Strona główna Kultura Naczelny Rabin Polski gościł w Trzemesznie

Naczelny Rabin Polski gościł w Trzemesznie

5053
31

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich był dziś gościem władz samorządowych Trzemeszna. Głównym tematem rozmów była sprawa cmentarza żydowskiego i pozostałych po nim macew oraz szukanie rozwiązań naprawy obecnej sytuacji.

Rabin spotkał się z burmistrzem Krzysztofem Derezińskim, przewodniczącym Rady Miejskiej Benedyktem Nitką oraz wiceburmistrzem Dariuszem Jankowskim. Po krótkiej rozmowie w urzędzie wszyscy udali się na miejsce złożenia macew w Świętem, a następnie na teren żydowskiego cmentarza przy ul. Orchowskiej.

W rozmowie z nami M. Schudrich przypomniał, że w przeszłości żydowskim cmentarzom uczyniono wielką krzywdę. Podkreślił przy tym, iż działo się to w zupełnie innych czasach, a obecne władze nie są za to odpowiedzialne. Wszyscy natomiast jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za zadośćuczynienie krzywdom, których sami nie wyrządzaliśmy. Oceniając dzisiejsze rozmowy stwierdził, że jest pod wielkim wrażeniem otwartości trzemeszeńskich władz na godne upamiętnienie żydowskich mieszkańców naszego miasta.

K. Dereziński nazwał dzisiejszą wizytę historyczną, gdyż nigdy wcześniej nie gościł w naszym mieście Naczelny Rabin Polski. Jak nas poinformował, przed podjęciem konkretnych działań jest kilka spraw do wyjaśnienia, np. dokładne określenie granic cmentarza oraz precyzyjne ustalenie miejsca gdzie pochowano trzemeszeńskich wyznawców judaizmu. Macew – zgodnie z żydowska tradycją – nie można umieszczać w dowolnym miejscu, a tylko tam, gdzie faktycznie spoczywaja ludzkie szczątki.

Jestem wychowany w tradycji szacunku dla zmarłych bez względu na ich narodowość. Wiem też, że są mieszkańcy, którzy zapalają znicze zarówno na żydowskim jak i niemieckim cmentarzu. Jestem przekonany, iż jest szansa naprawić to, co kiedyś inni zepsuli – wyraził nadzieje burmistrz.

31 KOMENTARZE

 1. Jak już długo rządzicie Trzemesznem? I dopiero teraz gdy zaczęło być głośno o żydowskim cmentarzu otwieracie oczy ze zdziwienia? Coście zrobili w tej sprawie do tej pory? Teraz będziecie pozować do zdjęć, składać nowe obietnice i zapewnienia i wygłaszać górniolotne i słodkie słowa?

  • Przecież włodarze podobno nie mają sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Ja bym jednak wytknął jeden błąd: nie dali Rabinowi maczety, żeby się przedarł przez te zarośla. No chyba, że zaskoczył ich swoją wizytą i ot tak sobie wjechał po drodze do Trzemeszna w odwiedziny. Dobrze, że chociaż odgrodzili taśmą te tablice na składowisku.

   • W sumie przez 20 lat nic nie zrobiono, to się nie ma co dziwić, że z dnia na dzień nie zdążyli krzaków wyciąć.

 2. Rebe co zrobic mamy 1 mieszkanie 2 pokojowe a 5tka dzieci czekamy na mieszkanie od burmistrza, ale nic nie widac i nie slychac co robic Rebe ?

  • To po co żeś robił tyle dzieci skoro nie możesz im zapewnić odpowiednich warunków?
   Ku ku, ku ku, trza było myśleć Panie Kruku.
   Weźta się wszyscy za robote a nie w kolejce po zasiłek i później prosto pod blok na ławeczkę z kolegami. Najłatwiej narzekać jak to nam źle i czekać aż państwo pomoże a samemu coś zaradzić to się nie chce bo trzeba pomyśleć. Ale jak tu myśleć jak w głowie śrut od chlania alko cały dzień.

   • przypowiesc:
    Pewien Azariasz tez mial taki problem doradzilem mu wez na kwadrat koze
    – koze pyta ?
    – mowie mu tak koze
    – ale po co mi koza i tak ciasno jest bez niej
    – wez koze powiadam ci i wroc za 2 tygodnie
    – wrocil Azariasz po 2 tyg i mowi
    – Rebe ales mi poradzil z ta koza jeszcze gorzej niz bylo juz teraz to tragicznie
    – na to mu odparlem – a teraz wroc do domu i wystaw koze z domu i wroc za 2 tyg
    – wrocil po 2 tyg i mowi
    – Rebe teraz bez tej kozy to calkiem mozna zyc i miejsca wiecej jest
    – i ja mu wtedy mowie Szanuj Cadyka swego bo mozesz miec gorszego !

    proponuje wziac koze na kwadrat i wrocic na forum za 2 tyg !

 3. Ciekawe czy przy okazji tej wizji lokalnej włodarze zrobili parę kroków dalej aby zobaczyć jak zarządzają swoimi drogami. Ten płot pośrodku drogi, który niedawno „wyrósł” jest kwintesencją kompetencji ludzi, którzy potrafią tylko dużo obiecywać.
  Pewnie oczy otworzą się im jak za rok uda się zorganizować Dni Trzemeszna w Parku Baba. Skrót z Miat na Zieleń wtedy okaże się kolejnym problemem, którego wystąpienia nie mogli się przecież spodziewać najwybitniejsi z najwybitniejszych a co tu dopiero samorządowcy Trzemeszna.
  I tak sobie mijają kolejne dni, tygodnie, miesiące i lata a w Trzemesznie trwa marazm. O przepraszam są imprezki. Jak za króla Sasa. „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”. Tylko historia a ta jest przecież bardzo bliska sercu włodarzom pokazała czym kończy się taka „polityka”.
  https://kurierhistoryczny.pl/artykul/za-krola-sasa-jedz-pij-i-popuszczaj-pasa-czyli-bylo-tak-dobrze-czy-bylo-tak-zle,716

  • Przecież jest przejazd tą drogą. Przynajmniej będzie spokojniej. Co do płotów to po drugiej stronie są płoty do rozebrania bo to one są na gminnym terenie.

  • Płot jest na terenie prywatnym. Cieszę się że mogłam udostępniać przez tyle lat przejazd 🙂 pozdrawiam

 4. Z tego co wiem to Michael Schudrich był już w Trzemesznie wcześniej. W celu oceny działania jednego z zakładów produkujących żywność (czy jest ona koszerna).

  • Polacy przepraszają Żydów za krzywdy a Niemcy pękają ze śmiechu i bez pier… nia dogadują się na boku (mając w du. ie jakąś solidarność europejska) z ruskimi budując gazociąg, który będzie swojego rodzaju kagańcem na państwa Europy Środkowo- Wschodniej. Kabaret.
   Za chwilę dowiemy się, że to Polacy wywołali II Wojnę Światową. Już w mediach zagranicznych piszą „polskie obozy koncentracyjne”.
   Obserwując jakim poziomem debilizmu cechują się coraz to młodsze pokolenia to taka koszmarna perspektywa może za jakiś czas stać się jedynie słuszną prawdą objawioną.
   Ostatnio w jakimś teleturnieju było pytanie. Jakie imię żeńskie występuje w hymnie Polski. Do wyboru była Basia i jeszcze 3 inne imiona w tym Maria. I co wybrał debil? Maria.
   Także za parę lat podobny debil na pytanie kto wywołał II Wojnę Światową może odpowie Polska.
   Popatrzmy na wyniki matur w Trzemesznie. To jest ten wysoki poziom nauczania?

   • Trudno się nie zgodzić z niektórymi Twoimi twierdzeniami. Czy jednak to o czym piszesz ma byc argumentem przeciwko upamiętnieniu zmarłych ludzi, którzy tu mieszkali i pracowali, a teraz leżą na porośniętym chaszczami wzgórzu?

 5. Realnym działaniem po tylu latach jest… wyznaczenie geodezyjne granic. Czy to jakiś żart? Przyjdzie geodeta. Wstawi paliki..Skasuje swoje. I co dalej? Musiał przyjechać naczelny Rabin aby wpaść na ten jakże błyskotliwy pomysł.

 6. Upamiętnić nie znaczy robić z tego pompatyczne wydarzenie. Do wyznaczenia granic działki po tylu latach potrzebna była wizyta Naczelnego Rabina?
  Irytuje mnie to, że niektórzy swoimi słowami inicjują dyskusję, która może prowadzić do jakiś dziwnym wniosków. Wystarczy nazywać rzeczy po imieniu. To Niemcy zniszczyli ten cmentarz żydowski. To Niemcy powinni w pierwszej kolejności powinni się poczuwać do ponoszenia nakładu na odbudowę tego co zniszczyli. A co oni (Niemcy) robią?

 7. To grubsza sprawa i tylko pretekst o kolejnych wyłudzeń przez Żydów. Można pomóc ale koszty niech ponoszą Żydzi którzy od lat nas nękają, za zbrodnie w których to Polska jest ofiarą i cały naród a nie tylko Żydzi. Trzeba to mówić wprost. Nikt nie będzie nam wmawiał klamst. W USA już zarządza Żydzi i to samo zaczyna się dziać w Polsce.

  • a inaczej dlaczego BurmiSZCZe nie skorzystali z okazji i nie spytali pana Szudricha czy pisze juz pismo do niemcow o dofinansowanie na ten cel ??
   zapytali Szudricha kto to zniszczyl ?? czyj ato wina ze zydzi uciekali ??
   ile pieniedzy Szudrich zostawil ???

   Powiedziec temu panu ze laczymy sie w bolu poprieramy odbudowe mozemy nawet palac tam postawic nagrobki im pobudowac co chca ale pieniazki na ten cel nich zalatwi od niemcow a my porobimy.

   Tak trudno to zrozimiec ?

 8. Mam pytanie…czy ktoś z Polski odważył by się pojechać do Izraela i wytłumaczył by tym gnojkom że to co w Polsce to nie to samo co w Izraelu…czy my im tłumaczymy że nie wolno tłuc Palestyńczyków…k….a m.ć
  O CO CHODZI ????

 9. a kiedy dziury polskim mieszkancom burmistrze zakleja w ulicach ???
  Tam trza bylo Szudricha zaciagnac i pokazac ze panie szanowny taka bida

 10. Do Mieszkańca a co tak cię boli ten płot teren prywatny to świętość drogę aswaltowom masz przy parku no chyba że policji się boisz która tam czasami stoi na skróty cwaniaki nauczyli się jeździć i z drogi dojazdowej do pul rozjechali sobie autostrade polnom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj