Strona główna Polityka Nie uchwalili budżetu na 2023 rok

Nie uchwalili budżetu na 2023 rok

5163
43

Głównym punktem przedwczorajszej sesji Rady Miejskiej miało być uchwalenie budżetu na 2023 rok. Wszystko wskazywało na to, że tak się stanie – w trakcie wcześniejszych obrad komisji nie było bowiem większych uwag do projektu.

Jedynym wnioskiem, złożonym przez Kacpra Lipińskiego, była budowa skatepark-u. Zyskał on wówczas pozytywną opinię radnych. Burmistrz przygotował w tej sprawie autopoprawkę, która miała być wczoraj poddana głosowaniu. Na sali obrad pojawiła się nawet grupa młodych ludzi zainteresowanych taką inwestycją. Towarzyszyło im kilku dorosłych.

Do głosowania nad wnioskiem, jak i nad całym budżetem, jednak nie doszło. Wcześniej radni mieli zająć się projektem innej uchwały, ściśle jednak związanej z budżetem. Chodziło o przesunięcie spłaty obligacji emitowanych przez naszą gminę w 2018 roku. Pierwsza rata miała być spłacona w 2023 r., a ostatnia w 2027 r. Przedstawiony przez burmistrza projekt przewidywał przesunięcie rozpoczęcia spłacania zobowiązań o rok.

W uzasadnieniu można przeczytać, że „przesuniecie terminu pozwoli zrównoważyć budżet gminy na 2023 r. i zabezpieczyć środki na planowane do realizacji zadania inwestycyjne, a także spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań”. Przeciw takiemu rozwiązaniu wypowiedział się przewodniczący Benedykt Nitka. Jak stwierdził, każde przesuwanie zobowiązań zawsze tworzy dodatkowe koszty. Dlatego jest za większym oszczędzaniem, a nie za przesuwaniem spłaty.

Jak się okazało, propozycję burmistrza poparło 7 radnych – Renata Wiśniewska, Piotr Kołodziejczak, Piotr Lewandowski, Kacper Lipiński, Rafał Nawrocki, Tadeusz Pawlak, Dominik Woźniak. Przeciwnych było 4 – Agnieszka Bartz, Renata Buzała, Magdalena Laskowska, Benedykt Nitka. Pozostali 4 radni byli nieobecni.

Wynik głosowania poddał w wątpliwość B. Nitka. Zapytał obecnego na sesji Marcina Leśnego, czy w tym przypadku wystarczy zwykła większość głosów. Mecenas potwierdził wątpliwości przewodniczącego. Jak wyjaśnił, jest to uchwała dotycząca zobowiązań gminy i w tym konkretnym przypadku wymagana jest bezwzględna większość, czyli ponad połowa składu rady. Zabrakło więc jednego głosu i uchwała nie została podjęta.

W tej sytuacji radni nie mogli głosować nad przyjęciem uchwały budżetowej. W projekcie na przyszły rok nie zaplanowano bowiem pierwszej raty spłaty obligacji, gdyż zakładano, że uchwała o przesunięciu terminu spłat zostanie przyjęta. Burmistrz musi teraz przedstawić nowy projekt, zawierający właśnie te zapisy. Z tego powodu postanowiono przenieść sesję budżetowa na styczeń.

43 KOMENTARZE

 1. Wybory, a cała kasa idzie na urząd to burmistrz wymyślił, że przydadzą się jakieś inwestycje, (czytaj skatepark, zamiast potrzebnych chodników itp.) więc spłata będzie poxniej. Po wyborach wszyscy zostaną na stanowiskach, zrobią nowe dla rodziny i tyle będzie w tej gminie. Dług i brak rozwoju.

  • Bardzo dobrze że co radni którzy nie chcą przesuwać spłaty długu z roku 2023 na 2028, czy burmistrz nie wiedział że jak zaciągał kredyty przed wyborami w 2018 r że od roku 2023 trzeba przez następne pięć lat spłacać? teraz dramat gminy bo może być już zachwiana płynność finansową gminy, a P.Lipiński niech nie wymyślą pod publikę nowej inwestycji tylko niech zaciska pasa aż oczy wyjdą, czy czasem też w tamtym czasie nie podnosił rączki za tak licznymi i nieuzasadnionymi kredytami ? można to sprawdzić to było głosowanie w roku 2017, kilkanaście linii kredytowych, gdzie ich odpowiedzialność?wtedy z p.Peno klaskali że co za historyczny budżet ,aby zadłużać na placyki, park itp. a dzisiaj gmina nie nawet na wkład własny na tak strategiczne inwestycje jak drogi itp., przynajmniej niech Ci radni niech milczą,

   • Panie Benedykcie po ostatniej sesji przyznaję Tobie rację, w tym marazmie i beznadzieji finansów w jakiej znalazła się gmina Twoją postawą i pozostałych radnych wykazałeś wielką odpowiedzialność , nie rolować tak dużego długu , spłacać jak to jest wyznaczone kilka lat temu i zaciskać pasa a nie jak chce nieodpowiedzialny burmistrz przekładać raty spłat na później , ratuj przy tak beznadziejnej radzie tą gminę, choć marazm ale nie doprowadzaj do jeszcze większej katastrofy a mieszkańcy i wyborcy niech otworzą oczy do czego doprowadza ten burmistrz naszą zasobną w dochody tą gminę, jak są zarządzane nasze pieniądze? to straszne,Panie Benedykcie choć tyle krytyki ale do końca tej beznadziejnej kadencji czuwaj aby dalej nie zadłużać tej naszej małej ojczyzny, chociaż temu zapobiegaj !!!!@

    • Obiektywnie trzeba temu przyznać rację. Co więcej. Stawiam zakład, że ta uchwała o rolowaniu zadłużenia czyli odroczenia terminu wykupu obligacji będzie jeszcze raz poddana głosowaniu na sesji w styczniu. Zabrakło jednego głosu a nie było 4 radnych. Taka reasumpcja po trzemeszeńsku.

 2. Ilu jest tych co będą śmigać na deskorolkach..? 10? A co z budżetem na bezpieczeństwo gminy i na straż. Zapraszam cwaniaków jak im coś się będzie działo czego oczywiście nie życzę aby czekali aż wyjadą strażacy

 3. ku…a Dabrowsiego dziurawa ulica jak ser szwajcarski a ci se buduja dla 10-15 chlopcow skatePark i debata trwa gdzie go zrobic a zrobcie go k..a na ulicy dąbrowskiego moze przy okazji dziury zakleja !

  jak mi ktos przylezie po domach i prosic bedzie o glosy np inkasent czy szewc to psami poszczuje !

  • Człowieku. Posłuchaj sesji a dowiesz się jakie są oczekiwania ludu. Narzekają, że w Trzemesznie nie ma kina czy basenu. Ręce opadają jeśli dla większości są to priorytety w rozwoju tej gminy. Wszystkie małe sklepiki upadają bo ludzie nie mają kasy a jest grupa oderwanych od rzeczywistości ludzi, którzy za priorytet uważają wykonanie skate parku.

   Taka rada dla mamuśki, która tak narzeka, że dzieci i młodzież nie mają co robić w Trzemesznie.
   Poświęć trochę więcej czasu dla swoich dzieci. One zdecydowanie bardziej potrzebują zainteresowania z Twojej strony. Jeśli nie masz jak zagospodarować im czasu wolnego to przykro to powiedzieć ale jesteś mało kreatywna. Możesz się obrażać ale taka jest brutalna prawda. Spójrz na pokolenie Twoich rodziców. Oni nie mieli nic a jednak potrafili zawiązywać relacje, rozwijać się, iść do przodu mimo wielu większych braków. Co oni mieli? Nic, poza chęcią dążenia do przodu. Teraz dzieciaki mają za dużo. Im się najzwyczajniej w d…ch przewraca. Czego im brakuje skate parku? Pobawią się z miesiąc dwa i im się znudzi. Jeśli myślisz, że gmina wykona skate park i tym samym Twoje dzieci będą dozgonnie wdzięczne za to to się grubo mylisz. Zamiast się obrażać na te słowa weź spokojnie to przemyśl a za kilka lat będziesz zbierać tego pozytywne owoce. Bo dzieci powinni wychowywać rodzice a nie ulica czy gmina, która funduje skate parki.

   • Bo to są ludzie kompletnie oderwani od rzeczywistości. Nie wiedzą co to gospodarka, kryzys. Dzieciaki wyrosły z płacy zabaw to teraz skatepark, baseny itd. Skatepark to najgłupszy projekt jaki dotychczas został zgłoszony, według mnie. Dlaczego???? Bo jest dedykowany dla garstki! Co idziesz to restauracja sklepik splajtowany. To jest dramat. Nie dajecie zarobić lokalnie tylko patrzycie co jeszcze dostać. 500+, place, wakacje +, teraz patrzycie na Skatepark. Drogi dziurawe, beczkowozy niebezpieczne. Niektórzy nie widza tego bo dzieciaczki w życiu na pieszo nie szły do szkoły. Kultura tej młodzieży a słyszę z okna ich język to woła raczej do rodziców o wychowanie! Nie o skatepark

   • Do załamanego —–Brawo jeszcze raz brawo za Twój komentarz Dodam do tego że dla dzisiejszego pokolenia najważniejszym pytaniem jak gdzieś pojadą to takie czy jest tu wi-fi i dostęp do ładowarek smartfona Dzięki za Twój komentarz Myślałem że jestem mimo wcale nie tak dużo lat na karku jakiś zgred bo myślę tak samo jak Ty a okazuje się że jednak jest nas więcej ludzi myślących poprostu normalnie Rodzice są od tego aby dzieci wychować na porządnych ludzi a nie Skate park czy ulica

    • Po części macie racje ale może zamiast narzekać ujadać itp byście pochwalili młodzież ze wyszli z inicjatywa i chcą coś robić sami ? Chodniki drogi wam nie pasują a czy chodzicie po tych niby złych chodnikach czy jedynie wytykacie „władzy „ ze one są zle ? Wylewacie jakieś żale z za klawiatury ale czy któryś z was spróbował coś z tym zrobić ? Nie pasuje skatepark wymyślcie coś innego dla młodzieży wyjdźcie z inicjatywa poszukajcie czy są dotacje do waszych pomysłów zgłoście się do urzędu .Teraz zadusicie w tych młodych ludziach chęci do działania robienia czegoś to wyrosną z nich tacy jak wy malkontenci z za klawiatury !!!! A te drogi i chodniki można załatwić o ile się chce np z Funduszu Dróg Samorządowych . https://samorzad.gov.pl/web/gmina-leczyce/dofinansowania-na-budowe-chodnika-oraz-przebudowe-jezdni
     Pozdrawiam ekipę od skateparku my jeździliśmy na barierkach koło PKP ładnych 20 lat temu 🙂

  • do Anomina – popieram Ciebie za to co napisałeś pewnie ktoś z radnego rodziny by sobie pojeżdził. Potrzebne to jak ta sralnia czy spacerniak do psów przed torami, przejeżdżam tam często i psów tam tyle że jeden o drugiego się obija, To samo park Baba kasa w błoto i wiele wiele innych pomysłów, że położenie asfaltu na Dąbrowskiego żaden radny nie zaproponuje wstyd. Tylko pier… w koło to samo. Szewc znikł z horyzontu kiedyś to chociaż szambiarki liczył, zawsze był jakiś pożytek, ciągle tylko to wina burmistrza a wasza to nie jest, czyje to pomysły jak nie wasze, może jakiś plac do puszczania latawców by zrobić, czy Lotnisko do paralotni.

 4. Coście sie tak uczepili tego skateparku? Oczywiście, można bez niego zyć. Tak samo można powiedzieć o placach zabaw dla małych dzieci, wszystkich boiskach przy o osirze, a juz na pewno boiskach do piłki nożnej w każdym sołectwie. Sa nie tylko zbudowane, ale utrzymywane z pieniędzy gminnych. Ciekawe kto wie ile kosztuje choćby ich podlewanie. I jakoś tłumów na nich nie widać. Oczywiście w kilku sołectwach można zobaczyć czasem kopiących piłkę, ale też nie wciąż. I nikt o to rabanu nie robi. Myślicie, że jak nie będzie skateparku, to od razu poprawia nam sie drogi ? Jesteście w wielkim błędzie.

  • powiedz od razu ze masz juz robote dla pociotka Dyrektor SkateParku hahah k..a nie moge z tych tu zrobic referendum kto chce skatePark a kto chce miec konkurencyjna nowa przychodnie bo jak do tej pory nawet recepty dostac nie moge ! dziura zabita dechami gdzie nawet leczyc sie nei da a wty mi tu SkatePark proponujecie ? ludzie coscie z ta Polska zrobili ! z tym miastem !

 5. Chodniki w mieście to katastrofa. Sklepy upadają. Matka z dzieckiem w wózku mało gdzie wejdzie, a często na środku chodnika stoją słupy i jak przejść z wózkiem? Niech dzieciaki ćwiczą na tych nierównych chodnikach.

 6. Na żadnym skatepark-u nie widziałem jeszcze tłumów. Przeważnie są puste, zbędna betonoza. Niech dzieciaki pokażą ile osób korzysta z nich w innych miejscowościach.

    • a pa wyborca PS pisze sam sobie pochwaly i sam swoje komentarze pochwala ? to dobre budujecie atmosfere ze jest was wielu ale ludzie potrafia liczyc czy jak ida do sklepu to czy towary i uslugi podrozaly o 17 % czy o wiecej nikt nie da sie w nieskonczonosc okłamywac ludzie przestaja ogladac TVP a ty jak mas zpproblem ze zrozumieniem to obejrzyj ponownie film i sie dowiesz kto jest ktos – skoro ta opozycja wam tak 7 lat juz przeszkadza to rozwiazcie im koalicje i niech nie rzadza hahaha myslicie ze wszystko da sie zrzucac zawsze na pandemie i putina ? ludzie glupi nie sa

    • Woborco PS tu nie trzeba byc jasnowidzem wystarczy miec ukonczona podstawowke i isc do sklepu policzyc czy faktycznie masz inflacje na poziomie 17% a jak nie masz podstawowki ukonczonej to zabierz po prostu kalkulator i nie musisz ogladac TVP ani zadnej innej telewizji zeby dojsc do wnioskow ze inflacja nie jest na poziomie 17%
     No ale Wyborca PS osmiesza wszystkich, neguje byle „nasi byli u wladzy” a to ze zyje sie gorzej z roku na rok co tam wazne ze pieniadze sie wyprowadza „dojna zmiana ” jak raczyl powiedziec prezydent tyle ze mowil o swoich

 7. Po co wam to wszystko czym macie więcej to więcej narzekacie słabi ludzie potrzebują wszystko więcej więcej aż w końcu brakuje na utrzymanie wszystkiego co macie zmywarki suszarki i wiele innych rzeczy co w końcu się popsują albo zużyją i człowiek uzależniony będzie musiał znowu to posiadać ale za co w końcu są kredyty raty debety i co swoim dzieciom zostawicie zużyty sprzęt żeby mieli problem później z sprzątaniem tego całego syfu żyjcie skromie i więcej przebywajcie z rodziną bo teraz szczęście nie daje rodzina tylko rzeczy materialne a korporacją o to chodzi żebyśmy byli nieszczęśliwi i szukali szczęścia w rzeczach materialnych.

 8. Lewaku co tak narzekasz i stękasz tu na tym portalu pod kazdym artykułem,że taka biyda w Polsce ,wyjdź na zewnątrz o godzinie 24 w Sylwesta i popatrz dookoła i posłuchaj ,jak ta biyda wygląda.

  • a zrobmy glosowanie czy bida jest czy jej nei ma skoro takis slepy i nie jestem lewakiem taki ze mnie lewak jak z prezesa LGBT aa proszepraszam sylwester marzen były wystepy z opaskami teczowymi ! hahah

  • i to jest cale myslenie Pisiorów – „popatrz dookola” to ze młodzi maja pieniazki to ok bo pracuja nawet na 2 etaty to ze emeryci musza brac emeryture i do tego pracowac to ich sprawa ale co z tymi co maja tylko sama emeryture albo sa bez pracy – pisiory tylko patrza dookola ale zeby wspomoc bednych w potrzebie ktorym inflacja doskwiera to juz nie. Co z tymi co maja kredyty we frankach lub w PLN i rata im sie podwoila … pisiorku spojrz szerzej a nie tylko na fajerwerki i wylacz TVP bo gadasz juz jak oni

 9. Dla mnie wiocha w Trzemesznie to jest to że żadne ronda nie mamy tylko jakieś skrzyżowanie ze światłami co człowiek niepotrzebnie czeka i naraża się na niebezpieczeństwo bo jakiś idiota na czerwonym śmiga.

 10. a najlepszy numer to Rzad podniosl ceny pradu przedsiębiorcom na 2,61 czy 2,67 i teraz jak myslicie pisiory kto jest tym zlym ?

  Czy przedsiebiorca podnoszacy ceny czy rzad ? ceny uslug i zywnosci w gore a niech se emeryci placa jak tak glosowali ktos pieniadze za CO2 zawinal , nie powstalo nic w to miejsce to potem tak jest – przypomina mi sie komuna i zgnily zachod kapitalisci … wazne ze nasi u wladzy to moga kr…ść

 11. Na wstępie dziękuję Państwu za tak aktywne komentowanie tematu skateparku. Wniosek w jego sprawie powstał jako odpowiedź na argument o braku miejsc dla młodzieży. Jego odpowiedzią było zebranie przez zainteresowanych blisko 300 podpisów pod inicjatywą, a więc nie jest to garstka. Oczywiście istnieje ryzyko, że inicjatywa znudzi się, ale takie ryzyko istnieje przy budowie boiska, kortu, basenu czy kina. W Trzemesznie tendencja jest taka – albo piłka nożna albo nic. Skatepark ma być wyjściem poza istniejący od zawsze schemat. Wg planu na przyszły rok dochody gminy Trzemeszno opiewają na kwotę 69 053 888,33 zł. 150 tys. zł stanowi 0,2% tej kwoty, a oszczędności jakie poczyniono w wyniku moich wniosków znacznie przekraczają ten udział. Latami i co budżet wmawia się radnym, że uchwalane są budżety oszczędności jednocześnie proponując kilkukrotne poprawki budżetowe w ciągu roku generujące nie 150 tys. zł ,a miliony. Dodatkowo gmina płaci Remondisowi ok. 200 tys. rocznie od 2017 roku za zarządzanie. Czyli oprócz normalnych pensji płaconych zarządowi płacimy właściwe nie wiadomo za co. Innej nazwy niż haracz na to nie znajduję. Gmina potrafi sfinansować dezynfekcję miasta, której nikt nie jest w stanie logicznie rozliczyć Potrafi zbudować chodnik tam, gdzie powinien zrobić to powiat . Są też środki w budżecie na utrzymanie boisk i siłowni zewnętrznych, które pochłaniają rocznie kwoty pięciocyfrowe, a ich budowa pochłonęła kwoty sześciocyfrowe. Nikt podczas ich budowy nie miał wątpliwości jak w przypadku skateparku pomimo, że i na nich tłumów jakoś nie widać. Trzemeszno stoi boiskami i tylko one warte są zainteresowania. Skatepark to inwestycja wykraczająca poza ramy myślowe, dodatkowo wspierana przez młodzież stąd też niechęć społeczna, tak mniemam.

  • Niechęć jest do Pana. Popierasz kasę i wymyślasz placyki gdzie podstawową infrastruktóra kuleje. Inwestycja w dzieci. A czy te dzieci mają bezpieczna drogę do szkoły? Za dużo was tam urzędników. Co do wspólnych inwestycji z powiatem czy państwem. Lepiej tak, jeżeli to się gminie opłaca niż nie mieć nic.

   • Ten wpis odzwierciedla funkcjonowanie tej gminy. Niestety. Najważniejsze jest to, kto coś wymyślił. Nawet, gdyby radny Lipiński zaproponował obniżenie wszystkim podatków o połowę, to i tak ten pomysł byłby krytykowany tylko dlatego, że powiedział to akurat radny Lipiński.
    Jakże prawdziwy a zarazem żenujący obraz tej gminy.

  • Tylko co wy radni zrobiliście z remondisem i tymi kosztami- nic poza jałową dyskusją a koszty sobie tworzą , sam burmistrz jako przedstawiciel umocowany ze strony gminy i większościowy udziałowiec nie wie dlaczego takie koszty i z czego one wynikają , nie wie, uderzy się w końcu w klatę i powie nic nie może , to jest obraz tej władzy i beznadzieji, setki tysięcy złotych jest na TO PONOSZONE , TO COŚ NIEPRAWDOPODOBNE w obecnej rzeczywistości. Samo to przekształcenie komunalki w spółkę remondis to jakiś dziwny twór, co mówi burmistrz to nie ja to radni przegłosowali jednym głosem, tylko kto z taką uchwałą wystąpił , kto ten dziwny proces przygotował i poddał pod obrady radnym ? to robienie z nas mieszkańców niepoważnych, gdzie była kancelaria prawna obsługująca gminę aby zadbać też o właściwy interes gminy jak można było dopuścić do takich zapisów w umowie o których już wiele na sesjach podkreślano i wypowiedziano np. decyzje muszą być jednomyślne ? w spółkach prawa handlowego głos decydujący ma zawsze ten kto dysponuje największym pakietem udziałowca , a jak jest w gminie Trzemeszno, brakuje słów tylko my mieszkańcy za to płacimy sowicie. jeżeli radni byliby konsekwetni i stanowczy to powinni całym tym przekształceniem zainteresować odpowiednie służby a nie tylko mielić i mielić i nic z tego nie wynika a kolejny rok biegnie

  • Panie Kacprze, masz rację z tym pseudopsikaniem i dezynfekcją , było to opisywane jako niecelowe i bezzasadne wydano chyba kilkanaście tysięcy złotych bez szczegółowego rozliczenia takowej usługi , spryskano powietrze na ławeczkami, śmiechu warte , nawet swego czasu sanepid do tego typu zabiegów wypowiadał się nieprzychylnie, wypuszczono pieniądze w powietrze jak baloniki i nikt z tego się nie rozliczył i nie poniósł konsekwencji !!!!!! to jest gospodarka pieniędzmi podatników w tej gminie

 12. Totalna opozycja jest załamana tym, że paliwo na stacjach nie podrożało po 1 stycznia… Panuje tam żałoba.
  Ale im odcięli … paliwo polityczne. Już materiały o tym jak to paliwo za chwilę będzie po 10 zł i trzeba będzie wymieniać pylony był przygotowane. A tu cyk i cały misternie przygotowywany plan trafił szlak.
  Totalna opozycja po raz kolejny okazała się totalnie naiwna. I oni mieliby rządzić Polską? Skoro nie potrafią przewidzieć tego, że ktoś może ich uprzedzić.

  • Nie zachwycaj się,miesiąc dopiero się zaczął.Przez cały rok 2022 Orlen zdzierał marżę na maksa, to teraz może kilka dni odpuścić. Za kilka rozpocznie się pełzający wzrost, najdalej za miesiąc,półtora ujrzymy prawdę.

 13. Ogólnie to trzeba całą gminę zastąpić nowym narybkiem obrali sobie i robią jak im się podoba, Tyle projektów dotacji unijnych przeszło między palcami, patrząc na gminę mogilno gdzie drogi asfalpwe są dosłownie w pole beż ani jednego domu a przed nimi znaki dotacje z programu tego i tego. Przepuścili szanse jakich malo. Teraz to zostało im patrzeć na nasze rzenujace komentarze i się tylko z nich śmiać, bo i tak mają nas gdzieś. Nie licząc zaczęte inwestycje drogowe nie skończone które miały być co roku po kawałku robione a robione nawet nie 1/5 a może się ucisza bo mają coś tam a kasa N
  Projekty pozwolenia poszła w błoto. Przedawni się i ju.tak zostanie jak jest ale są to mistrzowie wydawania kasy np. Na kolejny projekt zagospodarowania byłej zawodówki, a może jeszcze bidula zechcą od powiatu wykupić i też będzie stał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj