Niepodległościowy rajd z historią w tle

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Po raz kolejny z okazji Narodowego Święta Niepodległości Stowarzyszenie pod Żaglami zorganizowało rajd rowerowy w ramach projektu “Z historią w tle”. Pomimo aury typowo jesiennej i niezbyt sprzyjającym prognozom pogody, grupa około 20 cyklistów stawiła się na placu Kosmowskiego w Trzemesznie.

Trasa wiodła przez miejsca pamięci narodowej, które upamiętniają osoby walczące w Powstaniu Wielkopolskim oraz biorące czynny udział w walce z okupantem hitlerowskim w czasie II Wojny Światowej.

Uczestnicy udali się na cmentarz parafialny w Trzemesznie i zatrzymali się przed zbiorowym grobem poległych powstańców z 1848 roku, pomnikiem ofiar najazdu hitlerowskiego oraz przy pomniku zbiorowej Mogile Powstańców, którzy polegli 10 kwietnia 1848 roku.

Kolejno grupa cyklistów ruszyła do Kozłowa, zatrzymując się przy pomniku upamiętniającym Wojciecha Bąka. Z Kozłowa rajd ruszył do Kruchowa, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła, w której spoczywa 7 mieszkańców Kruchowa i Grabowa, zamordowanych przez hitlerowców 5 października 1939 roku w Kociniu.

Kolejnym etapem była wieś Niewolno – uczestnicy zatrzymali się przed pomnikiem poświęconym pamięci  19 obrońców Niewolna i Trzemeszna rozstrzelanych 10 września 1939 roku. Ponadto zatrzymali się, aby zapalić znicz przy obelisku poświęconym pamięci pomordowanych mieszkańców.

Rajd zakończył się przy ciepłej kawie i herbacie oraz rogalach świętomarcińskich w świetlicy wiejskiej w Niewolnie.

(spż)

Jeden komentarz do Niepodległościowy rajd z historią w tle

ogloszenia
  1. emka napisał(a):

    W zdrowym ciele zdrowy duch patriotyzmu lokalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado