Strona główna Polityka „Nasza gmina to barka bez kapitana”

„Nasza gmina to barka bez kapitana”

5851
56

Chociaż radni zebrali się w ub. środę, aby omawiać budżet na przyszły rok, sporo czasu zabrała im dyskusja na zupełnie inny temat. Na obradach pojawił się prezes „Zjednoczonych” Karol Łukomski. Powodem jego wizyty był zamiar przekazania radnym swoich uwag na temat współpracy z dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Według prezesa, do lipca nie było większych problemów. Od wakacji natomiast Mariusz Kowalczyk utrudnia piłkarzom korzystanie z obiektów sportowych. Nie wiedzą, gdzie będą mogli zacząć przygotowania do nowego sezonu. Wpuszczane są za to kluby spoza naszej gminy, które płacą za wynajem obiektów. Szczycimy się boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, które ładnie wygląda z „piętnastki”, ale nie możemy tam trenować, możemy tylko przez siatkę na nie popatrzeć – ubolewał prezes.

Jak mówił, temat ten poruszony był na ostatnim posiedzeniu Rady Sportu (4 grudnia) w obecności burmistrza. Ustalono wówczas, że odbędzie się spotkanie obu stron w obecności K. Derezińskiego. Nie odbyło się ono jednak mimo wielu prób kontaktu z burmistrzem. Potwierdził to przewodniczący Rady Sportu Marcin Jakubiak. Jemu również przez ponad tydzień nie udało się nawiązać kontaktu w tej sprawie.

Daniel Bisikiewicz podkreślał, w jak trudnej sytuacji dla klubu podjął się jego prowadzenia obecny prezes. Mówił, aby zadać sobie pytanie, kto zatrudnia dyrektora OSiR i czyim jest pracownikiem. Według radnego, taka sytuacja to być może efekt polityki „wolnej ręki”, którą kiedyś burmistrz dał dyrektorom. Mówił też o innych przypadkach trudnej współpracy klubów z dyrektorem OSiR. Przypomniał sytuację z 3 maja, kiedy to nie pozwolono wjechać na stadion rowerzystom, którzy uczestniczyli w Rajdzie Konstytucji. Na udekorowanych flagami rowerach zamierzali uroczyście wjechać na stadion, gdzie kończył się właśnie Bieg Kilińskiego. Nie pozwolił im na to dyrektor.

Uwag do współpracy na linii OSiR – stowarzyszenia było więcej. Główna krytyka radnych skupiła się jednak na postępowaniu burmistrza. Tadeusz Pawlak zauważył, że takie konflikty burmistrz powinien rozwiązywać od ręki.

Maciej Dalewski uznał za wstyd, iż radni zajmują się takimi błahostkami. Za powód takiego stanu rzeczy uznał bezczynność K. Derezińskiego. Porównał naszą gminę do barki. „Jesteśmy jak barka bez kapitana na wielkim oceanie, która płynie i nie wiadomo dokąd dopłynie” – mówił radny. Apelował, aby burmistrz wziął się do pracy.

Obecny na obradach wiceburmistrz Dariusz Jankowski nie chciał jednoznacznie oceniać zaistniałej sytuacji, pozostawiając to burmistrzowi. Przyznał jednak, że obiekty sportowe, wybudowane za spore pieniądze, powinny służyć głównie naszym mieszkańcom.

Zarówno burmistrz, jak i M. Kowalczyk, nie uczestniczyli w obradach środowej komisji. Z dyrektorem udało nam się porozmawiać telefonicznie. Jak nam powiedział, zasady korzystania z obiektów sportowych reguluje uchwała Rady Miejskiej. Zawiera ona zapis, że kluby sportowe z terenu naszej gminy mogą korzystać z nich bezpłatnie. Pozostałe muszą płacić, ale za to mają pierwszeństwo. Jak zaznacza dyrektor, nie stanowiło to do tej pory problemu. Wszystkie zainteresowane podmioty mogły korzystać zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

Ostatnio jednak Zjednoczeni przesłali swój plan treningów za późno, gdy już były zarezerwowane terminy dla klubów spoza gminy. Gdyby zrobili to w odpowiednim terminie, o czym wiedzieli, nie doszłoby do nieporozumień. Nie może być tak, że każdy przychodzi kiedy chce, bo wtedy robi się bałagan. Przypomniał też, że kierowana przez niego jednostka ma również do wykonania plany finansowe. Jej dochody stanowią właśnie wpływy z wynajmu hali i boisk.

Mimo podejmowanych prób, z burmistrzem nie udało nam się skontaktować.

56 KOMENTARZE

 1. Dla mnie sprawa jest oczywista.
  Należy zmienić:
  priorytet 1 – dyrektora
  priorytet 2 – uchwałę
  priorytet 3 – burmistrza

  • Piękny plan. Tylko mało realny w tej „POukładanej” gminie. Zrobi się szum i nic z tego nie będzie. Mieszkańcy tej gminy udowodnili nie raz, że są mało ambitni wybierając taki a nie inny styl „zarządzania” naszą gminą.

 2. ” kluby sportowe z terenu naszej gminy mogą korzystać z nich bezpłatnie. Pozostałe muszą płacić, ale za to mają pierwszeństwo”- gratuluję Radzie Miejskiej tej uchwały. Jesteście niesamowici, pracujecie na rzecz mieszkańców non stop.
  Brawo!

  • Kto przygotował projekt uchwały? Kto chciał aby była uchwalona w takim kształcie?
   Masz odwagę czy Ciebie wyręczyć?

 3. Tylko nie piszcie o tym, że jak to jest możliwe? Nie pamiętacie jak wyglądało tam zatrudnianie? Pisały o tej patologii gazety. Gdzie są ci redaktorzy z tych gazet? Daleko szukać nie musicie.

 4. Jeśli faktycznie jest taka uchwała Rady to nie bardzo rozumie o co pretensje do M.Kowalczyka. Wiem że z Mariuszem trudno się współpracuje ale nie jest to niemożliwe. Był czas na przesłanie grafiku treningów, klub się z tym spóźnił więc do kogo pretensje? Do dyrektora OSiR? „Uchwytności” burmistrza nie będę komentował bo nie ma co komentować. Burmistrz jest ale go nie ma. Bycie burmistrzem to nie tylko wręczanie nagród i wspólne zdjęcia z uroczystości.

  • Trąca tu przemową kogoś z poprzedniego „ludowego” establishmentu Zjednoczonych. Z jednej strony twierdzić, że z Dyrektorem da się współpracować aby z drugiej strony uderzać w Burmistrza. Któż to taki?
   Chcesz powiedzieć, że w tym kozim mieście Dyrektor nie ma świadomości, że największy klub sportowy ma swoje potrzeby? Ba. Powiem więcej. Skoro nie otrzymał, na ci się
   żali, jakiegoś grafiku od Zjednoczonych jego obowiązkiem jest wykonanie telefonu. Korona z głowy by mu spadła? No chyba nie śmiesz twierdzić, że za mało zarabia. Ludzie przed wyborami dowiedzą się jakie tu panują zarobki. Bądź tego pewien.

   • A jaka jest pewność że dyrektor nie prosił wcześniej o grafik? To raz. Dwa. Nie jestem i nie byłem w żaden sposób związany z klubem. 3. Wiem że M.Kowalczyk jest trudny we współpracy i ma swoje zdanie ale można się z nim porozumieć jeśli się tego chce. 4. Zarobki w Urzędzie, OSiR czy DK nie są mi obce ale to akurat w tym temacie jest mało istotne.

    • Zarobki są mało istotne? Oj mylisz się. Skoro ktoś zarobił w ciągu roku ponad 133 tysięcy złotych (co potwierdza oświadczenie majątkowe) to warto wymagać, aby dbał o jak najlepsze warunki dla naszego klubu. Kto z Was zarobił ciągu roku takie pieniądze? Piszcie też, kto chciałby zasiąść w ciepłym fotelu i zarabiać takie pieniądze.

  • Zgadzam się w zupełności. Obiekt stoi używany tylko przez rehabilitację. Są osoby które mają czas zrobić trening od rana.
   Od 8-21 od poniedziałku do soboty

 5. Klub z Trzemeszna spóźnił.sie z przesłaniem grafiku treningów i dlatego nie będzie mógł trenować w swoim mieście?
  Chora gmina, chore miasto.

 6. Panie Szewc tak jak pan po domach chodzil i mowil faktycznie z burmistrzami i OSiRem dokladnie jak pan nam opowiadal tak sie dzieje ! wstydu nie maja

  • I co z tego? Większości tak pasuje jak jest. Można swoje lody kręcić. Tu etacik, tu zleconko z wolnej ręki i tak to leci.

 7. Prosto powiem do kiedy Dyzio będzie burmistrzem to zawsze Kowalczyk będzie dyrektorem. On nie tylko robi pod górę zjednoczonym ale wszystkim co korzystają z hali czy boisk zewnętrznych. Dla tego człowieka liczy się tylko podpisana umowa o wynajem a nie człowiek który chce pograć na orliku. Pozdrawiam Panie Mariuszu myślę że to pana koniec i do emerytury będziesz musiał uczyć w szkole, tym uczniom też współczuję

 8. W rundzie jesiennej gdyby nie uprzejmość sołectw również krytykowanym, piłkarze Zjednoczonych nie mieli by gdzie trenować bo pan Kowalczyk urządził sobie sobie prywatny folwark, każdy może mieć różne zdanie na temat Zjednoczonych ale powiedzmy sobie jedno ten klub reprezentuje Trzemeszno jak i cała gminę, nie dobrze panie Derezinski nie dobrze….

 9. Prawda jest taka, że jak była możliwość skasować pieniądze od innej drużyny za wynajęcie boiska to był to priorytet. W takim Mogilnie czy Gnieźnie nie do pomyślenia, żeby Pogoń czy Mieszko nie miało gdzie trenować bo boisko jest wynajęte. Od kilku lat ten klub spychany jest w przepaść. Zero pomocy od burmistrza (chociaż zanim nim był, popierał sport i angażował się) ciekawe co się zmieniło, zero pomocy od samego OSiR, lokalni przedsiębiorcy też średnio chcą pomagać bo postrzegają klub jak pijawkę. Smutne to, jako były już zawodnik mogę tylko powiedzieć dziękujemy rządzącym, że zabijacie sport w zarodku.

 10. Pora zmienić dyrektora, orlik w opłakanym stanie same dziury a na tych co zastały uzupełnione można połamać sobie nogi bo wystają powyżej płyty boiska

  • To z kolei jeżeli dyrektor kasował od innych z zewnątrz a nawierzchnia została tak mocno wyeksploatowana to powinny być środki na jej teraz konieczny gruntowny remont IIII
   to co się dzieje w tej gminie to przechodzi ludzkie wyobrażenie, takiego mamy burmistrza , dramat tej gminy , kiedy on się skończy ?

   • Nieprędko. Wystarczy wziąć liczydło. Dodaj sobie nauczycieli, urzędników, pracowników administracji, beneficjentów opieki społecznej w tej gminie. Pomnóż razy 5. Do tego dodaj tych, którzy świadczą różnego rodzaju usługi dla gminy (wraz z rodzinami) i wyjdzie, że żadnych zmian nie będzie. Arytmetyka jest brutalna. Burmistrz do tego odegra po raz kolejny spektakl „Pokrzywdzony przez wszystkich” i wynik nie może być inny. Możecie się burzyć, protestować, manifestować. Nic to nie da.

 11. Przecież tam od dawna robi się tylko to co się podoba jednej osobie. To nie pierwszy raz kiedy ten pan jest z kimś w sytuacji konfliktowej można wymieniać tutaj od myślników i z pewnością potrwa to długo.Polityka kadrowa, pomysły i dziwne idee a wszystko to pod okiem burmistrza, który mamy wrażenie, że się czegoś lub kogoś boi. To tłumaczenie to mniej więcej jak z zatrudnieniem rodziny. Zdaje się, że pałuki o tym kiedyś napisały.
  Rozmydlić temat i odbić piłeczkę nomen omen z dala od siebie. Ja wszystko robię dobrze tylko wokół są źli ludzie. Może pan redaktor wypyta o przeszłość i teraźniejszość pana radnego Lewandowskiego on zna tą aurę i mikroklimat od kuchni. Może na ten temat dużo powiedzieć. To zdecydowanie lepsze źródło informacji jak telefon do tego pana. Mamy nadzieję, że ktoś w końcu zrobi tam porządny audyt i przeprowadzi wnikliwą kontrolę. Pan prezes nie wyglądał wczoraj na człowieka, który zmyśla a na osobę szczerze troszczącą się o klub. Jeśli z tego co widzieliśmy trzeba byłoby wyciągnąć wnioski i zdecydowac kto jest bardziej wiarygodny? Stawiamy na pana prezesa i jego argumenty. Sorry wiarygodność pana k. jest mocno wątpliwa. Zerkający z troską na problem sportowcy Trzemeszna.

  • Owszem, radny Lewandowski ma sporo wiedzy na ten temat, tylko że jeśli przyszłoby co do czego, żeby powiedzieć PRAWDĘ o dyrektorze Kowalczyku, to NABRAŁBY WODY W USTA, bo jest zbyt miękki.

 12. Chłopacy jak chyba jedyny klub od 4 ligi do Okręgówki grają za darmo reprezentują godnie naszą gminne a taki […] cały czas robi im pod górkę Wstyd!!!! A jak dotarli do finału Pucharu Polski i mówiło o tym całe województwo to pan Kowalczyk i Burmistrz to pierwsi byli to lansowania się i chwalenia jak to nie wspierają Zjednoczonych😂😂

 13. Tak dalej nie może być żeby dyrektor OSIR uważał że ośrodek sportu jest jego prywatnym folwarkiem kto za tym stoi że nietykalny tego nie rozumiem ! Czas najwyszy to przerwać.

 14. Zamiast narzekać, że tak jest czas spojrzeć prawdzie w oczy i odpowiedzieć sobie na jedno, bardzo proste pytanie. Czy ta gmina (czyli społeczność) zasługuje aby być pośmiewiskiem?
  Zadajcie sobie te proste pytanie przy urnie wyborczej.
  Nie da się zmienić wszystkiego, nie zmieniając nic!!!

 15. Żenada każdy zespół każda drużyna trenerzy wszyscy mają z Kowalczykiem problem i nikt z tym nic nie robi dosyć czas PiSu się skończył

  • Noo ,Nitras pokaże co potrafi 🤣 jeszcze tylko analfabetów w rządzie nam brakowało .Zaczynają już istnieć,,inaczej,, twoi idole 🤣

   • czemu analfabetów – pani chorasinska pokazala co potrafi 6stka dzieci , nie zlicze ktore jest z wlasnym mezem , ale pojsc do kochanka odejsc od meza, wrocic, znowu pojsc – a daj pan spokoj pytam sie gdzie jest ksiadz ktory sie miesza do polityki a nie powie jej ze tak nie wolno ;p

 16. Przecież każdy wie jak to działa. Kto jest mu posłuszny to coś mu tam da jakiś ochłap. Tylko, że później nie każdy ma odwagę mu powiedzieć, że takiej zależności ma już dość. Sporo jest tych, których sobie wychował niczym tresowane kundelki. Śmiesznie to wygląda zwłaszcza jak się słyszy od tych wytresowanych kundli teksty, że „on coś im dał”. On nic dał ze swojej prywatnej kieszeni! To wszystko idzie z Waszych pieniędzy czyli podatków. I co? Zdziwieni?

 17. Taka jest prawda z nauczycielami WF jest skłócony z klubami sportowymi również na dom kultury hm i wielu innymi to skandal.a chciałem się zapytać radnych czy to prawda że otrzymał premie 30 tyś

  • Z kim on nie jest skłócony? Z Burmistrzem trzyma sztamę więc chyba tylko z nim nie jest skłócony. Burmistrz nawet dożynki oddał do organizacji poza Dom Kultury.W każdej normalnej gminie to Dom Kultury jest od organizacji imprez kulturalnych. Zawłaszczanie prawa do podejmowania decyzji w kolejnych dziedzinach w tej gminie to jego domena, znak rozpoznawczy. Z pewnością wygrałby konkurs na tytuł „Nadburmistrza”. Najlepiej wykorzystuje okazję otrzymaną od burmistrza w związku z udzieleniem przez burmistrza kierownikom „wolnej ręki”.

   • Z burmistrzem ? Oj chyba nie tak to do końca wygląda. Mam wrażenie, że „głową grodu” raczej się czegoś obawia- czy tak jest p Krzysztofie? Prosimy nas w końcu poinformować? Przecież to wszystko nie tak powinno wyglądać. Mamy wrażenie, że ta instytucja oraz opieka to placówki gdzie osoby za nie odpowiedzialne są nietykalne. Przecież mimo wielu różnych dziwnych sytuacji na przestrzeni lat dopiero teraz wiele osób zaczyna się dzielić doświadczeniami. Czy to jest wzorcowa sytuacją? Czy tak powinno to wyglądać? Przecież burmistrz o wszystkim chyba wie, co? Odzew? Zawsze taki sam czyli żaden. Czas chyba odbudować zaufanie społeczne a mamy wrażenie nie nastąpi bez zmian. To ostatni dzwonek, żeby potraktować społeczeństwo poważnie i z szacunkiem!

   • Ten dom kultury to tak na serio do likwidacji bo szkoda kasy na jego utrzymanie
    Lepiej te pieniądze przeznaczyć na coś nowoczesnego
    Strzecha nie wspomnę bo mnie już śmieszą

    • Czyżby OSiR i jego „sympatycy czytaj beneficjenci układu” się uaktywnili? Problem dotyczy nie domu kultury tylko OSIR. Wiem, że doskonale masz opanowane odwracanie uwagi od niewygodnych Wam tematów.

   • czy tutaj nie nasuwa się twierdzenie – jeden drugiego ma w czymś w garści , bo gdyby coś wypłynęło to byłby dramat???? inaczej tego nie można zinterpretować , tyle skarg, zgłaszanych problemów a burmistrz nie reaguje na nic. O czym to świadczy????

 18. Audyt OSiR? Po co? Przecież w audycie będzie pokazane i napisane to co będzie akceptowane przez burmistrza. Ktoś wierzy, że burmistrz pozwoli na publikację audytu, który wskazywałby na to, że pod jego skrzydłami są jakieś nieprawidłowości? Naprawdę jesteście takimi naiwniakami? Ktoś wyżej napisał jedynie słuszne i skuteczne rozwiązanie tych wszystkich problemów. Bez zmiany tych dwóch nic się nie zmieni!

 19. To jest naprawdę parodia, co się dzieje w OSiR – tylko kto tym rządzi? Mają plany finansowe? Super to dlaczego co roku M.Kowalczyk chce więcej pieniędzy od Gminy? Oczywiście dostaje zawsze tyle ile wymaga, bo słowo prosi nie ma w słowniku… Najgorsze jest to, że hala – tam się nic nie zmienia!!!

  Jest nadal zimno jak było, prysznice tragedia – woda pryska w 4 strony świata(ciężko umyć się pod czymś takim, raz zimna, raz gorąca, orlik – ktoś chyba nie zadbał o to(łatwo przyszło, łatwo poszło ) naprawa nawierzchni nie udała się… Światło dla dzieci zapalane, zbyt późno…raz odbierałem córkę z treningu i rodzice włączyli lampki w telefonach (żenada!!! i wstyd dla samozwańczego dyrektora !!! )

 20. Tak tylko w ramach sprostowania! Plan przygotowań do rundy wiosennej został wysłany mailem do Osir-u 29.10.2023 Więc nie rozumie i co chodzi? Co więcej podjęliśmy się akcji ratunkowej klubu z tradycjami! Dla każdego mieszkańca gminy Trzemeszno Zjednoczeni to nie tylko klub to część historii miasta Trzemeszna. W tak trudnym czasie Karol podjął się nie lada wyzwania ratowania tonącego okrętu! Bez pomocy Łukasza, Tobiasza, Karola nie było by to możliwe.
  Wszyscy zawodnicy KS Zjednoczeni grają za darmo co jest ewenementem na skalę Polski.
  Mam jedną prośbę pozwólcie nam pracować i rozwijać ten Klub! Nasze hasło przewodnie brzmi „JEDEN ZA WSZYSTKICH! WSZYSCY ZA JEDNEGO! ZJEDNOCZENI! TRZEMESZNO!” a niestety chyba nie wszyscy gramy do jednej bramki!

  • brawo Andrzej uratowaliście piłkę w Trzemesznie i ten klub, nie od dzisiaj wiadomo że to jest prywatny folwark tego gościa, przykładów nie ma co szukać daleko ale co zrobić jak ten gość jest praktycznie nieusuwalny jak Łukaszenka to co zrobić? mamy stadion ale możemy go oglądać zza siatki idealne stwierdzenie….dopóki tego gościa nie wywiozą na taczkach to nic nie zrobimy…wara od klubu panie Kowalczyk

 21. Najśmieszniejsze jest to, że lansować to potrafią się czyimś kosztem – podam inny przykład od osoby „Mario out” Pamiętam jak był organizowany turniej piłkarski pod szyldem gry World of Tanks. Pan Łukasz Walkowiak był organizatorem, były troszkę mniejsze niż miały być ze względu na ilość drużyn. Ale promocję miasta zrobił Pan Łukasz, a co otrzymał za to? Musiał pokryć wszystkie koszty związane z boiskiem itd… A kto był pierwszy do lansowania przed TVP ? oczywiście nikt inny jak kochany dyrcio i kapitan z tytułu jaki nadał Radny Maciej Dalewski. Także ludziska weźcie to sobie do serca, że czas na zmiany…wiem jedno idą po Was!!!!!

 22. Wiadomo kosir ciągle żywy. Orlik dewastacja, kosze z wiszącymi łańcuchami – do czasu aż komuś to się wokoło szyi zapląta, boisko kort , kosz czy jak to zwał przy niwea to dopiero ruina . Ale jak ktoś porobi zdjęcia opiszę i wyśle do jakiegoś BHP, inspektora nadzoru czy czegoś tam to pan poprostu zamknie taśmę rozwinie i będzie tak na lata . Więc chyba nie ma sensu tego zgłaszać , tylko gorzej jak się coś komuś stanie. A najlepsze jest jak goni że trzeba buty zmieniać przed wejściem na parkiet 🤣🤣🤣 ciekawe czy chodząc po nim też zmienia 🤔

  • Proszę o BHP nie pisać każdy ma monopol nie tylko na placach zabaw ale i w zakładach. Spójrzcie na wszystkie place zabaw są albo zdewastowany bez atestu, przeglądu. To do czasu sołectwa też mają kasę nic nie robią chyba byli przeszkoleni o wymogach dopuszczenia placu zabaw do użytku. Ktoś napisał słusznie czym jest gmina. Pozdrawiam

 23. Nic się nie zmieni. Ślepi jesteście? Zobaczcie z kim sztamę trzyma teraz burmistrz. Wielcy przeciwnicy stali się najlepszymi kumplami. Zrobili wyborców jednego i drugiego w wała. Tak nastawili ludzi naprzeciw siebie mieszkańców tej gminy aby teraz spijać sobie z dziubków. Możecie sobie żale wylewać ale ten nazwijmy to „model” zarządzania gminą utrzyma się. Już dziś mogę założyć się, że ludzi którym pasuje taki styl rządzenia (o ile można nazwać to stylem) będzie przy urnach więcej aniżeli tych, którzy mają odwagę mieć inne zdanie i tych którzy mają na to wszystko wyje.ane kto sprawuje funkcję kapitana tej barki (chociaż barka to gruba przesada, co najwyżej zdezelowany kajak). Dopóki ludzie, którzy mają na to wszystko wyje.ane nie zdadzą sobie sprawy, że swoją biernością konserwują ten układ, dopóty ten marazm będzie trwał.

  • także czas na zmiany… Ludzie zaczynają patrzeć na ręce… także jest nadzieja!!! – serdeczne podziękowania dla redaktora za artykuł.

  • Chyba nie przemyślałeś czegoś. Czy to, że mamy dobrych piłkarzy oznacza, że trzeba likwidować strzechę? Ludzie maja różne oczekiwania. jedni stawiają głównie na sport, inni na kulturę. Nie oceniajmy tych co tańczą w tym zespole przez pryzmat całego domu kultury.
   Tak jak piłkarze realizuja swoje pasje na boisku, oni robia to tańcząc. Nie zabraniajmy im tego, tym bardziej, że ciągle jest wiele osób, które chetnie ich oglądają. Poza tym taki podział i animozje służą własnie tym, którzy doprowadzili do sytuacji wyżej opisanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj