Strona główna Polityka Niebezpieczne odpady nadal niepokoją

Niebezpieczne odpady nadal niepokoją

4747
20

Mieszkańcy Rudek i Miat nie przyjęli do wiadomości tłumaczeń właściciela firmy GDELEKO w sprawie uciążliwych zapachów, odczuwalnych ostatnio w tej okolicy.

W lipcu osoby zamieszkałe w tym rejonie skarżyły się, że z terenu, na którym przetwarzane są odpady zaliczane do niebezpiecznych wydobywa się silny i uciążliwy odór.

Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Niedawno odbyło się w tej sprawie zebranie mieszkańców sołectwa Miaty, do którego należy także Brzozówiec, gdzie również dochodziły nieprzyjemne zapachy.

W tej samej sprawie zebrała się też rada sołecka Kozłowa i Rudek. Oba zebrania zakończyły się identycznymi wnioskami skierowanymi do Urzędu Miejskiego.

Mieszkańcy oczekują podjęcia konkretnych działań, które wyeliminują istniejące zagrożenia. Zaproponowano, aby zwrócić się do odpowiednich służb o kontrolę pod kątem zagrożenia epidemiologicznego, pożarowego, a także posiadania wymaganych pozwoleń.

Mieszkańcy proponują też, aby Marszałek Województwa nie wydawał dalszych zezwoleń. Dotychczasowe mają bowiem wygasnąć w przyszłym roku z mocy prawa w związku z wejściem nowych uregulowań. Padł również pomysł o zainteresowanie sprawą prokuratury.

Wszystkie wnioski trafiły do burmistrza i Rady Miejskiej.

20 KOMENTARZE

 1. Burmistrzu tak blisko tego smrodu mieszkasz i nic nie czujesz przejdz sie spacerkiem co tam sie dzieje czy wiesz o wszystkim a nie chcesz wiedziec co tam sie swieci.

 2. Rudki czym wy sie zajmujecie smrodem zajmijcie sie tymi krzakami co sie do was wjezdza dosyc ze ciemno jak w d…to jescze troche to zarosniecie brud i syf.

 3. co na to vice burmistrz on mieszka w Mogilnie i tematu nie chce ruszac ? panie po co pan jest vice ?

  co na to burmistrz ?

  te sprawy sa wazniejsze niz przemowienia bo mieszkancy moga zachorowac

  – do mieszkancow – pozwac gmine za brak swiezego powietrza ktore nalezy sie ustawowo kazdemu mieszkancowi Gmina nic nie robi w tym zakresie to niech placi

 4. Dzień dobry,
  pytacie co tam śmierdzi (żeby tylko)?
  Oto odpowiedź:
  Obecnie firma Gdel Eko działa w Trzemesznie na podstawie decyzji marszałka województwa wielkopolskiego udzielającej pozwolenia zintegrowanego z dnia 24 lutego 2015 r. Pozwolenie to było później zmieniane poprzez zwiększanie dopuszczalnych ilości przetwarzania odpadów. Zgodnie z zapisami decyzji na działce przy drodze krajowej nr 15 dopuszczalne jest przetwarzanie następujących odpadów w określonych ilościach rocznie:
  • osady z dna zbiorników – 5.000 ton,
  • wycieki ropy naftowej – 5.000 ton,
  • zaolejone osady z konserwacji instalacji lub urządzeń – 5.000 ton,
  • osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne – 5.000 ton,
  • zużyte naturalne materiały filtracyjne (np. gliny, iły) – 20.000 ton,
  • zaolejona woda z odwadniania olejów – 400 ton,
  • mieszanina odpadów z piaskowników i z odwadniania olejów w separatorach – 1.000 ton,
  • odpady zawierające ropę naftową lub jej produkty – 1.000 ton,
  • uwodnione odpady ciekłe zawierające substancje niebezpieczne – 2.000 ton,
  • zmieszane lub wysegregowane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia zawierające substancje niebezpieczne – 15.000 ton,
  • gleba i ziemia, w tym kamienie, zawierające substancje niebezpieczne – 92.000 ton,
  • urobek z pogłębiania zawierający lub zanieczyszczony substancjami niebezpiecznymi – 92.000 ton,
  • tłuczeń torowy (kruszywo) zawierający substancje niebezpieczne – 92.000 ton,
  • odpady ciekłe i stężone uwodnione odpady ciekłe (np. koncentraty) z oczyszczania wód podziemnych zawierające substancje niebezpieczne 760 ton.
  ( za tygodnikiem Pałuki)
  Razem 336.160 TON świństwa, w tym prawie 300.000 TON z SUBSTANCJAMI NIEBEZPIECZNYMI ( dla tych z kiepską wyobraźnią: to 12 TYSIĘCY wywrotek typu TIR !)
  Pytanie retoryczne( podobnie jak w przypadku Paroca, emitującego corocznie prawie 3.000 ton trucizn, wdychanych przez Trzemesznian, w tym kobiety w ciąży, niemowlęta, dzieci i całą „resztę” mieszkańców): CO ZROBIŁY , BY TO UKRÓCIĆ , WYBRANE W DEMOKRATYCZNYCH WYBORACH WŁADZE MIASTA I GMINY, ODPOWIEDZIALNE ZA ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO NAS WSZYSTKICH?
  Jak długo jeszcze tolerować będziemy cwaniaków, którzy, mieszkając sobie 70 km od Trzemeszna, zatruwają naszą ziemię i życie-(zarabiając na tym kosmiczną kasę), marszałków województwa ( też spokojnie odpoczywających w ogródku z dala daleko od smrodu wydawanych zezwoleń )mających w nosie życie mieszkańców peryferiów ich udzielnych „państewek”, starostów( żyjących szczęśliwie poza zasięgiem kominów Paroca) podpisujących „jak leci” wszystkie wnioski truciciela, zarabiającego corocznie miliony euro i szczędzącego każdej złotówki na ograniczenie śmiercionośnej, corocznej emisji 3 tyś ton fenolu, formaldehydu, amoniaku, chlorowodoru, siarkowodoru i innych „polepszaczy” powietrza?
  Jak długo jeszcze Włodarze Trzemeszna będą udawać ślepych, głuchych i upośledzonych węchowo na to co się w tej gminie dzieje? Jak długo ignorować będą głosy mieszkańców, klepać standardowe formułki zapewnień o zajęciu się tematem i maskować swoją bezczynność i nieudolność, niemogącymi niczego zmienić, pisemkami do WIOŚ?
  Pytam -jak długo?
  Od roku, systematycznie, co kilka tygodni, na tym portalu alarmuję i piszę co należy zrobić i z kim rozmawiać, żeby załatwić SKUTECZNIE temat…
  No tak- zapomniałem, że nasza władza nie zniża się do tego poziomu i nie czyta tego portalu.
  Po co? Przecież wie lepiej…
  Pozdrawiam
  TDi

  • Odpowiadam Panu. Dopóki doputy Burmistrzem będzie p.Dereziński nic się nie zmieni oprócz okrągłego gadania. A Rada jaka jest każdy widzi i słyszy wystarczy włączyć transmisję z obrad. Reszta bez komentarza szkoda nerwów. Pozdrawiam. Oby kiedyś nastały zmiany. Może następny placyk dla ciemnego ludu ?

 5. Aco Burmistrz nie widzi albo nie wie co tam sie wyprawia okulary nosi to slepy nie jest ale to tak jest jak zRemondisem wiekszy udzial a gowno maja do gadania i tyle Trzemeszno zasmrodzone z kazdej strony juz ulice i chodniki zielenieja jeszcze troche to rzezucha bedzie rosla zero pielegnacji drzew kto sie tym zajmuje znaki niewidoczne itd.

 6. Czy ktos wie co to powstaje w Rudkach ?Ludzie mówią ze oczyszczalnia tej smierdzacej wody która idzie z krochmalni.Juz widzę jaki fetor tam będzie pozdrowienia dla mieszkańców i radnego😄

 7. Firma z poznania a wojewoda to gdzie mieszka
  Koło swego domu ma sobie wysypisko robić? !!
  NAJLEPIEJ NA KONCU WOJEWÓDZTWA gdzie władza układowa i rozumie problemy wielkich miast i firm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj