Strona główna Polityka Na sesji o podatku rolnym i nagrodach dla urzędników

Na sesji o podatku rolnym i nagrodach dla urzędników

34347
60

Na dzisiejszej sesji radni powrócili do tematu podatku rolnego. Przypomnijmy, że z wnioskiem o jego obniżenie wystąpili niedawno Magdalena Laskowska i Piotr Kołodziejczak.

Otwierając dyskusję przewodniczący Benedykt Nitka przyznał, że w tej kwestii zmienił zdanie. Stwierdził, iż popełnił błąd, co spowodowane było pośpiechem przy podejmowaniu uchwały. Jak oświadczył, jest zwolennikiem równomiernego obciążania opłatami wszystkich mieszkańców i zapowiedział głosowanie za obniżką stawki.

Radna Renata Buzała chciała usłyszeć od burmistrza jakie jest jego zdanie co do propozycji dwójki radnych. Nie doczekała się jednak jasnej i konkretnej odpowiedzi. K. Dereziński mówił dużo, ale ogólnie, o sprawach oczywistych. Zauważył m.in., że stawka zaproponowana przez radnych (niższa) jest korzystniejsza dla rolników. Podkreślał też kompetencje RM w uchwalaniu podatków.

W żaden sposób nie bronił jednak zaproponowanej przez siebie pierwotnie stawki. Na pytanie R. Buzały o to, czy kwota 151.000 złotych – która nie wpłynie w przypadku obniżenia podatku – jest znaczna dla budżetu, odpowiedział jedynie – „znaczna i nieznaczna”.

Na 12 radnych obecnych na sesji, sześciu zagłosowało za obniżeniem podatku – B. Nitka, R. Buzała, Rafał Nawrocki, P. Kołodziejczak, M. Laskowska, Piotr Lewandowski.

Przeciw byli – Dominik Woźniak, Maciej Dalewski, Kacper Lipiński, Agnieszka Bartz, Marcin Jakubiak, Renata Wiśniewska.

Nikt nie wstrzymał się od głosu. W ten sposób – z uwagi na brak większości – propozycja M. Laskowskiej i P. Kołodziejczaka nie została przyjęta. W przyszłym roku podstawą do wyliczenia podatku rolnego będzie kwota 53 złote jako średnia cena skupu żyta.

Przy okazji dyskusji o podatkach radna R. Buzała zapytała burmistrza czy prawdą jest, że wszyscy pracownicy urzędu otrzymali nagrody w wysokości 2000 złotych. Jak podkreśliła, także jest urzędnikiem – chociaż innego urzędu – i szanuje wszystkich pracowników, to jednak w realiach tragicznego stanu budżetu gminy uważa za swój obowiązek zapytać o to.

K. Dereziński potwierdził, że takie nagrody otrzymali wszyscy urzędnicy oprócz niego samego. Zaznaczył, iż nie były to pieniądze z funduszu socjalnego, a pochodziły z funduszu wynagrodzeń zaplanowanego na bieżący rok. „Niewykorzystaną w tym roku kwotę przeznaczyłem na nagrody uznaniowe, inaczej by one przepadły” – tłumaczył burmistrz.

Jak przyznał, ma świadomość, że kontrowersje może budzić równa kwota dla wszystkich pracowników.

60 KOMENTARZE

 1. Brawo brawo brawo to ten człowiek nie wiedział miesiąc temu że fundusz socjalny jest za duży , proponuje obniżyć na przyszły rok o 4 tyś na każdego pracownika bo:

 2. Okazuje się że osoby ze środowiska rolniczego – tzn. część radnych i goście dzisiejszej sesji wcale nie byli zainteresowani obniżeniem podatku rolnego, a nawet więcej – byli przeciwni obniżce…

  • Łatwiej jest komuś kto zarabia 10 000 zł miesięcznie wydać 50% z tego czyli 5 000, niż komuś kto zarabia najniższą krajową (powiedzmy te 2 0000zł) 10% czyli 200 zl.
   Możecie podnieść podatek rolny i wszystkie inne opłaty tylko proszę pamiętać również o tych najmniej zarabiających.
   Proszę to przekazać pani radnej Bartz i powiedzieć jej żeby zwóciła się do burmistrza o umorzenie (z urzędu a nie na wniosek rolnika) podatku tym właśnie rolnikom o najniższych dochodach, I to całorocznego a nie tylko jednej raty. A pani radna dobrze wie że są również tacy którzy żyją w skrajnej nędzy!

 3. A nauczyciele nie mogli dostać też nagród? A mamy wśród nich 2 osoby absolutnie wyjątkowe.
  Urzędnikom szczerze gratuluję uznania i nagród.

  • Dostali tydzień przed wyborami żeby mądrze głosowali. Jak widać nadzwyczajna kasta ma się dobrze a jak świętowali ?

 4. Brawo Kacper. Nie uległeś taniemu poklaskowi, jak też inni co głosowali mąrze tak jak Ty! Dobrze, że mamy choć grupkę mądrych radnych.

  • Oho 🙂 Odezwali sie bidoki po 100ha w II i III klasie ziemi. Aż sie dziwie, że internet macie. No może w świetlicy fundacja ma jakiś komputer i tam korzystacie. Wobec niepowodzenia z obniżeniem podatku został wam tylko OPS.

 5. Przekalkulowac paragraf i wydac żeby nie przepadło 100 000 – 150 000 znaczne i nieznaczne
  2000 nagrody
  ilu urzednikow
  bedzie obnizka podatku to na nagrody nie bedzie ,
  2000 ja nawet tyle nie zarabiam miesiecznie
  a gdzie tu nagroda taka … za głos nagroda
  Boję się co bedzie dalej

 6. Wszędzie wszyscy dostają przed świętami takie pieniądze.A Pani Buzała jest zdziwiona😉Ja byłabym zdziwiona gdyby nie dostali!!!Przy takich zarobkach jak w Urzędzie, każdy chce godnie przeżyć święta.A z resztą co to za pieniądz ,przy dzisiejszych wydatkach…

 7. No, to „INICJATYWA NAPRAWCZA” już działa. Pan radny Nitka w swoim stylu-brawo!
  Pytania pani Buzały („Czy kwota 151.000 złotych – która nie wpłynie w przypadku obniżenia podatku – jest znaczna dla budżetu?” oraz „Czy prawdą jest, że wszyscy pracownicy urzędu otrzymali nagrody w wysokości 2000 złotych. Jak podkreśliła, także jest urzędnikiem – chociaż innego urzędu – i szanuje wszystkich pracowników, to jednak w realiach tragicznego stanu budżetu gminy uważa za swój obowiązek zapytać o to?”) świadczą o wysokiej przenikliwości jej umysłu. W naszym urzędzie nie otrzymałaby 2000zł, chyba, że byłoby to przed wyborami.
  Radni: Dominik Woźniak, Maciej Dalewski, Kacper Lipiński, Agnieszka Bartz, Marcin Jakubiak, Renata Wiśniewska jesteście jakąś nadzieją dla naszej gminy. Szczególnie liczę na mądrość pani A. Bartz, bo myślę, że równie mądrze będzie Pani rozstrzygać o wydatkowaniu pieniędzy publicznych. Rolnicy powinni w pani widzieć swoją nadzieję, a nie tak prostacko Panią atakować. Ja trzymam za Panią kciuki i życzę sukcesów w pracy dla lokalnej społeczności. Wysokiej Radzie proponuję zmianę jej przewodniczącego – i to jak najszybciej. Moja propozycja to oczywiście Pani A. Batrz.

 8. Pan Nitka już to kolejna sesja gdzie prowadzi chaos i dezorganizację,o wszystkim dyskutuje i niczego nie kończy,wystarczy odsłuchać dotychczasowe sesje,niech ten Pan zrezygnuje albo go wymienią bo będzie kolejna kadencja kompromitująca Radę Miejską.Widać że nie wiele ma wiedzy.Szkoda aby taka osoba reprezentowała radę,pieprzy non stop o racjonalności ale z jego postawy to się cieszy burmistrz który wciska kity na sesji i to pasuje.Człowiek na emeryturze ,ma czas, a na sesję przychodzi kompletnie nieprzygotowany, to widać gołym okiem.Tragedia.Jak ktoś napisał że p Nitka kilka lat temu też prezentował taki sposób działania-populizm i jeszcze raz populizm.Pan Jankowski odpowiadał na pytania bez żadnych konkretów np. gdzie się podziało dofinansowanie unijne do modernizacji parku? , owijał w bawełnę a p.Nitka nic nie reagował,słuchał ,słuchał i pięć godzin sesja trwała, a jaki pożytek z tego.Byś się Pan wstydził z takim doświadczeniem zawodowym i zyciowym

  • Coś trzeba mówić to się mówi co sie wie.
   Żeby być radnym niestety trzeba mieć sporą wiedzę z różnych dziedzin np ekonomii, gospodarki, prawa.
   Ja takiej wiedzy nie posiadam wiec nigdy by mi do głowy nie przyszło startować do rady miasta.

  • Pani Renia ma odwagę o te sprawy zapytać i za to należy cenić, nagrody oczywiście pod warunkiem służenia urzędników wobec nas mieszkańców a jak wygląda to w rzeczywistości to poraża np. , słychac na ngraniu jak p. Nitka próbuje ją zagłuszać , to okropne co robi ! postawa Pani pracującej w podatkach, dobrze znanej kto miał z nią do czynienia,opryskliwość nieżyczliwość a wręcz czasami arogancka to rzeczywiste cechy.Gdyby przeprowadzić ankietyzację oceny przez społeczeństwo , a powinien to dobry burmistrz przeprowadzić to wyniki dla wielu pracowników naszego urzędu byłyby pewnie szokujace ?Pani Reniu głowa do góry i reprezentuj nas godnie.Bądż twarda i pytaj otwarcie o sprawy trudne bo naszą gminę trzeba rzeczywiście naprawiać.To nie mit tylko fakt.

   • Pisz proszę w swoim imieniu,nie generalizuj!!!Pani Buzała nie jest moim faworytem w tych wyborach.Głosowałam na p.Woźniaka. No i jestem bardzo zawiedziona( obserwując małomiasteczkowość podczas sesji),że nas nie reprezentuje.Wielka strata.

 9. Nagroda to jest za dobrą pracę
  Czy urząd w Trzemesznie takowa wykonał
  No wątpię , ale nagrody się należą bo jakoś kasę trzeba wyprowadzić

  • Pan Kierownik Inwestycji Dombek za nawodnienie i park baba- potrójna nagroda 6.000 zł powinna być przyznana za profesjonalizm.Kpina i jeszcze raz kpina z nas mieszkańców

 10. A co wy sie tak czepiacie? Pewien klasyk, albo klasyczka, mówiła ” te pieniądze im sie po prostu należały” Więc przykład idzie z góry. A że po równo? No widocznie wszyscy pracują bardzo dobrze.

 11. A gdzież to niby miałyby przepaść pieniądze niewykorzystane na wynagrodzenia ? Burmistrz wciska kit radnym i żaden się nie odzywa. Nawet główny „Finansista” gminy daje sobie farmazony wciskać. Oto obraz rady.

  • Masz 100 % racji. p Nitka pokazuje znikomy procent wiedzy w tym zakresie.Szkoda ambitnych , młodych radnych takich jak m. innymi Rafał Nawrocki.Przy takim przewodniczącym to masakra.

 12. Wożniak nie łaska było zagłosować za niższym podatkiem zapomniałeś jak w Trzemżalu pracowałeś i z rolników żyłeś ale zostałeś radnym i woda sodowa uderzyła do głowy trzeba słuchać swojego pana może sobie załatwisz gminną działeczke w Zieleniu na budowę tak po cichu ciekawe jak wyborcom spojrzysz w oczy będziemy bacznie sie przyglądąć twoim poczynaniom jesteś marionetką cienias bez swojego zdania

 13. ciekawe kto dostał 2000 tysiące na święta tylko nasza gmina taka bogata a pan burmistrz z tego zadowolony a długi gminy niech rosną za rok dać po4000 tysiące a jak nie ze swoich to rozdawać na prawo i lewo to jest burmistrza gospodarnośc

  • Jak naród wybrał tak ma. Niestety.Teraz płaczecie ? Za pięć lat znowu go wybierzecie już teraz składać można gratulacje. Nauczyciele,urzędnicy i inne mu podległe jednostki wystarczą. Eh co Wam tłumaczyć ? Spójrzcie na Gniezno gdzie pogonili Kowalskiego a u Nas co a no to samo. Kompromitacja.

 14. radny Dalewski i Lipiński telefony na sesji się wyłącza a nie co chwilę wychodzi jacy wy radni od siedmiu boleści za kasą tam siedzicie

 15. Oj będzie uciecha dla ludu.Pewna pani już nas raduje swoją „profesjonalną” dociekliwością
  .Panu Nitce nie przyszywajmy łatek,bo to i tak psu na budę,on nic już nie zrobi ze swoim rozumem.Bo na ten wiek to sie trzyma a jako radny wysiada i tyle. Pani wice przewodnicząca ma moocno po górke.Trzymam za nią kciuki.

 16. a Bartzowa to gdzie żyje kruchowo weście jej przemówcie do rozumu to kompletna i…..ka komu ona chce się przypodobać na starcie się spaliłaś

 17. Zazdroscicie ludziom premi
  Ja pracuj przez cały rok on 12-16 godzin jak muszę
  Jak nie to do pracy nie idę i też dobrze
  A premi dostałem 15 tyś i tez narzekam ze malo !
  No ale takie życie

 18. Dziadek znow sie pomylil? no ejjj w ogole czy ten czlowiek wie po co tam jest ?
  Nagrody za co ? pokaz pan zadluzenie gminy przed rokiem i teraz czy rosnie czy spada

  • Wiekszosci nie maja
   A na tą chwilę to początek ich pracy pozwólmy się wykazać
   Burmistrzowi daliście już kolejna kadencję a di tej pory nic nie zrobił a tynoceniacie po miesiącu pracy !!

 19. Odpowiem tobie krótko,są tacy co zasłużyli ale są tacy co w godzinach pracy szlifują bruk na mieście i są tacy co siedzą aby dzień zleciał i nic więcej,ja premię dał bym może 6 pracownikom napewno nie Burmistrzowi.

 20. A ja sobie przypomniałem pewnego przewodniczącego Rady . I co? Ano nic . Bardzo szybko zrezygnował! Było to nie tak znowu dawno.

 21. Czy prawdą jest że Pan Nitka w banku PKO był na dotrwanie do emeryturki, bo podobno jak odszedł juz nie ma stanowiska tego w trzemesznie ???, to by świadczyło rzeczywiście jak ktoś napisał już na tym portalu ze niewiele prezentował, jak było coś złożonego, był problem to nie potrafił go rozwiązać trzeba było jechać do gniezna.Wielki zarządzajacy Dyrektor czteroma może osobami ?Taki to teraz przewodniczący rady, widac co prezentuje ,poza paplaniną nic więcej .Teraz nagrania z sesji są tego potwierdzeniem, pyta o coś za chwilę przeskakuje do innego tematu itp..Co nas czeka taki duet Nitka- Dereziński.Rada niech się obudzi błyskawicznie zmieni przewodniczącego bo chaos będzie jeszcze większy.

 22. Panie Przewodnicżący proszę przyśpieszyć .Zajmijcie się konkretami to będziecie siedzieć na sesjach o 2/3 krócej.A tak tylko gadanie .Gadanie ,które nic konstruktywnego nie wnosi.Pan jt na emeryturze,ale większość Radnych pracuje zawodowo(w tym czasie ich praca leży!!).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj