Strona główna Różne Nie wyrzucajmy śmieci do kanalizacji!

Nie wyrzucajmy śmieci do kanalizacji!

4947
0
Główny kolektor sanitarny w Trzemesznie do połowy zapchany odpadami

Okres letni to czas wzmożonych prac służb REMONDIS Aqua Trzemeszno, które otrzymują zgłoszenia o zatorach w sieci kanalizacyjnej. Wielu z nas wciąż zapomina, że toalety to nie miejsce, gdzie powinny trafiać resztki jedzenia czy odpady higieniczne.

Co roku do miejskiej sieci kanalizacyjnej, mierzącej ponad 65 km, trafiają przedmioty i substancje tj.: tłuszcze, farby, nawilżane chusteczki, resztki jedzenia, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Mogą one spowodować zatkanie wewnętrznej kanalizacji w budynku, a nawet doprowadzić do poważnej awarii, której usunięcie bywa nieprzyjemne i bardzo kosztowne. Bywa także, że cofające się ścieki, zalewają piwnice, ogród lub ulicę, powodując zanieczyszczenie środowiska i duże straty materialne.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, służby naszego przedsiębiorstwa regularnie czyszczą kanały ściekowe i przepompownie usuwając prawie 100 zatorów rocznie.

Śmieci wrzucane do kanalizacji powodują awarie przyłączy kanalizacyjnych, sieci kanalizacyjnej, zwiększoną awaryjność pomp sieciowych co skutkuje wyższymi kosztami napraw i eksploatacji sieci kanalizacyjnej. Ponadto usuwanie takich awarii jest czasochłonne, naprawy sieci kanalizacyjnej często powodują utrudnienia w ruchu drogowym, a same awarie uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z sieci kanalizacyjnej.

Spuszczane w toalecie, niektóre śmieci i substancje, mogą tworzyć spustoszenie w biologicznym procesie oczyszczania ścieków, stanowiącym jeden z etapów oczyszczania; takie substancje mogą zmniejszać skuteczność procesów biologicznych zachodzących w oczyszczalni. Także niedopałki papierosów, w związku z zawartymi w nich substancjami chemicznymi, są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.

Co powinno bezwzględnie trafiać do kosza:

włosy, nawilżone chusteczki, materiały opatrunkowe, rajstopy, szmaty – bywają często przyczyną powstawania zatorów, gdyż łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków wewnątrz rury;
niedopałki papierosów, lekarstwa, farby oraz chemikalia i inne domowe środki czystości – zawarte w nich substancje chemiczne szkodą mikroflorze w oczyszczalni ścieków,
igły – stanowią one ogromne zagrożenie dla pracowników sieci kanalizacyjnej. Najczęściej są niewidoczne, mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia np. wirusem HIV czy żółtaczką,
materiały budowlane – gruz, gips czy tynk opada na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory,
tłuszcze i oleje – tężeją w rurach i zmniejszają ich średnice. To przyspiesza konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.

Dlaczego nie powinniśmy wyrzucać jedzenia i przedmiotów do kanalizacji?

Każdy większy przedmiot, jak pielucha, tampon, a nawet torebka foliowa, może spowodować zatkanie sedesu, a w najgorszym przypadku zablokowanie rury odpływowej i zalanie mieszkania ściekami. Odprowadzane do kanalizacji resztki z naszych stołów przyciągają szczury, stąd wrzucając do toalety pozostałości po obiedzie karmimy te gryzonie i przyczyniamy się do zwiększenia ich populacji.

Przypominamy, że śmieci powinny trafiać do odpowiednio oznakowanych kontenerów na odpady.

Główny kolektor sanitarny w Trzemesznie do połowy zapchany odpadami
Odpady wyciągnięte z kanalizacji po przepchnięciu zatoru