Strona główna Różne Niedotlenienie płodu: jednym z powodów może być błąd w sztuce lekarskiej

Niedotlenienie płodu: jednym z powodów może być błąd w sztuce lekarskiej

1345
0

W trakcie porodu podejmowane są dziesiątki, a nawet setki decyzji, z których każda może zaważyć na zdrowiu i życiu matki oraz dziecka. Za każdą z nich jest odpowiedzialny lekarz lub położna. Jeśli osoby przyjmujące poród zbagatelizują stan rodzącej i płodu, może dojść do niedotlenienia noworodka. Personel medyczny powinien wykorzystać całą swoją wiedzę do tego, by poród przebiegł prawidłowo i bez komplikacji. Jeżeli z jakiegoś powodu tego nie zrobi, konsekwencją może być nawet poważne niedotlenienie płodu, które pociąga za sobą daleko idące skutki zdrowotne.

Jak można rozpoznać niedotlenienie płodu? Oto czynniki ryzyka i objawy

W ciąży może wystąpić szereg komplikacji, na które ciężarna kobieta nie ma wpływu, a jakie często skutkują niedotlenieniem dziecka. Jest to na przykład przenoszenie ciąży albo przedwczesny poród. Ryzyko wzrasta także w trakcie porodu, gdy poszczególne jego fazy się przedłużają, a także wtedy, gdy ciąża jest mnoga. Niedotlenienie płodu jest też możliwe w sytuacji wcześniejszego odklejenia się łożyska lub wypadnięcia pępowiny. Warto wiedzieć, że obecna medycyna nie zna żadnego badania, które jednoznacznie może potwierdzić niedotlenienie noworodka. O jego stadium mówi jedynie skala Apgar – jeśli dziecko dostało 3 punkty, wystąpiło ciężkie niedotlenienie. Tutaj można zaobserwować drgawki, a nawet śpiączkę. W lekkim stadium niedotlenienia problemy zdrowotne ukazują się nieco później. Zaliczamy do nich opóźnienie w rozwoju ruchowym albo umysłowym. Zdarza się również, że w wyniku niedotlenienia płodu diagnozuje się napady padaczki, porażenie mózgowe, a nawet śmierć mózgu.

Skutki niedotlenienia płodu kładą piętno na całym życiu matki, a także dziecka

Wystarczy jeden popełniony przez lekarza błąd lub zbagatelizowanie stanu zdrowia ciężarnej, by skutki okazały się tragiczne. Śmierć dziecka przy porodzie albo ciężki uszczerbek na zdrowiu to żałoba dla całej rodziny. Oczywiście żadne pieniądze nie wynagrodzą matce poniesionych krzywd, niemniej jednak ma ona prawo do uzyskania odszkodowania i pociągnięcia personelu szpitala do odpowiedzialności. Specjaliści z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym udzielą Ci wsparcia w zakresie kompletowania potrzebnych dokumentów, przygotowania wniosku odszkodowawczego i reprezentacji w sądzie. Przyda się tutaj dokumentacja medyczna przebiegu ciąży, porodu, a także późniejszego leczenia dziecka. Możesz zawalczyć o lepsze jutro dla swojej rodziny i sprawić, że popełniony przez lekarzy czy położne błąd medyczny nie pozostanie bez konsekwencji.