Strona główna Różne „Nie” dla działek budowlanych w Bieślinie

„Nie” dla działek budowlanych w Bieślinie

10933
56

Nowi właściciele działek położonych nad jeziorem w Bieślinie chcą przekształcić je w budowlane. Wcześnie zakupili te grunty jako rolne, a następnie zwrócili się do gminy o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.

Dyskusja na ten temat odbyła się w trakcie obrad komisji, a następnie na sesji Rady Miejskiej. Jak się okazało, zdania radnych były w tej sprawie podzielone. Przeciwnicy takiego rozwiązania zwracali uwagę, że będzie się to wiązało nie tylko z kosztami samego planu, ale także uzbrojenia terenu.

W przypadku przeznaczenia tych działek pod budowę, to na gminie będzie ciążył obowiązek ich uzbrojenia, w szczególności doprowadzenia wody. Jak wyliczono, długość potrzebnego tam wodociągu to ponad 2 km. Kolejnym kosztem byłoby wykonanie drogi łącznie z wykupem gruntów pod nią.

Radni zastanawiali się, czy stać na to samorząd, tym bardziej, iż właściciele byli świadomi kupna działek rolnych, na których nie można budować domów mieszkalnych. Jak zauważył Tadeusz Pawlak, zrobią oni dobry interes, natomiast gmina poniesie niemałe koszty.

Sołtys sołectwa Zieleń-Bieślin Dominik Woźniak zwrócił uwagę, że mieszkańcy jego sołectwa od lat czekają na dokończenie remontu świetlicy, na który wciąż brakuje pieniędzy. Jak stwierdził, na doprowadzenie wody i drogi do nowych działek może nie starczyć pół miliona złotych.

Innego zdania był Kacper Lipiński, który w uchwaleniu planu widział szanse na rozwój gminy. Apelował, aby nie zamykać się na ludzi z zewnątrz, którzy mogą być potencjalnymi nabywcami działek budowlanych, a zarazem nowymi podatnikami.

W trakcie sesji głos zabrał przedstawiciel właścicieli. Poinformował, iż nabywcami tych gruntów są osoby nie tylko z gminy Trzemeszno i okolic, ale także z odległych miejscowości. Zadeklarował pokrycie przez zainteresowanych kosztów planu, a nawet części uzbrojenia. Powiedział też, że znaczna część niezbędnych dróg może stanowić drogi wewnętrzne, co w tym przypadku nie wiąże się z koniecznością wykupu ich przez gminę.

Mimo tych zapewnień większość radnych nie poparła wniosku. Za uchwaleniem planu zagłosowało 6 radnych – Agnieszka Bartz, Daniel Bisikiewicz, Magdalena Laskowska, Piotr Lewandowski, Rafał Nawrocki, Benedykt Nitka.

Przeciw było 8 radnych – Renata Buzała, Maciej Dalewski, Marcin Jakubiak, Piotr Kołodziejczak, Grzegorz Koperski, Tadeusz Pawlak, Renata Wiśniewska, Dominik Woźniak.

56 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobrze!!!! wszedzie nastawiają tandetnych chat z kostka niema już nawet gdzie spacerować w tej dziurze nad jeziorem domki na polach domki teraz za bieslin się wsiąść chcecie???

 2. hahah kolejni cwaniacy Janusze biznesu nad jeziorkiem przeksztalcic w budowlana dzialke i 5 x drozej pchnac – nooo radni i burmiSzcze teraz pilka po waszej stronie

 3. Że co? Że najwięksi rolnicy (rolniczki) zasiadający(e) w tej radzie zagłosowali(ły) za wprowadzeniem przysłowiowego lisa do kurnika? Czym kierowałyście się Panie radne głosując otwarcie przeciw środowisku rolniczemu? Kto był właścicielem tej ziemi przed podziałem na działki rolne? Rolnik czy jakiś cwaniak, który kupił rolę, podzielił na działki rolne, sprzedał i się wzbogacił?

   • Jak widać wiele stoi na przeszkodzie jednak. Jest w regionie tak wydzielonych działek MASA, wiele to spektakularne wpadki w które urobiono już naście lat temu naiwniaków którzy najwyraźniej w życiu na miejscu nie byli przed zakupem.

    Wpiszcie w Geopartalu Osrówek (ten za Jeziorem Kamienieckim) i Gałczynek – w polu wydzielone po 40 działek, z przyłączami od laaaat 😀 W Gałczynku to chyba nowsze zjawisko. W rzeczywistości niczego nie poznalibyście, dopiero w Geoportalu widać że tam te pola to wręcz działki z wyznaczonymi drogami itp itd

 4. Za wuja bym sie nie zgodzil na przeksztalcenie kupili rolne niech maja rolne dobre wolna amerykanka i jeszcze troche to beda chcieli oswietlenie robia co chca za grosze kupili i teraz dawaj do Gminy nie zgadzac sie na zadne posuniecia

 5. Brawo dla tych co byli przeciw panie Lipinski o czym ty mowisz jeszcze troche to twoja noga na tych dzialkach nie stapnie ogrodza i zero wstepu zobaczysz jeszcze troche jednak mamy radnych madrze myslacych jak rolna to rolna kazdy by tak chcial za grosze kupic a potem skomlec pod drzwiami gminy

 6. A może radni zainteresują się oświetleniem które prowadzi na dworzec PKP. Na alejce zamieszkałej przez Radnego oświetlenie super ale kolejne zejście strach iść bo ciemnica. Ludzie rano idą na pociąg wieczorem wracają A tam ciemno .Kilka razy zgłoszone do odpowiednich osób w Urzędzie Miasta i Gminy i niestety bez rezultatu.Napewno brakuje funduszy .A skąd fundusze na Kolejne obietnice

  • Oświetlenie w mieście to porażka burmistrza i radnych. Lampy świecą po północy gdzie nikt nie chodzi, ale nad ranem już zgaszone gdzie jest spory ruch i nadal ciemno. Jednak wiadomo urzędnicy nic nie robią i pracę zaczynają popołudniu, albo w ogóle nic w gminie nie robią.

 7. I bardzo dobrze . Za jakiś by chcieli mieć tam drogę asfaltową ,chodniki ,ścieżki rowerowe i narzekali by że śmierdzi obornikiem,albo by im pjejący kogut przeszkadzał.

 8. Jak idzie to uchwalić całkowity zakaz przekształcania na działki terenów przyległych do jezior . Jeszcze trochę żeby dostać się do jeziora , to trzeba będzie helikopter wynająć(jak kogoś będzie stać),bo wszystko ogrodzone do samej wody .

 9. Co wątroba boli że ktoś kupił sobie działkę nad jeziorem, podatku nieplace , prąd zaraz będzie, a prawo budowlane i tak się zmieni na naszą korzyść i wtedy postawię sobie dom 10 metrów od jeziora i wtedy możecie pocałować mnie w d…

 10. straefa zamieszkania osiedle nr 2 – ja się pytam co zmiejscami parkingowymi? kiedy gmina je stworzy, skoro zabrała kilkaset takich miejsc – panie radny z tego osiedla, mieszkańcy. Parkujecie – zresztą jak ja niezgodnie z przepisami, dojazd do szkoły – policji zero – ale wieczorem jak szkoła zamknięta to patrole pojawiają się i straszą.. gdzie jest policja o 7:45 – 8:00 niech wstawiąją mandaty – parking przy Twoim markecie należy chyba do sklepu – projektanci strefy zieli to pod uwagę? zapraszam urzędników do parkowania koło straży a nie na tyłach urzędu!

  • to prawda, zamiast budować market koło ośrodka, mogli zrobić duży parking dla mieszkańców. Ale zaraz, przecież parking nie przynosi dochodów… a gmina taka biedna, że nie ma tutaj dużych firm co by podatki płacili typu Parock, PPM, PPZ…

  • Kiedy policja zajmie się właścicielem pojazdu, który parkuje pojazd na skrzyżowaniu ulic Czarnieckiego z ulica Sportową . Wyjeżdżając z ulicy Czarnieckiego, przez ten złom tam źle zaparkowany nic nie widać,a miejsce na swojej działce ma żeby pojazd wprowadzić.

 11. Kiedy burmistrz zrealizuje swoją obietnicę i pieniądze ze sprzedaży ziemi naprzeciw byłej szkoły w Zieleniu przeznaczy na zakończenie rozpoczętego kilka lat temu remontu budynku byłej szkoły. Zgoda sołectwa na zbycie tej ziemi była uwarunkowana przecież przeznaczeniem tych pieniędzy na kapitalny remont tego budynku. Mieszkańcy i harcerze czekają. Mówienie, że się nie da teraz tego zrobić jest co najmniej niepoważne. Jak się nie da? Gmina sprzedała ziemię. Gdzie są te pieniądze? Ile kasy wpłynęło na konto gminy? Zbyt trudno pytania, czy odpowiedzi niezbyt wygodne?

 12. Jeszcze troche to bez zezwolenia bezie mozna pobudowac dom 70m i tu sie ciesza nad jeziorem beda rzadac oswietlenia dojazdu o czym my mowimy a Gmina znowu dostanie po … nie godzic sie na nic bo za chwile rolnik bedzie mial zakaz wjazdu na swoje pole

 13. Należy bronić wszelkimi sposobami terenów przybrzeżnych jezior. Nie czyńmy z nich kolejnych tandetnych „Manhattanów”. Nie popierajmy też cwaniactwa – ktoś tanio kupił grunty rolne, chce łatwo i tanio przekształcić na działki budowlane, sprzedać z zyskiem, a wszystkie dodatkowe koszty mają ponieść nic z tego nie mający (poza stratami) podatnicy.

  • Popieram w stu procentach. Użytki rolne sprzedane pod pseudo nowoczesne osiedla. Blokowisko przy blokowisku byle upchnąć jak najwiecej ludzi. Działki rolne sprzedane pod inwestycje. Wszelka natura dzicz niszczona na rzecz tujki i kamyczków wysypanych w koło. Zemści się na nas to zemści.

 14. Wystarczy już tych co się dorobili PRAWDA ??? zasrywają jezioro w Bieślinie podobnie jak Popielewskie od strony dziwnie nazwanego osiedla…a reszcie wara…choć nie wiem czy to nie ci sami ???

 15. Dlaczego brakuję w tym artykule tej części dyskusji, w której to padły słowa, z których wynikało, że Trzemeszno pozostanie „kozim miastem” (logiczny wniosek jest taki, że wynika z tego, że takowym czyli kozim miastem Trzemeszno jest). Pan redaktor ominął ten jakże ciekawą część dyskusji? Wielka szkoda. Trzeba będzie sięgnąć do Pałuk z nadzieją, że tam będzie o tym szerzej.

 16. Żeby mieć pieniądze na uzbrojenie tych terenów Gmina / Państwo powinno nałożyć podatek od sprzedaży tych działek. Tak jest w wielu krajach, czy regionach wystarczy sprawdzić.
  U nas są niskie podatki od nieruchomości gruntów działek, dlatego wielu ludzi inwestuje w tym kierunku. Pewna inwestycja lepsza niż lokata w banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj