Strona główna Różne Nie chcą odpadów z cmentarza

Nie chcą odpadów z cmentarza

3949
23

Dwa lata temu pisaliśmy o problemach z odbiorem resztek styropianu budowlanego na terenie zakładu w Lulkowie. Okazuje się, że kolejnym rodzajem odpadów, których nie chce przyjmować Zakład Zagospodarowania Odpadów, są pozostałości wrzucane do kontenerów przy cmentarzu. O problemach ze styropianem pisaliśmy |TUTAJ|.

Temat ten poruszony był na wczorajszym posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej. Jak poinformował prezes Remondis Aqua Trzemeszno Krzysztof Tomczak, decyzja ta była wielkim zaskoczeniem zarówno dla spółki, jak i administratora cmentarza, jakim jest u nas parafia. W ciągu roku z cmentarza wywozi się około 60-70 ton odpadów.

O przyczynach takiej sytuacji powiedział nam kierownik ZZO w Lulkowie Jerzy Utig. Według niego działająca tam instalacja nie jest w stanie posortować tego typu śmieci. Zwrócił uwagę, że w wiązankach czy wieńcach znajduje się czasem kilka rodzajów odpadów (plastik, rośliny, pianka, drut itp). Problem stanowią też znicze. Występuje duży problem z ich odbiorem, zarówno szklanych, jak i plastikowych elementów ze względu na zabrudzenie stearyną.

Zapytaliśmy kierownika o to, czy gminy, które współfinansowały budowę instalacji, nie mają prawa oczekiwać odbioru wszelkich odpadów powstałych na ich terenie. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że każdy, również administrator cmentarza, ma obowiązek segregacji odpadów.

Okazuje się jednak, że są podmioty, które radzą sobie z takimi problemami. Przyjmowania odpadów z trzemeszeńskiego cmentarza podjął się punkt w Inowrocławiu. Cena za ich przyjęcie jest na tyle opłacalna, iż mimo większej odległości ogólny koszt ich wywozu jaki musi ponieść parafia, nie jest większy od dotychczasowego.

Zaskoczenia i niezadowolenia z tej sytuacji nie krył burmistrz Krzysztof Dereziński. Zapowiedział, ze poruszy ten temat na najbliższym posiedzeniu członków porozumienia międzygminnego, tworzącego system unieszkodliwiania odpadów.

23 KOMENTARZE

 1. Nasze wysypisko starczyloby gminie na kilkadziesiąt lat. Wymyślili ekologię i takie są efekty. Najlepiej wszystko do lasu. W Azji śmieci lecą do rzek, a u nas wcześniej więcej było recyklingu niż teraz. Gdzie tu logika Eko? Śmieci przewozi się kilometrami, spała mnóstwo energii i jest Eko? Biznes się kręci.

 2. hahahah a czy to nie Czemeszenscy geniusze dokladali sie do Lulkowa budowy ????? inteligenci przeciez to bylo wiadomo ze budowac swoje ale wlasne a teraz tego nie bieRemy tamtego nie k..a se ludzie dedydentow wybraliscie nie ma co.

 3. Radni w Trzemesznie idą drogą Platformy, która nie chciała m.in przekopu mierzei wiślanej.Pełne uzależnienie się od Urbisu to działanie na szkodę mieszkańców tej gminy. Czyżby komuś kto miał działki na sprzedaż okolicy zależało aby zamknąć czynne składowisko? Warto się przyjrzeć tej sprawie. Nie mówię oczywiście o radnych obecnej kadencji. Dotyczy to poprzednich. Mieć swoje czynne składowisko i zasypać je syfem ze świata aby później płacić mononopoloscie urbisowi to „majsterszyk”.Takie rzeczy tylko w Trzemesznie, gdzie ewidentnie brakuje prawdziwego gospodarza. Zamiast gospodarzy mamy co mamy.

 4. No to czegooś nie rozumiem tu pod nosem się nie opłaca a 50 km dalej się opłaca więc bez wachania chcą brać za te same pieniądze to i odpady komunalne może wezmą za tańsze pieniądze.

 5. Swoją drogą wiara jest j……a tyle wstawiać na groby to im więcej wstawi na grób to nie znaczy że jest lepsza od innych bo gość próbował popełnić samobuja a teraz jest co kilka dni msza.

  • Słuszna uwaga, bo za takim strojeniem i znoszeniem de facto śmieci na cmentarz, stoi bezmyślność, a nawet głupota. Na pewno nie wiara (przynajmniej chrześcijańska), ani nie rozum.

 6. Masz racje Anonimie nasze wysypisko jeszcze by funkcjonowalo kilkadziesiat lat chcialo sie do Lulkowa to mamy bylo przewidywane ze nasze zamkna a potem w Lulkowie beda stawiac warunki i sie doczekalismy Brawo Gmina i rzadzacy

  • Nie chcieli tylko raczej musieli. Nie ma juz takich tradycyjnych wysypisk gdzie wali się na kupę. Przepisy wymogły na gminie przystąpienie do tego porozumienia. Zgodnie z prawem śmieci można wywozić tylko do takich zakładów zagospodarowania odpadów. Wysypisko musiało być zamknięte. Inna sprawa, że Gniezno robi z gminami co chce.

   • Co wynika z tego wpisu? Kompletny bełkot. Gmina Trzemeszno posiadając niewypełnione składowisko odpadów komunalnych, które zostało wykonane za pieniędze podatników czyli mieszkańców tej gminy powinna dążyć do tego, aby ta kubatura była argumentem w rozmowach z tymi cwaniakami z lulkowa. A ta „kupa” która jest widoczna z krajowki w Łupkowie to co? Odpady które mogły za opłata trafić na składowisko w Świętem. Trzeba umieć negocjować. Nie tylko termin kolejnej imprezki a znacznie bardziej istotne dla portfeli mieszkańców tematy. Żeby jednak to robić trzeba się na czymś znać.

    • Dlaczego od razu bełkot, bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem? To przeczytaj raz jeszcze i jeszcze, aż do skutku. Wyłącz emocje, włącz myślenie. I nie o to chodzi o to, że nie masz racji i prawa do ich wyrażania, ale nie tylko Ty, no i są też racje silniejsze.

 7. W LULKOWIE TO BY CHCIELI ZLOTO ZEBY IM PRZYWOZIC ZEBY MOGLI JESZCZE SPRZEDAC A NIE SMIECI W PIORKA OBROSLI OTWORZYC SWOJE JAK BYLO I SPOKOJ

 8. a czy cmentarnych odpadów nie można segregować ??? najłatwiej całe barachło wyrzucać w jedno miejsce tak jak 50 lat temu…kto za głupotę ma płacić ???

  • Ale co? Czy po prostu „kopiuj-wklej”, zgodnie z „przekazem dnia” z centrali opozycji sfrustrowanej w Warszawie?

 9. trole ruscy juz sie aktywowali – putinowi kaczor na reke bo zamieszania w Unii polska robi w Nato , wycieczki na Ukraine dziwne misje pokojowe bez ustalen z nato obiecuja Gdybym byl na miejscu Putina jescze bym zasponsorowal kampanie kolejna wyborcza bo „dobra robote” mu robia

  • Przecież cała opozycja jest niemiecka ,a Niemiec z ruskiem nadal interesy kręci . Jednym słowem opozycja to takie ruskie onuce.

 10. Ten „opozycyjny geopolityk”9 zna się tak na geopolityce, jak na polityce w ogóle. Jeśli komukolwiek ruscy chcieliby tu sponsorować kampanię to obu skrajnoscią – totalnej opozycji i konfederacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj