Najlepsze noże kuchenne to takie, które są dostosowane do naszych potrzeb. Inne sprawdzą się w przypadku krojenia kości, mięsa, sera czy chleba. Ostrza noży mogą być zrobione z różnego rodzaju tworzywa. Materiał, z jakiego są wykonane noże ma wpływ na jakość oraz trwałość noży. Niektóre z nich możemy ostrzyć np. noże z ostrzem ze stali nierdzewnej. Noże ceramiczne długo pozostają ostre. Natomiast nie możemy ich ostrzyć, gdy się stępią. Przyjrzyjmy się, jakie mamy rodzaje noży, oraz jak o nie dbać!
Najlepsze noże kuchenne – przegląd produktów oraz ich zastosowanie
Najlepsze noże kuchenne używane w naszej kuchni możemy podzielić na następujące rodzaje:
- nóż szefa (duży, z szerokim ostrzem zwężającym się ku górze) – ma duże zastosowanie w kuchni. Możemy nim pokroić mięso na steki, poszatkować pietruszkę, a także filetować rybę. Nóż ten powinien znaleźć się w każdym domu;
- tasak – (duży, ciężki, z szerokim ostrzem) – z jego pomocą przetniemy grube kości. Tasak przyda się podczas przygotowania bulionu mięsnego oraz steków z kością. Tępą stroną ostrza lub bokiem możemy rozbić mięso. Dzięki temu będzie ono bardziej miękkie;
- nóż do trybowania (średnich rozmiarów, z cienkim ostrzem) – kolejny nóż dla mięsożerców. Przy jego pomocy możemy oddzielić mięso od kości, pozbyć się chrząstek, ścięgien oraz zbędnego tłuszczu;
- nóż do chleba (długi, z ząbkowanym ostrzem) – niezbędny w każdym domu. Poradzi sobie ze świeżym chlebem oraz bułkami;
- nóż do sera (średnich rozmiarów, z bardzo charakterystycznym ostrzem) – niezastąpiony u osób uwielbiających sery. Forma ostrza zapobiega przyklejaniu się sera do noża;
- nóż do obierania warzyw (mały, ostry, często z lekko zakręconym ostrzem) – doskonały do obierania owoców oraz warzyw.
Większość noży w naszej kuchni ma ostrza robione ze stali nierdzewnej. Uchwyty noży są drewniane lub z tworzywa sztucznego. Możemy także spotkać noże z ostrzami z tytanu lub miedzi. Na szczególną uwagę zasługują noże ceramiczne. Znacznie dłużej pozostają one ostre. Niestety, gdy się stępią, nie możemy ich naostrzyć.
Ostrzenie noży jest wskazane w przypadku noży ze stali. Przy częstej eksploatacji nie powinniśmy czekać, aż noże całkowicie się stępią. Zalecane jest regularne ostrzenie noży. Dlaczego warto ostrzyć noże? Przy pomocy ostrego noża znacznie łatwiej się pracuje. Nie musimy wkładać w krojenie dużo siły. Warzywa, owce, mięso oraz ryby krojone przy pomocy ostrego noża, wyglądają estetycznie.
Ostrzałka do noży – ręczna czy elektryczna
Ostrzałka do noży pozwoli nam zadbać o to, aby krojenie produktów spożywczych przychodziło nam z łatwością. Oprócz ręcznych ostrzałek, możemy kupić ostrzałki elektryczne. Na rynku mamy następujący wybór narzędzi do ostrzenia noży:
- kamienne;
- stalowe;
- ceramiczne;
- diamentowe.
Jaką ostrzałkę należy użyć do jakiego noża? Ostrzałka powinna być wykonana z twardszego tworzywa, niż nóż. Ostrzenie noży możemy również zlecić profesjonalistom.
W jaki sposób dbać o ostrza noży kuchennych
Aby móc korzystać z noży przez wiele lat, należy używać je zgodnie z przeznaczeniem. Nie powinniśmy używać ich zamiast śrubokrętu czy piły. Krojąc produkty spożywcze powinniśmy zawsze używać deseczki do krojenia. Noże powinniśmy używać do krojenia produktów, do których zostały one przeznaczone. Warto zaopatrzyć się w zestaw noży. W ten sposób nie wpadnie nam do głowy pomysł, aby kroić kości nożem do sera. Noży nie należy wkładać do zmywarki. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przechowujemy noże. Alternatywą dla szuflady na noże jest bardzo praktyczna listwa magnetyczna na noże.
Kupując noże warto sięgnąć po produkty renomowanej marki, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników.