Nowa nazwa ulicy już obowiązuje

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Od czwartku obowiązuje zmieniona nazwa ulicy – 22 stycznia 1863. Dzisiaj pojawiły się nowe tablice. W Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego opublikowano zarządzenie zastępcze, w którym wojewoda – powołując się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – obszernie uzasadnia konieczność zmiany nazwy.

Możemy przeczytać w nim między innymi:

“Nazwa ulicy 22 stycznia w mieście Trzemeszno, jako odnosząca się do konkretnych wydarzeń 1945 r. jest niezgodna z art. 1 ust 1 ustawy. […] Dnia 22 stycznia 1945 roku nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do miejscowości Trzemeszno. Zgodnie z propagowaną praktyką władz komunistycznych, wydarzenie to celebrowane było – niezgodnie z faktami historycznymi – jako dzień wyzwolenia oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej.

Tymczasem wbrew nadziejom Polaków, oczekujących odbudowy kraju po likwidacji okupacji niemieckiej, Armia Czerwona w latach 1944 – 1945 stała się narzędziem ponownej aneksji niemal połowy terytorium RP do ZSRR, zniewolenia całej reszty kraju oraz budowy w nim systemu komunistycznemu, w pełni zależnego od władz w Moskwie”.

Jednocześnie wojewoda uzasadnia nadanie nowej nazwy – związanej z datą wybuchu Powstania Styczniowego – pisząc między innymi:

“Wymarsz gimnazjalistów trzemeszeńskich do Powstania Styczniowego, nazywany dumnie ” Wyprawą Trzemeszeńską”, to jedna z piękniejszych i najbardziej chwalebnych dat w dziejach Trzemeszna – miasta nazwanego później przez władze pruskie także z tej racji “Niespokojnym Miastem Powstanców” […]

W odwecie za udział w powstaniu, władze pruskie zamknęły 6 marca 1863 roku Gimnazjum w Trzemesznie. Jednym z dyktatorów Powstania Styczniowego był Marian Langiewicz, uczeń gimnazjum w Trzemesznie “.

Burmistrz Krzysztof Dereziński wydał dla mieszkańców komunikat w tej sprawie. Informuje w nim, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma obowiązku wymiany dowodów osobistych, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych, gdyż zachowują one swoją ważność.

Wolne od opłat są pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawniania w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy ulicy.

31 Komentarze do Nowa nazwa ulicy już obowiązuje

ogloszenia
 1. ktosik napisał(a):

  Ale dyrdymoły
  a koło B…. jest dziura w chodniku-studzience telekomunikacyjnej i od paru m-cy nie idzie tego tematu załatwić ,chociaż grozi to wypadkiem!!!!

  • sielanka napisał(a):

   Liczne latarnie w mieście nie świecą, nie ma komu żarówek wymienić (choc z drugiej strony w wyborczym roku częste dotąd awarie pozbawiające światła cale i liczne ulice, nagle ustały).

 2. slawekx19 napisał(a):

  I po co to komu ???

 3. kajko napisał(a):

  Kostka brukowa wyskakuje jak w grze MARIO i nić

 4. moje zdanie napisał(a):

  Mogli poczekać do przyszłego poniedziałku, czyli 22 stycznia.

 5. Jaca Informatyk napisał(a):

  to niezla zmiana

 6. Leon napisał(a):

  dzisiaj gadają że nie trzeba wymieniać dokumentów a później sie okaże że trzeba

 7. Leon napisał(a):

  nie mają co robić

 8. Leon napisał(a):

  A co do tych dziur w Trzemesznie jak nie są łatane to powinny być oznaczone np farbą białą żeby człowiek wiedział

 9. Ziomal napisał(a):

  Dobra zmiano…Trzeba jeszcze zburzyć osiedle,przedszkole,szkoły,salę sportowo-widowiskową,osiedla domków jednorodzinnych, stadion,przychodnię,przystanek autobusowy,Dom Kultury,siedzibę OSP,oczyszczalnię ścieków,Posterunek Policji,zdemontować w mieście i na wsi sieć energetyczną wodociągową i kanalizacyjną.Przecież to dorobek wrednej Polski Ludowej i komunizmu.Trzeba odebrać wszystkim świadectwa szkolne i dyplomy szkół wyższych bo ukończyli je za komuny.Warto by przywrócić analfabetyzm bo to dorobek PRL. Zmiana nazw placów i ulic nie zmieni dorobku pokoleń Polaków i historii naszej Ojczyzny.

  • Wit napisał(a):

   W 100% masz rację! Szkoda ,że decydenci tego nie widzą, tylko pokornie ,jak te barany idące na rzeź, godzą się na dewastację wszelkich wartości i zakłamanie historii naszej ojczyzny!

   • pytania napisał(a):

    Zakłamanie? Wreszcie odkłamanie! 22 stycznia 1945 to data zmiany jednego okupanta na drugiego i wprowadzenie kolejnej administracji opresji wobec polskiego narodu. Widać efekty do dzisiaj, choćby po wpisach was obu. Zrobiła sieczkę z mózgu propaganda w rodzinach, w pokoleniach.

  • pytania napisał(a):

   Tyś zmysły postradał w tej swojej zajadłej nienawiści?! Ubecka przeszłość gnębi? Tęsknota za przywilejami pe er elu? Resortowe dziecko?

  • Leon napisał(a):

   Dobry komentarz popieram

  • Leon napisał(a):

   Masz racje.

 10. Mieszkaniec napisał(a):

  Przepraszam p.Ziomal kanalizacja to już była przed wojną i przystanki, kolej i OSP i stadiony sportowe i energia elektryczna i lekarze byli i policja i wojsko. Przed wojną za to nie było czerwonej zarazy tzn: Bezpieki, Informacji Wojskowej dzisiejsza WSI ,wywózek,mordowania dzieci bo czym było zamordowanie Inki. I wiele innych zbrodni towarzyszy ze wschodu wespół z pseudo polskimi utrwalaczami władzy ludowej.
  A ekonomicznie to wprowadzić socjalizm na pustyni to po tygodniu piachu zabraknie.

  • Edek napisał(a):

   Ziomal miał na myśli raczej nasze Trzemeszno a nie ogólnie cały kraj. Ale przyznasz że to właśnie PRL-u rozbudował szpitale, szkoły i osiedla z wielkiej płyty. Zauważ ile powstało po II wojnie. Tak jak pisze Ziomal, skoro chcemy zapomnieć o PRL to zlikwidujmy wszystko co z nim związane i co nam przypomina o czasach PRL-u. A Wwszyscy ci co tamten okres tak bardzo im przezkadza niech oddadzą mieszkania które dowstawali od Państwa i niech zrezygnują z wszelkich tytułów naukowych i zawodowych. Zabrać wszystkim emerutury. Przecieź wypracowali je w PRL-u czyli pracowali dla komunistycznego państwa. Nie tędy droga.

  • Ziomal napisał(a):

   Szanowny Panie ja nie napisałem że przed wojną nie było tego co Pan wymienił.Napisałem co nowego pobudowano w moim kochanym Trzemesznie po wojnie.Doskonale pamiętam co i kiedy powstawało i zmieniało się w naszym mieście i okolicy.Mam do Pana pytanie czy nasi Dziadkowie i Ojcowie na kolanach szli do nazwanej przez Pana czerwonej zarazy ? Odsyłam Pana do książki historii by dowiedzieć się co stało się w Jałcie i Teheranie. Czy tak trudno zrozumieć że Polska jest Ojczyzną wszystkich Polaków, tych którzy byli,tych którzy są i tych którzy nadchodzą.Zróbmy wszystko by połączyć to co dobre z naszej przeszłości z tym co dobre w czasach obecnych.

  • Janek napisał(a):

   W Trzemesznie przed wojną był stadion? Był przystanek PKS taki jak jest teraz? Sieć wodno-kanalizacyjna była rozwinięta tak jak jet teraz? Była Hala OSiR, Sieć energetyczna też była tak rozwinięta jak obecnie? To pewnie i światłowód był w całej gminie? Zastanów się co piszesz. Nie bronię PRL-u ale on był i nie należy go wymazywać. Tak samo jak bym nie chciał aby za jakieś 40 lat przyszła władza chciała wymazywać obecną historię i dorobek Polski. Nie można zacierać śladów historii.

 11. xyz napisał(a):

  Ziomal ma rację!Zburzyć wszystko,co komunistyczne i jeszcze pozabijać Ludzi,którzy się wtedy urodzili,bo na pewno są źli!!! GŁUPOTA! A,może więcej tolerancji! Było jak był,ale dzięki temu,że “Jesteśmy tylko ludźmi i,aż ludźmi”,i ludźmi myślącymi budujmy naszą wspólną przyszłość i tak po prostu SZANUJMY SIĘ!!! Nie wszystko,co komunistyczne jest złe i tak samo to,co się dzieje obecnie w kraju jest dobre!Zacznijmy od Siebie na dobry początek! Pozdrawiam wszystkich gorąco:)

  • pytania napisał(a):

   Nie ma racji. Ty też nie masz. Puste słowa pogrobowców zbankrutowanego ekonomicznie, zdemoralizowanego i morderczego systemu ruskiej okupacji pod nazwa PRL.

 12. Anonim napisał(a):

  Skoro poruszane są tematy historyczne to przy okazji zapytam czy ma ktoś fotografie Trzemeszna z XIX/XX w. i udostepniłby kopię dla http://www.czat.trzemeszno.pl/ Ten projekt jest bardzo ciekawy i posiada duży potencjał edukacyjny. Kto wie, być może kiedyś wielkością dorówna CYRYLowi.

 13. dik napisał(a):

  HISTORIA TO NASZ DOM NASI RODZICE DZIADKOWIE A NIE ZAKLAMANA POLITYKA

  • rebe napisał(a):

   Historia, to historia. Jedni dziadkowie wpadali do dołu z przestrzeloną czaszką, innych porwały hasła typu “nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera” , jedni walczyli o Polskę, inni z ochotą sprzedawali ja przy okazji. Nie wolno zapominać. Trzeba walczyć o pamięć. Chwała bohaterom! A 22 stycznia, to tylko 1863.

 14. entuzjasta napisał(a):

  Dobrze ze urodzilem sie przed 22 styczniem 1945

 15. Anonim napisał(a):

  Zmiana ulicy jest owszem tylko jeszcze żeby ktoś pomyślał .że jest zima i należy te ulice odśnieżyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado