bawić się na trawie🤸‍♀️ ,jeździć na rowerze wokół klombu🚴‍♀️,rozgrywać mecze w piłkę nożną🤾‍♀️⛹️‍♀️🧗‍♀️?! przed budynkiem czy tylko będą siedziały „na baczność🕴”?! !!

 12. Wszyscy pamiętamy jak burmistrzuniu brał wwszystko na klatę rok temu w powiecie! Jak martwił się i troszczył – a nieposiada żadnych wieści na temat rozporządzeń i uchwał ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Pan Jankowski dba oto by pryncypałowi styki się nieprzegrzały – normalnie jak Wojtyła i Dziwisz. Zadbaj już panie o relikwie.

 13. Macie ludziska jakieś,, ale,,? Do kogo? Kto wybrał burmistrza? Kto wybrał PiS i prezydenta RP ? Na co liczyliście? Obudźcie się wreszcie! To dopiero początek apokalipsy w której wy odegracie główne role w upadku cywilizacji !

  • Człowieku, zmień kanał tv, bo najwyraźniej trwałe uszkodził Ci mózg. Ty wiesz, kto jest u władzy w powiecie gnieźnieńskim? Z poparciem jakich partii kolejno startował Dyzio?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj