Strona główna Różne Niższa opłata w Senior+

Niższa opłata w Senior+

8106
13

Od początku roku – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – w pomieszczeniach po przychodni lekarskiej „Zdrowie” przy ulicy Langiewicza działa Dzienny Dom Senior+.

Placówka powstała z myślą o osobach starszych, często samotnych, które mogą tam spędzić część dnia w aktywny i atrakcyjny dla nich sposób. Projektowana była na 20 osób. Utworzenie domu kosztowało ponad 400.000 złotych, z czego 300.000 pochodziło z dofinansowania Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Na listopadowej sesji radni przyjęli uchwałę określającą stawki za pobyt w placówce. Uzależniono je od dochodów uczestników zajęć. Przewidziano całkowite zwolnienie z opłat dla osób nieprzekraczających określonego w ustawie o pomocy społecznej kryterium dochodowego. Stawki od 50 do 400 złotych przewidziano dla osób przekraczających to kryterium, w zależności od wysokości dochodu.

Najwyższa opłata przewidziana była dla osób przekraczających 400% wspomnianego kryterium. Zastosowano też ulgi dla osób samotnie gospodarujących, dla których najwyższa opłata wynosić miała 300 złotych.

Jak się okazuje, zainteresowanie ofertą od początku roku było bardzo słabe. Na początku uczestniczyły w zajęciach tylko 2 osoby, obecnie jest tam sześcioro uczestników. Dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej Lucyna Buzała uważa, że przeszkodą może być wysokość opłat, chociaż – jak sama zauważa – nie są one wygórowane. Zainteresowani mogą bowiem korzystać z bogatej oferty zajęć, otrzymują też codziennie obiad, a także poczęstunek w innej formie (np. kawa, ciasto czy wypieki wykonywane w ramach zajęć).

W tej sytuacji L. Buzała zaproponowała, aby na czas przejściowy – do końca 2020 roku – obniżyć opłatę dla wszystkich do 10 złotych miesięcznie. Ma to zachęcić seniorów do skorzystania z oferty Domu Senior+. Na ostatniej sesji radni przychylili się do tej propozycji i podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie.

Odpowiadając na pytania radnych dyrektorka OPS zwracała uwagę na inne niż finansowe powody słabego zainteresowania. Jak zauważyła, nie wiadomo skąd wzięło się przekonanie, że w domu trzeba przebywać cały czas od 8 do 16. Oczywiście nie jest tak, że ktoś wejdzie, wypije kawę i wyjdzie. To jest placówka sformalizowana, prowadzone są zapisy, zajęcia są dokumentowane. Nie ma natomiast żadnych przeszkód, gdy ktoś z różnych życiowych przyczyn nie może przyjść w danym dniu lub chce skrócić pobyt – tłumaczyła L. Buzała.

Dodała, iż wszystko co nowe rodzi się w bólach. Podała przykład Domu Samopomocy Społecznej, do którego na początku uczęszczało 12 osób, obecnie jest ich 44. Dom Senior+ został stworzony w znacznej części z pieniędzy rządowych ale jego funkcjonowanie finansuje gmina. Na bieżący rok przewidziano na ten cel 269000 złotych.

Samorząd czyni jednak starania, aby pozyskać kolejne środki na bieżącą działalność. Złożono już stosowny wniosek o dofinansowanie. Gdyby udało się pozyskać te środki, udział w zajęciach byłby bezpłatny. Na rozstrzygnięcie trzeba jednak zaczekać do końca marca.

13 KOMENTARZE

 1. Innym ważnym powodem może być dojazd… Są osoby starsze które mieszkają np na osiedlu koło stadionu albo w okolicach hali a nawet mieszkancy pobliskich wsi, które nie mają jak dostać się do domu seniora ponieważ nie są w stanie dojść tak daleko … Może warto by pomyśleć o tym…

 2. 400 zl za kawke i ciasto i obiad to nie wiem czy w restauracji by taniej nie bylo posiedziec te 6h albo pod orzechem

  czy opiekunowie sprawdzaja trzezwosc osoby przychodzacej na zajecia ?
  – czy mozna byc na „rauszu lekkim ” ?

   • Zapewne na miesiąc wynajmniesz ten pokój z wyżywieniem za te 400 zloty w jakich ty czasach żyjesz człowieku, jeżeli jest dochód to czemu nie mają placic i dofinansowanie do niższego dochodu ,a 10 zl to kpina i żenada po prostu trzeba ludzi zachęcić organizować dni otwarte, warsztaty ,czytanie oglądanie filmów wspólne ludzie starsi są spragnieni takich rzeczy i towarzystwa innych ludzi ,dojazd oczywiście też powinien być w ramach zajęć dla tych którzy nie mogą a chca uczestniczyć w programie.

 3. Nie wiem kto wpadł na tak idiotyczny pomysł przebudowy budynku przeznaczonego na cele służby zdrowia . Mieszkańcy tego miasta i wsi tułają się po terenie województw ( wielkopolskiego , kujawsko – pomorskiego i dalej) szukając lekarzy specjalistów a tu urządza się ,,przytułek,, dla 2 osób .
  W latach 60-tych oczekiwano z niecierpliwością na budowę przychodni z prawdziwego zdarzenia i miało to swoje uzasadnienie nie tylko pod względem medycznym . Teraz okazuje się , że wysoko wyspecjalizowanych specjalistów medycyny i odpowiedniej infrastruktury nie potrzeba . Wystarczy rozdygotana sanitarka i jak to pięknie się określa RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH po kursach i program SENIOR + ! Widać , że miasto dysponuje zbyt duża ilością pieniędzy albo krótkowzrocznością władz osiągającą szczyty głupoty ! Ciekaw jestem czy została przeprowadzona analiza pod względem ekonomicznym przedsięwzięcia w stosunku do innych oczekiwań i potrzeb społecznych . Obawiam się , że chodzi tu o coś innego niż o rzetelne i przemyślane dobro społeczne . Ktoś w trakcie dyskusji przedwyborczych napisał na tym portalu
  , że likwidacja przychodni będzie przysłowiowym gwoździem do trumny dla władz ! Mam nadzieję , że tak się stanie !

 4. „Wszystko co nowe rodzi się w bólach” A konsultacje były??? To następna inwestycja po jakże „udanym” targowisku, chyba dla żartu zwanym „twój rynek”. Do naszych decydentów nie dociera, że trzeba i należy ROZMAWIAĆ! Za targowisko odpowiedzialnym jest wiceburmistrz. Kto odpowiada za to…?

  • Inicjatywa jest słuszna. Jest zapotrzebowanie na takie ośrodki. Najgorzej wygląda niedoinformowanie społeczeństwa chociażby przez pracowników socjalnych MOPS. Myślę, że za obiad z dodatkową opcją poczęstunku to każdy zainteresowany dyszkę za dzień pobytu zapłaciłby. W pomieszczeniach można zorganizować również pokój wytchnieniowy. Brawa dla gminy, że utworzyła placówkę, w realizacji zadań ministerstwa rodziny i polityki społecznejl.

 5. Trzemeszno w takich długach a tu proszę miesięczna opłata wynosi 10 zł a utrzymanie takiego obiektu jest na pewno bardzo kosztowne i znów nietrafiona inwestycja!!!

  • Kto bogatemu zabroni , wyżywienie za 10 zł na miesiąc, a przecież trzeba to utrzymać, personel opłacić , stać nas czyli jesteśmy bogaci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj